Abp Michalik o eksponacie w CSW: Sztuka nie powinna bezkrytycznie przekraczać granic - zdjęcie
09.11.13, 09:42Abp Józef Michalik (fot. Wikipedia)

Abp Michalik o eksponacie w CSW: Sztuka nie powinna bezkrytycznie przekraczać granic

10

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik w związku z wystawą w Centrum Sztuki Współczesnej, w ramach której został sprofanowany krzyż wydał specjalne oświadczenie. Przemyski metropolita podkreśla, że krzyż jest świętym znakiem mocno wpisanym w naszą rodzimą kulturę i tradycję. 

Poniżej publikujemy treść oświadczenia abp Michalika.

"Kolejny raz został zbezczeszczony Krzyż, znak miłości Boga do człowieka, święty znak mocno wpisany w naszą rodzimą kulturę i tradycję.

W nawiązaniu do wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, podczas której została przedstawiona profanacja Chrystusowego Krzyża, pragnę wyrazić oburzenie i niesmak, z powodu obrazoburczego aktu, który uważam za niedopuszczalny.

Krzyż jest znakiem, który należy adorować w sposób godny człowieka i Boga. Sztuka zaś, która ma być bliżej ducha, nie powinna bezkrytycznie przekraczać granic i być narzędziem obrazy uczuć ludzi wierzących. Należy bronić się przed ekspresjami chorych wyobraźni, które nie promują dobra, prawdy i piękna.

Zdrowym przejawem jest słuszna reakcja Biskupa miejsca, Radia Maryja i licznych ludzi, na tego rodzaju przedstawienia, z czym też niniejszym się solidaryzuję".

 +Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 8 listopada 2013 r.

MBW/Episkopat.pl

Komentarze (10):

anonim2013.11.9 9:54
Ocieranie męskich genitali o krzyż ma podtekst homoseksualny. Niewątpliwie jest to pseudo kultura genderowa. Bezczeszcząca poglądy i religię innych obywateli.
anonim2013.11.9 10:17
Kolejna bardzo dobra i bardzo odważna wypowiedź arcybiskupa Michalika. Wyrazy poparcia dla ks. Arcybiskupa.
anonim2013.11.9 10:34
Gandalf... A co w tej wypowiedzi odwaznego??! Gdyby Abp swoja krwia bronil naszego KRZYZA to i to bylo by zbyt malo! Kapujesz? Chociaz, faktem jest, ze wypowiedz Abp Michalika jest o niebo lepsza od mialkiej - by nie rzec jak Niesiol - durnej, szkodliwej, glupiej, kretynskiej itd., wypowiedzi Abp Nycza.
anonim2013.11.9 11:02
Tabor Odwaga arcybiskupa Michalika różni się tym od postawy arcybiskupa Nycza, że ten pierwszy potrafi naprawdę pójść pod prąd tej całej medialnej hucpie jaka jest rozpętywana w ostatnich miesiącach wokół całej instytucji Kościoła. Natomiast Arcybiskup Nycz żyje z całą tą medialną hucpą w doskonałej symbiozie. Odwaga nie zawsze przejawia się w przelewaniu krwi. Często przejawia się ona w stawianiu oporu złu, które czasem jawi się jako siła przekraczająca możliwości człowieka temu złu się przeciwstawiającego. Taka odwaga jest jedną z cnót kardynalnych i nosi nazwę cnoty męstwa.
anonim2013.11.9 11:03
To ma być sztuka?! To zwykłe szmaciarstwo. Sztuka nie obraża. Prowokuje, ale nie obraża uczuć.
anonim2013.11.9 16:32
@czszcz51 Widziałem film i wiem co wmówię. Ubrany mężczyzna inaczej by się kojarzył. Natomiast ten zachowuje się jakby skręcał się w żądzach homoseksualnych w okół krzyża. Typowa kultura genderowa, którą tworzycie.
anonim2013.11.9 17:36
@czszcz51 Nie przypominasz sobie, bo nie oglądałeś filmu. Jest to głupia obrona z twojej strony.
anonim2013.11.9 17:55
@bogdanusn, podziwiam Twój spokój, ale pedałowi nie przemówisz do rozsądku
anonim2013.11.9 18:00
@brzęczyszczykiewicz Dla niego jest jedyna szansa, odbicie się od dna.
anonim2013.11.10 8:24
aktor