Żydzi zrekonstruowali Drugą Świątynię Jerozolimską - zdjęcie
21.09.16, 09:37fot. wikipedia

Żydzi zrekonstruowali Drugą Świątynię Jerozolimską

Z charakterystyczną pieczołowitością Żydzi odtworzyli Drugą Świątynię, która przez 420 lat stała na Wzgórzu Świątynnym. Makieta została wystawiona w Muzeum Muzyki Hebrajskiem, otwartym pięć lat temu w Jerozolimie.

 

Przy rekonstrukcji zwiedzający mogą założyć słuchawki i wysłuchać oryginalnych nabożeństw, które odprawiano wówczas w tym Świętym Miejscu. W placówce znajduje się mnóstwo fascynujących eksponatów, takich jak np. replika babilońskiej harfy, instrumencie, na którym grali Izraelici podczas wygnania.

W muzeum można zapoznać się z wszelakimi rodzajami muzyki żydowskiej - muzyki klezmerskiej, obecnej w Europie Środkowej i Wschodniej, a także instrumentalnej muzyki z wielu regionów świata, gdzie obecna była diaspora: Centralnej Azji, Bałkanów, Bliskiego Wschodu, czy Maghrebu.

Muzeum kosztowało 5 milionów dolarów. Zgromadziło dotąd 260 przeróżnych instrumentów. Nie jest jednak zbyt popularne, bo odwiedza je jedynie tysiąc gości miesięcznie. Być może zwiedzających przyciągnie nowe piętro z audytorium na 400 osób.

Tomasz Teluk/izrael.org.il