Brexit. Dziś KE przedstawi projekt mandatu negocjacyjnego - zdjęcie
03.05.17, 09:13Fot. publicdomainpictures.com, CC 0

Brexit. Dziś KE przedstawi projekt mandatu negocjacyjnego

Komisja Europejska przedstawi dziś projekt mandatu negocjacyjnego w sprawie Brexitu. Jego podstawą będą rekomendacje do rozmów w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, które w ostatnią sobotę przyjęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli.

Rokowania z Londynem ma prowadzić główny, unijny negocjator Michel Barnier, ale będzie ograniczony wytycznymi z państw członkowskich. Komisja Europejska przełożyła te rekomendacje na język prawny i dziś ogłosi projekt mandatu. Na liście priorytetów jest zagwarantowanie po Brexicie praw Europejczykom mieszkającym na Wyspach.

"Jedna, niełatwa kwestia dotycząca praw obywateli jest tak naprawdę sumą 25 różnych pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź" - mówił w sobotę szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Te kwestie mają się znaleźć w mandacie negocjacyjnym, podobnie jak rozliczenia finansowe. Unia oczekuje, że Wielka Brytania, mimo Brexitu, będzie dokonywała wpłat do obecnie obowiązującego europejskiego budżetu.

Mandat do negocjacji dla Komisji ostatecznie ma być zatwierdzony 22 maja przez unijnych ministrów. Rzeczywiste rokowania rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca, po przedterminowych wyborach parlamentarnych na Wyspach Brytyjskich.

dam/IAR