"Anschluss terytorium byłego ZSRR" - zdjęcie
04.03.14, 17:47(fot: Wikipedia)

"Anschluss terytorium byłego ZSRR"

4

Według Krzysztofa Boruca z Collegium Civitas działania Rosji wobec Ukrainy przypominają ruchy Hitlera wobec Austrii w 1938 roku. Ekspert wojskowości uważa, że to co dzieje się obecnie na Krymie, to przemyślana polityka Władimira Putina. Borucowi kojarzy się to z historią, kiedy w 38 roku hitlerowskie Niemcy zagarnęły terytorium Austrii.

Zdaniem dr Boruca wydarzenia na Krymie to przemyślana polityka Rosji, to następna część anschlussu terytorium byłego ZSRR. Boruc podaje przykłady: były dwie wojny czeczeńskie, potem wydarzenia z 2008 roku w Gruzji, a obecnie działania na Ukrainie.

Krzysztof Boruc uważa, iż obecnie na Krymie i we wschodniej części Ukrainy możliwe są wszystkie, nawet najbardziej niewiarygodne scenariusze. Może dojść do tego, że rosyjskie wojska wejdą na tereny wschodniej Ukrainy. Pod naciskiem międzynarodowej społeczności wycofają się a zachodnie kraje "odetchną", że skończyło się tylko na aneksji Krymu.

Ab/dziennik.pl

Komentarze (4):

anonim2014.03.4 19:48
Błagam skończymy z tymi porównaniami z II wojną światową, Hitlerem, 1939 rokiem. Putin to nie Hitler czy Stalin! Takim gadaniem podsycamy jedynie psychozę strachu i tworzymy fałszywy obraz Rosji - potęgi, która wszystko zaleje, zniszczy i nie ma przed nią ratunku. Mnie ta sytuacja kojarzy się raczej z wojną krymską (1853-1856), kiedy Rosja próbowała rozszerzać swoje wpływy kosztem upadającej Turcji. Krym wtedy był już od lat rosyjski, ale właśnie tam złamała się potęga Rosji Mikołaja I. Putin wykorzystuje kryzys ukraiński by rozszerzyć i umocnić swoją strefę wpływów a przy okazji sonduje zwartość NATO, UE, siłę USA itd. Hitler sukcesywnie przygotowywał się do wojny, a w ówczesnej Europie możliwe były różne scenariusz polityki międzynarodowej. Putin jest sam, w Rosji wzmacniają się nastroje opozycyjne, armia rosyjska jest cieniem dawnej potęgi i od lat jest rozbudowywana pod kątem obronnym. Zresztą wszystkich graczy politycznych takiej rangi w szachu trzyma atom. Dzisiaj trzeba się 6 razy lepiej zastanowić niż Hitler by wywołać wojnę światową, bo to może się równać zagładzie ludzkości. W końcu nawet ZSRR nie zdecydował się na wojnę światową!
anonim2014.03.4 22:29
Czytać ! http://wolnemedia.net/polityka/o-co-tak-naprawde-chodzi-w-ukrainskiej-tragedii/
anonim2014.03.4 22:30
Czytać ! http://wolnemedia.net/polityka/o-co-tak-naprawde-chodzi-w-ukrainskiej-tragedii/
anonim2014.03.5 10:08
jaki anszluz skoro KRYM jest i był REGIONEM AUTONOMICZNYM, to że władze tamtego regionu postąpiły tak a nie inaczej to ich sprawa, zresztą całe to zamieszanie z Krymem pomaga Ukrainie, ludzie jednoczą się wobec "wyimaginowanego" wroga itd itp