Jerzy Bukowski apeluje: Niech CIA ujawni materiały otrzymane od gen. Kuklińskiego - zdjęcie
07.11.19, 07:55Screenshot Youtube

Jerzy Bukowski apeluje: Niech CIA ujawni materiały otrzymane od gen. Kuklińskiego

28

Niech CIA ujawni materiały otrzymane od gen. Kuklińskiego

Przed tegorocznym Narodowym Świętem Niepodległości 11 Listopada zwracam się do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Jarosława Szarka oraz do szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka z prośbą o wystąpienie do szefa amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w sprawie przekazania stronie polskiej dokumentów dostarczonych jej przez niego w latach 1972-81.

Upublicznienie ich byłoby jeszcze jednym dowodem na wiekopomne zasługi poniesione przez „pierwszego polskiego oficera w NATO” dla uratowania świata przed nuklearną zagładą, jaką szykował mu Związek Sowiecki aż do połowy lat 80. ubiegłego wieku.

Zdaję sobie sprawę, że część informacji przekazywanych CIA przez gen. Kuklińskiego może być jeszcze objęta tajemnicą państwową USA, ale większość z nich z pewnością utraciła już tę klauzulę i mogłaby rzucić nowe światło na podjętą przezeń z narażaniem życia patriotyczną misję, z czego skorzystaliby badacze najnowszej historii Polski.

dr Jerzy Bukowski

były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

 

Komentarze (28):

Skuter2019.11.11 9:55
Św pamięci panie gen Kukliński Nie zapomnimy Chwała Bohaterom Cześć twojej pamięci Spoczywaj w pokoju
JanP2019.11.9 15:44
kukliński, to agent CIA a nie polski bohater
S2019.11.7 18:21
Odwazny, samodzielnie myslacy, kochajacy swoja Ojczyzne bohater. Szacunek i honor dla pilkownika.
Marek212019.11.7 12:21
CIA to nie polski wywiad rządzony przez przedszkolaków, którzy co jakiś czas muszą ujawnić światu wszystko co mają w majtkach. Amerykanie do swoich obowiązków podchodzą poważnie.
CDBAL/WLF2019.11.7 10:15
Kukliński uratował ponad 100 milionów ludzi. Autor wpisu - żołnierz Centr Dowodz Bojow Armii Lotniczej potem Centr Dowodzenia Bojowego Wojsk Lotniczych Frontu
Andrzej2019.11.7 8:28
Mam pytanie praktyczne. Jaki byłby skutek działalności pana Kuklińskiego w przypadku wojny Układu Warszawskiego z NATO? Czy pomogłoby stronie zachodniej wygrać ze wschodnią w tym z PRL. Jakby nie było jednak z Polakami. Czy zginęłoby więcej Polaków czy mniej. To bardzo ważne pytanie. Może ktoś się lepiej orientuje w tych kwestiach, bo z mediów wiadomo tylko tyle, że jedni mówią ze bohater inni że zdrajca. Pytanie jest proste, czy Polaków zginęłoby więcej czy mniej. Wtedy mielibyśmy odpowiedź czy był bohaterem czy zdrajcą. Proszę o rzeczową odpowiedź, bez niepotrzebnych bluzgów, bo pytam poważnie.
Cool2019.11.7 8:34
Rosja była okupantem. ... zdrajcami więc byli ci, którzy służyli okupantowi ... to chyba oczywiste?! ... a wróg mojego wroga jest moim przyjacielem . Dziwne masz dylematy.
Andrzej2019.11.7 8:35
Zgadzam się. Ale pytam o ewentualne ofiary w razie konfliktu.
Cool2019.11.7 8:45
Tego chyba nikt nie jest w stanie oszacować ... .... jednak nadrzędną sprawą wydaje się ewntualna klęska sowietów, a działalność Kuklińskiego realnie ją przybliżyła. P.s. Myślę też, ze znając dokładnie przciwnika, łatwiej uniknąć niepotrzebnych strat, Polacy jako społeczeństwo nie byli wrogami USA i sądzę, że w razie konfliktu sabotowaliby działania Rosji, co Amerykanie musieliby też uwzglednić
konfederata2019.11.7 8:52
Piotrowicz służył w PZPR i służył Moskwie a teraz jest w PIS, jest zdrajca czy nie?
Cool2019.11.7 8:59
Dlaczego pytasz tylko o Piotrowicza?
S2019.11.7 8:50
80 procent terytorium Polski nuklearna pustynia. Kuklinski zdecydowal sie na ten krok poniewaz wiedzial z planow operacyjnych UW ze USA odpowie uderzeniem nukleranym majacym zatrzymac drugi rzut strategiczny ACzerwonej. Wiedzial tez ze sztab WP ma to wkalkulowane jako koszty operacyjne. Polska to wielkie rowniny srodkowoeuropejskie droga na zachod. Wobec przewagi liczebnej AC nad NATO zakladali oni zamienienie tych rownin w radioaktywny pas smierci.
Gnostyk2019.11.7 11:54
Ale jakby nawet i byla ta pustynia to czyja bron atomowa by to spowodowala? Zdajesz sobie sprawe ze w tamtych czasach USA bylo w przeciwnym obozie. W Jalcie i Poczdamie zgodzili sie, ze Polska to jest teren wplywow radzieckich i w przypadku wojny traktowaliby Polske jako wroga. Gdyby wybuchla wojna, to by sie starali zabic jak najwiecej Polakow. Amerykanie (NATO) rowniez mieli plany wojny napastnicznej. Tylko brak pewnosci zadana tzw. uderzenia obezwladniajacego powstrzymywal ich przed atakiem.
Cool2019.11.7 17:05
Pomyśl przez chwilę człowieku! ... Rosja w chwili rozpadu ZSRR była zupełnie bezbronna, byli tak bezsilni, że przy okazji pobili rekord przebywania człowieka na orbicie ziemskiej, bo nie miał kto i za co ściągnąć kosmonauty na ziemię! ... gdyby USA chciało podbić Rosję to nie było lepszego momentu, co świadczy o tym, że to Rosja generowała wyścig zbrojeń i była potencjalnym agresorem nieliczącym się z potencjałem ludzkim szczególnie polskim!
Kasia2019.11.7 9:01
Pytanie Andrzeja jest pytaniem o przyszłość i mieści się w ramach pytań hipotetycznych, potocznie określanych "co by było, gdyby było". Powszechnie przyjmuje się, iż wszelkie sądy o przyszłości nie mają wartości logicznej. Więc nie warto się nimi zajmować.
Gnostyk2019.11.7 11:58
Wobec tego cala propaganda pisowska...oparta na tym co by bylo gdyby PO dalej rzadzilo nie ma wartosci logicznej? Albo co by bylo gdyby Polska nie trzymala sie tak scisle USA jest tez bez sensu?
mirek2019.11.7 9:23
przecież to proste, że Polaków i zniszczenia terenów Polski byl by największe w pierwszej fazie wojny.Ponieważ Polska jest sąsiadem Niemiec a wojska ZSRR i wszelki transport w stronę zachodu byłby korzystany przez wojska układu warszawskiego przez teren Polski. Skoro Polski to ten teren trzeba by bombardować aby opóźnić przemarsz obcych wojsk i wszelkiego sprzętu wojskowego.Była by to istna masakra terenu Polski.
rex2019.11.7 9:56
Skutek działalności Kuklińskiego był taki, że do żadnej wojny nie doszło.Cele militarne w UW zostały namierzone i wszelkie próby ataku spełzły by na niczym. Dlatego Gorbaczow po spotkaniu w Rejkiaviku z Reaganem, odstąpił od gróźb, zdał sobie sprawę z beznadziejnej sytuacji w jaką wpędził Układ Warszawski Kukliński i podjął się pierestrojki.Dalej już wiesz.
żołnierz Centr Dowodz Bojow Armii Lotniczej 2019.11.7 10:13
Kukliński uratował ponad 100 milionów ludzi. Autor wpisu - żołnierz Centr Dowodz Bojow Armii Lotniczej potem Centr Dowodzenia Bojowego Wojsk Lotniczych Frontu
jures2019.11.7 11:18
Fakt, że do tej wojny nie doszło jest najlepszą odpowiedzią na Twoje pytanie. Rosjanie nie po to robili takie plany, aby leżały sobie w szufladach. To dzięki Kuklińskiemu tam pozostały, a Rosjanie musieli zdecydować się na plan B, czyli pieriestrojkę i oddanie części władzy pod kontrolę lewicy laickiej, licząc, że z pomocą lewicy europejskiej jak najszybciej uda im się odzyskać panowanie w Europie. Może trzeba będzie podzielić się trochę tą władzą z Niemcami, ale to nic nowego. Już Stalin z Hitlerem tego próbowali.
Gnostyk2019.11.7 11:43
Kuklinski byl drobnym zdrajca i sprzedawczykiem. Wklad w "zapobiegniecie wojny" to mogl miec np. Oleg Pienkowski
jures2019.11.7 12:26
drobny gnostyk jesteś...
Zenek2019.11.8 1:21
Zapraszam do obejrzenia "War Games and the Men Who Stopped Them". Nie bac sie angielskiego tytulu, po Polsku jest w wersji oryginalnej. W tym fimie byli ruscy generalowie zyjacy nadal, ze spokojem przytakuja, ze "tak, Polska miala byc nuklearna pustynia"...
Eustachy2019.11.7 8:14
Zanim apele do CIA, które pewnie nawet nie dotrą do adresatów, proponuję dużo prostsze, ale jakże potrzebne apele do rodzimych władz o ujawnienie aneksu do raportu o likwidacji WSI. Pamiętamy, że ów aneks był przedmiotem ogromnych emocji i analiz podczas kampanii wyborczej 2015 i rzekomo Bigosowy miał go ukrywać z przyczyn koniunkturalnych, tymczasem mija pięć lat i temat został zakopany pod ziemię i nie istnieje.
Cool2019.11.7 8:24
Nie liczyłbym na ujawnienie raportu przez PiSowców ... podobnie jak nie liczyłbym, na badania archeologiczne w Jedwabnem, jak na zmiane konstytucji, jak na zakaz aborcji, jak na obniżenie podatków ... itd itd... PiS tylko "bije piane" i podobnie jak POprzednicy dba jedynie o swój "żelazny" elektorat Polska ostatnio spadła z 27 na 40 pozycję rankingu światowego określającego łatwość prowadzenia działaności gospodarczej. Drobni przedsiębiorcy już ledwo zipią a każde "ułatwienie" okazuje się kolejną "kłodą"
Kolit2019.11.7 8:30
Sprawa ucichła, przyschła i zdezaktualizowała się więc po ch*j drążyć?
Cool2019.11.7 8:02
I niech Trump przyjedzie na 11 listopada! Błagam!
Cool2019.11.7 8:12
... ale po co? Też Cool :-)