Biskupi przyjęli 'Wytyczne pastoralne do adhortacji ‘Amoris laetitia’ - zdjęcie
08.06.18, 21:15Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Biskupi przyjęli 'Wytyczne pastoralne do adhortacji ‘Amoris laetitia’

Na piątkowym 379. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski przyjęte zostały "Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris Laetitia

Zebranie odbyło się w Janowie Podlaskim. Biskupi przyjęli wytyczne dotyczące duszpasterstwa polskich rodzin i małżeństw w świetle wskazań zawartych w papieskiej adhortacji „Amoris laetitia”. 

"Realizując to, co do tej pory, musimy podjąć nowe zadania, ponieważ wiele małżeństw i rodzin boryka się z coraz większym kryzysem wiary i miłości"-podkreślił przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP, bp Andrzej Czaja. 

Dokument zatytułowano „Wytyczne pastoralne do adhortacji „Amoris laetitia””. Według biskupa Czai, już sam tytuł wskazuje na adresata "Wytycznych", czyli duszpasterzy polskiego Kościoła. 

„Dokument z jednej strony ma charakter drogowskazu, a z drugiej strony jak gdyby listu intencyjnego. Chodzi o zakreślenie drogi, jak kształtować dziś duszpasterstwo narzeczonych, małżonków, a także osób, które znalazły się w sytuacji trudnej czy też w związkach nieregularnych"- tłumaczył hierarcha. W zakończeniu dokumentu biskupi wyrażają intencje w kwestii przyszłych zadań duszpasterskich. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP przypomniał, że przyjęty w Janowie Podlaskim dokument był oczekiwany już od dłuższego czasu, a u jego źródła jest również droga, którą przebyli polscy biskupi "od momentu promulgacji „Amoris laetitia” do dziś". Tę drogę biskup określił mianem "ewolucji mentalnej". 

"Na początku byliśmy, można tak powiedzieć, w punkcie „trzymajmy się przede wszystkim ‘Familiaris consortio’. Sytuacja jednak pokazuje nam, że po pierwsze ‘Amoris laetitia’ w żaden sposób nie narusza ani doktryny, ani Kodeksu Prawa Kanonicznego, natomiast wskazuje piękną drogę wyjścia i udrażniania duszpasterstwa małżeństw i rodzin"-podkreślił bp Czaja. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP zwrócił uwagę, że duszpasterze muszą- realizując to, co do tej pory- podjąć także zupełnie nowe zadania, gdyż "wiele małżeństw i rodzin boryka się z coraz większym kryzysem i wiary, i miłości. Stąd, musimy na różne sposoby próbować inaczej, lepiej, bliżej”.

"To pokazuje nam pięknie papież Franciszek w dokumencie posynodalnym. Cóż zrobić, jak nie skorzystać z tego?"- podsumował bp Czaja. 

yenn/Opoka.org, Fronda.pl