Prof. Musiał: Niemcy utuczyli rosyjską bestię
„Niemcy są współodpowiedzialne za tę wojnę” – podkreśla prof. Bogdan Musiał. Historyk przypomina, że Berlin przez lata wspierał Władimira Putina.
Kategoria
Sekcja: Świat
„Niemcy są współodpowiedzialne za tę wojnę” – podkreśla prof. Bogdan Musiał. Historyk przypomina, że Berlin przez lata wspierał Władimira Putina.
Austria jest kolejnym krajem, który zdecydował o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Trzech pracowników ambasady w Wiedniu i jeden pracownik konsulatu generalnego w Salzburgu mają czas do 12 kwietnia na opuszczenie kraju.
Goszcząc na antenie TVP Info ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski kolejny raz zapewnił, że Stany Zjednoczone będą bronić każdego skrawka polskiego terytorium. Odniósł się też do kontraktu na zakup od USA czołgów Abrams podkreślając, że to najlepsze w swojej klasie czołgi, których nie sprzedano żadnemu innemu państwu.
Na początku tygodnia wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew zdradził prawdziwy cel Kremla i zapowiedział zbudowanie przez Rosję „otwartej Eurazji – od Lizbony po Władywostok”. Warto przypomnieć, że to pomysł przed laty otwarcie wspierany przez niemiecki rząd. Ogłosiła go w 2015 roku ówczesna kanclerz Angela Merkel.
Portal Politico informuje, że senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie reaktywował wczoraj ustawę Lend Lease. W czasie II wojny światowej pozwalała ona na szybkie zaopatrywanie aliantów. Teraz pozwoli szybko dozbroić Ukrainę.
Część państw unijnych wciąż wzbrania się przed zakazem importu rosyjskiego gazu i ropy. Tymczasem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zdradził, ile od początku wojny Unia Europejska zapłaciła za rosyjskie surowce, a ile przekazała Ukrainie.
W Brukseli trwa dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO. Na konferencji prasowej wspólnie z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem wystąpił sekretarz stanu USA Antony Blinken, który opowiedział o trzech rzeczach, które Stany Zjednoczone chcą zrobić dla bezpieczeństwa Europy.
Szef sztabu amerykańskiej armii gen. Mark Milley wystąpił dziś przed parlamentarną Komisją ds. Sił Zbrojnych, gdzie wspólnie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem opowiadał o zagrożeniu dla światowego porządku ze strony Rosji i Chin. Podkreślił, że obecnie „ryzyko poważnego konfliktu międzynarodowego rośnie”.
Komisja Europejska wciąż nie zatwierdziła polskiego Krajowego Planu Odbudowy, w związku z czym do Polski nie trafiły jeszcze środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył jednak, że rząd spodziewa się, iż w najbliższych tygodniach zostanie osiągnięte porozumienie w tej sprawie.
Stany Zjednoczone zdecydowały się wprowadzić kolejne sankcje przeciwko Rosji. Kolejny pakiet zaboli osobiście Władimira Putina. Pełnymi sankcjami objęto dwie córki rosyjskiego prezydenta: Jekaterinę Tichonową i Marię Woroncową. Podobne restrykcje dotyczą żony i dzieci rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Na Ukrainie trwa wojna, a Polska bierze na siebie największy ciężar związany z przyjęciem uchodźców. Unia Europejska obiecuje wsparcie, ale zamiast tego… odbiera Polsce fundusze. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Europejska potrąciła z unijnych programów część środków w ramach spłaty kar nałożonych na nasz kraj za pracę kopalni Turów i funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że zaprosił Władimira Putina do rozmów pokojowych na Węgrzech. Oświadczył też, że Węgry nie zgodzą się na wprowadzenie zakazu importu gazu i ropy z Rosji.
Na konferencji prasowej w czasie dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ocenił, że należy przygotować się na długotrwały konflikt. Wskazał, że Rosja odbudowuje zdolność bojową, aby przeprowadzić ofensywę na wschodzie Ukrainy.
Polska znalazła się w grupie 10 państw pozwanych przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za brak wdrożenia unijnych przepisów dot. łączności elektronicznej.
W czasie konferencji prasowej w Woli Karczewskiej w gminie Wiązowna na Mazowszu premier Mateusz Morawiecki w mocnych słowach skomentował postawę węgierskiego rządu wobec wojny na Ukrainie. Szef polskiego rządu stwierdził, że „należy potępić wszystkie niedobre słowa”, które płyną obecnie z Budapesztu.