Jeśli chcemy, by technika była na miarę człowieka, my sami musimy zadbać o nasze człowieczeństwo. Tymi słowami prezes Papieskiej Akademii Życia podsumował zakończone właśnie obrady sesji plenarnej tej Akademii. Były one poświęcone tematowi: „Robotyka. Osoby, maszyny i zdrowie”.

Abp Vincenzo Paglia podkreśla, że temat ten budzi dziś wielkie zainteresowanie w różnych środowiskach. Rodzą się pytania o przyszłość człowieka, a przy tym świadomość, że życia nie można podporządkować logice samej tylko techniki.

Oby technika nie stała się ważniejsza niż człowiek

“ W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiły się nowe perspektywy rozwoju techniki, które wydają się naruszać bardzo delikatną granicę – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia. – O ile do tej pory technika służyła człowiekowi, dziś istnieje ryzyko, że technika stanie się ważniejsza i w jakimś sensie zajmie miejsce człowieka. Stąd pilna potrzeba podjęcia refleksji nad tymi przemianami, które są przełomowe, bo chodzi w nich o sens ludzkiego życia.

I tak jak dziś przekonujemy się o szkodach, jakie ponosi środowisko, stworzenie, o zmianach klimatycznych, zanieczyszczeniu mórz, skażeniu środowiska, teraz grozi nam, że coś podobnego stanie się z człowiekiem, że straci swą podmiotową rolę. Dlatego właśnie zaprosiliśmy do Watykanu ekspertów różnych dziedzin, aby zrozumieć, jak ważne jest, byśmy nie ulegali biernie perspektywie narzucanej przez technikę, lecz byli świadomi własnej odpowiedzialności. ”

Źródło: VaticanNews.va