Franciszek: Za wściekłością zawsze stoi szatan - zdjęcie
28.03.20, 09:30

Franciszek: Za wściekłością zawsze stoi szatan

13

Podczas porannej Mszy w Domu św. Marty Franciszek podziękował wszystkim opiekującym się chorymi, starszymi i rodzinami. W homilii mówił o destrukcyjnej wściekłości szatana, wobec które trzeba użyć siły milczenia.We wprowadzeniu w liturgię Papież swą myśl skierował do tych, którzy szczególnie cierpią z powodu pandemii koronawirusa.

    „W tych dniach docierają wiadomości o tym, jak wielu ludzi zaczyna troszczyć się o innych – podkreślił Ojciec Święty. – Myślą o rodzinach, które nie mają wystarczających środków do życia, o samotnych osobach starszych, o chorych w szpitalach i modlą się oraz starają się, aby dotarła do nich jakaś pomoc. To dobry znak. Dziękujmy Panu za to, że wzbudza w sercach swoich wiernych takie uczucia.“

W homilii Franciszek odniósł się do dzisiejszych czytań (Mdr 2, 1a12-22 oraz J 7, 1-2.10.25-30) i podkreślił, że wściekłość tych, którzy chcieli zabić Jezusa została wzbudzona przez szatana, ponieważ za każdą niszczycielską zaciętością kryje się diabeł.

    „Za wściekłością zawsze kryje się szatan, aby niszczyć Boże dzieło. Za mocną wymianą zdań, czy jakąś nieprzyjaźnią być może, że kryje się szatan, ale jest daleko, to normalne pokusy. Ale kiedy pojawia się wściekłość nie ma wątpliwości: tu jest szatan – zaznaczył Ojciec Święty. – Wściekłość jest subtelna. Pomyślmy o tym, jak szatan się wścieka nie tylko na Jezusa, ale także prześladując chrześcijan, jak szuka najbardziej wyrafinowanych środków, by doprowadzić ich do apostazji, do oddalenia się od Boga. To jest diaboliczne, tak, to diabelska inteligencja.“

Papież zaznaczył, że wobec szatańskiej  furii można albo dyskutować, ale to nie przynosi skutku, albo tak jak Jezus, zamilknąć.

    „A co robi się, gdy ktoś się wścieka? Są tylko dwie rzeczy: rozmawiać z takimi ludźmi się nie da, bo oni mają własne zdanie, idee, które szatan zasiał w ich sercach. Co więc można zrobić? To, co zrobił Jezus – zamilknąć. To uderzające, jak czytamy w Ewangelii, że w obliczu tych wszystkich oskarżeń Jezus milczał – podkreślił Ojciec Święty. – Wobec ducha wściekłości, jedynie milczenie, nigdy usprawiedliwianie się. Jezus mówił, tłumaczył, kiedy zrozumiał, że nie ma słów, milczał. I w milczeniu Jezus dokonał Swej męki. Jest to milczenie sprawiedliwego w obliczu zawziętości. Dotyczy to także – nazwijmy to tak – małej, codziennej furii, kiedy ktoś z nas słyszy plotki na swój temat, a potem nic z tego nie wynika. Milczenie. Trzeba przecierpieć i przyjąć wściekłość plotkowania.“

bsw/Paweł Pasierbek SJ, Vaticannews.va

Komentarze (13):

Valdez732020.03.30 12:34
Podpiszcie proszę petycję do Trumpa o pociągnięcie do odpowiedzialności KOMUNISTYCZNYCH Chin za koronawirusa: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-president-donald-trump-hold-chinas-government-accountable-coronavirus
Cool2020.03.29 9:11
Jak ten Franek pierdzieli ... szkoda komentować!
ZA WŚCIEKŁOŚCIĄ STOI ZAWSZE SZATAN2020.03.28 21:19
I KOŚCIÓŁ KATOLICKI. NAJLEPIEJ TO WIDAĆ PO WYZNAWCACH FLĄDRY I PO OBŁĄKANYCH Z PIS-U. WYNIKA TO TEŻ Z HISTORII. KK TO ZBRODNICZA INSTYTUCJA KTÓRA PODJUDZI POLAKÓW DO ZBRODNI.
Jerzy2020.03.28 14:37
franek, przez twoją postawę kościoły są zamykane przed wiernymi, i ty mówisz o szatanie??? ty, będący jego wcieleniem???
OIKOS2020.03.28 12:52
Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił. (E. Burke) . Co na to - p Franciszek? Wściekłość jest subtelna. Naprawdę wściekłość jest subtelna.... ? Czy ktoś może mi wskazać wypowiedzi p Franciszka /linki/ w których On troszczy się o DUSZĘ człowieka ? To przykre gdy następca samego Jezusa na ziemi widzi TYLKO: głód, brak wody, złe powietrze, zagrożoną matkę ziemię (cokolwiek to znaczy, bo Kościół zna tylko Maryję Bogarodzicę). Dba WYŁĄCZNIE o dobre samopoczucie cudzołożników, zboczeńców, aborterów, innowierców, ateistów, lekarzy ciała i teraz …. SUBTELNOŚĆ WŚCIEKŁOŚCI ….. . Czy ktoś od Niego usłyszał jak walczyć, by zło dobrem zwyciężać … Jak ewangelizować tych którzy Boga jeszcze nie poznali lub daleko od Boga odeszli, a właśnie w tych trudnych czasach pandemii, najbardziej tego potrzebują ….
MaxFiend2020.03.28 12:06
No i znowu bardzo mądra wypowiedź. Trzeba mieć dużo złej woli i wściekłości w sobie by ją negatywnie interpretować :-D
Robot2020.03.28 12:02
To nie przez grzech ekologiczny, ale przez Pachamame w Watykanie mamy ten kryzys. Ten kryzys jest wynikiem pogańskich praktyk na Watykanie. Nasz Papież, czci "Matkę Ziemie" bardziej jak Matkę Jezusa.
mania2020.03.28 10:18
Papa Franczesko, to dlaczego dałeś po łapach Chince która pragnęła cię dotknąć . Gdzie do dia...ła był ten szatan
MaxFiend2020.03.28 12:05
Skoro się go uczepiła, to miał pełne prawo odruchowo zareagować. Ewidentna wina ochroniarzy a wziął ją na siebie i publicznie przeprosił. W końcu to także człowiek.
Roman2020.03.28 9:56
Mamy milczeć wobec kłamstw i oszustw Franciszka? Wobec "ohydy spustoszenia." Syr 21.15 mówi tak: "Jeśli rozumny człowiek usłyszy słowa mądre, pochwali je i dorzuci doń swoje; gdy głupi posłyszy, nie spodoba mu się i odrzuci je za plecy." A Pismo Święte to Słowa Mądre!!!
Saki Faki2020.03.28 9:58
Możesz się popultać w necie, ale czy Franciszek to przeczyta?
Roman2020.03.28 10:29
Myślę, że polscy reprezentanci "ohydy spustoszenia", tacy jak Ryś przekażą ten cytat Franciszkowi: ale czy to coś da? - jest napisane Dn 9.27, że: "ohyda ziejąca pustką, przetrwa do końca, do czasu ustalonego na spustoszenie." Oni odpowiedzą za te spustoszenie!!!
Saki Faki2020.03.28 9:50
Za świrusami z flądry :-)