Rusza konklawe! Co warto wiedzieć?
133 kardynałów elektorów rozpocznie dziś proces wyboru nowego papieża. O godzinie 10.00 w Bazylice św. Piotra odprawiona zostanie dziś Msza święta w intencji wyboru papieża. Co jeszcze warto wiedzieć?
Tag
Wszystkie artykuły powiązane z tagiem papież.
133 kardynałów elektorów rozpocznie dziś proces wyboru nowego papieża. O godzinie 10.00 w Bazylice św. Piotra odprawiona zostanie dziś Msza święta w intencji wyboru papieża. Co jeszcze warto wiedzieć?
Donalda Trumpa cechuje gargantuicznych rozmiarów ego. Teraz prezydent USA stwierdził – niewątpliwie w żartach – że odpowiednią ścieżką kariery byłby tron w Stolicy Apostolskiej. W oficjalnych mediach społecznościowych Białego Domu pojawiła się grafika, którą można uznać jedynie za niesmaczny żart rządzącego Stanami Zjednoczonymi „chrześcijanina bezwyznaniowego”.
Piotr ma solidność kamienia w takim stopniu, w jakim opiera się na słowie Jezusa. Kiedy się od niego oddala, jest jak każdy inny człowiek, już nie jest solidny jak skała – powiedział Franciszek w niepublikowanym dotąd wywiadzie z 2021 r. Papież rozważa w nim ewangeliczne spotkania Jezusa z apostołem Piotrem.
Antonio Ghislieri urodził się w 1504 roku w Bosco Marengo, w Piemoncie (Włochy). W roku 1520 wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego. Otrzymał zakonne imię Michała. W 1528 roku został wyświęcony na kapłana. Po uzyskaniu tytułu lektora wykładał teologię. Wielokrotnie wybierano go na przeora, ponieważ wyróżniał się szlachetnymi obyczajami i prowadził surowe życie. W 1551 roku został komisarzem generalnym Inkwizycji, niedługo później, w 1556 roku papież Paweł IV mianował go biskupem Nepi i Sutri, a w 1557 roku kardynałem. W 1560 roku papież Pius IV powierzył mu diecezję w Mondovi, w Piemoncie.
Zdaniem katolickiego publicysty Pawła Chmielewskiego jeszcze przed konklawe, zanim poznamy nazwisko nowego papieża, Kościół powinien w sposób oficjalny ustosunkować się do zarzutów o głoszenie herezji przez zmarłego niedawno papieża Franciszka.
Udostępniono zdjęcia grobu Papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Dziś będą się przy nim modlić kardynałowie, mogą też grób nawiedzać wierni. Na grobie położono białą różę, która miała symboliczne znaczenie dla Franciszka.
Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Ojca Świętego Franciszka. 250 tysięcy osób uczestniczyło we Mszy św. odprawianej na Placu Św. Piotra a co najmniej 150 tys. żegnało Papieża wzdłuż trasy przejazdu jego trumny z Watykanu do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Arcybiskup Westminsteru, kard. Vincent Nichols, dzieli się z Vatican News osobistą refleksją na temat charakterystycznych cech posługi zmarłego Papieża: radości i nadziei głęboko zakorzenionych w relacji z Bogiem. Wskazuje na ostatnią encyklikę Franciszka, Dilexit Nos, jako klucz do zrozumienia jego pontyfikatu, którego każdy aspekt był owocem jego osobistej i głębokiej więzi z Chrystusem.
„NA TO POSZŁY 3 MILIARDY. Dno i wodorosty” – piszą internauci, reagując na absurdalne insynuacje, na które pokusił się Tomasz Sekielski na antenie TVP1.
Główny celebrans rozpoczętej dziś o godz. 10 Eucharystii pogrzebowej zmarłego przed kilkoma dniami papieża Franciszka kard. Giovanni Battista Re, przekonywał podczas wygłoszonej homilii, że miał on „serce otwarte dla wszystkich”.
Zdaniem katolickiego publicysty Pawła Chmielewskiego, niemiecki kardynał Reinhard Marx może mieć bardzo istotny wpływ na wybór nowego papieża.
Już o północy rozpoczęła się w Polsce zarządzona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę żałoba narodowa związana z dzisiejszymi uroczystościami pogrzebowymi w Watykanie papieża Franciszka.
„Modlę się o to, by Duch Święty oświecił kardynałów, ponieważ papież heretyk, który zmienia się codziennie w zależności od tego, co mówią masmedia, byłby katastrofą” – powiedział kardynał Gerhard Müller przed zbliżającym się konklawe i wyborem następcy zmarłego papieża Franciszka. Niemiecki hierarcha udzielił wywiadu „The Times”, w którym stwierdził także, że „kwestia nie jest między konserwatystami a liberałami, ale między ortodoksją a herezją”.
W maju 2022 roku Papież Franciszek zdecydował, że jego grób ma się znajdować w Bazylice Matki Bożej Większej – powiedział kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor bazyliki Matki Bożej Większej. Podczas spotkania z dziennikarzami ujawnił, w jaki sposób doszło do podjęcia takiej decyzji przez Franciszka w maju 2022 roku.
Przywódcy państw, kościelni dostojnicy, więźniowie, ubodzy i imigranci w Rzymie oraz ludzie na całym świecie przed telewizorami będą jutro żegnać Papieża Franciszka. O godz. 10:00 na Placu Świętego Piotra rozpocznie się Msza święta pogrzebowa, po której ciało Ojca Świętego spocznie w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore).