Energia węglowa do odstawki? Nie tak szybko - najwięksi się nie spieszą - zdjęcie
23.04.21, 14:30fot. pixabay.com

Energia węglowa do odstawki? Nie tak szybko - najwięksi się nie spieszą

41

Czy bardzo mocno promowana tzw. zielona energia może szybko odejść do lamusa? Jak się bowiem okazuje kraje, w których najwięcej produkuje się energii elektrycznej z węgla nie mamą zamiaru zamykać tego typu elektrowni. A co z limitami CO2? Jakie są inne pomysły i plany tych krajów, które zostały zaprezentowana na szczycie klimatycznym w Glasgow, którego organizatorem jest prezydent USA Joe Biden.

- Chiny, Rosja, Australia, czy Kanada nie zamierzają zwiększać ambicji klimatycznych do 2030 r. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że nie dopóki nie zostanie zmieniona klasyfikacja jego kraju, by mógł otrzymywać dotacje z Funduszu Klimatycznego, nie ratyfikuje porozumienia paryskiego. Kanada i Japonie także – poza mglistymi obietnicami – nie zamierzają rezygnować szybko z paliw kopalnych – tak wynika z pierwszego dnia obrad „szczytu Liderów.” - czytamy na portalu pch24.pl

W szczycie uczestniczy 40 przywódców państw, a wśród nich są także najwięksi emitenci dwutlenku węgla. Prezydent USA Joe Biden – jak oceniaja obserwatorzy – chce przywrócić wiarygodność Stanów Zjednoczonych w zakresie troski o ochronę klimatu, po tym jak w roku 2015 poprzedni prezydent USA Donald Trump wycofał się z porozumienia paryskiego i zdecydował o nie wpłacaniu przez Stany Zjednoczone na nowy Fundusz Klimatyczny.

Obecnie prezydent Biden zadeklarował podwojenie wpłat na ten cel do 2024 r. oraz potrojenie finansowania adaptacji do „zmian klimatu,” co ma służyć przywróceniu wiarygodności USA „w walce z domniemanym kryzysem klimatycznym” - czytamy na pch24.pl.

Dobre pomysły i dobre intencje nie są wystarczająco dobre. Musimy zapewnić środki finansowe, które będą potrzebne, aby sprostać wymaganiom związanym ze zmianami klimatycznymi – stwierdził Biden w trakcie wirtualnego szczytu, który został przez niego zwołany na Dzień Ziemi. Nie podał jednak konkretnych kwot, które mają zostać wyasygnowane przez Stany Zjednoczone.

Jak powiedział dziennikarzom urzędnik administracji amerykańskiej Leonardo Martinez-Diaz, mogą to być kwoty na poziomie około 15 mld dol. rocznie (wartość bazowa – 2,8 mld dol., z tego 500 mln dolarów jest na adaptację, a reszta z prywatnych funduszy).

Prezydent Biden w trakcie szczytu domagał się jasnych deklaracji w sprawie dekarbonizacji od innych przywódców uczestniczących w tym wydarzeniu na przeciągu 10 lat, a więc w trybie przyspieszonym.

- Japonia, opierająca się w dużej mierze na elektrowniach węglowych obiecała ograniczyć emisję o 46 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2013 r. i nie ogłosiła zakończenia zagranicznego finansowania projektów węglowych, czego od niej oczekiwano - czytamy.

Kanada zadeklarowała ograniczenia emisji na poziomie 40-45 proc. do 2030 r. Analityków oceniają, że dla potrzeb ograniczenia ocieplenia o 1,5 stopnia deklaracja Kanady powinna być na poziomie redukcji emisji o 60 proc.

Kora Południowa z kolei nie zajęła w tej sprawie żadnego stanowiska. Natomiast Chiny, które obecnie odpowiadają za około 50 proc. światowego wzrostu zapotrzebowania na węgiel oświadczyły, że nadal będą inwestowały w energię węglową i dopiero około roku 2025 r. może istnieć tam możliwość osiągnięcie szczytowego poziomu zużycia tego surowca. Dekarbonizacja z kolei możliwa byłaby w tym kraju dopiero około roku 2060 r., a nie jak UE do 2050 r.

- "W najbliższych latach jedynym rozwiązaniem jest energia atomowa" - stwierdził z kolei prezydent Polski Andrzej Duda. Podkreślił, że jest to źródło stabilnych, pewnych dostaw energii elektrycznej, które dla Polski są niezbędne, jako dla kraju posiadającego 38-mln społeczeństwo i obszar o ponad 312 tys. km kw. "Rozwijający się przemysł, rozwijająca się coraz większa gospodarka, będzie miała coraz większy najprawdopodobniej pobór mocy w najbliższych latach" – wskazał prezydent Polski.

Andrzej Duda przypomniał także, że Polska już podjęła działania w tym zakresie. - "Porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi jednoznacznie prowadzi nas w tym kierunku, aby program budowy w Polsce energetyki atomowej zrealizować i w ten sposób w najistotniejszym stopniu zastąpić to, z czego będziemy musieli zrezygnować, czyli energię węglową" - stwierdził.

 

mp/climatechangenews.com/aa.com.tr/pch24.pl/pap/fronda.pl

Komentarze (41):

Ciekawy2021.04.25 4:34
Czy wyngiel nadal jest przywożony z Węgorzewskiej ?
hehehe2021.04.24 15:22
To wszystko jest takie proste, że trzeba być idiotą żeby tego nie widzieć. Obecnie nie ma na horyzoncie żadnej innej alternatywy energetycznej dla świata niż energia fuzji więc wystarczy tylko przeczekać, modernizując istniejące systemy i jak przyjdzie czas przeskoczyć od razu na nową technologię. Wszystkie inne nieporadne próby zmian, typu wiatraki, fotowoltaika, wodór czy inne jeszcze większe kretynizmy są tylko wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Polska powinna oprzeć się na tym co już ma czyli węglu tylko do tego trzeba mieć ludzi z głową i jajami w rządzie i na dodatek ludzi dbających o nasz, Polaków interes.
chłopka2021.04.24 14:19
Mnie to zwisa jak Polska będzie wytwarzać energię elektryczną .Ocieplenia klimatu zatrzymać się nie da . Zmiany zaszły już za daleko . Czy wiatraki , czy turbiny wodne , czy panele słoneczne ? Wszystko ma swoje plusy i minusy . Elektrownie atomowe to największe obecnie zagrożenie . Nie obchodzą mnie ludzie . Sami wiedzą czego chcą i robią co chcą . A więc niech ponoszą konsekwencje swoich działań . Nie żal mi było Japończyków po tsunami , gdyż pamiętam ich połowy wielorybów . Pamiętam ich bestialstwo . Nie żal mi Australijczyków gdy płoną gdyż pamiętam ich łowy na Aborygenów . Żal , ogromnie żal mi płaczących misiów koala ale nie żal mi będzie gdy płonąć będą ich dzieci . Nie zal mi będzie Amerykanów gdy zagrzebie ich popiół gdyż pamiętam masakry Indian . Nie żal będzie będzie mi Polaków gdyż widzę jak przed śmiercią cierpią hodowlane zwierzęta i ptaki . Żal , tylko żal mi będzie fauny i flory .
chłopka2021.04.24 14:23
A ja energii elektrycznej nie potrzebuję . Potrafię bez niej żyć gdyż kiedyś bez niej żyłam i to pamiętam .
Suweren2021.04.24 11:26
Co tam w Ostrołęce? Sukces?
hehehe2021.04.25 5:17
Sukces totalny. Euroekoidiotów :-)
KOŃ TROJANSKI MORAWIECKI2021.04.24 9:08
JAPONIA będzie budować 22 NOWE ELEKTROWNIE WĘGLOWE, no ale co tam Japończycy wiedzą o rachunku ekonomicznym, dbaniu o swój kraj i o konkurencyjność swojej produkcji, budując nowe elektrownie węglowe o sprawności 55% (w Polsce większość elektrowni ma sprawność na poziomie 30%). GDYBY POLSKA tak jak Japonia WYBUDOWAŁA NOWOCZESNE ELEKTROWNIE WĘGLOWE o sprawności 50% (taka właśnie elektrownia była budowana w Ostrołęce, którą teraz jest wyburzana) zastępując stare o sprawności 30%, to O POŁOWĘ SPADŁABY EMISJA CO2, ponieważ przy sprawności elektrowni na poziomie 50% wystarczyłaby połowa węgla potrzebnego do wyprodukowania tej samej ilości prądu, jak w elektrowniach o sprawności 30%. Niestety Polską rządzi globalista/marksista Morawiecki (piesek Lejby Fogelmena wraz z którym Morawiecki zasiadał w radzie Fundacji Project Syndicate Polska, sponsorowanej min. przez Georga Sorosa), który realizuje obłąkańczy plan swoich mocodawców, a za który słono zapłacą Polacy, ponieważ transformacja energetyczna na produkcję tzw. "zielonej energii" będzie Polskę kosztował około 2 BILIONY ZŁOTYCH (to tyle co obecny dług Polski), czyli kolejny tzw. "Plan Balcerowicza" podniesiony do potęgi n-tej.
ciekawy2021.04.24 7:13
Dolarami i Euro w piecu nikt nie napali, choćby były to tryliony dolarów. USA zamierzają wydać ochłapy i czerpać z tego gigantyczne zyski kosztem innych. I tylko o to chodzi. W tym wszystkich chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby światowa finansjera mogła zarabiać na reszcie świata gigantyczne pieniądze. Bo gdyby tak naprawdę chodziło o dobro naszej planety, to najpierw pojawiłyby się alternatywne tańsze źródła energii, które wyparłyby te już istniejące. A takich po prostu nie ma. I dlatego należy z tym walczyć za wszelką cenę. Bo jeżeli nowe żródła energii sa wielokrotnie droższe od istniejących, to skończy się to dla zdecydowanej wiekszośći ludzi totalną nedzą a zyskają najbogatsi, którzy swoje domy faktycznie ogrzeja paląc w nich pieniędzmi, bo tyle ich będa mieli.
hehehe2021.04.24 4:45
Polacy się zarżną żeby zmniejszyć światowe wydzielanie co2 o 0,1% a Niemcy dobudują sobie kilka elektrowni węglowych :-)))
to oczywiste2021.04.24 4:08
To oczywiste. Nie można ulegać jakimś fanatycznym pseudo ekologicznym ideologom, którzy krzyczą żeby natychmiast zlikwidować kopalnie a tymczasem choć nikt o tym nie mówi głośno to spalenie gazu ziemnego to przecież też emisja CO2 a dodatkowo często jest uwalniany metan do atmosfery zarówno przy wydobyciu jak i wykorzystaniu, który jest klasyfikowany jako gaz dwudziestokrotnie bardziej przyczyniający do efektu cieplarnianego niż dwutlenek węgla. Spalanie wszelkich paliw kopalnych powoduje uwalnianie CO2 do atmosfery. W Polsce ci ideolodzy naciskają na likwidacje kopalń a tymczasem na zachodzie złoża węgla są dalej eksploatowane w najlepsze. Przypominam, że Niemcy budują obecnie rurę po dnie Bałtyku tak więc raczej nie odchodzą od paliw kopalnych. Oczywiście przy spalaniu węgla powstają dodatkowo różne sadze ale to można eliminować przez montaż odpowiednich filtrów w elektrowniach. Wszystko jest możliwe biorąc pod uwagę, ze w niektórych Państwach Unii często do ogrzewania mieszkań używa się nawet ciepła uzyskiwanego ze spalania śmieci komunalnych w spalarniach odpadów. Zachodzące procesy spalania wiążą się z nieuchronnie z emisja CO2. Oczywiście można odchodzić stopniowo od paliw kopalnych ale trzeba to robić z rozsądkiem rozkładając ten proces odpowiednio w czasie.
tak2021.04.24 4:39
Tak a Platforma chciała natychmiast zamykać kopalnie Szymuś Hołownia też ciągle o tym mówi.
Xyz1232021.04.24 16:43
Yhym tymczasem to PiS wlasnie to zrobil ;)))
zibi2021.04.24 3:53
nastepny zlot swiatowych darmozjadow,pojedza popija wezma ciezka kase i gowno zrobia jak to do tej pory zawsze bywalo
NEOS com ... zydowska ratyzacja Polski2021.04.23 18:18
Jestem jak gowno w WC na stacji Padgate - NIESPLUKIWALNY
NEOS com pl2021.04.23 18:04
... szabrownictwo 2.0 ... masoneria czycha na nasze zasoby naturalne ... wegiel zo wodur ... https://www.youtube.com/watch?v=7EoFHt7PpfM&t=13s
jan2021.04.23 17:33
czerwoni z pisu przegonili komunistów ,zamknąć wszystko
"TRZEBA ZATKAĆ WULKANY"2021.04.23 17:20
Nie zapomnij o własnym dupsku!
Jazzz2021.04.23 16:23
Każde dziecko które chodzi do szkoły podstawowej wie że, aby powstrzymać zmiany klimatu, najpierw TRZEBA ZATKAĆ WULKANY, POTEM ZTRZYMAĆ DRYF KONTYNENTÓW, A TO POWSTRZYMA WYPIĘTRZANIE SIE ŁAŃCUCHÓW GÓRSKICH I ZA MILION LAT KLIMAT SIĘ USTABILIZUJE. Precz z lewackim bełkotem.
LADYCHAPEL2021.04.23 15:50
Wegiel jest pod ziemia - a tam jest... wiadomo kto - SZATAN!!!!
verizanus2021.04.23 15:30
Najwięksi (nawiązując do tytułu) zawsze będą robić to co dla nich korzystne i nie oglądać się na nic ;)
Aldona2021.04.23 15:13
Niemcy po wojnie za swoje LUDOBÓJSTWO I GRABIERZE I ZNISZCZENIA CAŁYCH MIAST I ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH I BUDOWĘ OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH JEDNYM SŁOWEM ZA SWÓJ Narodowy Socjalizm obecnie nazywany Narodowy Syjonizm dostali z planu Marshalla OLBRZYMIĄ POMOC OD USA. POLSKA KRAJ W STOSUNKU DO LUDNOŚCI MIESZKAŃCÓW CHYBA NAJBARDZIEJ WYNISZCZONY PRZEZ NIEMIECKICH LUDOBÓJCÓW NIC OD USA NIE DOSTAŁA A CO WIĘCEJ ROSJA SOVIETZKA OBJĘŁA POLSKĘ W POSIADANIE I GRABIŁA DALEJ TAK JAK NIEMIECCY OBYWATELE OD WÓJCIA Von Bismarcka i Wodza Hitlera. Niemcy obecnie wiedzą ,że napadać nie moga ale dalej robią bandyckie rzemiosło międzynarodowe polegające na umieszczaniu w dokumentach unijnych tylko takich technologi albo takich działań na których Niemcy , niemiccy przedsiębiorcy i obywatele mogą zarobić. Węgiel chcą abyśmy likwidowali ale nasze plany budowy Elektrowni Atomowych już starają się zablokować gdyż nie umieścili tego rodzaju energii jako objętej dofinansowaniem. Tymczasem jest to energia bardziej ekologiczna od tysięcy wiatraków zabijających ptaki i niszczących nasze otoczenie. To jest energia super eco ale nIEMCY NA NIEJ NIE ZAROBIĄ DLATEGO BĘDZIEMY SIĘ WOZIĆ Z ICH WIATRAKAMI ICH TECHNOLOGIĄ I DALEJ BĘDZIEMY ZALEŻNI OD POTOMKÓW TYCH LUDOBÓJCÓW.
Anonim2021.04.23 15:09
"Piniondze dla górników muszom sie znaleźć" - te słowa zapisane na kamiennych tablicach przyniósł Mojżesz z góry Synaj.
Rockefeller2021.04.23 15:11
Na pewno dla górników? Raczej dla naszych bankierów!
Anonim2021.04.23 14:59
Jawny jest głupi głupek.
Jawny2021.04.23 15:00
Zgadzam się. Trzeba być głupkiem, by publicznie wytykać żydkom ich draństwa.
Po 11...2021.04.23 15:01
No właśnie. Awansujesz do rangi antysemity, a to jest poważne przestępstwo.
AAAtomek2021.04.23 15:02
Nie dyskutuj z nim. To jest goj! Będziesz rytualnie nieczysty!
Po 11...2021.04.23 15:03
W porządku. Siedzę już cicho.
Anonim2021.04.23 15:04
Panowie. Zwiewamy z tego prymitywnego forum. Co wy na to?
AAAtomek, Po 11..., kretynizacja,...2021.04.23 15:07
Ale co będziemy robić całymi dniami? Przecież nie potrafimy nic innego jak tylko bluzgać jadem na Polskę, PIS i katolików...
Anonim2021.04.23 15:08
Święta (oj, przepraszam za wyrażenie...) prawda. W porządku, zostajemy.
AAAtomek i reszta kundelków z bandy2021.04.23 15:10
Zostajemy na Frondzie! Chwała materii! Co za ulga...
Anonim2021.04.23 15:10
Ja jeszcze umiem krew na macę z chrześcijańskich dzieci toczyć.
AAAtomek2021.04.23 15:13
Oj, tak, zapomniałem. Jak one przy tym kwiczą... LOLcontent.
JanP2021.04.23 14:52
Tylko chrust nam pomoże.
Japa2021.04.23 14:46
" Dodaj komentarz " A co tu dodawać . Zlikwidowanie kopalni to koniec naszej niezależności energetycznej , a może i niepodległości. Ruski zamkną kurki z gazem Z płynnym wysadzą . a nasi sojusznicy pomogą nam . Jak w 1939 .
Felek2021.04.23 17:09
"Niezależności" dobre sobie. Większość węgla sprowadzamy z innych krajów, w tym z Rosji. Kopalnie są nierentowne od dawna i trzymane tylko po to, aby banda z kilofami się nie rozgniewała i nie poszła na Warszawę. Jedna z najbardziej uprzywilejowanych grup społecznych w naszym kraju, ciągle więcej i więcej z naszych podatków. Nie ma w Polsce żadnego planu energetycznego, żadnej debaty czy działań aby szukać alternatyw i zapewnić bezpieczeństwo. Ta banda nieudaczników przy władzy potrafi tylko wyrzucać pieniądze na wungiel.
na rympal - po polsku2021.04.23 14:43
polim wynglem a po nas chocby i potop
Grizzly2021.04.23 14:37
Energia z węgla - jedna z niewielu pewnych i wydajnych! Ostatnia zima pokazała (na Północy), że zabawa w elektrownie słoneczne i wiatrowe kończy się tam gdzie natura daje znać o sobie! W energetyce węglowej chodzi tylko o sprawne filtrowanie spalin! Reszta to lewacka ideologia!
Ksiądz Grizzly2021.04.23 18:48
Dobrze piszesz synu, Bóg z tobą. Jeszcze bym dodał ze można z węgla / przy opracowaniu ekonomicznych technologii/ robić cuda. Mamy wysoko wydajny węgiel.
Grizzly2021.04.23 21:10
Won złodzieju!