Na stronie Dykasterii Nauki Wiary opublikowano odpowiedź kard. Víctora Manuela Fernándeza na pytania emerytowanego metropolity Pragi kard. Dominika Duki ws. interpretacji adhortacji Amoris Laetitia. W dokumencie DNW czytamy, że Ojciec Święty Franciszek podtrzymuje wysuniętą przez Jana Pawła II i Benedykta XVI „propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla rozwiedzionych i żyjących w nowym związku, ale przyznaje, że mogą istnieć trudności w jej praktykowaniu i dlatego zezwala w niektórych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, na udzielenie sakramentu pojednania, nawet jeśli ktoś nie jest w stanie dochować wierności wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół”.

Dykasteria zaznaczyła przy tym, że Amoris laetitia jest „dokumentem zwyczajnego nauczania papieskiego, do którego wszyscy są wezwani, aby okazać posłuszeństwo inteligencji i woli”.

O tym, czy osoby żyjące w nowych związkach mogą przystępować do Komunii świętej mają zdecydować one same w swoim sumieniu, przy towarzystwie kapłana. W procesie rozeznania rozwodnicy mają zadać sobie pytanie jak zachowywali się wobec „swoich dzieci, gdy związek małżeński znalazł się w kryzysie; czy były próby pojednania; jaka jest sytuacja porzuconego partnera; jakie konsekwencje ma nowy związek dla reszty rodziny i wspólnoty wiernych”.