"Ludzie chcieli do Polski wrócić i za każdym razem, kiedy tylko nadarzała się taka okazja, czynili coś, aby starać się tą Polskę odzyskać tak, jak w 1806 r. To dzięki zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu, tamtemu, powstało Księstwo Warszawskie" - mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie oficjalnych obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent podkreślił, że właśnie dzięki zrywowi obywateli II Rzeczpospolitej doczekaliśmy się wolnej ojczyzny w takim kształcie, jaką stała się ostatecznie.

"To dzięki bohaterstwu powstańców wielkopolskich II Rzeczpospolita odzyskała Wielkopolskę. Nie było żadnych wątpliwości, że tu mieszkają Polacy, którzy chcą żyć w Polsce, w odzyskiwanym państwie. Pokazali to, stając z bronią w ręku, pokazali to, prowadząc pracę organiczną" - wspominał.

W przemówieniu Andrzej Duda zwrócił uwagę na niewielkie wielkopolskie miasteczko Mosina, które można uznać za prawdziwy symbol Powstania Wielkopolskiego. To właśnie tam, na cmentarzu znajduje się ponad sto grobów uczestników tegoż zrywu obywatelskiego.

"Można byłoby więc powiedzieć, że być może nawet większość rodzin miała swoich przedstawicieli wśród powstańców wielkopolskich. To pokazuje tą niezwykłą siłę tradycji - tradycji polskości i tradycji walki o Polskę na różne sposoby, jaka tutaj miała miejsce" - mówił prezydent Duda.

W ramach obchodów Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenie państwowe Order Orła Białego dowódcom Powstania Wielkopolskiego: generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiego oraz generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi.

mor/PAP/IAR/Fronda.pl