Niemiecka policja "podrzuca" Polsce imigrantów
W piątek portal Chojna24.pl, opierając się na doniesieniach czytelnika, poinformował, że radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie pozostawił rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu – parę dorosłych i trójkę dzieci. Świadkowie relacjonowali, że po odjeździe radiowozu, pozostawione osoby zaczepiały przechodniów i udały się w kierunku jednego z dużych dyskontów.
Ostry komunikat Straży Granicznej
Do doniesień medialnych w poniedziałek odniosła się polska Straż Graniczna, która wydała ostry komunikat w tej sprawie.
"Przywiezienie i pozostawienie przez niemiecką Policję cudzoziemców w Polsce (Osinów Dolny) odbyło się z naruszeniem zasad współpracy obu służb i prawa regulującego kwestie przekazywania osób. Służby niemieckie nie mogą arbitralnie podejmować takich decyzji" – głosi komunikat polskich służb.
Straż Graniczna poinformowała również, że niezwłocznie skontaktowała się ze stroną niemiecką, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia.
"We wtorek 18 czerwca Komendant Główny Straży Granicznej będzie o tym rozmawiał z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej w Niemczech" – podaje Straż Graniczna.
Niemieckie pushbacki
Na portalu Tysol.pl informowano, że już od lat na granicy polsko-niemieckiej zwracane są na stronę polską osoby z krajów trzecich, które wcześniej przekroczyły tę granicę w celu stałego pobytu w Niemczech. W ostatnich miesiącach skala tego zjawiska przekroczyła wszystkie dotychczasowe normy.
Niemiecka Policja Federalna, która pełni w tym kraju obowiązki straży granicznej, podała, że liczba osób wydalanych przez Niemcy do Polski wynosiła od 1 stycznia do 30 kwietnia 3578 osób. Ponadto, w powyżej wymienionym okresie czasu Policja Federalna deportowała do Polski łącznie 178 osób i wypchnęła za granicę wschodniego sąsiada (czyli dokonała pushbacków) 86 osób – tłumaczy rzecznik prasowy niemieckiej Policji Federalnej Ronny Bergmann.
Jak jednak można zwrócić uwagę, liczny podawane przez instytucje niemieckie zdecydowanie nie pokrywają się ze stanem faktycznym.
Straż Graniczna niezwłocznie skontaktowała się ze stroną niemiecką, by wyjaśnić okoliczności zdarzenia. We wtorek 18 czerwca Komendant Główny Straży Granicznej będzie o tym rozmawiał z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej w Niemczech.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) June 17, 2024