Br. Marcin Radomski OFM Cap: Nie ma Kościoła bez Chrystusa - zdjęcie
12.08.13, 13:12Br. Marcin Radomski OFM Cap (fot. archiwum prywatne br. Radomskiego)

Br. Marcin Radomski OFM Cap: Nie ma Kościoła bez Chrystusa

2

Br. Marcin Radomski odnosi się do ostatniego wpisu papieża Franciszka na Twitterze. „Nie można oddzielać Chrystusa i Kościoła. Łaska Chrztu świętego pozwala nam z radością iść za Chrystusem w Kościele i z nim” - przypomniał Ojciec Święty.

Kościół jest założony jako wspólnota przez Jezusa Chrystusa i to On jest istotą Kościoła. Świętego Kościoła, w którym jest miejsce także dla grzeszników. Świętość Kościoła nie jest związana z zachowaniem moralnym jego członków, ale z osobą Jezusa Chrystusa, bo to On jest głową Kościoła” - wyjaśnia zakonnik.

Kapucyn przypomina w tym miejscu nauczanie św. Pawła, który mówił o Kościele jako o organizmie, czymś żywym, wspólnocie. „To, co papież Franciszek napisał na Twitterze to myśl głęboko teologiczna, a jednocześnie prosta, zawierająca istotę eklezjologii. Nie można oddzielić Chrystusa od Kościoła, ani Kościoła od Chrystusa. Za tym idzie cały sposób życia” - podkreśla br. Radomski.

Nasz rozmówca zachęca do lektury encykliki papieża Franciszka, w którym także poruszona jest sprawa wiary. „Ojciec Święty wyraźnie pisze o wierze, która jest patrzeniem, widzeniem, ale także widzeniem na sposób Jezusa Chrystusa. To wydaje mi się świetnym kluczem do interpretacji tych słów – wiara, która jest nie tylko widzeniem rzeczywistości, ale patrzeniem niejako oczami Jezusa Chrystusa. To w bardzo prosty sposób, ale jednoznaczny definiuje wiele spraw. Nie ma Kościoła bez Chrystusa. Za tym idzie wiele rzeczywistości, na przykład życie sakramentalne”.

MBW 

Komentarze (2):

anonim2013.08.12 14:22
A któż chce oddzielać Chrystusa od Kościoła? Cóż za bzdury plecie ten kapucyn.
anonim2013.08.12 16:41
Z uwagi o oczywistą oczywistość tezy ze nie Koscipla bez Chrystusa pytanie powinno raczej brzmieć: Czy moze być Chrystus bez Kościola. Papież chciał być moze wyrazić pogląd ze poza Kościołem nie ma zbawienia.