Fundusz Odbudowy. PO ramię w ramię z Konfederacją? Buda: historia zapamięta tych, którzy zagłosują przeciw - zdjęcie
04.05.21, 09:22Fot. sejm.gov.pl

Fundusz Odbudowy. PO ramię w ramię z Konfederacją? Buda: historia zapamięta tych, którzy zagłosują przeciw

53

Dzisiaj odbywa się w Sejmie głosowanie w sprawie ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy, po tym jak Krajowy Plan Odbudowy został przesłany do Komisji Europejskiej.

We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Być może uda się dzisiaj uchwalić tę ustawę. Konwent Seniorów zdecydował w ubiegły czwartek, że w głosowaniu nad ustawą obowiązywać ma zwykła większość.

Podstawą wypłaty środków jest Krajowy Plan Odbudowy, który Polska przesłała wczoraj do Komisji Europejskiej. Polska otrzyma do dyspozycji około 58 mld euro.

W sprawie "za" głosować będą PiS, Porozumienie, Lewica, Polska 2050 oraz PSL.

- Myślę, że to będzie grubo ponad 300 parlamentarzystów, mam nadzieję, że blisko 400. Ale zdecydowana większość. Nie wyobrażam sobie, żeby być przeciwko. Myślę, że wielu parlamentarzystów taką analizę korzyści i strat przeprowadziło - stwierdził na temat większości Waldemar Buda z PiS na falach Jedynki.

Dodał, że w głosowaniu "dyscyplina będzie i ona obowiązuje wszystkich członków klubu, czyli łącznie wszystkich członków Zjednoczonej Prawicy i Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość".

- Myślę, że kierując się nawet interesem indywidualnym… każdy parlamentarzysta, który będzie przeciw będzie miał ogromny problem i to się w jego historii zapisze. Myślę, że na Wikipedii będzie można przeczytać, że był przeciwko Krajowemu Planowi Odbudowy. Nie każdy zaryzykuje, a myślę, że tylko niewielka część - dodał Buda.

- To co będziemy dzisiaj głosowali, czyli ustawa o ratyfikacji europejskich funduszy odbudowy, jest decyzją o przyjęciu pieniędzy dla Polski. Nie tylko oczywiście dla Polski, ale dla wszystkich gospodarek UE - stwierdziła z kolei Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Swoje poparcie dla Funduszu wyraziła także Hanna Gill-Piątek z Polski 2050, stwierdzając że przyjęcie Funduszu to kwestia "polskiej i europejskiej racji stanu - więcej czytaj tutaj.

Nie jest jasne stanowisko w tej sprawie Platformy Obywatelskiej. PO złożyła bowiem wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu o 14 dni. Nie wiadomo, jak zachowa się PO w przypadku, gdyby do głosowania jednak dzisiaj doszło.

Poczynania Borysa Budki skrytykował w tej kwestii były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

- (...) wszystko idzie w złą stronę. Przede wszystkim to, co widzimy, to jest dekompozycja partii opozycyjnych, środowisk opozycyjnych, klubów parlamentarnych w Sejmie i poza Sejmem - stwierdził Schetyna - więcej czytaj tutaj.

Z góry wiadomo, że przeciw zagłosuję posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry oraz Konfederacja.

jkg/pap, tvp info, kanał I Polskiego Radia

Komentarze (53):

­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 18:31
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
SLAWAN2021.05.4 20:40
Pod warunkiem, że nie ma solidarnej odpowiedzialności za cudze długi. Czyli, że nie chronimy zysku niemieckich i francuskich banków. Bo wtedy twórcy powiedzenia "za wolność waszą i naszą" przewracają się w grobie.
man.of.Stagira2021.05.4 17:20
Bądźmy poważni. Od tego czy rządzi Prawo i Sprawiedliwość zależą losy wielu spraw w naszym kraju. Weźmy na przykład taką partię jak Konfederacja // Następnego dnia po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość rządzący Polską od 30 z górą lat układ rozpocznie proces eliminacji wszystkich ośrodków oporu społecznego. Na pierwszy rzut pójdą wszystkie media w kraju z Internetem włącznie gdzie już niepodzielnie zapanuje niejaki Zuckerberg (czy jak mu tam). // Na drugi rzut pójdą gracze polityczni DO LIKWIDACJI. Rozpocznie się publiczny lincz a później sądowo-ustawkowa operacja delegalizacji partii Konfederacja, jej publiczna delegitymizacja. Rabini z Konfederacji którzy dzisiaj uganiają się za amantadyną, biorą udział w poszukiwaniach zaginionej Tutki-151 znad Smoleńska, tropią krwiożerczych żydów USA których odciski palców zauważyli na ACT 447 lub bohatersko nadstawiają swoje PŁUCA na działanie towarzyszki sars-cov-2 staną przed dylematem; kontynuować polowanie na PiS (już pod rządami SROKO) czy dać się zlikwidować? Otóż kto głosuje na Konfederację musi mieć świadomość, że może ona funkcjonować jako suwerenny podmiot polityczny JEDYNIE dlatego, że rządzi w Polsce Prawo i Sprawiedliwość a ona ma je na swoim celowniku.// Z chwilą gdy to stanie się PROGRAMEM rządzącej nowej elity SROKO dla Konfederacji historia szansy w polskim życiu politycznym zakończy się. Co wtedy wybiorą Rabini z Konfederacji; lincz i likwidację czy przyłączenie się do "nowych elit"? // Nie wiem jak Wy ale ja nie mam co do ich przyszłej decyzji żadnej wątpliwości // Konfederacja-PO...jedno ZŁO. // 2021.02.27 16:50
Michał Jan2021.05.4 13:43
Pomyślunek tego Budy jest przeciwieństwem kopyta, jakie miał Kazik Buda.
Nie martw się o Fundusz Odbudowy!2021.05.4 13:19
Zadłużenie euro-zone w setkach miliardów JUŻ istnieje po tym co Grecja wywinęła! Czy Polska jest euro-zone czy nie i tak płaci za to! ....... Polska potrzebuje miliardów na wielkie projekty, jakie są w planach i jakie już są realizowane. ..... Czy to będzie Fundusz Odbudowy, czy nie, Bank Centralny i tak wyda obligacje. ..... NIE W TYM PROBLEM! ....... Kto będzie miał tych obligacji najwięcej? ..... I TU JEST PROBLEM! ...... Indywidualni inwestorzy całego "funduszu" nie wykupią, wiec KTO? ...... Chiny i Rosja, aby w ten sposób wpływać na wartość €, tj. gospodarkę a tym samym politykę!
Michał Jan2021.05.4 13:08
Na razie historia najbardziej zapamiętała tych, co Polskę zadłużyli. E.g. Gierek.
rychu2021.05.4 11:52
W dzisiejszej ekonomi pieniadz to fikcja .Pieniadz jest potrzebny tylko po to by maluczcy nie podskakiwali by korporacje mogły swobodnie przejmowac dobra tego świata .Wraca feudalizm w najgorszej postaci
rychu2021.05.4 11:46
A kogo to dziwi oni już dawno mają sie ku sobie,Bosak :pis chce zniszczyc sady.Dziambor pis chce zniszczyc Bodnara Wilk trzeba głosowac na Trzasnietego .Korwin Putin byłby lepszy od Kaczynskiego .Nitras o sojuszu z konfa
Bystry2021.05.4 11:28
Historia zapamieta tych, ktorzy glosowali za!!! Nasze dzieci beda ich przeklinac jak beda placic podatki unijne.
Anonim2021.05.4 11:33
Na smietniku to wyladuje cala Europa jak wladze w zadluzonych krajach przejmie Komunistyczna partia Chin.Wszystko przez Trumpa bo mimo ze byl przeciwny blokadom gospodarki to ostentacyjnie naglosnil "chinski wirus". Mowil o tym dwulicowy prof Gut. Wirus ktory robi co chce i kiedy chce a rzadzacy od roku probuja lapac wiatr do worka.
Bystry2021.05.4 11:40
w wiekszosci sie zgadzam ale co do Trumpa nie. To on wprowadzil blokady na stal. Nawet demokraci przyznali, ze to ratuje USA.
Anonim2021.05.4 11:50
Trump istotnie wykorzystal wirus do protekcjonizmu. I oto mu chodzilo. A u nas przychodzi sanepid i wlepia 10 tysiecy kary bo przyszedles do pracy. Ba, nawet za jazde rowerem nie jeden tyle rok temu zabulil.
Gówno wiesz kto to jest Trump!2021.05.4 13:20
Gówno wiesz o ekonomii!
Anonim2021.05.4 14:23
Nie wiem czy uratowało USA ale u nas stal zdrożała prawie 100%!
taki ten świat2021.05.4 11:19
partie które będą przeciw funduszowi wylądują na własne życzenie na śmietniku historii
Bystry2021.05.4 11:29
Nastepny wielbiciel placenia podatkow.
Filip2021.05.4 11:18
Pragnę zacytować wypowiedź Andrzeja Dudy: "Unia Europejska, to jest wyimaginowana wspólnota z której nic nie wynika". Teraz Andrzej Duda i rząd pisowski biorą pieniądze od "wyimaginowanej wspólnoty". Dokonali takiego podziału pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy, żeby samorządy rządzone przez opozycję dostały pożyczki, a rząd bezzwrotne dotacje. Pospieszyli się z przesłaniem tego Funduszu do Brukseli, żeby opozycja nie mogła zmienić ten podział dla niej bardzo niekorzystny. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a po wybudowaniu ją rozbierają. Politycy z PO i PSL w czasie swoich rządów nie chcieli jej zbudować. Obawiam się zmarnowania wielu pieniędzy z dotacji unijnych przez polityków z PiS-u, znając absurdalność ich decyzji dotyczących inwestycji.
Agnieszka2021.05.4 11:11
Historia zapamięta i rozliczy tych, co głosują za tą zdradą Polski!!!! Gdybyśmy bez pośrednictwa UE wzięli jako państwo zwykłą, bezpośrednią pożyczkę to spłacalibyśmy ją tylko za siebie; elastycznie moglibyśmy ją spożytkować na to, co potrze nam w danym momencie (czy parę lat przed koronowirusem ktoś mógł przewidzieć palące potrzeby jaki nagle się pojawią?); spłacić z tego co uznamy za stosowne i co najważniejsze mieć te pieniądze na 100% w ręku a nie pod warunkiem zrzeczenia się swojej suwerenności na rzecz przywrócenia i podporządkowania ideologii marksistowskiej, którą UE nazywa praworządnością! A teraz Morawiecki z kolesiami i pożytecznymi idiotami, pazernymi na forsę, kariery, władzę - kosztem Polski - jak ostatni kret, wróg, zdrajca Polski wynegocjował nam pieniądze, których możemy nie widzieć jak się nie zrzekniemy na każdym poziomie suwerenności. A jak je zobaczymy to nie będziemy mogli ich wydać na prawdziwe, najpilniejsze potrzeby, które się pojawią, ale jak zwykle będziemy musieli je zmarnotrawić zmarnotrawić według wytycznych zatwierdzonych przez Unię (by mafijne układziki kolesi mogły się jak zawsze na tych funduszach obłowić), spłacać je będziemy narzucanymi wbrew woli podatkami i to może nawet spłacać za innych, choć z nich będziemy mieć marne korzyści kosztem wyrzeczenia się polskości albo by polskość, moralność, suwerenność zachować, to ich w ogóle widzieć nie będziemy, bo UE zapowiedziała, że jak im posłuszni we wszystkim nie będziemy, to nas głodem wezmą. WY SERIO, gadając, pisząc takie bzdury, MACIE POLAKÓW ZA TAKICH ŚLEPYCH DURNIÓW? No to się przejedziecie!
Dziennikarz TVN2021.05.4 11:10
Konfederacja zdradza kraj jak my!!
Bystry2021.05.4 11:33
Biedaku o czym Ty mowisz? Konfederacja zdradza kraj? Bo chce niezaleznosci fiskalnej? To jak ktos chce zeby Polska byla niezalezna to ja zdradza? Jak sie cos pisze to trzeba miec minimum pojecia o tym.
Anonim2021.05.4 11:06
Fundusz odbudowy jest dlatego ze PIS wespol z PO i SLD postanowili rozwalic caly kraj hucpą covidowa - lockdowny, maski na dworze, teleporady itd. Hucpa skutkuje tym ze mimo ze posiadamy wyraznie mlodsza populacje i liczbe ludnosci co Wlochy, to w zgonach mamy identyczne liczby, nawet nie procenty,
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 10:55
Komuna Konfederacja Jedna Wspolna Ruska Racja !
ladychapel2021.05.4 10:47
Nie wiem czy akurat to historia zapamięta. Przekonany natomiast jestem, że historia zapamięta np. konferencję "ekspertów" Macierewicza na komunikatorze Skype, to jak Jarosław rozkręcił długopis i nie potrafił go złożyć a w czym pomógł mu Macierewicz. Historia zapamięta nieudolne rządy PiS tak jak zapamiętała te rządy sprzed lat i koalicję z LPR i Samoobroną
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 10:50
Znany komunista Lady Chapel popiera Komfederacje i atakuje Niepodleglosc i rzad Wolnej Polski.
ladyszmacisko2021.05.4 20:34
dała głos czyli pierdnęła
Filip2021.05.4 10:31
Krajowy Fundusz Odbudowy został tak przygotowany, żeby samorządy z większych miast, gdzie rządzi opozycja, dostały pożyczki. Natomiast rząd dostanie bezzwrotne dotacje. Dlatego Koalicja Obywatelska chciała innego podziału, uważając ten podział pieniędzy za nieuczciwy i niesprawiedliwy. Dla propagandy pisowskiej jest to powód do oczerniania opozycji i przekręcania faktów.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 10:52
Patrioci rosyjscy z Konfederacji niszcza panstwo polskie,bo daza do okupacji rosyjskiej.
Bystry2021.05.4 11:36
Deratyzacjo - A w jaki to sposob niszcza panstwo jak jest ich tylko 11? Zastanow sie. Kto tak naprawde je niszczy?
Komuchy z PiS razem z KomuchamiPRL2021.05.4 10:23
jak przy okrągłym stole! https://www.youtube.com/watch?v=GWtf6JDJPiw
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 10:56
Komuna z Konfederacja zawsze RAZEM !
Michał Jan2021.05.4 13:33
RAZEM jest teraz wielkim przyjacielem Geniusza Górki Lelewela, głupolu! Nie nadążasz za mądrościami etapu.
chłopka2021.05.4 10:21
No , zapamiynto . Łojciec Kaczyńskich ponoć mioł powiedzieć " Boże chroń Polskę przed moimi szalonymi synami " . A boł to Słowianin i Komunista . Byli prawdziwi Komuniści ( jak moj nowy dyrektot w podstawowce , Gorol . Utymperowoł trocha te żydowski rechtorki )) i "komuniści " . Ci to byli jedna wielko podłość .
chłopka2021.05.4 10:36
Nie wiym czy mog powiedzieć " Boże " jak u nos Komuniści Katolicy ukrywali to że chodzom do kościoła . Było tak : abo PZPR abo KK abo inksze wyznani . Te ideologie sie gryzły ze sobom no to należeli i do jednej ideologi i po kryjomu do drugi . " Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek " .
Anonim2021.05.4 10:16
A jak historia zapamięta tych którzy zasiadali przy okrągłym stole . Już dzisiaj wielu się do tego faktu nie chce przyznawać .Nawet Kościół milczy ile teczek poszło z dymem w ramach umowy z SB.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 10:58
Konfederacja atakuje Kosciol Swiety za to,ze nie popiera Putina !
matis892021.05.4 10:03
Przypominam, szatanistyczny PIS prócz aborcyjnych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 10:48
Konfederacja Targowicka morduje Polakow i atakuje moralnosc katolicka,Kosciol Swiety i Episkopat Polski !
Foster2021.05.4 9:56
Oj ta polityka - nie wmawiajcie ludziom, że PO jest przeciwko Planowi Odbudowy, bo tak nie jest i nigdy nie było. Przeciwko Planowi Odbudowy sa na pewno: Konfederacja i Solidarna Polska.
Anonim2021.05.4 9:47
Najpierw zlockdownować kraj, a potem rozłożyć rączki: musimy w "to" wdepnąć. Nie mamy wyjścia.
Anonim2021.05.4 9:44
"Nie wyobrażam sobie, żeby być przeciwko." "dyscyplina będzie i ona obowiązuje wszystkich członków klubu" Skoro sobie nie wyobraża, to po co potrzebna dyscyplina ?
prowadzący z Łubianki2021.05.4 9:44
mamy wiele przyjaciół w Polszi
Polak mały2021.05.4 9:44
Ty chyba jesteś z Konfederacji - dla EU won dla Rosji ok.
Lipa2021.05.4 9:43
mam wiele wolnych konarów dla Targowiczan
Anonim2021.05.4 9:45
A którzy to ? Czy aby caryca teraz nie na Zachodzie ?
harry2021.05.4 9:41
PO od dawna pod przewodnictwem Tuska realizowało na wspólne polecenie Moskwy i Berlina plan totalnej destabilizacji Polski poprzez wyprowadzenie jej ze struktur UE i faktyczny podział oraz podporządkowanie części Polski otwarcie Moskwie a pozostałej części niby - sojusznikowi Berlinowi. Rozbita Polska to wielowiekowe marzenie obu mocarstw. PO wykonywała to zadanie zarówno gdy była u władzy, jak i w czasie gdy jest w niby "totalnej" opozycji. Teraz te knowania "totalnych" stały się już oczywiste i nawet w UE wybałuszają ślepia, że tak blisko było. ktoś za to powinien odpowiedzieć karnie, bowiem mamy do czynienia z ewidentną zdrada Polski jako państwa.
Filip2021.05.4 10:25
Napisałeś same kłamstwa i bzdury. Jarosław Kaczynski realizuje strategiczne interesy Władimira Putina, polegające na rozbijaniu Unii Europejskiej. To politycy z PiS-u wielokrotnie łamią Konstytucję. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Jeśli w wyniku łamania praworządności przez polityków z PiS-u Polska nie dostanie dotacji, to nie będzie wina opozycji,tylko partii rządzącej. Dla polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 11:00
Sklerotyczna Komuna i Konfederacja wzmacnia PIS . Chwala niech bedzie Panu !
edi2021.05.4 9:37
Historia zapamieta tych, nieudacznikow pis z rzadem dudy , co zalozyli Polakom na szyje pstryczek niewyplacalnosci 1,5 bln.zl dlugu na kilka pokolen!! oraz pozbyli nas suwerennosci na rzecz niemiec, federalizacji eurokratów.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 11:02
Kabotyni z Konfederacji daza do Rozbiorow,bo nienawidza panstwa i niepodleglosci !
Anonim2021.05.4 9:36
Buda do budy gdyz historia zapamieta PiS jako sprzedawczykow- w czyje rece oddajecie nasz kraj????
luka2021.05.4 10:04
ANONIM - ty masz labilność emocjonalną i ubytki pod sufitem. Ze swoimi POprańcami marsz na Syberię. Won zdrajcy z kraju
Anonim2021.05.4 13:56
Mylisz sie nigdy nie bylem za PO natomiast bylem za PiS ale przejzalem na oczy gdzie nas pis prowadzi, jesli nie wiesz to tobie powiem jesli ten gudlaj Morawiecki dopnie swego to bedziemy nastepnym landem szkopow.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 11:04
PIS to jedyna polska partia i odrodzenie Kraju !