Abp z Niemiec o JPII: Wiedzieliśmy, że zakończy zimną wojnę. Polska stała się centrum Europy - zdjęcie
01.10.20, 09:46fot. yt/bistum fulda

Abp z Niemiec o JPII: Wiedzieliśmy, że zakończy zimną wojnę. Polska stała się centrum Europy

4

Niemiecki abp Abp Ludwig Schick udzielił wywiadu dla niemieckiego portalu dw.com, w którym podkreśla ogromną i wiodącą rolę Polski w upadku Muru Berlińskiego oraz upadku komunizmy w Europie. Podkreśla też ogromną rolę, jaką odegrał w tych procesach polski papież Jan Paweł II.

O wyborze Karola Wojtyły na papieża powiedział:

papieżem został Polak: Jan Paweł II. I gdy pojawił się w loggi i powiedział swoje pierwsze słowa "Otwórzcie drzwi Chrystusowi", dla Włochów był to szok, ale dla mnie i wielu innych było jasne: to nowy początek. I tak to się stało. To otwarcie drzwi na Jezusa Chrystusa to było wezwanie misyjne.

Dodaje też:

- Ale z pewnością było to przesłanie zaadresowane też do Europy Wschodniej, za żelazną kurtynę, za mur berliński. Czuliśmy, że zaczyna się nowa epoka i że nic nie będzie już tak jak dotychczas. Podział na wrogie obozy, zimna wojna, że to się skończy. Nie wiedzieliśmy tylko jeszcze jak. Ale pojawiła się nadzieja i tęsknota.

A tak mówi o początkach przemian w Europie:

- Polska pokojowa rewolucja była punktem wyjścia dla europejskiego zjednoczenia tych dwóch płuc: Wschodu i Zachodu. Polska jest w pewnym sensie sercem i centrum Europy

Abp podkreśla, że po wielu latach to właśnie Polska stała się centrum zainteresowania i nie tylko dlatego, że geograficznie leży w centrum Europy, ale ze względu na całość przemian geopolitycznych, kulturę i unikalność naszego Narodu.

 

mp/dw.com

 

Komentarze (4):

Dlaczego parchy jak:2020.10.1 12:41
Woleński, Hartman, Passent, Urban są tacy PRO-HOMO? Może mają w rodzinach HOMO-ZBOKÓW, może sami są CICHODAJKI, ale i to NIE JEST ICH GŁÓWNA MOTYWACJĄ! . . . . . Kościoł Katolicki jest i te miliony moherów, katoli, prawaków (czyt. szmalcowników), innymi słowy, ciemna masa która parch otwarcie GARDZI. Taki parch jest od czasow biblijnych. Zachęcam do czytania, a wytrwałych do przyczytania "Ksiąg Jakubowych" i choć to w dużej mierze fikcja literacka, ale czytelniku dowiesz jaki parch jest ZABOBONNY. Nic dziwnego, że chrześcijaństwo było i jest dla ludzi jak powiew świeżego powietrza, NADZIEJĄ i WOLNOŚCIĄ od ZABOBONÓW.
Anonim2020.10.1 11:23
Obyśmy nie zawiedli.
Natalja Siwiec2020.10.1 10:21
Dlatego wszyscy zacisnęli zęby i powieki bo pokonanie komunizmu było ważniejsze od ukrywanej pedofilii i homoseksualizmu w Kościele Katolickim.
trzaska2020.10.1 10:45
idź się człowieku leczyć ze swych chorobliwych obsesji