76. rocznica powstania w getcie warszawskim - zdjęcie
19.04.19, 09:31(fot. domena publiczna/wikipedia)

76. rocznica powstania w getcie warszawskim

9

Dzisiaj mija 76 rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia 1943 r., bojownicy z Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta.

– Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy - w taki sposób mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

„Powstanie nie było porywem walczących o zwycięstwo i laury, tylko kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych i przeciw olbrzymiej sile państwa w centrum Europy rządzonego przez zgraję morderczych oprawców w obliczu milczącego świata” – pisał prof. Israel Gutman, uczestnik powstania

„Ten czyn, który wrył się w pamięć i świadomość ludzką, przybiera miarę mitu, buntu słabych i opuszczonych przeciw niesamowitym, niszczącym siłom i zasługuje na nowe przykazanie: nigdy więcej” – oceniał Gutman.
Jak wynika ze spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów, po przesiedleniu Żydów z części dystryktu warszawskiego i z terenów włączonych do Rzeszy wzrosła do 460 tys.

- Są wszędzie. Na podwórkach, na chodnikach, pod murami i na jezdniach, zawodzą, krzyczą, proszą o jałmużnę. można przejść dłuższego odcinka ulicami, by nie spotkać trupów ludzkich. Leży trup w łachmanach na chodniku, a ludzie spiesznie, starając się nie patrzeć, przechodzą obok, aż jakaś litościwa dusza przykryje go gazetami. Trupy mężczyzn, kobiet, dzieci. Na wszystkich ulicach - opisywał w swoich pamiętnikach Marek Stok

„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” - mówił Marek Edelman

baz/ TVP INFO

Komentarze (9):

Mirek2019.04.19 12:51
Żydzi po II wojnie obsadzili swoimi ludźmi prawie wszystkie stanowiska kierownicze w tzw resortach siłowych i tym sposobem wymordowali 50 tysiecy polskich patriotów . Tylko jeden Salomon Morel w podległych mu obozach zamordował 1800 ludzi . Ciekaw jestem kiedy w Izraelu ta prawda ujrzy światło dzienne. I jeszcze jedno . Dzisiaj 19 kwietnia o 12 w Warszawie zawyły syreny . Ciekaw jestem kiedy w Izraelu zawyją syreny z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego !!! .
AGNIESZKA TO ZYDOWSKA WYWLOKA2019.04.19 11:04
Straszny czas, oby sie nigdy nie powtórzył. Mówią, że Bóg patrząc na holokaust odwracał ze wstydu oczy.
janosz2019.04.19 10:51
Matka z dziećmi podnosi ręce do góry.
bez2019.04.19 10:31
Dziś Wielki Piątek Frondo. Czy Żydzi nad tym" pochylają się" na swoich portalach?
Grizzly2019.04.19 10:15
@@@ Mirek, słyszałem gdzieś a raczej czytałem, że Akowcy przekazali powstańcom w getcie ciężki karabin maszynowy (chyba tuż przed powstaniem) i .... musieli go szybko odkupić bo dowiedziano się, że miał być sprzedany!
Mirek2019.04.19 9:59
W artykule garść faktów które niczego nie wyjaśniają . Problem Żydów w tamtym okresie polega na tym że oni mieli głowę do giszeftów natomiast , zresztą tak jak i dzisiaj , nie mieli i nie mają głowy do polityki . Polacy mieli w pamięci żydowskie zdrady w 1920 roku i podczas kampanii wrześniowej 1939 roku gdy Żydzi masowo przechodzili na stronę sowietów i podejmowali z nimi współpracę . Tego nie można było zapomnieć . Zaraz po przegranej wojnie Polacy zakładali organizacje podziemne .....ale Żydzi nie przyłączyli się do Polaków . Woleli iść do getta aby tym sposobem móc przeczekać wojnę . Gdyby Żydzi za posiadane złoto i pieniądze kupili karabiny i przyłączyli się do Armii Krajowej to nie byłoby Holocaustu !!! . Bo nie dałoby się zamordować Niemcom trzech milionów ludzi mających własne oddziały zbrojne . Tylko że Żydzi nie chcieli walczyć !!! . Powstanie w Gettcie Warszawskim to był już ...łabędzi śpiew .....to już było za późno .
Maria Błaszczyk2019.04.19 15:52
Zaraz... Wszystkie zbrojne organizacje podziemne liczyły łącznie jakieś 600 tys. żołnierzy. I teraz chciałbyś, by zrobiło sie z tego 3 mln - czyli tych Żydów miałoby dołączyć 2,4 mln, dobrze liczę? Czyli mniejszość żydowska miałaby wystawić 70% swojej liczby - a zatem w ich skład musiałyby chyba wchodzić wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i starszym, kobiety w ciąży i garbate staruszki. Polaków walczyło tam 2,5%; Żydów miałoby walczyć 70%. A co do ich przechodzenia na stronę sowiecką... No cóż, było to głupie. Tylko czy zadałeś sobie pytanie, co ich do tego skłoniło? Czy aby na pewno II Rzeczpospolita nie miała w tym swojego udziału? Przesladowania, pogromy, bicie, getta ławkowe, numerus clausus, powszechny antysemityzm - jak myślisz? tu kilka odpowiedzi na Twoje pytania: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2013/04/14/armia-krajowa-nie-damy-broni-zydom/ A tu z kolei można zadać kłam Twoim twierdzeniom: https://www.jhi.pl/blog/2018-08-01-zydzi-w-powstaniu-warszawskim http://www.radio.kielce.pl/post-68564 https://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-w-narodowych-silach-zbrojnych-byli-takze-zydzi,nId,2442795
stolman2019.04.19 9:57
wieczne potepienie zydom z urzedu bezpieczenstwa
Antoni2019.04.19 9:42
Chwała bohaterom