29.06.19, 18:15Fot. Pixabay, CC 0

Jan Paweł II: Kościół potrzebuje posługi biskupa Rzymu

Czcigodni Bracia w biskupstwie, drodzy Bracia i Siostry!

1. Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Apostołów Piotra i Pawła, czczonych w sposób szczególny tutaj, w Rzymie, gdzie obydwaj przypieczętowali krwią swe godne podziwu świadectwo miłości do Pana. Uroczystą liturgię eucharystyczną uświetnił w tym roku swym uczestnictwem nasz brat Jego Świątobliwość Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej I, który przybył, by uczcić 40. rocznicę historycznego spotkania i uścisku mojego czcigodnego poprzednika sługi Bożego Pawła VI i ekumenicznego patriarchy Atenagorasa w Jerozolimie.

Wymowna była również wasza obecność, drodzy arcybiskupi metropolici, mianowani w ciągu ubiegłego roku. Z radością nałożyłem wam święte paliusze, a dzisiaj spotykamy się ponownie. Pozdrawiam bardzo serdecznie was, waszych krewnych i przyjaciół, a także wspólnoty powierzone waszej pasterskiej trosce.

2. Wasza obecność, która napełnia mnie radością, stwarza okazję do refleksji nad znaczeniem starożytnego zwyczaju nałożenia paliuszy.

Poczynając od IX w., arcybiskupi mianowani na stolice metropolitalne otrzymują od papieża szczególne insygnium, czyli właśnie «paliusz», jako świadectwo komunii z biskupem Rzymu. Tym insygnium, które papież ma na sobie podczas wszystkich uroczystych celebracji, a metropolici w szczególnych okolicznościach, jest wąska stuła z białej wełny, zakładana na szyję. Co roku sporządza się tyle paliuszy, ilu jest nowych metropolitów. Zostają one poświęcone przez papieża podczas I Nieszporów uroczystości Świętych Piotra i Pawła i złożone w specjalnej szkatule w konfesji Bazyliki Watykańskiej, przy grobie Apostoła, a następnego dnia są nakładane arcybiskupom.

3. Również i dzisiaj paliusz zachowuje szczególną wymowę. Wyraża podstawową zasadę komunii, kształtującej życie kościelne we wszystkich jego wymiarach; przypomina, że komunia ma charakter organiczny i hierarchiczny; ukazuje, że Kościół, aby był jeden, potrzebuje szczególnej posługi Kościoła rzymskiego oraz jego Biskupa, Głowy Kolegium Biskupów (por. Posynodalna Adhortacja apostolska Pastores gregis, 56).

Inną cechą komplementarną, na którą wyraźnie wskazuje obrzęd nałożenia paliusza, jest powszechność Kościoła. Został on bowiem posłany przez Chrystusa, by głosić Ewangelię wszystkim narodom oraz służyć całej ludzkości.

4. Drodzy bracia i siostry! Wielu z was zechciało być razem z arcybiskupami w tak znaczącym momencie. Są oni waszymi pasterzami! Zachęcam was, byście pozostali zjednoczeni z nimi i modlili się w intencji misji pasterskiej, do której zostali powołani. Myślą ogarniam również ośmiu nieobecnych metropolitów, którzy otrzymają paliusze w swoich stolicach.

Wszystkim Chrystus powtarza słowa, które pewnego dnia skierował do Piotra: Duc in altum! Zaprasza nas, byśmy wypłynęli na głębię i z ufnością żeglowali po morzu życia, licząc na nieustanną pomoc Maryi, Matki Bożej, oraz wstawiennictwo apostołów Piotra i Pawła, którzy użyźnili swoją krwią początki Kościoła.

Jan Paweł II

30 VI 2004

mod/opoka.org.pl

Komentarze

andrzejhahn32019.06.29 19:38
SRAM NA wojtyle
Jam2019.06.29 18:56
Papież Jan Paweł zawsze był wierny Bogu i Kościołowi. Wszystko, co robił było zgodne z nauką Jezusa Chrystusa. Przyjmując paliusz, zachował komunię hierarchiczno-organiczną Kościoła, dochował wierności i niezłomnie kształtował kościelne życie we wszystkich jego wymiarach. Może się komuś narażę, ale nasz współczesny papież nie potrafi kształtować. Gorzej, on sam daje się urabiać. Brak mu charyzmy. Momentami, mam wrażenie, że jest więźniem lewactwa. Pochyla się nad ludzką słabością zapominając o nauce Chrystusa, zachowując się tak, jakby ludzkie życie na ziemi miałoby się zakończyć. Czy Duch Święty jest z nim, czy obok niego. Jeśli nie z nim, to z kim? W przedziwny sposób ustępujący Benedykt XVI jeszcze żyje ...
AnnaMS2019.06.29 18:53
po co cytujecie tego skompromitowanego "świętego"???
Wojtek Polak2019.06.29 18:47
Siostra teresa, gloryfikowana, wyniesiona na ołtarze, przyjmowana na całym swiecie jako orędowniczka miłosierdzia Po jej smierci okazało sie ze pieniądze które zbierali to jeden przekręt, a "świeta", która kazała konajacym w mękach modlic sie i zlizywac rope z ran - gdy zachorowała , skwapliwie korzystała z najnowocześniejszej medycyny i najdroższych klinik. Dlaczego nie umiecie spojrzec prawdzie w oczy, Wojtyłła jako papiez nie był wcale tak lubiany ajk sie u nas sugeruje, bałwochwalczo, szczególnie Podhale oczy ci wydrapie jak cos na niego powiesz, a przeciez nie chodzi o pomówienia tylko prawdę. ile osób zmarło w Afryce przez niego? I taka błaha wydawałoby sie sprawa, małe, malutkie kłamstewko, jedno z wielu, a czy nie świadczy to o tym człowieku żle? Stanisław, świety, wychwalany, tłumy, procesje szczególnie w Krakowie na Skałce, a przeciez JPII jako wykształcona osoba MUSIAŁ wiedziec, że taki z niego świety jak z ... Biskup Stanisław knował przeciw królowi polskiemu, szpiegował i brużdził na korzyść czechów, nie bacząc że szkodził Polsce i królowi, szpieg, król zaciukał go w bramie kościoła na Skałce i został wyklęty, a przeciez kto by zdzierżył taka zdrade, opluwanie ? Nie bede przynudzać o "obrońcach Częstochowy', to jedno wielkie kłamstwo dla dewot, paulini wywiezli obraz Matki Boskiej daleko od klasztoru a pózniej pojechali unizenie poddać sie szwedom,....ech, sukienkowi, sukienkowi,.. A 31 sierpnia 1939 roku, gdy wojska hitlerowskie formowały szyki przy polskiej granicy zeby zabijac i zniszczyc Polske, jak myslicie, KTO im błogosławił i zyczył szczęścia> nie wiecie,... szkoda, bo był to papiez Pius !!!!!!!!!!!!! A ci "bogobojni" górole tak całujacy ziemie, tańcujacy, modlący, galanty ubrani bo przyjechał prezydEt duda, co to w sobotę obije kobietę i dzieci oraz psa a w niedziele lezy plackiem przed łtarzem? nie było w skali Europy takiej zdrady i kolaboracji jak Goralenvolk podczas wojny, gdzie sąsiad donosił na sąsiada, brat na brata, Podhale jeszcze pamieta, Polonia,...ale sie milczy...A wy smiejecie sie z francuzów ze kolaborowali,... Takie przykłady mozna pisac godzinami, a daje przykład, ze nie zawsze ci co deklarują wiarę i sprawiedliwośc takimi sa.
anonim2019.06.29 18:58
Skąd ty tu się wziąłeś, diabelski pomiocie?
szcze na PiS i rydzyka2019.06.29 18:38
Jan Paweł II też mi autorytet! obrońca pedofilów i homoseksualistów w sutannach! skwierczący w piekle jak świnia na rożnie!!!
szcze na PiS i rydzyka2019.06.29 18:36
Za to co się dzieje w kościele podziękujcie rydzykom, Jankowskim, Głodziom i innym kłamcom i hipokrytom w sutannach! Zamiast posypać głowę popiołem, dokonać oczyszczenia i wyjść do ludzi, te pazerne pasibrzuchy dalej brną w grzech rozpusty i obłudy a później wszyscy dziwią się, że kościoły pustoszeją i zwalają winę na LGBT lewicę itp.!