Apel księży do papieża ws. Jana Pawła II. Prosimy o podpisy!!! - zdjęcie
25.01.20, 11:15fot. Itto Ogami, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia

Apel księży do papieża ws. Jana Pawła II. Prosimy o podpisy!!!

62

Polscy księża wspierają prośbę Przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, „aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża”.

 

 „Z wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że Ksiądz Arcybiskup jako Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą do Jego Świątobliwości Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża” – czytamy w liście otwartym polskich księży do Przewodniczącego Episkopatu.

Księża podkreślają, że ze względu na długość pontyfikatu Papieża Polaka,  są „głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II”. „Jego myśl teologiczna zawarta w licznych encyklikach, adhortacjach, książkach, ale także wyrażona językiem poezji, oraz Jego świadectwo modlitwy i cierpienia kształtowały nasze kapłaństwo i uczyniły nas – niezależnie od wieku – pokoleniem  Jana Pawła II” – napisali.

„Jesteśmy przekonani, że włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w Jego dziedzictwie” – czytamy w liście.

List podpisali: o. prof. Jacek Salij OP, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. prof. Jan Sochoń, ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

LIST MOŻNA PODPISAĆ  TUTAJ

Z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka w październiku 2019 roku w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł również kard. Stanisław Dziwisz.

BP KEP

 

Pełna treść listu polskich duchownych do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Czcigodny Księże Arcybiskupie,

Z wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że Ksiądz Arcybiskup jako Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się z prośbą do Jego Świątobliwości Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża.

Długość pontyfikatu Papieża Polaka sprawiła, że my, duchowni katoliccy w Polsce – od najstarszych, których Pan Jezus zaprosił do udziału w Swoim kapłaństwie jeszcze przed wyborem kardynała Karola Wojtyły na Urząd Piotrowy, do najmłodszych, którzy byli zaledwie nastolatkami w dniu Jego odejścia do Domu Ojca – jesteśmy głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II. Jego myśl teologiczna zawarta w licznych encyklikach, adhortacjach, książkach, ale także wyrażona językiem poezji, oraz Jego świadectwo modlitwy i cierpienia kształtowały nasze kapłaństwo i uczyniły nas – niezależnie od wieku – pokoleniem Jana Pawła II.

Jesteśmy przekonani, że włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w Jego dziedzictwie.


LIST MOŻNA PODPISAĆ  TUTAJ

Komentarze (62):

Durczykiewicz2020.01.27 11:48
Może najpierw niech Watykan wyjaśni skąd te ataki na JPII odnośnie tego, że rzekomo tuszował pedofilię. Co to da, że będziemy naszego Papieża obdarowywać kolejnymi zaszczytami skoro wielu twierdzi coś przeciwnego i wątpi w jego świętość. Niech obecny papież przestania lekceważyć pomniejszać wagę nauczania JPII. Tego najpierw się domagajmy! Dlaczego kardynał Dziwisz milczy w tej sprawie?? Okrutne.
anonim2020.01.26 23:09
Bardzo dobry początek.
kefas2020.01.26 20:42
Ciszej nad tą trumną
Kazimierz Wielki2020.01.26 14:44
Im więcej krytyki JPII tym bardziej mnie przekonuje to że NASZ PAPIEŻ był świętym człowiekiem i jego nauka była zgodna z nauką JEZUSOWĄ .
Stanisława pielgrzymując 2020.01.26 12:39
Chętnie podpisałabym się pod listą poparcia pozbawienia JP2 tytułu świętego.
Ciekawy2020.01.26 10:21
Gadecki po blamażu z opieka nad pedofilem wymyśla coraz to nowe durne pomysły ! A może by tak zacząć reformę i zacząć od siebie
Cool (odp.3 dla M.B.)2020.01.26 8:19
Jak zwykle siejesz demagogie, próbujesz rozmydlić i piszesz o pierdołach! Pomogę Ci jednak zrozumieć istotę zagadnienia, tak żebyś nie mogła dłużej udawać idiotki! ...OTÓŻ >>>> Polacy mordujący Żydów dla legalnego Państwa Podziemnego byli ściganymi prawem PRZESTĘPCAMI !!! ...dla okupujących Polskę SŁUŻB I ADMINISTRACJI NIEMIECKIEJ ... byli BOHATERAMI realizującymi ich NARODOWY PLAN! p.s. Z resztą takim "bohaterom" zarówno z Niemiec, Holandii, Francji, jak też kilku innych krajów okupowanej Europy ... PAŃSTWO niemieckie!... do dnia dzisiejszego wypłaca "zasłużone" emerytury!
Lipa2020.01.25 22:47
Jedno akurat wiadomo. Karol Wojtyła to kumpel Lecha Wałęsy. To wiadomo. Dwa gagatki.
Marcin2020.01.25 22:32
Polacy i świat zawdzięcza więcej temu człowiekowi niż mogło by się wydawać, a teraz komuniści i inne robactwo chcą zniszczyć Jego autorytet.
walenty2020.01.25 21:04
Ekumenizm i pozamiatane! Dialog z tymi co plują na Matkę Bożą i walczą z krzyżem chrystusowym.. kpiny..
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.25 18:13
Przychodzi Wojtyła do ogrodniczego i mówi: "Poproszę worek ziemi, tej ziemi"
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.25 18:12
Według Wojtyły ludzie używający antykoncepcji byli źli, ale pedofile (w koloratkach) zaje.biści. Pokojowa teologia wyzwolenia była według Wojtyły czymś fatalnym, ale ludobójcza dyktatura Pinocheta już spoko.
andrzejhahn32020.01.25 20:39
wojtyla to k...................urwa
Raf2020.01.25 17:09
Wojtyła to patron od: - ukrywania kleru sodomitów i ich gwałtów, np. szef Legionistów Chr. czy Peotz, - naiwności i głupoty w zmienianiu doktryny katolickiej na masońską wg SWII, - dewocji i bałwochwalstwa, np. ubierania w sukienki obrazy maryjne, - wspierania ateistycznych i proaborcyjnych polityków, jak np. kwasniewski - promowania dziwiszów, głodzi i nyczów i im podobnych cwaniaków wygody, - chronienia morderców Popiełuszki i jemu podobnych ofiar bandytów polityki
stan2020.01.25 17:51
Hahahahhha. Czegóż tu nie ma Ależ porażająca wiedza.... nie wiem skąd zaczerpnięta, czy nie od samego szatana, ojca kłamstwa?
Katolik2020.01.25 17:09
Uwaga! uwaga! chrońcie wasze dzieci nie podpisujcie listu gdzie obrońce pedofilów chcą zrobić patronem Europejskich katolików, my prawdziwi katolicy protestujemy i nie zgadzamy się
andrzejhahn32020.01.25 16:31
wojtyla to parszywa kreatura i ................SRAM NA TEGO GNOJOWATEGO GNOJA
andrzejhahn32020.01.25 16:17
SRAM NA TO wojtylowe BYDLE
andrzejhahn32020.01.25 16:17
wojtyla to parszywa kreatura koscielna i dlatego SRAM NA TEGO PASTUCHA koscielnego
ridado2020.01.25 15:36
Woytyla z tytulami...ale zabawa. Dajcie mu spokoj niech spi spokojnie. Jego autorytet w Polsce znika niestety,amen
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.25 14:54
taki z wojtyły święty i doktor jak z kaczyńskiego ojciec a z jego bratanicy Marty wierna żona! JPII obrońca homoseksualistów i pedofilów w sutannach! yebać go!!!
Dyzma2020.01.25 17:24
to samo powiedzieli koledzy na budowie na twojego starego "yebać go" i po 9 miesiącach z jego d..py wyszedł taki twój jak ty.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.27 7:29
Założę się, że jesteś pedofilem :)
stan2020.01.25 14:51
Najwyższy czas! Jan Paweł II tytan pracy, intelektu, wiary. Jego nauczanie nie jest pewnie znane wielu piszącym tu, skoro go szkalują. A może to sekta satanistyczna (niezależnie czy masońska, czy głupawka) wysypała się tu na samo imię Jana Pawła II. Apage satanas! Może zaczniemy je przywoływać po trochu codziennie, dla nieznających jego słów,by zrozumieli, kim był. Jeszcze za jego życia mówiono, że Polacy reagują emocjonalnie., ale pojmą głębokość nauczania, gdy już go zabraknie. I tak się dzieje. Ci etatowi tu wylewacze pomyj na wszystko co polskie i dobre chyba nigdy tego nie pojmą, ale dlaczego zabierają głos w sprawach im obcych? To są ludzie albo opętani przez złego, albo zażarci wrogowie polskości. Chociaż Bóg szanuje wolność każdej osoby, ale może należy się za nich pomodlić, bo sami chyba się nie uratują od wiecznego potępienia.
Marek2020.01.26 14:35
zgadzam się w pełni z tą wypowiedzią To był naprawdę ktoś na miare człowieka renesansu. A także wielki patriota , kochający Polskę .
KATOLIK2020.01.25 14:28
Nie wiem po co te działania, wszak Jan Paweł II był zwolennikiem soboru watykańskiego drugiego, od którego Kościół Katolicki jest w ciągłym zamęcie, a niemal w upadku. Czas wrócić do nauczania papieży przedsoborowych, a nie forsować błędy posoborowe.
wujek dobra rada2020.01.25 13:55
JP2 to wielki szkodnik. Nie zasluguje na zadne wyroznienia. Byl czlowiekiem o waskich horyzontach, nieczulym na krzywde innych, lasym na owacje tlumow, nieodpowiedzialnym przy biskupich nominacjach, zniszczyl Kosciol i zaszkodzil Polsce.
Marzena BG2020.01.26 23:14
Co to za ciekawostki? W Kabarecie Moralnego Niepokoju lub Ani Mru Mru mają vacat i ubiegasz się o pozycję komika?
gość2020.01.25 13:38
co przeciętny kowalski ma z tego czy papież będzie doktorem czy patronem czy Bóg wie kim jeszcze po śmierci? poza tym jego nauki nie sa jego tylko Jezusa
czas na depapizacje Polski2020.01.25 13:25
Hahaha patronem Europy?? Czy wy naprawdę myślicie, ze wszyscy na świecie maja tego człowieka za kogoś wielkiego? Dla wielu byl on Papieżem jak każdy inny i jak każdy inny zostanie zapomniany. Ponadto kult jednostki nie jest niczym dobrym, a już na pewno nie kult kogoś o tak radykalnych poglądach jak Wojtyła oraz poważnymi oskarżeniami dotyczącymi tuszowania afer pedofilskich w kościele katolickim.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.27 7:28
bla bla bla bla bla. Zaciskaj poślady, nie popuść :) bla bla bla
ja2020.01.25 13:17
A za co ty chcesz rozliczać Karola Wojtyłę ?
AAAA2020.01.25 13:01
Wielki Święty kochał i słuchał Boga, i spełniał Jego wolę. Bóg tak nim pokierował, że rozwaliło się imperium zła. Co prawda na krótko, ale wiele narodów odzyskało wolność. Pamiętam, jak Jan Paweł II mówił z naciskiem: "Polsko, umiej być wdzięczna!!!". Bóg dał jemu i nam długi pontyfikat, byliśmy chronieni, bo wszyscy szanowali Wielkiego Papieża, a więc i jego naród. Teraz musimy bronić się sami i trzymać się wartości, które głosił Jan Paweł II. Tylko w ten sposób uda się zwyciężyć.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2020.01.25 13:01
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po 14 latach w Tybecie .. "Nauczył" się takiego "angielskiego: - "Have/Did - w tym konkretnym przypadku nie ma to nic wspólnego z czasami analfabeto językowy." - 𝐎𝐇 𝐖𝐇𝐀𝐓?! -"Pytanie "have you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się odpowiedzi pozytywnej"- !!!SPODZIEWASZ SIĘ ODPOWIEDZI POZYTYWNEJ!!! 𝐍𝐨, 𝐈 𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐍𝐎𝐓 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! - "Pytanie "did you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się negatywnej odpowiedzi."- !!! SPODZIEWASZ SIĘ NEGATYWNEJ ODPOWIEDZI !!!! 𝐘𝐄𝐒, 𝐈 𝐝𝐢𝐝 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! I jego "wykształcenie": lubelskie: - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - nic tylko go cytować - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - nic tylko go cytować Albert z Lublina, "marynarzyk" z Jeziorka Zemborzyckiego pisze, m.in: - "Mogę też napisać do ciebie po hiszpańsku, włosku lub duńsku." -
XYZ2020.01.25 12:49
Jak w byłej Jugosławii chrześcijanie wytłukli tysiące muzułmanów Watykan pod przewodnictwem Wojtyły siedział cicho.To ludobójstwo też jego obciąża.
anonim2020.01.25 12:29
Nie byłoby Polski gdyby nie Św. Jan Paweł II. Gdyby wrogie Mu "przywództwo" S. nie zwalczało jego nauki, uniknęlibyśmy kolonialnego wyzysku przez więcej niż 20 lat po 1989, bylibyśmy dzisiaj lepszą Polską i lepszymi Polakami. Gdyby świat Go słuchał też dziś byłby w innym miejscu. Minie jeszcze dziesiątki lat zanim ludzkość Go do końca zrozumie - szczególnie obszarze koncepcji społecznych. On pierwszy przewidział powrót faszyzmu i zagrożenie neoniewolnictwem ze strony faszystowskiej globalnej finansjery. Taki Ktoś zdarza się raz na kilkaset lat. DLACZEGO ŚWIECCY NIE MOGĄ SIĘ PODPISAĆ POD PETYCJĄ?
AAAA2020.01.25 12:51
Świeccy, to świeccy. Ale na przykład dlaczego nie mogą zakonnice?
.2020.01.25 13:04
Nieprawda, Polacy by sobie z komuną i atk poradzili. Za to prawdą jest, że dzięki Kościołowi kiedyś nie było Polski.
Jacek2020.01.25 12:17
Czerwone łachy jak zwykle mają dyżur na Fronda.
arbiter elegancji2020.01.25 11:56
Po co Bogu mój nr PESEL?
mycka2020.01.25 11:44
Doktor Kościoła, otwartego. Na dialog ze starszymi. Patron Europy, bo wspierał UE. O rycerzach już nie wspomnę..Należy sie.
DoktorJakiDoktorRydzykDoktorWojtyłaProfesorSzydło2020.01.25 11:36
Polskie kleruchy ciągną za uszy mocno nieświeżego truposza do następnych zaszczytów. Watykan od paru lat trzyma Wojtyłę w zatęchłym lamusie, bo to był szkodnik ludzkości, tępy wizytator egzotycznych miejsc na mapie, wyciskający darmowe miliony kilometrów od linii lotniczych. No i dozgonny, zatwardziały miłośnik i parawan dla pedofilskich zbrodniarzy w sutannach, jak klero-bestia Maciel Degollado. Nawet pająkom jest wstyd zakładać pajęczyny na truchle Wojtyły w lochach Watykanu, a tu czarna sotnia w Polsce domaga się hołdów, tytułów i cokołów. Franciszek zabije ich śmiechem.
Hanys2020.01.26 15:52
Śmierdzisz bratku na milę. albo i dalej marksistwem i lenistwem.
anonim2020.01.26 18:14
Oj jedzie siara.
To My2020.01.25 11:30
WOJTYŁA ZOSTANIE ROZLICZONY, Zachód już nie traktuje go jak świętego, w Polsce też wzbudza coraz więcej kontrowersji. Pomijając jego działania w kościele, głoszenie że prezerwatywy powodują HIV, czy wynoszenie ludobójców i przestępców na ołtarze, jego bardzo bliscy współpracownicy po latach byli skazywani za pedofilię. Poza tym wspierał on Wałęse i towarzystwo z okrągłego stołu. Wspierał także matkę Teresę. Nie wzbudza to u was podejrzeń?
Teresa2020.01.25 12:08
Nikt nie mówił, a zwłaszcza papież, że prezerwatywy powodują HIV. Prezerwatywa nie zabezpiecza przed zarażeniem się HIV, a kolosalna różnica. Lewacy jeżdżą po biskupach, a bronią wielkiego autorytetu jaki jest dla nich Polański
AA2020.01.25 16:32
Zgadzam się, ale co do Polańskiego to trzeba przyznać, że On nigdy na Polskę nic złego nie mówi. W tyle wizji pokazano rozmowę z Michnikiem i stwierdził, że w Polsce nic złego go nie spotkało i tutaj jest spokojnie , za to w Paryżu jest nagonka antysemicka..
BOGAnieMA2020.01.25 19:26
Pani Teresa proszona jest z powrotem do kuchni!
nnn2020.01.25 22:39
Co za bzdury opowiadasz. Prezerwatywa w dużym stopniu zabezpiecza przed HiV, ale może powodować poczucie bezpieczeństwa i w związku z tym przygodne kontakty seksualne, a co za tym idzie według kościoła grzech będący zgodnie z wiarą katolicką większym złem niż HiV
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.27 7:25
W dużym stopniu? Czyli w jakim? Wiedząc, że ktoś ma hiv, zdecydujesz się na stosunek z prezerwatywą? W dużym stopniu cię uchroni :) Może.
Marianna2020.01.25 12:21
Kup se blaszke.... Prezerwatywy powodują HIV ...ha, ha prymitywie
To My2020.01.25 12:33
@Teresa Polański to pedofil. nikt go nie broni. Nikt nie mówi że to wina dziewczynki, tak jak wasi biskupi mówią o pedofilii w kościele że to wina ministrantów.
AAAA2020.01.25 12:49
Człowieku, opamietaj się, bo inaczej ty będziesz rozliczony przez Pana Boga z nienawiści i złej woli.
To My2020.01.25 13:08
Wiesz co? Skoro ten wasz bóg będzie rozliczać ludzi, to ciekawe gdzie trafi wielu waszych duchownych, biskupów czy sam Wojtyła. O mnie się nie martw, dam sobie rade.
stan2020.01.25 17:47
"Nie sądźcie, byście nie byli sądzeni". Ciebie Twoje własne słowa osądzą, ale nie wg Twojej woli, a w świetle prawdy. A jak na razie widać - bramy piekielne stoją szerokim otworem i czekają na Ciebie.
Jerzy2020.01.25 13:29
Kłamca i idiota!!!
hehehe2020.01.25 13:34
W krajach Afryki w których działają lewackie agendy promujące prezerwatywy epidemia HIV nadal trwa natomiast w krajach katolickich gdzie promowana jest wstrzemięźliwość seksualna epidemia została zahamowana. Fakty a nie bredzenie komucha.
wujek dobra rada2020.01.25 13:45
Popieram wypowiedz To My, ale gdy naciskam kciuk w gore, to nie ma reakcji.
Teresa2020.01.25 15:43
Jan Paweł II to człowiek święty i odważny. Wyobrażam sobie co bezpieka wyprawiała przez lata żeby znaleźć na niego haki. Nic z tego nie wyszło . Dlacze
To My2020.01.25 17:27
Dlaczego więc stale wspierał towarzystwo z okrągłego stołu i magdalenki, na których bezpieka też "nie miała haków"?
Teresa2020.01.25 20:13
Na towarzystwo okrągłostołowe bezpieka miała silne haki a JPII dzięki Bogu nigdy nie potępiał człowieka lecz ludzkie grzechy.
Marcin2020.01.25 22:30
Wara świnie od świętego kościoła i od świętych jak JPII.