10 projektów w 100 dni Polskiego Ładu to konkrety i wiarygodność - zdjęcie
03.06.21, 09:30fot. yt/pis

10 projektów w 100 dni Polskiego Ładu to konkrety i wiarygodność

29

1.Wczoraj na spotkaniu z przedstawicielami organizacji uczestniczących w Radzie Dialogu Społecznego (pracodawców i przedstawicieli związków zawodowych), premier Mateusz Morawiecki, zaprezentował 10 pierwszych projektów z Polskiego Ładu, które rząd zamierza przygotować w ciągu najbliższych 100 dni.

Są to; zmiany w podatku PIT, korzystne dla co najmniej 18 mln podatników; emerytura bez podatku; wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 7% PKB; zniesienie limitów do specjalistów; mieszkanie bez wkładu własnego; dom bez formalności; rodzinny kapitał opiekuńczy; program Inwestycji Strategicznych Polski Ład; wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej przez rolników; małe Centra Nauki Kopernik w Polsce.

Chodzi o przygotowanie nowelizacji obowiązujących ustaw regulujących tę problematykę albo też przygotowanie zupełnie nowych regulacji ustawowych i ich uchwalenie w takich terminach, aby mogły one wejść w życie już w II połowie tego roku, najpóźniej 1 stycznia 2022 roku.

2. Rząd zdecydował się wybrać z kilkuset propozycji zawartych w Polskim Ładzie, te 10 przedsięwzięć, które dotyczą wszystkich grup społecznych i będą służyły poprawie sytuacji materialnej ale także poprawie jakości najważniejszych rodzajów usług, finansowanych przez państwo.

Na pierwszy ogień idą zmiany w opodatkowaniu dochodów osób fizycznych (PIT), a więc 10-krotne podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych 3 tys. zł do 30 tys. zł, podniesienie II progu podatkowego od którego obowiązuje wyższa stawka podatku PIT (32%) z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł, a także innego niż do tej pory sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

Konsekwencją tych zmian będzie emerytura bez podatku dla świadczeń do 2,5 tys. zł brutto, a więc tak naprawdę podwyżka tych świadczeń o kwotę do tej pory płaconego podatku, a także nieopodatkowanie wynagrodzenia minimalnego do wysokości 2,8 tys. zł brutto.

Przy tej okazji premier zaprezentował rozwiązania korzystne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które mogą przejść na inną formę opodatkowania, z 17% podatku liniowego na podatek zryczałtowany, o niższych niż do tej pory stawkach, co zamortyzuje wzrost ich obciążeń składką zdrowotną (składka pozostaje na tym samym poziomie 9%, tylko nie będzie możliwe tak jak dotychczas jej odliczenie w wysokości 7,75%).

3. Kolejne zmiany prawne mają dotyczyć ochrony zdrowia, z jednej strony rząd chce pokazać ścieżkę dojścia do nakładów w wysokości 7% PKB czyli spodziewaną kwotę przynajmniej 200 mld zł w 2027 roku, a także rozszerzenie świadczeń medycznych poprzez zniesienie limitów do lekarzy specjalistów, najpierw dla młodych do 18 lat, a później dla wszystkich pacjentów.

Następny obszar to mieszkania dla osób młodych, w tym rodzin wychowujących dzieci miedzy inni poprzez gwarantowany wkład własny do wysokości 100 tys. zł albo kredyt na mieszkanie umarzalny w części w zależności od ilości wychowywanych dzieci.

Inna formą wsparcia dla osób młodych jest umożliwienie budowy domu jednorodzinnego do 70 m2 na własnej działce bez pozwolenia, kierownika budowy i książki budowy, tylko na podstawie zgłoszenia.

Kolejną formą wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci jest propozycja tzw. rodzinnego kapitału opiekuńczego w wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko, pobierany przez rodziców albo po 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące albo po 1000 zł miesięcznie przez 12 kolejnych miesięcy.

4. Pozostałe rozwiązania są kierowane samorządów i rolników, w przypadku tych pierwszych, dotychczasowy fundusz inwestycji lokalnych przekształcony zostanie w trwałe rozwiązanie, które corocznie w sposób sparametryzowany będzie wspomagało inwestycje realizowane przez samorządy (te mniej zamożne otrzymają proporcjonalnie więcej środków, niż te bogatsze).

Samorządy zostaną także wsparte jeżeli będą chciały tworzyć „Małe Centra Nauki Kopernik” w średnich i mniejszych polskich miastach, rząd chce żeby takich centrów powstało przynajmniej kilkadziesiąt.

Także rolnicy zostaną wsparci między innymi dodatkowymi dopłatami do paliwa rolniczego do 110 zł na hektar, nastąpi także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, co umożliwi osiąganie wyższych niż do tej pory dochodów, rolnikom z tzw. sprzedaży bezpośredniej.

Zapowiedź przygotowania legislacji tych dziesięciu przedsięwzięć z Polskiego Ładu w ciągu najbliższych 100 dni i ich wprowadzenie w życie najpóźniej od 1 stycznia 2022 roku , pokazuje determinację rządu Zjednoczonej Prawicy w jak najszybszej poprawie poziomu życia wszystkich grup społecznych.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (29):

A projekt "Batory"2021.06.6 14:01
to który obecnie ma numer?
Münchhausen2021.06.4 12:53
Jeśli osoba A pracuje ciężej lub/i wydajniej, bo ma wyższe kwalifikacje niż B, to jaka etyka nakazuje, by władza polityczna zabierała A wyższy odsetek dochodu niż B. Najwyraźniej gospodarka dobrej zmiany ma być oparta na rozwiązaniach barona Münchhausena. Ten, kiedy mu się skończyła lina, po której zjeżdżał z Księżyca, przywiązał do końca odcięty jej od góry odcinek i jechał dalej. Z bagna też się wyrwał, ciągnąc się mocno za włosy. Jeżeli więc dobry, nowy czy nawet narodowy ład, zapowiadający rozdanie niepracującym pieniędzy odebranych tym, którzy zarabiają, nie jest zapowiedzią münchhausenowskiego sposobu rozwiązywania problemów, które się z braku pieniędzy pojawią, to czym jest?
Krakus2021.06.4 9:18
Ten cały "polski ład" to wielka ściema - ekonomiści nie zostawiaja na nim suchej nitki. Wszyscy stracą, a najbardziej pracujący. Powstał już nawet specjalny kalkulator, który pokażuje, ile się straci. Zyska jedynie patologia, czyli niepracujący elektorat PiS, zyskując jakieś marne ochłapy. https://biznes.radiozet.pl/News/Polski-Lad-Rzad-udostepnil-kalkulator-zmiany-wynagrodzen
Anonim2021.06.4 3:43
Rządzą nami kretyni ! Ale oni nie mają z tym nic wspólnego.To wina Tusk, Lewaków,cyklistów i kosmitów
Lauder-Morasha2021.06.4 12:54
Czy to prawda, że premier kształci swoje potomstwo zamiast w polskiej szkole to w Zespole Szkół Lauder-Morasha, placówki kształcącej najważniejsze dzieci żydowskie w Polsce? Tego typu szkoły kształcą przyszłą kastę zarządzającą. Premier wie, co robi. Szczególnie gdy system mianowania władców zastąpi wybory. Witajcie w Nowym Ładzie.
Pomnik Brudzińskiego2021.06.4 2:07
Coś, co wydawało się być jedynie kpiną, farsą okazuje się mieć szansę na pojawienie w rzeczywistości. Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, jest gotów zbudować pomnik wiceprezesa PiS Joachima Brudzińskiego przy planowanej Zachodniej Obwodnicy Szczecina.
Anonim2021.06.3 20:57
Pisiorów wszyscy robią w ch.ja !!!!! Dyplomatoły !!!!!
podatnik2021.06.3 20:52
Jeżeli 18 mln Polaków zyska to ile straci ? 20 mln . Długonoosy działa na niekorzyść Polski , niepotrzebny jest Polsce taki kredyt
Ja2021.06.3 19:40
No i niedługo będziemy jedną z potęg gospodarczych na świecie. Radzę zamykać granice, bo będzie zbyt wielu uchodźców!
Polak2021.06.3 18:34
Czyli 10 kłamstw przepisanych z kampanii wyborczej w 2015. Z drobnymi zmianami, służba zdrowia ma dostać już tylko 7, nie 10%, ale ta kosmetyka nie ma znaczenia skoro pisowska mafia i tak nic w tych kwestiach nie zrobiła od 6 lat i nic nie zamierza zrobić.
edi2021.06.3 17:41
Podniesli podatki PIT, malym firmom, likwidujac refundacje skladki zdrowotnej, a wiec na 29%, oklamujac ze obnizyli podatki.Male firmy musza tyrac na utrzymanie dudy i jego palacu, morawieckiego i jego willi, kaczynskiego i jego dodatkowej ochrony, gowina filozofa i jego przekretow gospodarczych.CIT dla spolek zostal obnizony na 9%, podatek dla bogaczy (mafijny). Wliczaja pozyczki do dochodu narodowego, oklamujac ze wzrasta nam PKB, mamy wzrost gospodarczy, skorupowane banki podnosza nam rankingi..Banda klamcow.
edi2021.06.3 17:13
Nie dajmy sie nabrac zlodziejom banksterskim ich namiestnikom! 10 lat mowili dokladnie tak samo, jak Polska miala byc bogata,?? Czy likwidacja kopaln, elektrowni, lasów, szpitali, wsi, firm, oraz ciagle zapozyczanie, to ma byc sukces i rozwoj Polski? Wzrost gospodarczy powoduje rozwoj danego kraju, a nie pozyczki, zaciskajace nam petle.. Agent opowiada, jak wykancza sie kraje wielkimi pozyczkami, ktore nigdy ich nie splacimy!!!.. https://www.youtube.com/watch?v=PCcg3DOingk
Filip2021.06.3 16:11
Żyjemy w kraju bezprawia i systemowego okłamywania obywateli przez rządzących. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Beata Szydło zakazała opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w czasie kadencji prof. Andrzeja Rzeplinskiego, łamiąc Konstytucję. Mateusz Morawiecki zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, a następnie obiekt jest rozbierany. Doprowadzili również do ruiny stadniny w Janowie. Miliony utopiono w przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie będzie zbudowany. Jeśli PiS wygra wybory na następną kadencję, to z z Polski zostanie ruina. W 2015 roku politycy z PiS-u głośno mówili o Polsce w ruinie, ale to nie była diagnoza stanu panstwa, tylko obietnica wyborcza. Jeśli rządzący łamią prawo i nieoficjalnie wiemy, że nie będzie śledztwa, to należy zmienić rządzących. Polska nie może być własnością Jarosława Kaczynskiego!
mateuszjegliński2021.06.3 16:04
Dziwny sojusz plucia na pisich, sojusz totalnych, lewaków i siebie nazywających narodowcami. Jeżeli, ktoś pisze, że pisie coś obiecali a nie zrealizowali, to dlaczego uważa, że tak się stało. Co najważniejsze, dajmy czas, bo fałszywych proroków zawsze jest pełno, którzy wieszczą same nieszczęścia. Gdyby 5% z tych wróżb się spełniło, to pisie dawno by stracili władzę i koryto. Zagraniczne jaczejki, zwłaszcza rusko-szkopskie, na wasze nieszczęście, a Polski szczęście, znakomita większość Polaków, potrafi myśleć i wyciągać wnioski, a nie tylko słuchać jadu tvn, giewu, Ziemkiewiczów, Braunów, Ostoja Owsianych, Gdulów, czy Budków i im podobnych. Dlatego zagraniczne jaczejki niech wyrzucają kasę na różne paszkwile, większość Polaków wie, że póki co nikt nie ma lepszej propozycji niż pisie, nie jest to dla mnie radość, ale to jest fakt.
Skandal!2021.06.3 12:20
Pilne! Kasta basta! Bezczelność i zachłanność pisowców nie ma granic! Kolejne obietnice za wyrwane Polakom pieniądze! Cela+!
gracz2021.06.3 11:29
Każdy kto chodzi w TW.Landzie na "wybory", jest psychicznie chory.
Portofino2021.06.3 11:25
Do was mówię antypolscy łajdacy! Nie pomogą wasze lamenty i łzy. Program ten będzie zrealizowany, bo jest potrzebny Polsce i podoba się większości Polaków.
Krakus2021.06.4 9:21
PiS kłamał, kłamie i będzie kłamać, a tacy naiwniacy jak ty w to wierzą. Smutne to. Nie masz bladego pojęcia o gospodarce, o ekonomii to sie nie wypowiadaj, bo kłamiesz jak ten cały PiS.
as2021.06.3 10:16
Ciemny lud dostał nową porcję pustych obietnic. O poprzednich, niedotrzymanych już zapomniał.
Andrzej2021.06.3 10:13
Ech, wyborca pisu nie rozumie, że wartość pieniądza to nie cyferki na koncie ale to, ile można za te pieniądze kupić. I wyborca pis po zmianach dostanie 200zł więcej na rękę, ale wartość tych pieniędzy spadnie o 500zł. A on się jeszcze będzie cieszył.
Anonim2021.06.3 9:57
Nadchodzi Koniec Świata??? ..................................... https://ryszard-opara.neon24.pl/post/162140,nadchodzi-koniec-swiata
Anonim2021.06.3 9:42
gdyby jakims cudem skonczyl sie temat covidu, to wroci codzienny medialny homoterror, zaden z tematow ekonomicznych nie przebije tematu paradowania z gołą dópą
Anonim2021.06.3 9:38
Do zaszczepionych Polaków ......................... https://anthony.neon24.pl/post/162137,do-zaszczepionych-polakow
Anonim2021.06.3 9:42
Cyt. "Wy (ludzie dobrzy i łatwowierni) nie dopuszczacie nawet myśli, że rząd który z własnych podatków utrzymujecie, może być tak zbrodniczy, że chce Was wymordować! Przecież to jest niemożliwe, żeby większość rządów na świecie chciała wymordować własnych obywateli!"
Anonim2021.06.3 9:43
Cyt. "Identycznie kalkulowali sobie żydzi w czasie II wojny światowej, którym Niemcy obiecali, że wywożą ich na roboty! Przecież Niemcy to kulturalny naród który wydał na świat niezliczoną ilość naukowców, poetów, pisarzy, filozofów i różnych innych twórców. Więc jak tak kulturalny naród mógłby mordować żydów w skali masowej?? Przecież to jest całkowicie nie możliwe!"
Wicio ścigacz Potworów bez cienia2021.06.3 9:38
10 kołków osinowych
Grizzly2021.06.3 9:38
Zbysio Kuźmiuk kaczy lizodup. Łudbudu łudubudu. Wypier dalaj.
Grizzly2021.06.3 17:58
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
Anonim2021.06.3 9:38
lejby sprzedawczyki