O. Jacek Salij: Skąd Jezus wiedział, że jest Synem Bożym?
Pan Jezus jest prawdziwym człowiekiem. Skoro jednak jest On zarazem Synem Bożym, pojawia się pytanie, czy nie wynikają z tego jakieś realne konsekwencje dla Jego człowieczeństwa.
Kategoria
Podkategoria: Kościół
Pan Jezus jest prawdziwym człowiekiem. Skoro jednak jest On zarazem Synem Bożym, pojawia się pytanie, czy nie wynikają z tego jakieś realne konsekwencje dla Jego człowieczeństwa.
Kościół katolicki po zdławieniu oporu zbrojnego pozostał jedyną niezależną od komunistycznych władz instytucją w ramach istniejącego systemu zniewolenia. Instytucją, która miała zostać zniszczona bądź ubezwłasnowolniona. W takich warunkach trzeba było nie lada zręczności, by utrzymać niezależność Kościoła i zwartość szeregów duchowieństwa. Osobą, która pozwoliła Kościołowi „przejść suchą nogą przez morze czerwone komunizmu” był przede wszystkim prymas Stefan Wyszyński. Najważniejszym elementem, dzięki któremu udało mu się zrealizować to zadanie stała się właściwa koncepcja zarządzenia polskim Kościołem i realistyczna postawa przyjęta wobec komunistycznych władz, uwidaczniająca się szczególnie w okresie regularnych kryzysów ustrojowych.
W przypadającą dziś uroczystość Chrztu Pańskiego papież Franciszek udzielił chrztu 28. dzieciom pracowników Watykanu. Ceremonia odbyła się jak zawsze w Kaplicy Sykstyńskiej. Trzech chłopców przybrało imię patrona Ojca Świętego - Franciszka, a dwóch innych przybrało je jako drugie.
Patriarcha moskiewski Cyryl I skrytykował politykę państw europejskich w stosunku do uchodźców. Jego zdaniem prowadzi ona do eskalacji aktów terrorystycznych.
Pierwszy przykład skuteczności narracji? Izrael. Nigdzie chyba nie widać siły opowieści tak silnie, jak w tym kraju. Narracja, opowieść, story stanowią fundament konstytuujący tożsamość narodu, wokół narracji budowana jest wspólnota. Najznakomitszym badaczem hagady jest w Polsce prof. Waldemar Chrostowski.
Miłość nieprzyjaciół jest szczytem życia chrześcijańskiego. Każdy wie, jak trudną do realizacji w praktyce.
Kardynał Angelo Bagnasco stwierdził, że lekcje religii są we współczesnym świecie niezmiernie potrzebne młodym ludziom.
Wielka obietnica Kochającej Matki
Pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg historii świata, przemieniając świadomość i serca setek milionów ludzi. Z tego powodu jest jednym z najważniejszych w całej dwutysiącletniej historii chrześcijaństwa.
Papież Franciszek w tym roku będzie odwiedzał niektóre rodziny z rzymskich parafii.
Nie trzeba wiele, aby wieść życie naprawdę pobożne.
Problematyka bardzo często poruszana w naszej ojczyźnie i nie tylko u nas. Na takim prymitywnym stopniu rozeznania zagadnienia słyszymy:kociarze, kici-kici, trzeba ich przepędzać z domu, nie gadać z nimi, pomyjami oblać. I to niekiedy nie tylko się mówiło, ale i wykonywało. Pogarda, traktowanie jak wrogów i to w dodatku śmiesznych, a może niedouczonych. Wrogowie uczciwego katolika, porządnego. Przerysowuję odrobinkę, bo z grzechem walczymy, a człowieka kochamy. Najpierw trzeba uszanować, że ktoś może mieć inne poglądy i że ktoś z może prezentować inne wartości, inne podejście zarówno do Biblii, jak i do życia. Problem jest wtedy, kiedy trzeba skonfrontować naukę świadków Jehowy z naszą nauką, katolicką. I wtedy trzeba podejść od strony praktycznej.
9. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców trwa w sobotę, 7 stycznia na Jasnej Górze. Siarczyste mrozy spowodowały, że duża część kibiców na pielgrzymkę nie dojechała. Do sanktuarium przybyło w tym roku ponad 2 tys. osób. Są to fani równych klubów z całej Polski.