Według przewidywań w Mszy św. weźmie udział co najmniej 200 tys. osób, choć nie wyklucza się, że do Wiecznego Miasta przybędzie ich nawet... milion! Liczba oficjalnych delegacji państw, Kościołów, innych religii, organizacji międzynarodowych i rodzin królewskich ma przekroczyć 130.

Po uroczystości, Ojciec Święty wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zejdzie do Grot Watykańskich, aby modlić się przy grobie Świętego Piotra. 

Po uroczystej procesji kardynalów, protoprezbiter kardynał Godfried Danneels z Belgii wręczy papieżowi paliusz, którego używał Benedykt XVI. Natomiast dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano nałoży Franciszkowi Pierścień Rybaka. Novum stanowi fakt, że będzie on srebrny pozłacany, a nie - jak dotąd - złoty

Sama ceremonia odbędzie się według nowych zasad obrzędów liturgicznych, zatwierdzonych przez Benedykta XVI na początku jego pontyfikatu w 2005 roku. Według nich wyraźnie oddzielono sprawowanie Eucharystii od innych obrzędów. Dlatego nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka nowemu papieżowi odbędzie się nie w czasie Mszy św., jak miało to miejsce dotychczas, ale przed jej rozpoczęciem.

Jak informuje TVN24, powróci również uroczyste homagium - hołd, który papieżowi złożą wszyscy obecni kardynałowie, powtarzając gest wykonany wcześniej w Kaplicy Sykstyńskiej - tuż po wyborze Franciszka.

AM/tvn24.pl