Zatelefonował do niego Szatan - zdjęcie
10.07.21, 17:06Fot. FreeDigitalPhotos

Zatelefonował do niego Szatan

81

The Devil Called Collect: The Exorcism of Jessica Leek”

To wspomnienia spisane przez amerykańskiego Pastora Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego (United Methodist Church), opowiadającego o własnych przeżyciach. Choć nie jest to świadectwo katolika, warto o nim wspomnieć, ponieważ ono swoimi intuicyjnymi spostrzeżeniami potwierdza wiele motywów znanych nam z katolickiej literatury tworzonej przez egzorcystów. Jest to stosunkowo krótka książka, składająca się  z dziewięciu rozdziałów, ma nieco ponad 100 stron i jest do przeczytania w jeden wieczór. Szkoda, że nikt jeszcze nie przetłumaczył jej na język polski. Przedstawiamy tutaj najbardziej charakterystyczny fragment publikacji.

Zatelefonował do niego demon… 
„Dzwonek telefonu obudził mnie z głębokiego snu. Oszołomiony, podniosłem słuchawkę, i spojrzałem na zegar. To była 02:00. Ponieważ byłem proboszczem zboru o dużej i stale rosnącej liczbie wiernych, byłem przyzwyczajony słyszeć dzwonek telefonu także i o takiej porze. Jednak nie był to zwykły telefon alarmowy. Rozmowa, którą następnie odbyłem była jedną z najdziwniejszych...

- "Mam połączyć telefon zamiejscowy, osoba która dzwoni nazywa się Jessica. Czy zgodzisz się pokryć koszt tej rozmowy?"
Zapytał mnie operator. Półprzytomny nie mogłem sobie przypomnieć nikogo o takim imieniu, ale uznałem, że kimkolwiek ta osoba nie jest, może potrzebować mojej pomocy, więc odpowiedziałem:
- "Tak, zgadzam się". 
Następnie usłyszałem w telefonie łagodny, prawie dziecinny głos młodej kobiety. 
- "Witam, tu mówi Jessica. Czy możesz mi pomóc?" 
- "Gdzie jesteś? Jakiego rodzaju pomoc jest ci potrzebna?"
- "Jadę autostopem i jestem na poboczu drogi w Atlancie. Ktoś dał mi twoje nazwisko i numer i powiedział, że może mógłbyś mi pomóc."
- "Byłbym bardzo szczęśliwy jeżeli mógłbym ci pomóc. Niemniej jestem w Augusta i to jest 145 mil od Atlanty. Dlaczego nie zadzwoniłaś rankiem do kościoła w Atlancie? Jak sądzę ich biuro otwiera się o godzinie 08:30. Jest tam wielu wspaniałych ludzi, a są oni na tyle blisko, że może mogliby ci łatwiej dać potrzebną pomoc." 
- "Ale obawiam się… . Widzisz, jestem czarownicą „Wich” piątego stopnia. Miałam zamiar wstąpić do szóstego stopnia naszego Zakonu i nagle przestraszyłam się. Dziwne rzeczy się dzieją i obawiam się coś złego może mi się stać."

Witchcraft
Tu należy się wyjaśnienie. To świadectwo nie pokazuje nam opętania osoby niewinnej, lecz osoby, która naraziła się na poważną ingerencje szatana poprzez udział w kulcie Witchcraft. W Polsce na szczęście nie jest on zbyt popularny, albo obecny marginalnie, najczęściej w jego wydaniu dla nastolatek i dziewczynek. Spotykamy przedmioty związane z tym kultem w kioskach ruchu, jako dodatki do gazety „Witch”, to świadectwo pokazuje że różowe w kolorystyce przedmioty i gazetki prowadzą do mrocznej rzeczywistości i ognistego piekła. Opętana Jessica uczestniczyła w tym kulcie na poważnie i jej świadectwo wskazuje na niebezpieczeństwo marginalizowanego u nas zjawiska . Choć  Jessica należała do rzędu najmniejszych „Witch”, kult ten zanurzył ją w czarnej magii, doprowadził do opętania.

Nie zamierzałem jej spławić. Najwyraźniej potrzebowała pomocy. Dla tego z przekonaniem powiedziałem jej po raz drugi:
- "Naprawdę myślę, że będzie lepiej, jeśli zwrócisz się do zboru w Atlancie."
Wiedzcie, że proboszcz tego kościoła był moim przyjacielem, byłem też przekonany co do zaangażowania wielu z jego współpracowników i byłem pewien, zrobią co w ich mocy, aby jej usłużyć. Niemniej usłyszałem pełen frustracji głos Jessiki. 
- "Ale nie możesz ty mi pomóc?" 
Witchcraft zdecydowanie nie był przedmiotem, o którym wiedziałem bardzo dużo. Moje doświadczenie w posłudze ludziom uwikłanym w okultyzm nie było duże.
"To prawda, co powiedziałem, że ja nie jestem pewien, czy mogę ci pomóc, czy nie. Niemniej znam kogoś, kto z pewnością może to zrobić. 
Jego imię brzmi Jezus Chrystus. Czy kiedykolwiek słyszałeś o Jezusie? On ma odpowiedź, której szukasz."

Tu należało by przypomnieć słowa z drugiego listu do Filipian:
„On, istniejąc w postaci Bożej,  nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, 
lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,  uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię,
 aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.”
(2Flp. 6-11)

Byłem w szoku, kiedy usłyszałem w odpowiedzi głos, lecz nie Jessici, ale, jak mniemałem należący do jakiegoś mężczyzny stojącego obok niej, który domagał się rozmawiać ze mną. 
- "Nie, nie, nie możesz jej mieć. Wystarczy odłożyć słuchawkę. Nie możesz jej mieć. Ona jest moja! " 
Pomyślałem, że może Jessica ma chłopaka stojącego obok niej w budce telefonicznej, który przysłuchiwał się naszej rozmowie. 
- "Kim jesteś?"
Zapytałem i to co usłyszałam zaskoczyło mnie jak nic dotychczas. Gardłowy męski głos odezwał się znowu:
- "Jest tu nas wielu." 
Przez ułamek sekundy myślałem, że " jest nas wielu " może odnosić się do grupy mężczyzn, np. gangu motocyklowego. Wówczas też przez mój umysł przemknęła myśl o wydarzeniu z Biblii, kiedy Jezus spotkał opętanego. Kiedy Jezus zapytał o jego imię, odpowiedziały przez niego demony nie odpowiedział przez niego, "Nazywam się Legion, bo nas jest wielu." (Mk. 5,9). 
-"Ilu was jest?"
- a głos odpowiedział
"Jest nas około trzech tysięcy"
Przejęło mnie demoniczne brzmienie tego głosu. Teraz to już byłem tak rozbudzony, że wiedziałem, iż nie będę w stanie zasnąć tej nocy. Moja żona była również się obudziła, więc rozgorączkowany machnąłem na nią, aby wstała z łóżka i nie odzywając się posłuchała tej rozmowy przez drugi aparat telefoniczny, który był w kuchni. Pomyślałem, że ona będzie w stanie powiedzieć mi, czy ten głos, który usłyszałem był prawdziwy, czy to był tylko koszmarny sen, czy sztuczka mojej wyobraźni o drugiej w nocy. Zapytałem przemawiającego:
- "Jeśli jest was tak wielu, to kim są przywódcy?"
-  W krótkim odstępie czasu, głos wypluł cztery imiona: "
Orion, Adrian, Belzebub, Lewiatan".

Tu należało by wyjaśnić:
Orion
 – jest patronem fałszywych cudów, w mitologii greckiej bóg Posejdon, ojciec Oriona obdarzył go umiejętnością chodzenia po wodzie. Adrian – tzn. Hadrian, imię cesarza rzymskiego prześladującego pierwszych chrześcijan, znanego także ze swojego miłosnego związku z przeszło 30 lat młodszym od niego Antinousem, greckim młodzieńcem, który towarzyszył cesarzowi w jego podróżach. Po tym jak Antinous utonął w Nilu, Hadrian przeprowadził jego deifikację. Belzebub - „Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana.  Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą. Więc się ich nie bójcie! Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć.”(Mt.10.24 i nast.) Lewiatan - „W ów dzień Pan ukarze swym mieczem twardym, wielkim i mocnym, Lewiatana, węża płochliwego, Lewiatana, węża krętego; zabije też potwora morskiego”. (Iz. 27:1)

Słyszałem o tego rodzaju zjawiskach, niemniej na przestrzeni dwudziestu lat posługi, to było moje pierwsze takie osobiste spotkanie z szatanem. I nigdy nie zastanawiałem się, jak radzić sobie z demonami. Jednak nagłe tym razem miałem postanowienie działać, zatem stojąc obok łóżka, choć byłem zaskoczony, zaczynałem używać władzy, którą mi dano, choć przekraczało to moją normalną postawę:
- "Orionie, Adrianie, Belzebubie, Leviatanie, rozkazuję ci odejść w imię Jezusa. Przychodzę przeciwko tobie i wypędzam ciebie przez moc krwi Jezusa. Masz odejść i nie dręczyć tej dziewczyny nigdy więcej." Demony nie dały się jednak wyegzorcyzmować tak łatwo. Zły, szyderczy śmiech powrócił. 
- "Nie, nie pójdę. Ona jest nasza. Nie możesz jej mieć."
- "Nie, szatanie! Jessica wezwała mnie o pomoc, a ona  jest dzieckiem Boga Najwyższego. Ona nie chce abyś był dłużej jej panem. W imię Jezusa, rozkazuję ci odejść."
- "Nie, nie odejdę."
- "Nie masz wyboru. Zamilcz i pozwól mi mówić ponownie z Jessicą. Teraz odejdź w imię Jezusa."
Wówczas znowu usłyszałem miękki głos młodej kobiety, która po raz pierwszy rozmawiała ze mą. 
- "Co się stało?"
Zapytała z niedowierzaniem. 
"Dlaczego mówisz do mnie podniesionym głosem? Czy jesteś na mnie zły? Gdzie chcesz, żebym odeszła?"
- "Och, nie, Jessico," zapewniłem ją. "Nie jestem w ogóle zły na ciebie. Mówiłem do demonów, które przemawiał przez ciebie. Czy nie wiesz, że złe duchy rozmawiały ze mną?"
- "Ale nie ma tu nikogo oprócz mnie, telefonu i radio."
- "Jessico, czy znasz kogoś o imieniu Orion czy Adrian?" 
- "Tak, to są tylko niektóre z duchów, które stosujemy w naszych czarach. Dlaczego pytasz?"
- "Właśnie rozmawiałem z nimi przez Ciebie, a także z Belzebubem i Lewiatanem. Nie wiedziałaś że rozmawiali ze mną przez ciebie?”
- "To nie możliwe," upierała się. "Wiem, że istnieją te duchy, ale nie one używają mnie, lecz ja z nich korzystam. Nigdy nie pojawiały się, lecz ja mogę je przywołać."
- "Oni cię oszukały, Jessico", Pozwoliłaś aby cię posiadły i teraz już jesteś nie ty posiadasz kontrolę nad duchami, ale one mają kontrolę nad tobą".

Tekst w języku angielskim na blogu autora książki  http://thedevilcalledcollect.blogspot.com/search/label/5.%20Chapter%20I%20-%20The%20Devil%20Called%20Collect

Egzorcyzmy
Kilka dni później, pastor wraz ze współpracowniczką, Paulą Daną Walker, spotkał Jessicę osobiście w hotelu w Savannah w stanie Georgia. Tam rozmawiali i modlili się przez kilka godzin. Wówczas przemawiały przez nią liczne demoniczne głosy. Reagowały bardzo gwałtownie, zwłaszcza gdy modlono się czytając Pismo Święte i gdy powoływano się na autorytet Jezusa.

Pomimo wysiłków, nie udało się dziewczyny wyzwolić od razu. Aby kontynuować posługę pastor zabrał ją swojego domu w Augusta w stanie Georgia, gdzie mieszkał z żoną i trzema synami. Potem wspomina, że zawahał by się ją brać do domu, gdyby wiedział, jaki będzie przebieg wypadków. Objawy stały się tam intensywniejsze,  demoniczne ataki na tę osobę były brutalne, a nawet zagrażające jej życiu. Mnóstwo demonicznych istot przejawiało przez nią, przedstawiając się imionami i manipulując swoją ofiarą na wiele mrożących krew w żyłach sposobów, co opisane jest w dalszych rozdziałach publikacji. Dokumentacja jest obfita, ponieważ pastor miał ze sobą kieszonkowy magnetofon. Dialogi w książce, także te z demonicznymi głosami zostały przepisane dosłownie z tych taśm.

Tajemnica
Pastor wspomina, że znaczenie tego co mówiły demony nie było dla niego oczywiste od razu, lecz poznawał je stopniowo układając jak układankę puzzle. Niektórych nie zrozumiał do dzisiaj, niemniej nie zmieniał ich spisując je i nie próbował przedstawić ich w sposób popierający jakieś konkretne stanowisko  teologiczne, lecz po prostu ukazywać wydarzenia, tak jak miały one miejsce.

Już sam tytuł tej książki pokazuje, że jest to historia, której pastor nie szukał, lecz to ona jego znalazła. Przyznaje, że choć zawsze był wierzący, często miał też pokusę zwątpienia. Rękopis przeleżał w szufladzie dolnej szafce w jego gabinecie przez ponad dwadzieścia siedem lat. Dla czego? Były w nim elementy historii, które nie korelowały z jego teologicznym wykształceniem w tamtym czasie. Dopiero na emeryturze mógł poświęcić więcej czasu na badanie teologii egzorcyzmów. Wcześniej  wahał się opowiedzieć tę historię, ponieważ obawiał się być napiętnowany jako szaleniec. Jest świadomy tego, że chociaż zdarzenia zapisane są całkowicie prawdziwe, zostały udokumentowane i zweryfikowane przez wiarygodnych świadków, są tacy, którzy nie będą w nie wierzyć, lecz będą umieszczać te historię obok rzeczy zmyślonych.

Kultura
Książka „The Devil Called Collect” jest darem dla dzisiejszej kultury, które często ignoruje, jeśli nie zaprzecza, istnieniu rzeczywistości demonicznej wkraczającej w życie ludzi. Widać, że choć do szatana prowadzi wiele dróg, każdego z podróżników prędzej czy później spotka to co spotkało Fausta z dramatu Goethego.

 

Maria Patynowska
na podstawie: J. Stephen Conn , The Devil Called Collect: The Exorcism of Jessica Leek,  A True Story of Demonic Possession and Deliverance. 2007

Komentarze (81):

waldeberg2021.08.10 17:54
Szatan upodobał sobie zwłaszcza germańskie plemię i w nie z upodobaniem wciela się! Przypomnijcie sobie fizjonomię Hitlera. Taką gębę może mieć jedynie szatan!
marian2021.08.4 18:05
Dajcie mi namiar na tego "szatana" Mam znajomych kiboli z Nowej Huty. Trzask prask i po wszystkim..!
JPIII2021.07.26 11:15
To nie był szatan tylko stary pedophil bóg, który gwałcił 13-letnią marynę.
cóż2021.08.7 8:55
na to rzec. Każda twoja wypowiedź jest najlepszym dowodem na istnienie szatana, który przez ciebie bluźni przeciwko Bogu
Jan Radziszewski2021.07.12 22:58
każdy durny ateista z natury wiary z piekła rodem ateizmu jest opętany
bea2021.07.12 18:14
Tak demony diably istnieja tam gdzie nie ma Boga tam budza sie demony okultyzm new age gender lgbt aborcja neomarksizm parapsychologia dzialka zlych duchow Tam gdzie nie ma Boga tam zlo.diabel to nie diabelek z rozkami ale potezna sila ciemnosci ktora porywa miliony dusz do piekla
fcuk piss2021.07.12 16:13
a gosciu odpowiedzial nie ma takiego numeru i szatan sie rozlaczyl
Michał Jan2021.07.12 14:50
A nie był to numer 22 165 51 55?
Izydor2021.07.12 12:49
Wtorek i tak zacny lolcontent? Strach pomyśleć co będzie w piąteczek.
Clint2021.07.13 2:43
Apage satanas!
kocham Frondę 😍2021.07.12 9:22
Tak siedzę w Makarskiej na domku... wszyscy pojechali do konzuma, trochę mi smutno ;(... ALE WYSTARCZY WEJŚĆ NA FRONDĘ!!! Humor wraca... Wasze zdrowie;).
Kłamiesz, jak zwykle???2021.07.17 12:50
Siedzisz w Makarskiej ,... ale dlaczego na domku?? ...No i co tam widzisz? ... Tylko nie skłam, ...wiem, bo co można zobaczyć, też tam kiedyś byłam!
kilof2021.07.12 8:36
Do mnie Matka Boska Radomska Częstochowsko Kielecka codziennie pisze na gadu gadu. A jakie fotki podrzuca - jazda bez trzymanki. CIOS....
Grizzly2021.07.12 6:44
Kierunkowy do piekła do +666.
Danek2021.07.12 6:15
Czy telekomunikacja potraktowała to jako połączenie krajowe czy zagraniczne ?
Anonim2021.07.11 14:18
Pamiętajmy, że to tylko jedna trzecia, reszta jest po naszej stronie!
Klapaucjusz2021.07.11 13:28
Skoro o handlu. Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia du py! Ale tylko du py, szczególnie dziury w du pie po srraniu!"
Albert2021.07.11 12:50
Ciekawe, że szatan zawsze opętuje wierzących, a nigdy ateistów. To wystarczający dowód na to, że tak zwane "opętania" to zwykła choroba psychiczna.
Dell2021.07.11 17:25
Po co zniewalać (opętywać) kogoś kogo ma się w swoich łapach? Strony są dwie: Bóg i Jego przeciwnik. Ten kto nie z Bogiem, ten przeciw Niemu; ten z jego przeciwnikiem. Szatan Was, niewiernych, prowadzi na postronku, bo sami tak wybraliście. Po co tracić na Was energię? Po co was dręczyć? Czy nie wystarczy Was, po prostu, utwierdzać w wyborze przekonując, że im więcej grzechu tym "szczęśliwsze" życie?
Albert2021.07.12 8:51
Żaden szatan, ani żaten bóg nie istnieje katolicki półgłówku.
Pipa2021.07.12 9:26
Albercik, a ty jesteś?
Albert2021.07.12 10:58
Oczywiście - w odróżnieniu od waszej bozi.
Clint2021.07.13 2:46
To sie zdziwisz imbecylku...
Anna2021.07.12 13:09
Mądry to ty nie jesteś...ale totalnie zagubiony to tak....Może jeszcze kiedyś będziesz żałował tych słów...czego życzę z serca..
Albert2021.07.12 13:35
To wszystko, co masz do napisania? To niewiele nawet jak na typową katoidiotkę.
Dell2021.07.13 12:51
Nie przypuszczałem, że się kiedyś z Tobą zgodzę, Albercie. Muszę Ci jednak przyznać rację. Nie istnieje bóg, bo istnieje tylko Bóg.
Zdzich2021.07.27 14:28
Soory, stary wpis ale taka tandeta. Typowa dla niewierzących niedokształconych. Nie mam już co napisać, to obrażę i pójde se. A co mi tam.
trzaska2021.07.12 10:23
To tylko dowód na to ,że ateistów diabeł już zdobył ,są jego a o wierzących trzeba się wysilić i powalczyć.I kto tu jest chory?
Albert2021.07.12 10:59
Jaki diabeł katolicki idioto?
Bydlo2021.07.12 14:06
Taki jak ty idioto !!
Clint2021.07.13 2:48
Brawo!
Michał Jan2021.07.12 14:55
Nie, to egzorcyści pomagają wierzącym. Stąd istoty o małym rozumku wyciągają głupie wnioski.
Albert2021.07.12 15:40
Egzorcyści pomagają wierzącym, bo niewierzący nie potrzebują pomocy oszustów.
Michał Jan2021.07.12 16:09
Efekt - powyższy i inne powyższe wpisy tego samego autora.
Jan Radziszewski2021.07.12 22:54
durny ateista z natury wiary z piekła rodem ateizmu jest opętany
nocna_chcica2021.07.26 14:39
Ależ opętuje też ateistów.Reagan McNeil, naprzykład.
Klapaucjusz2021.07.11 11:34
Do mnie tez Szatan dzwonił i chciał mi sprzedać jakieś garnki czy coś takiego. Powiedziałem "Apage Satanas" i rzuciłem słuchawkę, bo kto diabłu palec poda ten zgubiony na wieki.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.11 6:06
14-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Mózg katolika jest gładki2021.07.11 5:46
Zdegradowanie mózgu osoby wierzącej i będącej pod wpływem sekty katolickiej można porównać do zdegradowania mózgu osoby, która codziennie zażywa ciężkie narkotyki, wacha klej oraz bierze leki psychotropowe i popija je alkoholem.
infor2021.07.11 7:58
mózg lewaka twojego pokroju, jest mózgiem lewackiego debila, któremu się WYDAJE, że coś wie o Kościele katolickim
Hanys2021.07.11 8:51
Opowiastka o mózgu, którą nas uraczyłeś jest POdobna do PRL-owskiego kawału. W sklepie mięsnym chłopiec pyta ekpedientkę: Mocie mózg? Odpowiedź brzmi - Niy. Komentarz chłopaka: Bez to mocie taki gupi pysk.
Dumny.Katolik.Patriota2021.07.11 9:12
Jak będziesz umierał z pewnością przypomnisz sobie te słowa oraz wiele innych bluźnierstw wypowiedzianych przez ciebie.
Anonim2021.07.11 9:24
Przypomne sobie i będę z nich dumny
Anonim2021.07.10 20:46
A kiedy latający Święty Józef z Kupertynu i odrost amputowanej nogi w Hiszpanii?
Suweren2021.07.10 20:41
Tutaj jednemu ciągle dzwonią w głowie Kellery-Krawczyki i Hartmany. Może jemu coś polecicie (oprócz spesjalisty - próbowałem - uparcie odmawia).
Świetna książka!2021.07.10 20:09
Ta książka kandydowała do nagrody Hugo!
Anonim2021.07.11 8:16
hugo boss daje nagrody książkom??
Ten anonim to idiota2021.07.11 11:01
Nawet nie raczył sprawdzić: Nagroda Hugo – amerykańska nagroda literacka przyznawana co roku przez uczestników Worldconu za utwory z gatunku science-fiction i fantasy. Jej nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”. Typowa katolska tępota.
Anonim2021.07.11 18:25
buk ci zapłać dobry człowieku za wyjaśnienia,choć s-f cytam już od lat 70 tych, to obecnie uwazam,że to jakieś gówniane fantazy sie zrobiło ,cego moje katolskie łocy znieść nie mogom ,i nic dziwnego ,że hugoboss i firma brutal nagrody dla takiego gówna zaczeły dawać
Inna dla innych nagroda2021.07.12 9:07
Jak się czyta wytwory Ziemkiewicza, Kaczyńskiego, Morawieckiego czy Rydzyka to nic dziwnego, że współczesną fantasy i sf uważa sie za g***p, którego nawet katolskie łocy nie zniosą. Wypociny tego tałatajstwa zasługują najwyżej na nagrodę Ch**a pana.
Antek2021.07.12 13:13
Biedaku...ileż w tobie pychy i złośliwości a tylko nędzną istotą jesteś...bardzo nędzną...
Srantek2021.07.12 14:40
Antoś napisał o sobie i próbuje to przylepić innemu... Ot, katolska logika z pustego łba płynąca.
Bodakowski Jan2021.07.10 19:36
ŚWIETNA KSIĄŻKA,przeczytałem 9 razy i ciągle mi mało.Polecam wszystkim miłośnikom literatury faktu.
Rafał2021.07.10 19:19
Co Wy tam ćpacie w tej redakcji? Jak można pisać takie brednie?
poszol won2021.07.10 20:24
a co ty cpiesz idz na strony co pasuja do twojego "poziomu Intelektualnego" jak wyborcza
infor2021.07.11 7:59
dla lewackiego debila, fakty są bredniami - ale dlatego lewak to debil, któremu się WYDAJE, że coś wie o Bogu
PKIA2021.07.10 19:10
Właśnie czegoś mi dzisiaj tu brakowało i już wiem czego! LOL contentu Frondelkowego!
jan2021.07.10 18:49
prosze skontaktowac sie z wydawnictwem Esprit, moze przetłumacza i wydadza. Z Panem Bogiem :)
rebeliant2021.07.10 18:34
Czytając te bzdety nie ma nadziei, że ten kraj nawet za 150 lat wejdzie w 21-szy wiek .
Therefore,2021.07.10 18:37
get your filthy ass OUT of Poland, you fuckin' jew motherfucker!
rebeliant2021.07.10 18:53
Licz się ze słowami prymitywie o mentalności wsiowego głupka, co to ani pisaty ani czytaty. Nie mówiąc już o wyciąganiu słusznych wniosków z tego co oczy widzą, uszy słyszą, a du*pa odczuwa. Przerażające, jak nisko w swojej ignorancji można upaść.
Okej, głupi chuj nie zrozumiał!2021.07.10 18:55
WYPIIERDALAJ !!! TY K URWO ŁUKASZENKI !!!
rebeliant2021.07.10 18:57
Ty prymitywny potomku Chazarów won do Izraela ty żydowski bucu.
Darek2021.07.10 19:10
Strefy czasowe to zadziwiające zjawisko - Gdy w Nowym Yorku jest północ, w Hong Kongu już południe, a w Warszawie nadal średniowiecze.
bye bye2021.07.10 20:18
i dlatego wyniolses sie konsekwentnie z polski na pole do bauera ty parobku
Teresa2021.07.10 18:07
Podobne doświadczenia z dzwoniącym szatanem miał egzorcysta ks. Marian Rajchel.
MaxFiend2021.07.10 18:18
To może oni tak między sobą wydzwaniają? :-D :-D :-D
Anonim2021.07.10 17:53
najlepsza była wymiana poglądów ze złym : łodejdźta , nie łodejdem , łodejdźta zdecydowanie ! nie łodejdziema kus me tue i tak do renty
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.10 17:50
13-ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!!
Po 11 ...2021.07.10 17:43
Bzdura. Szatan nigdy nie telefonuje. Szatan wysyła faxy.
Anonim2021.07.10 17:49
Raczej używa pejsbooka.
Anonim2021.07.10 19:29
on,tak jak listonosz,dzwoni 2 X
Pastujesz i pastujesz chłopino te kocopoły2021.07.10 17:34
i nawet wstydzisz się pod nimi podpisać swoją redakcyjną sygnaturą.
Anonim2021.07.10 17:21
Znajomy znajomego wjechal kiedys autem w inny wymiar. Pogoda lepsza niz teraz i nagle zaczal padac snieg. Czlowieka znam z widzenia. Zaden wariat.
Anonim2021.07.10 17:32
I po co używać telefonu jak można twitera lub pejsbooka?
Adela2021.07.10 17:21
Świetna bajka,z przyjemnością przeczytałam .Gdyby nie Fronda nie ubawiłabym się tak świetnie .
Przebudzenie2021.07.10 17:43
Wiara jest darem od Boga, Boga nalezy szukac w swoim zyciu, jesli tego nie robisz,nie masz Wiary i dojscia do prawdy od Boga. Wiec skoro masz ubaw to tego nie robisz i nie posiadasz Wiary, dlatego twoja reakcja nie dziwi. Ale zawsze mozesz to zmienic.
MaxFiend2021.07.10 18:17
To się zdecyduj: albo dar, albo trzeba szukać. I nie bredź więcej, bo czego niby ma szukać ktoś, kto nie ma wiary i tym bardziej nie wierzy w "szukanie"?
Ot parodia2021.07.10 18:25
Zawsze moze szukac potworku spagetti. Czytaj ze zrozumieniem papardrelle.
MaxFiend2021.07.11 9:48
Świetna uwaga o tym czytaniu. Tylko dlaczego jej nie stosujesz do siebie? Może po prostu tego nie ogarniasz? :-D
odfruwaj2021.07.10 20:30
ty Adela teraz na odkurzaczu latasz albo dalej na miotle