- Rodzina, szkoła i Kościół to trzy filary wychowania. Jeżeli którykolwiek zostanie zburzony rozsypie się cała konstrukcja rodziny rodzin, jaką jest Ojczyzna - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas odpustu Narodzenia MB Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.

Do Sanktuarium MB Królowej Polskiego Morza w Swarzewie na odpust NArodzenia Matki Bożej przybyło tysiące pielgrzymów z całego Pomorza. Dla Kaszubów Swarzewo to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego. Od pokoleń właśnie przychodzą, by oddać cześć Matce Bożej pod postacią Madonny wyrzeźbionej z lipowego drewna.

Matka Boża Swarzewska jest opiekunką rybaków i żeglarzy.

- Poprzez narodziny każdego człowieka Bóg wydobył go z anonimowości. Jeżeli w imię Boga ktokolwiek zabija innego człowieka - to jest to wypaczenie religii, zaprzeczenie Boga. Bo przecież Bóg jest miłością. - mówił arcybiskup.
Przypomniał wagę i istotę chrztu. Podkreślił znaczenie chrztu naszej wielkiej polskiej rodziny. Było to nawiązanie do Chrztu Polski, którego 1050. rocznicę będziemy obchodzić w przyszłym roku.

Abp Głódź podkreślił, że ważne jest wychowanie młodego pokolenia w poszanowaniu tradycji, miłości do Boga i Ojczyzny. Przypomniał niedawną uroczystość odsłonięcia w Gdańsku pomnika „Inki”- zamordowanej przez stalinowskich oprawców 17-letniej sanitariuszki AK. Apelował, by stała się wzorem dla dzisiejszej młodzieży.

KZ/Wpolityce.pl