"Idź i nie grzesz więcej" - zdjęcie
16.11.13, 08:40ks. Piotr Pawlukiewicz (fot. "Duszpasterstwo Chadashim"/Wikimedia Commons)

"Idź i nie grzesz więcej"

10

Wysłuchaj i pomyśl:

 

Philo/2Ryby.pl

Komentarze (10):

anonim2013.11.16 8:48
Prawo - obszar walki z polskim z Kościołem http://www.wsksim.edu.pl/index.php?pg=news&id=786
anonim2013.11.16 9:46
Kocham tego człowieka. Czy ktoś wie jak on się czuje? Czy to prawda ,że jest poważnie chory?
anonim2013.11.16 11:06
+ @Apologetyczny Ja bym powiedziała, że o spowiedzi powinno mówić się w połączeniu z żalem i skruchą.
anonim2013.11.16 15:30
To właśnie wykłady księdza Pawlukiewicza pchnęły mnie do tego, by regularnie zwiększać swoją wiedzę i dbać o swoją wiarę. Dziękuję i proszę o więcej.
anonim2013.11.16 21:32
Narodek wybrany rozpracował nas Polaków i powoli kończy swoje dzieło. A z drugiej strony mamy kk, który wywodzi się z tego narodku i glebi nas dodatkowo różnymi doktrynami wspomagając chcący bądź tak przypadkiem dzieło narodku wybranego.
anonim2013.11.16 21:59
@Phantomas Spowiedź jest po to by dostać łaskę na nowo do nawracania się. Wyznając grzechy wolą odcinamy się od popełnionego zła, żałując za nie i postanawiając walczyć o dobro. To jednak nie znaczy, że konsekwencje naszych wyznanych grzechów mogą trwać nawet po naszej śmierci. Stosunkowo niedawno zrozumiałam czym jest czyściec - to miejsce gdzie odpokutowujemy za popełnione przez nas zło. jeśli nie podejmiemy tego zadośćuczynienia tu na ziemi, to czeka nas to po drugiej stronie...piszesz o trywializowaniu spowiedzi przez człowieka, który świadomie lekceważy ten sakrament, korzysta z niego, żeby za chwilę wrócić do tego samego grzechu, bo się oczyścił - to wg mnie byłby grzech przeciw Duchowi Świętemu, wg Biblii nie do odpuszczenia. Nikt normalny nie idzie do spowiedzi po to, żeby wrócić za chwilę do tego samego bagna. Człowiek się spowiada po to, by więcej już nie zgrzeszyć. Pozdrawiam
anonim2013.11.16 22:53
@hamaczek Wdawanie się w dyskusje na temat religii z ludźmi wrogo nastawionymi do wiary (jak np. Phantomas) jest grzechem. Tak jest napisane w rachunku sumienia w modlitewniku "Droga do Nieba". Taki dialog nie ma sensu, a może wręcz zaszkodzić Tobie. Jego nie nawrócisz, a sam możesz popaść w zwątpienie.
anonim2013.11.16 23:35
@Phantomas "kiss my ass" A ja Cię błogosławię.
anonim2013.11.17 0:06
kurczę, świetne krótkie kazanie - dzięki takim księżom - ludzie mogą wrócić do Chrystusa!
anonim2013.11.18 0:05
@Phantomas... "Zamiast czu sie winnym zlego uczynku gostek szepnie cos na ucho, da stowe, klepnie kilka zdrowasiek I moze od nowa, w jego swiadomosci zly czyn zostal wykasowany wiedzac ze tak latwo pozbyc sie swiadomosci zlego uczynku co takiego gostka zatrzyma przed czynieniem zlych uczynkow, NIC, malo ze bedzie dalej czynil zlo to bedzie czynil jeszcze wieksze zlo bo przeciez dobrodziej da rozgrzeszenie. " ZUPEŁNIE nie rozumiesz tego Sakramentu. Patrzysz na niego ze strony "użytkowej". Na przykład ktoś ukradł 10 jabłek, to za pokutę powinien zwrócić 10 jabłek i sprawa załatwiona, albo uderzył kobietę, to ma za to czyścić kible. No to zwróci te jabłka i kible wyczyści, ale czy o to chodzi, tylko i wyłącznie o wyrównanie krzywd? Nie! W spowiedzi chodzi o nawrócenie człowieka, o taką jego przemianę, aby nie tylko żałował swego uczynku, ale też postanowił nigdy więcej tego nie czynić, a także zadośćuczynił w miarę możliwości tym, których skrzywdził. Nikt nie wyznacza kar "z rozdzielnika": za taki a taki grzech masz tyle i tyle kibli wyczyścić, a za inny wystarczy jak okna umyjesz. Chodzi o to, aby człowiek po spowiedzi wyszedł ze zrozumieniem, że krzywdzi swym grzechem nie tylko innych, ale również siebie. Dobrze odbyta, nie "odbębniona" spowiedź daje wzgląd we własną duszę, własne postępowanie. Daje szansę na rozpoczęcie życia "od nowa". Z czystym kontem. Daje możliwość wewnętrznej przemiany, która sprawi, że ktoś, kto kradł, więcej nie sięgnie po cudze mienie, kto bił, nigdy nie podniesie na nikogo ręki itd.