Do pięciu wiernych na Mszy świętej. A co ze spowiedzią? - zdjęcie
24.03.20, 14:00

Do pięciu wiernych na Mszy świętej. A co ze spowiedzią?

67

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzono drastyczne ograniczenia dla Mszy świętych. Na liturgii może gromadzić się jedynie pięciu wiernych.

"Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy - kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych" - powiedział minister zdrowia, Łukasz Szumowski.


Wiele osób krytykuje to zarządzenie, bo większość kościołów w Polsce to naprawdę duże budynki. Znacznie większe niż markety - wciąż przecież otwarte.


Obostrzenia mają obowiązywać do 11 kwietnia. Powstaje więc pytanie o to, w jaki sposób katolicy przystąpią do wielkanocnej spowiedzi w obliczu tak poważnych ograniczeń nałożonych na kościoły.

bsw/pch24.pl

Komentarze (67):

Paula2020.03.27 20:21
Cześć! Proszę o pomoc i udział w badaniu :) Wypełnienie nie powinno Wam zająć dłużej, niż 5 min. Z góry dziękuję! Link do badania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfpeF0qSfEeDSfJ-gqRj5THUXBay-2oePGWf6luJ53sFH1qkw/viewform
Andrzej2020.03.27 10:09
A ja czytając te wszystkie wypociny na anty zastanawiam się po kiego grzyba ren anty -element zagląda na te strony które są wyraźnie katolickie takie wrzaski powinny być karane. Nie można obrzucać błotem ludzi tylko dlatego że są katolikami
Jan Radziszewski2020.03.25 20:13
+ Jawny dowód że Szatan i jego syny i córki w Polsce nie chcą tj. boją się wielbić NMP w Uroczystości św Zwiastowania Pańskiego 25 marca 2020 r dzień świętości życia bo w przeddzień tegoż tj wtorek, 24 marca 2020 ZAKAZANO LICZNEGO UDZIaŁU WIERNYCH KK w Mszach św. stąd Pan zapowiada kary na rządzących RP Pan + 24 III 2020 Na to nie ma Mojej zgody, na takie ograniczenie jakie wprowadzono Wtorek, 24 marca Około 14.00 Zapisz dziecko - Na to nie ma Mojej zgody, na takie ograniczenie jakie wprowadzono, ogłoszono teraz i jakie ma obowiązywać od jutra. Ja czuwam nad Polską, ograniczenia są i tak daleko idące. Nikt nie może się tłumaczyć, że idzie do kościoła a jak z tego wynika nie może do niego iść?.. Niech to doprecyzują. Jeśli będzie zakaz udawania się do kościoła indywidualnie, nie mówiąc o mszy niedzielnej – Uderzę. Ostrzegam Cię premierze Morawiecki i inni. Poleje się krew. Amen. - Dziękuję Panie Jezu, Chryste Królu. Chwała Tobie Chryste.
mirka2020.03.25 12:15
Jeżeli chodzi o spowiedz http://paruzja.info/2012.01.31_21-30.php
Foster2020.03.25 9:47
Rozwiązaniem jest spowiedź powszechna.
MaxFiend2020.03.25 8:56
Po prostu nie przystąpią do spowiedzi.
Krzysiek2020.03.24 21:43
kościół katolicki powinien i będzie najdotkliwiej uderzony wizerunkowo. To co się dzieje to zakrawa o prokuratora... Wszystkie kościoły powinny być zamknięte, zgromadzenia religijne (wszystkie) zakazane. A co się dzieje....? "Chrystus nie przenosi zarazków", "Namawiamy do żywego uczestnictwa". Teraz wychodzą wszystkie znamiona sekt i chciwość!!!
mirka2020.03.24 19:12
To jest tylko pretekst aby zniszczyć naszą wiarę Pamiętacie uliczne modły muzułmanow? co robią teraz? https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Swiat/Bangladesz-i-wielkie-spotkanie-modlitewne.-Walczyli-z-koronawirusem
Glaudiusman2020.03.24 18:47
Pomimo sympatii do PIS, uważam decyzję o zmniejszeniu do 5 osób w kościele, to jest szaleństwo i głupota. Episkopat nie powinien zgodzić się na takie szaleństwo i odrzucić z całą mocą to głupie zarządzenie. Nigdy w historii oprócz plugawej rewolucji francuskiej i hitleryzmu nikt tego nie ograniczał, nawet w czasie najgorszych epidemii.
Andej2020.03.24 18:44
Smutna konieczność. Ale decyzja słuszna. Wyobrażacie sobie jaką nagonkę by rozpętała Budka z Kidawą i Biedroniem, gdyby wierni zarazili się podczas mszy św. lub nabożeństwa? Rzucili by wszystkie siły, aby zmobilizować przed wyborami cały antykatolicki elektorat.
Proste2020.03.24 18:28
No to pozostaje mszę w autobusach odprawiać - zawsze to więcej niż te 5 osób.
ciekawy2020.03.24 18:18
W autobusach może być 50 % to jest nawet 40 osób a w Kościele 5 ? Czy to jest walka z wiarą Polaków?
Jurek2020.03.24 18:43
Nie, nie jest. Wychodzić, a co za tym idzie, przemieszczać się komunikacją możesz jedynie w ważnych sprawach. Do apteki, lekarza, na zakupy spożywcze.
Proste2020.03.24 18:14
Msza w TV, Komunia w obrzędzie poza mszą - niech księża zorganizują zależnie od potrzeb i możliwości parafii. Spowiedź - kto chciał już o to zadbał. Ostatecznie problem nie jest z samą spowiedzią bo tu limit 5 osób - aż nadto, tylko z kolejką. Po prostu trzeba mądrze zorganizować. Tłumów nie będzie, bo nie ma jak robić spędu. Nie będzie spędu to ci co chodzą tylko na spędy nie przyjdą.
anonim2020.03.24 17:42
Katolicka Bóg się nie chowa w kościele, tylko w kościele są kapłani, którzy są szafarzami sakramentów, a sakrament to widzialny znak niewidzialnej łaski! Kapłani są następcami Apostołów, tak jak Apostolowie mają moc od Chrystusa, by poprzez sakramenty rozdawać łaskę Bożą...Kumasz trochę, czy dalej nic...?? Bóg w Osobie Jezusa Chrystusa objawił się człowiekowi w konkretnym czasie i przestrzeni, w konkretny sposób, i zostawił nam swoją Mękę, jako Wieczną Ofiarę, w którą przez Mszę świętą katolicy się włączają, czerpiąc z Jej bogactwa siłę i moc do życia i działania...Kto nie ma jak Ty takiego doświadczenia nie zrozumie tego nawet intelektem a co dopiero przyjąć sercem...i owszem Bóg jest wszędzie, ale szczególnie w Sakrmanetach! I stąd nasz ból, bo Kościół to wspólnota, a teraz każe się nam to maksymalnie ograniczać...
Irena2020.03.24 17:53
Przyjmijmy tę sytuację, jako dodatkową pokutę. Tęsknijmy za Jezusem. Módlmy się częściej całą rodziną. Teraz lepiej zrozumiemy sytuację tych, którzy nie mogą przyjść do Niego, bo są przykuci do łóżka. Czy po wygaśnięciu kwarantanny kościoły będą wypełnione wiernymi po brzegi? Mam taką nadzieję...
Kubiak2020.03.25 6:47
A gdzie Jezus w publicznej nauce głosił o konieczności "sakramentów, kapłanów i świątyń" ? To co sobie ludzie sami wprowadzili nikogo nie obowiązuje. Wszystko to niby na podstawie "co zawiążecie..." Ale Jezus tego nigdy i nigdzie nie powiedział puvblicznie w swych naukach.
anonim2020.03.24 17:31
Kościoły są zazwyczaj bardzo duże. Skoro w kosc.po 5 osób to w sklepach gdzie jest mnóstwo zarazków po 2 niech zrobią...dochodzimy do absurdu, tymczasem coraz bardziej skłaniam się ku mysleniu, że koronawirus musi wniknąć w nasze społeczeństwo, byśmy mogli nabrać na niego odporności. Inaczej chyba się nie da. Więc przestańmy się spinać denerwować i siać panikę bo to tylko pogarsza naszą sytuację...
LOT DO DOMU2020.03.24 16:12
? Co za idiota pozwolił sprowadzić zarażonych do kraju? Zamiast skierować ich do koszar,akademików ,domów wczasowych pozwolono "narciarzom" i zmywakom rozjechać się po kraju,oczywiście po zakupach w centrach krajowych (bo kwarantanna) Nobel a może Trybunał Stanu wisi w powietrzu -ale to tylko PIS. Czas na akcje CHARON +,brawo!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahgfjjjjjjj2020.03.24 16:04
Gratulację... w kościołach zamiast zrobić limint co 2 ławka i 4m odstępu.. to wprowadzili to w autobusach.... Same miejsa siedzące i co dwa. Tam gdzie nie ma sposobu na weryfikowanie tego. Kto poniesie karę jak nagle wejdzie do autobusu więcej ludzi? Co, będą się kłócić i z kim.. kto zweryfikuje. Natomiast w Kościołach gdzie by mogli to wprowadzić właśnie i dało się weryfikować... wprowadzają kompletną bzdurę. Małe kościoły na równi z wielkimi. Biskupi jak widać są za pseudo elitą z pseudo prawicowego rządu. Zamiast taki Biskup czy prymas walnąć o stół i powiedzieć co o tym myśli do rządzących to nie wiem. Gdzie ci kapłani i biskupi z czasów wojen, epidemii minionych wieków innych ucisków... gdzie ci mężni biskupi pełni wiary? .. Św Ksiądz Bosko, Patron Polski polski Św Andrzej Bobola, Święty Karol Boromeusz, Ignacy Skorupka.... Mogę tak wymieniać i wymieniać...a tutaj czy ja widzę, że wiatr zawiał i Biskup na ziemię pada serio? " Bóg Bogiem oddzielnie" widzę,, Koronawirus ponad Władzą Pana Wszechświata... co wy robicie? BIskupi? Zamiast właśnie zgodnie z rozumem i wiarą robić wszystko co możliwe aby ludzie żyli w Komunii Świętej i w łaskach uświecenia. Blikujecie tym sposobem możliwość przyjęcia Pana Jezusa przed śmiercią ludziom. Biskupi.. czy nie boicie się konsekwencji waszego tchórzostwa?? Epidemia bardzo syzbko by się skonczyła jak właśnie ludzie by w otwratych kościołach z zaufaniem do Jezusa się w sakramentach uciekali... ale jak Biskupi nie sugerują się męczeństwem i wiarą nawet Świętych z Starych czasów ani z Zaufaniem Sakramentów świętych i Jezusa... jaka mam wrażenie.. to co robić... bo od PISu to już nic nie oczekuję.. ci ludzie to w mojej ocenie pseudo Prawicowy rząd... dzięki temu wiem już na kogo głosować a na kogo nie..
antoni.s2020.03.24 15:54
Dojdzie do tego że okaże się że polska może istnieć bez kościoła ,w tej sprawie już episkuje obradobad.
antoni.s2020.03.24 15:58
Szatan zamienił litery,widać lęka się,módlmy się.
Sonia2020.03.24 16:51
Spokojnie ,Polska istniała ,istnieje i będzie istniała z kościołem.Nawet nie wiesz ile ludzi codziennie modli się w domu i słucha mszy w radio czy tv.
antoni.s2020.03.24 20:03
Kiedyś nie istniała.
Bonifacy2020.03.24 15:45
W tej sytuacji księża będą spowiadali w swoich łóżkach. Dla lepszej orientacji parafian w ogłoszeniach parafialnych należało by podać,który ksiądz jest homoseksualny, a który heteroseksualny, aby uniknąć nieprzyjemności.
Sonia2020.03.24 16:52
.....ty przypadkiem nie jesteś chory ? ile ty masz lat.
JAK ŚMIESZ TY ŻYDZIE ANTYSEMITO!2020.03.24 15:42
@ŻYDOWSKA Synagoga.. JAK ŚMIESZ TY ANTYSEMITO! MYŚLISZ, ŻE JAK JESTEŚ ŻYDEM TO CI WOLNO?! Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Niestety szkoły są zamnknięte ale wiosna idzie. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami" 𝐭𝐚𝐤 𝐭𝐚𝐤 𝐣𝐞𝐬𝐭𝐞𝐦 𝐊𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
ŻYDOWSKA Synagoga SZATANA - Fizyka -TEORIA PRÓŻNI 2020.03.24 15:31
Pan BÓG jest Duchem. On JEST czystą PRÓŻNIĄ i wypełnia wszystko. W ciele człowieka zawiera się 75% wody oraz 99.9999999 Próżni. Resztą są elektrony i nukleony oraz inne cząstki z których składają się Aniołowie. W tej Próżni rozszerza się wszechświat w nieskończoność. Bo Bóg nie ma granic. Myśl człowieka też jest materią. Wszystkie cząstki oraz materia powstały z Próżni. W Próżni przekaz informacji jest natychmiastowy. Próżnia ma również całkowitą kontrolę nad materią. ..."
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.24 15:22
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! ===== www.lexlale.com.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś
bogdanus2020.03.24 15:12
Wystarczy by wierni zachowali 2m odległości od siebie i założyli maseczki na czas mszy, by chronić się nawzajem. Proszę odwołać to zarządzenie.
Jurek2020.03.24 18:41
Nie wystarczy. Wystarczy, że dotkniesz po kimś ławki. Dodatkowo maseczka nie chroni.
Torchwood2020.03.24 14:57
"Powstaje więc pytanie o to, w jaki sposób katolicy przystąpią do wielkanocnej spowiedzi" Proste - nie przystąpią. Są ważniejsze rzeczy niż idiotyczne tradycje i przesądy religijne.
Topek2020.03.24 14:56
Jak macie jakiś problem i chcecie się wygadać to kupcie sobie flaszke wypijcie z kolegą albo wino z koleżanką to lepsze od spowiedzi
n2020.03.24 21:13
same trolle
Ana2020.03.24 14:52
A po co komu spowiedź jest tak potrzebna jak zdrowemu psycholog
katolik2020.03.24 14:48
więcej zaraza się w sklepach ,na ulicy, prywatnie , bo nie przestrzegają zasad, bo gdyby widzieli na własne oczy tyle śmierci co we Włoszech albo Chinach,to by jeden z drugim się obudził.Teraz to obostrzenie jest przeciw Kosciołowi, w takim razie trzeba zamknąć duże markety i zakłady pracy, tam jest transmisja.
Ala i As2020.03.24 14:47
Spowiedzi nie będzie straszne! Klechy nie dowiedzą się co się dzieje w ich ciemno ludzie
Sonia2020.03.24 16:55
Tyle wiesz ile zjesz.Akurat to nie twój problem, wierni sobie poradzą
Jagoda2020.03.25 0:19
Alo i Asie, Lechu z głupim nickiem ! Zasmucę cię ! U nas jest spowiedź ! Dotychczas była codziennie od godz.17-18, wielu mogło się wyspowiadać! Ja właśnie dziś to zrobiłam, jak wielu innych .
czy warto bylo ich ratować? 2020.03.24 14:46
Fronda może być dumna z faktu, że zupełnie bezkrytycznie, w imię wolności słowa udziela gościnny masońskiej mendzie, człona (obrzezanego sierpem) B'nai B'rith – Loża Polin firmującego się tu m.in. NIE BADZ OBOJETNY, Żyd wyklęty, Sauron, Klapafuckyousz ...
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.24 14:35
Na mszy jest kapłan, Duch Święty, Bóg Ojciec i Syn Boży, więc już 4 osoby. Więc na widowni max 1 osoba.
Stani2020.03.24 14:45
zapomniałeś o ministrancie
Michał Jan2020.03.24 15:26
Obaj obalacie tezę o konieczności utrzymania obowiązkowej edukacji. "...do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy..."
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.24 17:32
Masz rację. Powstaje zatem pytanie, czy Duch Święty, Bóg Ojciec i Syn Boży są biernymi czy czynnymi uczestnikami eucharystii ?
antoni.s2020.03.25 22:21
Jeszcze organista.
Jarek2020.03.24 14:20
Wystarczy powrócić do wewnętrznej spowiedzi serca. 1215 rok – IV Sobór Laterański wprowadza dogmat o spowiedzi usznej (werbalnej, w przeciwieństwie do wewnętrznej spowiedzi serca) Czy ksiądz jest ważniejszy od Boga? Spowiedź uszną wprowadzono DWANAŚCIE wieków po Chrystusie!
basetla2020.03.24 17:47
Była dużo wcześniej Sobór Laterański wprowadził obowiązkową spowiedź raz do roku w czasie wielkanocy
Jarek2020.03.25 7:58
Nawet jeśli (choć nie dotarłem do takiego źródła), to i tak poprawianie Jezusa. Jezus nie powiedział spowiadajcie, i sam nie spowiadał, a odpuszczał grzechy.
smutno mi staremu pedałowi2020.03.24 14:18
Halo, Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam ponad lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Niestety szkoły są zamnknięte ale wiosna idzie. Już wiosna niedługo i chłopczyki będą w krótkich spodenkach. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Lubię takie pseudonimy jak "PolishPatriot" (choć nie jestem ani jednym ani drugim), "Polak" albo "Słowianin", "Sarmata"(a to dobre!) a ostatnio jestem "𝐋𝐞𝐬𝐳𝐞𝐤" - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami" 𝐭𝐚𝐤 𝐭𝐚𝐤 𝐣𝐞𝐬𝐭𝐞𝐦 𝐊𝐫𝐞𝐭𝐲𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚, itp. Nie tylko lubię źeńskie "nicki", ale i lubię się ubierać jak Rafalala - w zaciszu domowym. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Powinienem dostać Order Lenina za mój iście stachanowski trud.
Loli2020.03.24 14:26
Slaba ta twoja prowokacja.
STOP dewiantom2020.03.24 14:14
A co z ministrantami i z bitą śmietaną? Premierze! Co robić? Jak żyć?
Michal2020.03.24 14:10
Szacunek dla Premiera i ministra. Ale właśnie: nasz kościół jest ogromny, ma 1500 m kwadratowych. Czy też ma tam wchodzić tylko 5 osób, a może mówmy o ilości osób na metr kwadratowy - wtedy liczba stosownie do warunków. Ciężka sprawa. Szczęść Boże.
Sonia2020.03.24 16:46
Przeżyjemy i to ,pomodlimy się w domu.Sytuacja jest wyjątkowa.Rząd dąży do wygaśnięcia epidemii.Granice są zamknięte.Nowych przybyszy nie będzie.Miejmy nadzieję że przyjdzie czas i to się skończy.Kroki podjęte przez rząd są dobre.
Bożena2020.03.24 14:10
Skandal !! jak teraz Polska rodzina ma spędzić święta?? w jaki sposób odbędzie się święcenie pokarmów?? a spowiedź? jeżeli sklepy i duże markety pozostają otwarte to dlaczego kościoły mają być zamknięte? kto będzie wybierał które 5 osób może dostać się do świątyni?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.24 14:40
Chyba muszę przerobić twój wpis, abyś zrozumiała co mądrego napisałaś: "Skandal !! jak teraz Polska rodzina ma spędzić niedzielę?? w jaki sposób mają pójść do McDonalda?? a kino? jeżeli kaplice i duże kościoły pozostają otwarte to dlaczego galerie handlowe mają być zamknięte? kto będzie wybierał które 5 osób może dostać się do KFC?"
Proste2020.03.24 18:10
Pierwszeństwo dla zamawiających intencję a dalej - kolejność przyjścia.
Iwona2020.03.25 14:21
Ważne, aby w swoim sercu przygotować się na Chrystusa Zmartwychwstałego, jeśli nie ma innej możliwości, a do spowiedzi można iść już, kolejek nie ma
man.of.Stagira2020.03.24 14:09
Zawsze byli lepsi Niemcy oraz gorsi (Ci odesłani do KL) Zawsze byli lepsi Żydzi oraz gorsi (Ci wysyłani przez Judenraty do KL) Zawsze byli lepsi Polacy oraz gorsi (Ci wysłani do d i a b ł a przez anty-moherowy establishment) Teraz są lepsi chorzy na koronawirusa (np. w UK, Hiszpanii, Belgii, Włoszech) oraz gorsi (np. katolicy zwani homofobami, ale nie tylko) Duch SS-Obersturmbannführera Eichmanna wiecznie żywy po liberalnej stronie PRAWDZIWA l e w i c a (od Butler) TO to TEŻ NIE jest... Mamy tutaj sporo pseudo-lewicowych i pseudo-lgbt nazioli koczujących na forum.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.24 14:08
czemu wiara w boga u katoli jest ograniczona do pobytu w budynku zwanym kościołem? ponoć ten ich bóg jest wszędzie! a nie tylko chowa się w kościele i tam można go jedynie spotkać!
BOB2020.03.24 14:13
jezeli jestes zielony w temacie to po co wypisujesz te bzdety
Tusk2020.03.24 14:13
KKP, przyjacielu, bardzo mi Ciebie żal. Niech Tobie Bóg błogosławi ...
doradca2020.03.24 15:23
nie wypowiadaj się w tematach gdzie twoja wiedza jest na poziomie lewackiego debila. Ponieważ osmieszasz się debilu. Problem w tym że nawet tego nie wiesz
Odwieczne SŁOWO Ojca2020.03.24 15:32
Wciąż przykładacie do Mnie swoje miary. Chcecie wyobrazić Mnie sobie i robicie błąd, który utrudnia wam drogę ku Mnie, a może też ją zagrodzić. Jak szklanka wody może wyobrazić sobie ocean? Jako 10 szklanek? tysiąc? dziesięć tysięcy?... Nie jestem taki, jak wy. Nie jestem „większy”, „lepszy”, „mądrzejszy” – Jestem nieskończonością Miłości, bezmiarem dobra, pięknością samą w sobie. Jestem miłosierdziem nieograniczonym, wieczyście darzącym. Jestem Tym, Który Jest. Wszystko, co nie jest Mną – istnieje ze mnie, przeze Mnie, z Mojej sprawczej Miłości, która daje życie i podtrzymuje je. Zamysły Moje są niezmienne. Miłość Moja powołała rodzaj ludzki do istnienia, a istnienie dałem wam po to, abyście byli szczęśliwi. Dlatego dbam i zabiegam o szczęście wasze. Wysoką godnością was obdarowałem – prawem do życia w wiecznej Miłości ze Mną, Stwórcą waszym. Stosownie do godności tej nadałem wam prawo wyboru, gdyż jestem Bogiem wolnych bytów, nie zaś niewolników, a wy przez dobrowolne przyjęcie grzechu zaćmiliście światło waszej duszy i już nie widzicie Mnie jasno. Życie wasze stało się poszukiwaniem w ciemnościach. Wciąż tęsknicie za Mną, gdyż we Mnie tylko znajdziecie dopełnienie i szczęście spoczynku w Miłości Mojej. Błądzicie i nieszczęśliwi jesteście, bo to, co za „szczęście” uważacie, za czym gonicie, tracąc siły, a często i człowieczą godność waszą – rozpływa się wam w dłoni, przecieka, przemija i znów jesteście puści i głodni. Dlatego uczyłem was i prowadziłem, a wreszcie Słowo Moje stanęło wśród was, Miłosierdzie Moje odkupiło was. Syn Mój stał się człowiekiem, pośrednikiem pomiędzy Mną a wami, bratem waszym i Jego Krew zmywa z was ślepotę grzechu – jeżeli chcecie tego... Ku pomocy wam założyłem gmach Nowego Przymierza, który wciąż wzrasta; rośnie każdym z was. Służę wam w Kościele Moim, daję wam tysiączne dowody Miłości i ciągle przebaczam wam – cokolwiek uczynicie – jeżeli zapragniecie przebaczenia... Rozważcie Miłość Moją, w której żyjecie, jakże często walcząc z Nią i nienawidząc Jej. Gardzicie Nią i chcecie się obyć bez Niej, a przecież jest Ona naturalnym środowiskiem waszych dusz. Istniejecie dlatego, że wciąż kocham was i – zapewniam was – Miłość Moja nigdy nie ustanie. Czy dlatego nie istnieje słońce, że ślepe oczy go nie widzą? Lecz i ono przeminie. Miliony słońc rozbłyskują, gasną i przemijają, a tylko Miłość Moja nigdy nie przeminie. Jaki grzech, jaka zbrodnia ludzka mogłaby umniejszyć Miłość Moją?
legrandbleu2020.03.25 8:46
Patos bywa niestrawny. A przy okazji, w różnych częściach świata ludzie czcili innych bogów - liczby idą pewnie w tysiące...i pewnie wszyscy byli głęboko przekonani, że właśnie oni mają rację i to ich bóg/bogowie są naj (prawdziwsi, wspaniali, potężni etc). Z tego w miarę poznawania świata się wyrasta - i w dłuższym okresie czasu pewnie tak się stanie z największymi monoteistycznymi religiami. Ja nie doczekam pewnie końca tych mżonek - ale może dzieci...oby :)
JESTEM2020.03.24 15:38
Dzieci, powiedzieć wam chcę, że będziecie ze Mną. Nie dla waszej urody, świetności, wartości waszych dzieł, waszych cnót i dobrych uczynków, lecz – że Ja tego chcę! Stworzyłem was do szczęścia i zrobię wszystko, abyście szczęście osiągnęli – jeżeli pozwolicie Mi na to. Nie ma zbrodni, której Ja nie chciałbym wam przebaczyć, bo zbrodnie wasze przede wszystkim wam szkodzą, was samych niszczą i upodlają, są najgorszym z nieszczęść waszych. Syn marnotrawny sam wybrał swój los, a jednak jadał wreszcie z pogardzanymi przezeń zwierzętami. Ten, kto grzeszy – upodla godność swoją, godność nieskończoną Dziecka Bożego. Czyż może być hańba większa i większy wstyd? Grzech jest waszą tragedią. Dla Mnie jesteście wtedy jak dzieci chore, tak chore, że na wpół umarłe. Kto żyje w zbrodni, nie żałując jej, a nawet korzyści z niej czerpiąc – jest w oczach Moich jak człowiek w letargu, umarły dla Domu Mojego. Tylko Ja mogę go wskrzesić. A przecież Ja dar wskrzeszania z martwych złożyłem w wasze ręce, w ręce kapłanów Mojego Kościoła. Sakramentalny dar ożywiania dusz służy wam, bo kiedy grzesznik mówi Mi: „żałuję, pragnę porzucić złe czyny moje, zawiniłem Ojcze w oczach Twoich”, Serce Moje rozpala się i poprzez sługę mego zmazuję winy i podnoszę ku sobie żałującego, a radość Moja nasyca go i wspomaga. Dałem wam Dar powrotu do Mnie nawet z dna waszych najnikczemniejszych uczynków – zawsze, kiedy zechcecie. Ja waszych upadków nie liczę. Owszem, dopuszczam nawet, abyście nakarmiwszy się ohydą zła, zaznawszy goryczy i wstydu nędzy waszej, wyzbyli się pychy i umieli zobaczyć się w prawdzie waszego stanu. Stan człowieczy to sama słabość, miałkość dobrych zamiarów, stała gotowość do grzechu: ślepota oczu, głuchota uszu, serce zawistne, pełne złości i złych zamiarów, stopy leniwe w służbie, ręce wyciągnięte, by odbierać innym, chwytać bez końca i zagarniać ku sobie, brzuch nienasycony i myśli żądz pełne. Oto kondycja człowiecza... Nie takich was mieć pragnąłem, lecz wy zechcieliście korzystać swobodnie z wolności waszej. I poparł was w tym pragnieniu ojciec kłamstwa – potężniejszy od was – wasz wróg – dla własnej korzyści. I tak, sądząc się wolnymi, staliście się niewolnikami okrutnego ducha. Lecz Ja wyzwoliłem was i dałem wam Dar niezliczonych powrotów do Mnie. Zastanówcie się, dzieci, czyliż nie bezgranicznie was miłuję?...
JESTEM2020.03.24 15:41
Ja was nie dzielę, dzieci, na dobrych i złych, niewierzących i wierzących, katolików i wyznawców buddyzmu, „czarnych”, „żółtych” czy „białych”. Wszystkich was pragnę uszczęśliwić, wszystkich mieć w Domu Moim. Ten jest najbliżej mnie, który w każdym człowieku (niezależnie od różnic) widzi brata, bowiem na braci sobie wzajem was przeznaczyłem. Dlatego nie ten, kto woła „Panie, Panie”, a ludziom złorzeczy, krzywdzi ich, poniża, segreguje i skłóca, lecz ten, który miłuje ich, chociażby nigdy o Mnie nie słyszał, jest prawdziwie Synem Moim. Do niego przyznam się, a od obłudników odwrócę. Bo miłość wasza wyraża się w czynieniu dobra – wedle waszej możności – tym, którym uczynić dobro możecie: waszej rodzinie, otoczeniu, przyjaciołom, współpracownikom, podwładnym, uczniom, pomocnikom. Ale to nie wszystko. Każdy z was potrafi odpłacić miłością za miłość, bo cieszy go, że jest kochany. To dopiero początki nauki kochania. Moi uczniowie serca swoje kształtować winni na wzór serca Mego, inaczej nie zrozumieją Mnie i przyjaźni ze Mną nie zawrą. Mówiłem wam, jaka jest Miłość Moja. Mówiłem wam też, jacy jesteście – wy. Za cóż więc was kocham Ja, Pan Chwały, Majestatu i Blasku, Czystość nieskazitelna, Mądrość przedwieczna, Sprawiedliwość prawdziwa?... Miłość nie kocha – „za coś”, bowiem nie dla korzyści własnej kocha. Prawdziwa Miłość – pragnie darzyć, oddać samą siebie, uszczęśliwić. Naturą Miłości jest bezinteresowne darzenie z własnej pełni. Jestem Pełnią Nieskończoności – Miłość Moja jest bezgraniczna, istnieje w wieczności poza wszelkimi ograniczeniami, niezmienna. Wy, ludzie, odeszliście ode Mnie ku własnym wyobrażeniom o szczęściu. Im zaś dalej odchodzicie, tym większa pustka was otacza. Samotność wasza zwiększa się i pośród kilku miliardów istnień wam podobnych każdy z was pozostaje sam i cierpi. Zbudowaliście świat cierpienia i łez, świat bez miłości. Lecz Ja – Miłość – jestem zawsze z wami, rozumiem was, współczuję wam. Każdy z was ma możność przyzwania Mnie, a wtedy przybędę z pośpiechem, aby ogniem Moim ogrzać was. Pragnę wypełnić pustkę waszego świata – materią Mojej Obecności, która jest energią Miłości. Nasycić was. Właśnie dlatego, żeście tak słabi, grzeszni, bezbronni, chorzy i cierpiący, dlatego Miłość Moja spieszy, by was wspomagać. Słabych – umocnię Mocą Moją. Grzesznych – oczyszczę Nieskazitelnością Moją. Bezbronnych – osłonię i uratuję. Chorych – uzdrowię. Cierpiącym – dam Siebie Samego i pozostaną w Sercu Moim. – Czy zrozumiałyście, dzieci, działanie Miłości Boga, Ojca waszego? – Czy pragniecie działać ze Mną wspólnie, Moją Miłością dzielić się z braćmi waszymi, którym Jej brakuje?... – Czy zechcecie obdarzać bezinteresownie, hojnie i stale?... Wtedy staniecie się uczniami Moimi, przyjaciółmi Mymi.
Adam2020.03.25 17:46
Masz rację, nasz BÓG jest wszędzie, i nawet Ciebie stworzył z miłości, choć po treści wpisu widać, z nic do Niego nie czujesz. Dla wierzących jest ogromne pragnienie przeżywania bliskości BOGA we wspólnocie, a nią jest Kościół.