Biskup oskarżany o nadużycia seksualne... wraca do Watykanu - zdjęcie
17.06.20, 11:05Fot. via Pixabay

Biskup oskarżany o nadużycia seksualne... wraca do Watykanu

11

Argentyński biskup, na którym ciążą oskarżenia o nadużycia seksualne, wrócił do pracy w Banku Watykańskim. Biskup Gustavo Zanchetta, który został publicznie oskarżony o seksualne molestowanie dwóch kleryków w latach 2016-2017, wrócił na stanowisko asesora w Watykanie.

Oprócz nadużyć seksualnych, za które może grozić mu kilka lat więzienia, argentyński duchowny jest także oskarżany w swoim kraju o nieprawidłowości finansowe i sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych, które zostały mu przyznane na remont probostwa i wykłady, do których nie doszło.

Zanchetta był biskupem diecezji Orán w latach 2013-2017 i bliskim współpracownikiem ówczesnego arcybiskupa Jorge Mario Bergoglio – obecnego papieża Franciszka. Kiedy pojawiły się oskarżenia o wykroczenia o charakterze seksualnym, bp Zanchetta złożył rezygnację z powodów zdrowotnych, a wkrótce potem w 2017 r. objął stanowisko asesora, które zostało „stworzone specjalnie” dla niego.

Pierwsze oskarżenia pod adresem argentyńskiego biskupa pojawiły się jeszcze w roku 2015, „kiedy sekretarz diecezji odkrył na jego telefonie wizerunki pornograficzne”. Choć Watykan przyznał, że w sprawie bp. Zanchetty toczyło się śledztwo, stwierdził, że Stolica Apostolska była nieświadoma ciążących na nim oskarżeń, kiedy złożył on rezygnację z prowadzenia diecezji. Hierarcha został zawieszony w funkcji asesora w styczniu 2019, kiedy został formalnie oskarżony o przestępstwa seksualne.

Proces cywilny w sprawie Zanchetty miał się zacząć w pierwszej połowie 2020 roku, ale system sądowniczy w Argentynie uległ zawieszeniu z powodu pandemii. Wcześniej duchowny stawiał się na każde wezwanie sądu, podróżując z Watykanu do Argentyny. Choć początkowo otrzymał sądowy zakaz podróżowania, został on uchylony, rzekomo pod naciskiem Watykanu.

Śledztwo w sprawie argentyńskiego duchownego było także prowadzone przez Watykan, ale jego rezultaty są nieznane. Kierownik biura prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, potwierdził powrót bp. Zanchetty do pracy i jego dostępność władzom sądowym w Argentynie. W tej chwili nie wiadomo, kiedy proces zostanie wznowiony.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (11):

Szybka Randka sex2020.06.17 17:18
Szukam miłego i kulturalnego faceta na miłe spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, -- -- -- -- -- --- --- -- -- -- Moje kontakt do mnie telefon tu - http://lexlale.eu Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Barbara2020.06.17 16:22
Nasz wspaniały papież. Taki postępowy, światowy. Tylko, co na to Jezus?
Pewnie myślisz, że on jest w Polsce? Zapytaj go!2020.06.17 15:02
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 - 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 ! 𝐋𝐄𝐒𝐙𝐄𝐊 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 - 𝐑𝐄𝐘𝐓𝐀𝐍(-𝐎𝐖) - 𝐈 𝐋𝐎𝐊𝐀𝐋𝐍𝐘 𝐈𝐍𝐖𝐀𝐋𝐈𝐃𝐀, 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 𝐃𝐀𝐑𝐌𝐎𝐖𝐈 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐈 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐑𝐎𝐌𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐀 - 𝐒𝐈𝐀𝐍𝐈𝐄 𝐂𝐇𝐀𝐎𝐒𝐔 𝐎𝐓𝐎 𝐀𝐃𝐑𝐄𝐒 "𝐋𝐄𝐒𝐙𝐊𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈" 𝐓𝐀𝐊, 𝐓𝐀𝐊 𝐓𝐎 𝐑𝐎𝐒𝐉𝐀 - 𝐈𝐏 𝟐.𝟔𝟑.𝟐𝟓𝟓.𝟐𝟓𝟓. sprawdż
Jan Radziszewski2020.06.17 13:50
ot wasza przyszłość nie dalej jak za 3,5 roku 19.09.1997 Spotkanie z Matką Najświętszą w kaplicy Jasnogórskiego Obrazu [rocznica Objawienia w La Salette] W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
anonim2020.06.17 11:36
ALE WALESA DALEJ SIKA DO KROPIELNICY.....
MT(*)2020.06.17 11:25
I znowu uniesienia homoseksualne. To w Watykanie już powszechność.
"Leszek" Keller-Krawczyk o swoje rodzinie:2020.06.17 11:25
- „Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów,…” - katolicka kretynizacja polski - ty żydzie i prowokatorze !
katolicka kretynizacja polski 2020.06.17 11:20
Watykan to szambo tak samo kościół w Polsce! Dobrze że ludzi widzą co się dzieje wśród tego całego kościoła i opuszczają tą zgniłą instytucję która z bogiem ma tyle wspólnego co Jaruś Kaczyński z płodzeniem dzieci...
fakaliowy rafalek2020.06.17 11:39
zrobil cie ojciec miekim i wyprodukowal kretyna !!! smierdzisz czosnkiem i fekaliami rafalka
Iza2020.06.17 11:17
I niech ktoś powie, że kościół walczy z pedofilią? TO pedofilska mafia.
Andy2020.06.17 11:16
Mafia homoseksualna w Watykanie górą. Homoseksualni biskupi rządzą. Odrażające!!!!!!!!!!!!!