W Bydgoszczy odbyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstw rodzin z Polski zachodniej oraz doradców życia rodzinnego z tych diecezji. Wziął w nim udział również przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, bp Wiesław Śmigiel. Ordynariusz toruński mówił o zagrożeniu, z jakim musimy się dzisiaj mierzyć, a jakim jest brak trwałości małżeństw. „Małżeństwo jest traktowane jak umowa, którą w każdej chwili można rozwiązać” – mówił.

Budowanie więzi i pokonywanie trudności staje się według hierarchy coraz trudniejsze ze względu na „ciśnienie” różnych prądów zewnętrznych, z którymi małżonkowie czasem nie dają sobie rady. W dzisiejszym społeczeństwie istnieje pewna moda na swobodny wybór, a małżeństwo staje się kontraktem, który w każdej chwili można zerwać, jeżeli tylko jedna ze stron uzna, że jego warunki w jakiś sposób nie są spełniane. Kolejnym zagrożeniem, jak podkreślał bp Śmigiel, jest ideologia gender, która dąży do relatywizacji płci. Receptę biskup widzi tworzeniu w rodzinach domowego Kościoła i życie rodziny słowem Bożym, sakramentami oraz nastawieniem na pomoc innym.

Tematem spotkania było też leczenie niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii. Dr Jacek Skórczewski mówił:

-„Model Creightona i naprotechnologia są nierozłącznymi elementami. Model ten okazał się doskonałym narzędziem nie tylko w diagnostyce i obserwacji cyklu, ale stał się podstawą do zaplanowania leczenia. Jako ginekolog-położnik z przeszło trzydziestoletnim stażem po zapoznaniu się z naprotechnologią z ogromną ciekawością odkrywam pełnię zjawisk fizjologicznych związanych z cyklem naturalnym kobiety, co umożliwia niesienie pomocy w problemie niepłodności”.

Spotkanie podsumował Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP ks. dr Przemysław Drąg:

-„Rodzina jest pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła. Przypomniał nam o tym m.in. w Liście do rodzin sam św. Jan Paweł II. Stąd należy jasno i konkretnie podkreślić, że bez zdrowego małżeństwa, bez rodziny opartej na wartościach nie będzie kolejnych, mocnych pokoleń, nie będzie także powołań do życia zakonnego, kapłańskiego. Rodzina powinna zawsze być w centrum jakiegokolwiek działania duszpasterskiego. Bardzo trafnie i dobrze ujął to również papież Franciszek w swojej adhortacji o miłości w rodzinie „Amoris laetitia”, mówiąc o tym, że każda parafia powinna stać się miejscem prowadzenia duszpasterstwa rodzinnego, które Ojciec Święty postrzega w dzisiejszej misji Kościoła jako coś priorytetowego”.

 

kak/ ekai.pl