,,Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy takie duże wsparcie’’. Prezydent Gruzji dziękuje Polakom - zdjęcie
27.05.21, 10:01Fot. Jakub Szymczuk/KPRM via: Twitter (Kancelaria Prezydenta)

,,Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy takie duże wsparcie’’. Prezydent Gruzji dziękuje Polakom

12

Trwa oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Dziś spotkał się z prezydent Salome Zurabiszwili, z którą rozmawiał m.in. na temat procesu integracji Gruzji z UE i NATO. W czasie briefingu prasowego po rozmowach podkreślił, że „Gruzja wielokrotnie pokazała, że jest bardzo dobrym sojusznikiem” i liczy na jej wstąpienie w te struktury.

Prezydent Gruzji dziękuje Polsce

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili przypomniała w czasie spotkania z mediami, że wczoraj Andrzej Dyda uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości Gruzji, co było „gestem przyjaźni i solidarności”. Wskazała też, że wizyta polskiego prezydenta na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową, gdzie wizytował wczoraj Misję Obserwacyjną Unii Europejskiej, pokazała „jak Polska dobrze rozumie trudną sytuację, w jakiej znajduje się obecnie Gruzja”.

 - „Dzisiejsze czasy wymagają od nas wszystkich większej solidarności. Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, która popiera Gruzję w drodze do tych organizacji”

- mówiła prezydent Gruzji, dziękując Polsce za podejmowane działania w tym zakresie.

Wskazała, że Gruzja podpisała już umowę stowarzyszeniową i uruchomiono ruch bezwizowy.

- „Przed nami jeszcze długa droga, ale nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej

- stwierdziła.

Dodała, że Gruzja ma też nadzieję na wstąpienie do struktur NATO. Mówiąc o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Brukseli wskazała, że polski prezydent obiecał reprezentować na nim interesy Gruzji.

Jak relacjonowała, prezydent Andrzej Duda w czasie dzisiejszego spotkania zapewnił również, że Polska dołoży wszelkich starań, aby wypełnić deklarację dotyczącą wsparcia Gruzji w zakresie szczepionek.

- „Ta solidarność, którą okazuje polska strona Gruzji, jest bardzo cenna, bardzo ważna i te wielkie gesty są niezmiernie ważne dla Gruzji

- podkreśliła.

- „Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy takie duże wsparcie

- dodała.

Prezydent RP deklaruje wsparcie w zakresie dostaw szczepionek

Prezydent Andrzej Duda potwierdził chęć podzielenia się szczepionkami z Gruzją.

- „Potwierdziłem wolę rządu polskiego, aby podzielić się szczepionkami, aby dostarczyć do Gruzji szczepionki”

- powiedział w czasie spotkania z mediami.

Zaznaczył, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem, ministrem zdrowia i szefem KPRM.

Prezydent Polski zadeklarował też, że będzie rozmawiał z przywódcami Unii Europejskiej na temat wzmocnienia Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową. Zapewnił, że kwestia granic Gruzji będzie również przez Polskę podnoszona na forach międzynarodowych, w tym na forum ONZ.

kak/PAP

Komentarze (12):

Klapaucjusz2021.05.27 14:31
Panu Prezydentowi dedykuję wierszyk Lermontowa. “Żegnaj Rosjo niedomyta, gdzie pan rządzi chamem. Żegnajcie ciury mundurowe i narodzie pod waszym batem. Może za ścianą Kaukazów skryję się przed twoimi paszami, przed ich ich okiem wszechobecnym i wszystko słyszącymi uszami.”
Sex randka2021.05.27 14:28
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
wsadzam ROBACZKOWI mego PTAKA2021.05.27 13:10
jego KAKA w jego SRAKA ----------- a ROBACZEK potem oblize mego PTAKA jak wyjme z jego SRAKA i z jego KAKA ----------- Wszystko koszerne i obrzezane ------------
robaczek2021.05.27 13:01
decyduje sie przyszlosc NORDSTREAm a Adrian............................ na wycieczce pochwalnej .......................... no ja pitole no!!!!! przeciez to juz nawet smieszne nie jest..................................... pokazuje tylko jaką miernotą jest ten czlowiek....... tylko Polski szkoda.
A ja robaczek z KEMBRYDŻ gram ze soba2021.05.27 12:19
w BRYDŻ! Ale Margot przychodzi na ŁYKEND i będę miał jego ROBACZKA w mojej SRAKA -----------
robaczek2021.05.27 11:42
ADRIAN NA WYCIECZCE ........................... nigdzie gdzie podejmowane są decyzjenie został zaproszony ...................... następna wycieczka ...................... San Escobar!!!! ;] ................... kochany taki nasz Adrianek ;]
Anonim2021.05.27 10:22
Za atak w nocy 7 na 8 sierpnia 2008 na region Cchinwali żeśta Gruziny już przeprosiły?
Klapaucjusz2021.05.27 10:13
Polska dziękuje Gruzji za Grzesia, kierowcę czołgu 102. Bardzo ładnie po polsku mówił.
Anonim2021.05.27 10:22
A gruziński poeta Kałmanawardze już w XIX wieku pisał "Polak Gruzin dwa szwagiery, i do szklanki i do siekiery"😁😁😁😁
Anonim2021.05.27 10:37
Tak, był taki poemat, od takich wersów się rozpoczynający ale szanowny kolega chyba pomylił autora! Napisał go partner Kałmanawardzego, Josef Yebiegoażkwili. Kałmanawardze uznawany za wieszcza i proroka gruzińskiego znacznie później wydał sławną baśń fantasy z elementami SF "O Bolszym Kaczorze co Moskala skrzydłem zatrzymał".
Anonim2021.05.27 11:03
Zgadza się, to już zauważył w swoim dziele amerykański znawca poezji gruzińskiej, John. B, Yonderbrack, a potwierdza rosyjski tłumacz Walerij Biezjajcow.
Anonim2021.05.27 13:16
Właśnie tak! Są pewne nieścisłości w życiorysach obu poetów, wciąż trwają spory wśród badaczy. Niedawno na aukcjach pojawiły się listy Yebiegoażkwilego do swojego kochanka Kałmanawardzego który wyrzucał starszemu partnerowi niewierność której dopuścił się podczas pobytu w Paryżu, gdzie nawiązał płomienny romans z młodym włoskim rewolucjonistą Adalberto Srapovolim. Srapovoli rzucił jednak Kałmanawardzego dla żydowskiego handlowca Szmugla Szwindelzuga, po czym zdruzgotany Gruzin wrócił do ojczyzny, nigdy juz nie odzyskując dawnej radości życia co widac później w jego twórczości. Są to niesamowicie interesujące epizody które niedawno zaczęły wychodzić na jaw. Obaj poeci warci są polecenia!