Jak są zabezpieczone przed pożarami kościoły Warszawy? - zdjęcie
17.04.19, 09:19(fot. wikipedia/ Adrian Grycuk/ CC BY SA 3.0)

Jak są zabezpieczone przed pożarami kościoły Warszawy?

7

Jak są zabezpieczone przed pożarami kościoły Warszawy?

 
Zabytkowe kościoły archidiecezji warszawskiej posiadają odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe • Protokoły pokontrolne straży pożarnej zawsze sprawdzane są przy okazji wizytacji parafii przez biskupa • Pytania o stan tych zabezpieczeń pojawiły się w kontekście pożaru w katedrze Notre Dame w Paryżu

Archikatedra Warszawska

Najważniejszy kościół archidiecezji warszawskiej, archikatedra św. Jana Chrzciciela, jest zabezpieczony przeciwpożarowo. Przypomnijmy, że w latach 2011-2015 r. został przeprowadzony kompleksowy remont całego budynku archikatedry warszawskiej, która została wtedy wyposażona w system antypożarowy z różnymi rodzajami specjalnych czujek przeciwpożarowych. Są to czujki laserowe oraz czujki dymu.

Umieszczone są one zarówno w najbardziej narażonych na pożar miejscach (poddasze, organy), jak i w kryptach, gdzie praktycznie ryzyko pożaru jest minimalne. System monitoringu przeciwpożarowego obejmuje jednocześnie archikatedrę i pobliskie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Ponadto, katedra jest podłączona do systemu monitoringu straży pożarnej.
Zainstalowany jest też system hydrantowy. We wnętrzu kościoła rozmieszczono około 30 gaśnic w różnych newralgicznych punktach.

W listopadzie 2015 r. budynek archikatedry, dostosowany do wymogów przeciwpożarowych, został przekazany do użytku po remoncie, zaś personel opiekujący się katedrą przeszkolony, jak reagować w sytuacji jakiegoś sygnału pożarowego.

Ze względu na częstą obecność władz państwowych katedra jest kontrolowana przed każdą większą uroczystością także przez strażaków. Straż pożarna przeprowadziła ostatnią kontrolę 10 kwietnia 2019, wcześniej 14 stycznia 2019.

 

Kościół akademicki św. Anny

Od kilku miesięcy działa tu system przeciwpożarowy. Gwarantuje on m.in. bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną. Rektor kościoła przymierza się do wprowadzenia systemu monitoringu wewnętrznego.
Po pożarze wieży katedralnej w Gorzowie Wlkp. (1 lipca 2017 r.) straż pożarna wydała dyspozycje, które zostały wdrożone. Zostały wymienione gaśnice, opracowano system przeciwpożarowy, który został zainstalowany w ciągu kilku miesięcy.

 

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Kościół posiada wszystkie zabezpieczenia wymagane przez straż pożarną, regularnie przechodzi kontrole. Nie posiada natomiast dodatkowych zabezpieczeń, np. czujników dymu. Ich instalacja jest planowana przy okazji remontu tej zabytkowej świątyni. Ostatnia kontrola odbyła się w ubiegłym roku.

 

Bazylika Świętego Krzyża

Kościół ma pełne zabezpieczenia przeciwpożarowe, zarówno te wymagane przepisami BHP, jak i dodatkowe, takie jak alarm przeciwpożarowy, czujniki dymu. Ostatnia kontrola sprawności systemu odbyła się w ubiegłym roku.

 

Standardy przeciwpożarowe w kościołach Archidiecezji Warszawskiej

Ks. Sławomir Nowakowski, dyrektor ds. administracji i budowy kościołów w archidiecezji warszawskiej podkreśla, że każdy z zabytkowych kościołów posiada zabezpieczenia przeciwpożarowe gdyż takie są wymogi konserwatora zabytków. Ponadto Kuria zobowiązuje proboszczów i administratorów świątyń do rocznych lub pięcioletnich kontroli, które są wymagane przez prawo budowlane, zwłaszcza dotyczących instalacji elektrycznej. Protokoły pokontrolne straży pożarnej sprawdzane są zawsze przy okazji wizytacji kanonicznej parafii przez biskupa. – Jeśli są jakieś ubytki w tej instalacji, to nakładamy na administratora obowiązek, aby zwrócił się o potrzebne środki, najczęściej do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub stołecznego/wojewódzkiego konserwatora zabytków na przeprowadzenie niezbędnych prac w zabytkowej świątyni.

Warto też wspomnieć o kościołach drewnianych: wszystkie mają instalację przeciwpożarową podłączoną do systemu ogólnego, czyli bezpośrednio monitoringu straży pożarnej. Instalacja elektryczna kościołów drewnianych jest sprawdzana co roku, ponieważ są one szczególnie narażone na pożary.

Ks. Nowakowski zwraca też uwagę, że być może nie wszystkie kościoły – zwłaszcza te w mniejszych miejscowościach, lub niebędące zabytkami, posiadają instalacje przeciwpożarowe. – Często sama parafia nie jest w stanie udźwignąć kosztów takich zabezpieczeń. W ostatnim czasie podjęliśmy dyskusję, jak rozwiązać ten dylemat – podkreśla duchowny z warszawskiej kurii. Jeśli chodzi o finansowanie instalacji przeciwpożarowych, część środków na ten cel pozyskujemy z urzędu miasta/ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, natomiast system monitoringowy finansowany jest we własnym zakresie.

 

za: archwwa.pl

Komentarze (7):

Poliamorysta2019.04.17 20:04
Dwóch zwyrodnialców z Liverool faszerowało 13latka dragami i alkoholem i molestowało seksualnie. Nowoczesna mom zostawiała chłopca z gejami , bo wierzyła, że to jego dobrzy koledzy. Wyrok 10 i 9 lat dla dwóch zwydrodnialców gejów pedofilów.
Monika2019.04.17 21:20
Tak, ja też o tym czytałam ! Przecież ci geje tu na Portalu tak ubolewają nad sobą? Że nic złego nie robią, że wszystko jest ok ! Gdyby to było normalne, to czy byłoby karalne, czyż byłyby sądy ? Nie ! Ale te obleśne s.......... widzą tylko innych, siebie nie! Dobrze że to napisałeś! Jakoś ich tu chyba nie widac ? Czyli to prawda pokryli się, no bo co wtedy napiszą !??
andrzejhahn32019.04.17 15:37
najlepszym zabzpieczeniem byloby je zburzyc
Małgośka Kr2019.04.17 21:24
Łeb sobie zburz, to będzie lepiej, a nie Kościół, satanisto!
Gnostyk2019.04.17 9:46
Nie ma sensu modlić się w kościele! Czy wy myślcie, że Bóg może być zależny od materii?
Maryla2019.04.17 21:09
Gnojustyku! Wypad w końcu stąd ze swoją materią OK ! Nie chcemy głupot o twojej materii, którą w twoim mniemaniu stworzył jakiś zły duch! Idź do swoich i tam im truj ! Nasz CAŁY świat: NIEBO I ZIEMIĘ STWORZYŁ BÓG OJCIEC WSZECHMOGĄCY I TY TEGO NIE ZMIENISZ! Więc po co tu się produkujesz? Wszystko na świecie, nawet ta twoja głupia materia, wszystko zależne od Boga! WBIJ SOBIE RAZ NA ZAWSZE W GŁOWĘ, ALBO WYPAD STĄD! Jakieś komunistyczne, leninowskie masz myślenie ! Musisz mieć dużo lat!??
Tomek2019.04.17 9:27
Najlepsze zabezpieczenie to Opatrzność Boża! Póki staramy się chociaż być katolikami nic nam nie grozi. Dramat jest na Zachodzie, gdzie jawnie walczy się z Bogiem. Tam owszem - polecam systemy przeciwpożarowe, ochronę 24h/dobę ze strażnikami uzbrojonymi w broń automatyczną. Ale i to nic nie da jeśli ludzie się nie nawrócą.