W czasie kampanii wyborczej na prezydenta RP prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski obiecał, że jedna z warszawskich ulic zostanie nazwana imieniem śp. Lecha Kaczyńskiego. Teraz warszawscy radni z PiS mówią mu „sprawdzam” i zapowiadają złożenie projektu uchwały w tej sprawie.

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że złożą na sesji Rady Warszawy projekt uchwały dot. zmiany nazwy al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. W uzasadnieniu uchwały zwrócono uwagę na fakt, iż obecna nazwa ulicy powinna zostać zmieniona zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej. Proponowana nazwa ma natomiast upamiętnić tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezydenta RP, działacza opozycji antykomunistycznej, a także byłego prezydenta Warszawy, rodowitego mieszkańca tego miasta i jego Honorowego Obywatela.

W czasie kampanii prezydenckiej Rafał Trzaskowski obiecywał, że jeżeli zostanie wybrany na prezydenta RP, to będzie rekomendował nowemu prezydentowi Warszawy podjęcie starań w celu nadania w stolicy jednej z ulic imienia Lecha Kaczyńskiego, a jeżeli dalej będzie prezydentem Warszawy, sam takie działania podejmie.

- „Rafał Trzaskowski obiecał warszawiakom, że zaraz po wyborach prezydenckich śp. Lech Kaczyński zostanie patronem jednej ze stołecznych ulic. Jako radni sprawdzamy wiarygodność prezydenta Warszawy oraz to, czy zapowiedź nie była tylko przedwyborczą zagrywką” – powiedział dziś Piotr Mazurek z Rady Warszawy.

Natomiast radny Błażej Poboży zwrócił uwagę, że Rafał Trzaskowski miał już szansę na złożenie takiego wniosku w czasie pierwszej sesji Rady Miasta po wyborach prezydenckich. Jednak na tej sesji, poświęconej bezpieczeństwu komunikacji miejskiej, włodarz stolicy się nie zjawił.

Tymczasem pytana o sprawę przez Polską Agencję Prasową rzeczniczka warszawskiego ratusza zapewnia, że prezydent Rafał Trzaskowski wywiąże się ze swojej obietnicy. Jak powiedziała, uchwała w tej sprawie ma być obradowana w czasie pierwszej sesji w sierpniu.

kak/PAP, wPolityce.pl