,,Zło dobrem zwyciężaj!’’ Dziś to słowa wyjątkowo ważne - zdjęcie
30.10.20, 16:31Fot. Andrzej Iwański, via: Wikipedia CC 3.0

,,Zło dobrem zwyciężaj!’’ Dziś to słowa wyjątkowo ważne

10

Głosząc swoje kazania na przełomie lat 70. i 80. bł. ks. Jerzy Popiełuszko był głosem nadziei. Kiedy komuniści oskarżali go o organizowanie „seansów nienawiści”, nazywając „politycznym fanatykiem”, niósł bardzo jasny przekaz w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej: „zło dobrem zwyciężaj”. Ta istota nauczania zamordowanego przez komunistów, a dziś uznanego za błogosławionego przez Kościół męczennika, jest jakże ważna dla nas obecnie, wobec wydarzeń, jakie dotykają Polskę. Wsłuchajmy się więc na nowo w to, co chciał nam powiedzieć. Poniżej kilka cytatów z kazań kapelana „Solidarności”.


Prosimy Boga o nadzieję, bo tylko ludzie silni nadzieją są zdolni przetrwać wszelkie trudności. Prosimy o wewnętrzną radość, bo jest ona najgroźniejszą bronią przeciwko szatanowi, który smutny jest z urodzenia. Prosimy o wolność od zemsty i nienawiści, o tę wolność, która jest owocem miłości. (26 września  1982)


Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Życie w prawdzie to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznawanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą. Na tym polega w zasadzie nasza niewola, że poddajemy się panowaniu kłamstwa, że go nie demaskujemy i nie protestujemy przeciw niemu na co dzień. Nie prostujemy go, milczymy lub udajemy, że w nie wierzymy. Żyjemy wtedy w zakłamaniu. Odważne świadczenie prawdy jest drogą prowadzącą bezpośrednio do wolności. Człowiek, który daje świadectwo prawdzie, jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia, nawet w obozie czy więzieniu. Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, gdyby ta większość nie zapominała, co było dla niej prawdą jeszcze przed niespełna rokiem, stalibyśmy się narodem wolnym duchowo już teraz. (31  października 1982)


Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą.


W dużej mierze sami jesteśmy winni naszemu zniewoleniu, gdy ze strachu albo dla wygodnictwa akceptujemy zło, a nawet głosujemy na mechanizm jego działania. Jeśli z wygodnictwa czy lęku poprzemy mechanizm działania zła, nie mamy wtedy prawa tego zła piętnować, bo my sami stajemy się jego twórcami i pomagamy je zalegalizować. (27 maja 1983)


Powołanie do wolności łączy się z obowiązkiem zrozumienia, że wolność to nie samowola, ale jest to zadanie stojące przed każdym człowiekiem, wymagające przemyśleń, rozwagi, umiejętności wyboru, decydowania. (28 lutego 1982)


Prosimy Cię, Ojcze, za tymi, którzy łamią ludzkie sumienia. Sumienie jest – jak powiedział Ojciec Święty – największa świętością, a łamanie sumień jest gorsze od zadawania śmierci fizycznej, od zabijania. Nawet Ty, Boże, nie łamiesz ludzkiego sumienia. Dlatego prosimy, by sumień naszych rodaków nie zniewalano.  (25 kwietnia 1982)


Naród polski, od ponad tysiąca lat zjednoczony z Chrystusem i z Jego nauką, zawsze był wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Hasło „Bóg i Ojczyzna” było nierozdzielnym elementem dziejów naszego narodu. Zawsze potrafił polski lud ofiarę życia złączyć z ofiarą Chrystusa, aby dzięki temu zjednoczeniu nic nie zginęło, ale by wszystko stawało się ożywczą substancją dla przyszłych pokoleń. (30 sierpnia 1984)


Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro, kto dba o rozwój i ubogacenie siebie tymi wartościami, które stanowią o ludzkiej godności dziecka Bożego. Pomnażać dobro i zwyciężać zło, to dbać o swoją ludzką godność. Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno! Trzeba dzisiaj bardzo dużo mówić o godności człowieka, aby zrozumieć, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, prócz Boga. Przerasta mądrość całego świata. Zachować godność, by móc powiększać dobro i zwyciężać zło, to pozostawać wewnętrznie wolnym, nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia, pozostać sobą w każdej sytuacji życiowej. Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie. (19 października 1984 – ostanie kazanie)

kak/vicona.pl

Komentarze (10):

Jest Fronda? Jest piąteczek? Jej LOLcontent!2020.10.30 19:08
j.w.
Po 11...2020.10.30 18:56
"Zło dobrem zwyciężaj" ...Nie spodziewałem się, że frendzel doceni pokojowość manifestacji. Brawo!
Rodryg2020.10.30 17:22
NIe wiel ile dobra trzeba by wygenerować aby zniweczyć zło wyrządzone przez pewnego arcybiskupa pedofila :D Ze 2 Jezusów trzeba by ukrzyżować raz jeszcze.
***** ***!2020.10.30 17:16
Najpierw wywołujecie wojnę, a później wzywacie do pokoju? Zasialiście wiatr, zbierajcie teraz burze, buraki-cebulaki.
Anonim2020.10.30 17:18
Chory jesteś człowieku.
***** ***!2020.10.30 17:25
Chorobę wyleczę, a Ty głupi zostaniesz do śmierci.
Anonim2020.10.30 18:30
Wygląda to na nieuleczalną chorobę niestety .
***** ***!2020.10.30 18:34
Od diagnozy jest lekarz. Ty masz tylko księdza.
Anonim2020.10.30 23:00
Wyobraż sobie ,że nie mam księdza ,bez księdza też można myśleć inaczej jak wy ,a po za tym mam uprawnienia do stawiania diagnoz itym twoim komentarzem potwierdzasz ,że mam rację co do twojej choroby,
***** ***!2020.10.31 10:18
Nie wiem jak zdobyłeś uprawnienia do diagnozowania ludzi przez Internet, będąc tak głupim, ale skoro Kryśka ma profesurę, to pewnie "uprawnienia do stawiania diagnoz" można wygrać w paczce chipsów i wasz rząd też je honoruje XD