Zabójstwo Pawła Adamowicza. Śledztwo jest na decydującym etapie  - zdjęcie
14.01.21, 16:23Fot. screenshot - YouTube (Portal Miasta Gdańska)

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Śledztwo jest na decydującym etapie

23

- „Śledztwo w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, jest w końcowym, ale decydującym etapie” – informuje Prokuratura Krajowa.

Wczoraj minęły dwa lata od tragicznego zdarzenia w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. 13 stycznia 2019 roku, podczas „Światełka do nieba”, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez Stefana W. Wskutek obrażeń zmarł następnego dnia w szpitalu. Został pochowany 18 stycznia w gdańskiej Bazylice Mariackiej. Odszedł w wieku 53 lat.

Wciąż trwa śledztwo przeciwko mordercy Pawła Adamowicza. Prokuratura Krajowa informuje jednak, że dotarło ono już do końcowego, decydującego etapu. Obecnie trwa ustalanie poczytalności Stefana W. Wobec informacji medialnych, jakoby śledczy celowo dążyli do niewyjaśnienia tej sprawy, Prokuratura Krajowa wydała komunikat, który w całości publikujemy poniżej.

Komunikat dotyczący postępowania w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku, jest w końcowym, ale decydującym etapie. Koncentruje się na ustaleniach stanu poczytalności podejrzanego o zabójstwo Stefana W. Na początku stycznia 2021 roku prokuratura powołała zespół biegłych psychiatrów w celu wyjaśnienia rozbieżności między dwiema uzyskanymi już opiniami biegłych na ten temat. Sprzeczność dotyczy zdolności podejrzanego do poniesienia odpowiedzialności karnej, a więc kluczowej kwestii dla sposobu zakończenia śledztwa.

W pierwszej opinii, sporządzonej w październiku 2019 roku, biegli psychiatrzy stwierdzili niepoczytalność podejrzanego Stefana W. Biegli wydali opinię po przeprowadzeniu kilkutygodniowej obserwacji sądowo- psychiatrycznej podejrzanego. Uzyskana opinia mogła stanowić podstawę do umorzenia śledztwa, ale w celu rozwiania wszelkich wątpliwości i skrupulatnego wyjaśnienia kwestii poczytalności podejrzanego, prokurator powołał innych biegłych.

W drugiej opinii wydanej przez psychiatrów w sierpniu 2020 roku, jedynie na podstawie jednorazowych badań oraz analizy dokumentacji medycznej i akt sprawy, niepoprzedzonej jednak obserwacją sądowo – psychiatryczną, biegli stwierdzili ograniczoną poczytalność u podejrzanego. Wnioski opinii wskazywały, że podejrzany może odpowiadać za zabójstwo przed sądem.

Ze względu na rozbieżności we wnioskach opinii, prokurator  uzyskał w grudniu 2020 r. uzupełniającą opinię biegłych psychiatrów. Nie pozwoliło to jednak na usunięcie wątpliwości co do stanu psychicznego podejrzanego. Stąd wynikała konieczność powołania kolejnego zespołu biegłych psychiatrów, którym prokurator wyznaczył biegłym 30 dni na wydanie opinii.

W takiej sytuacji przepisy Kodeksu postępowania karnego  nie pozostawiają prokuratorowi wyboru i obligują go do powołania innych biegłych, co też prokurator uczynił. W świetle tych faktów doniesienia medialne, że prokuratura nie dąży do wyjaśnienia tej sprawy, są bezpodstawne, zaś zarzuty formułowane w mediach mają charakter pozaprocesowy.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej  


Komentarze (23):

Grizzly2021.01.15 14:57
To jednak zabójstwo polityczne bo poczytalny był
Olo2021.01.15 8:44
On za dużo wiedział a jak to mówili w trójmieście że budyń jest miękki i jak mu się dobiorą do d to zacznie sypać, więc się go pozbyli, nie przez przypadek o trójmieście się mówi mała Sycylia.
Torchwood2021.01.15 8:10
Gość złapany na "gorącym uczynku", więc do dokładnie ci śledczy "śledzą" przez ponad rok czasu?
Anonim2021.01.15 8:35
może 'gościo" sypie zleceniodawców ,dlatego to śledztwo jest takie trudne i będzie się ciągnęło jeszcze z 10 lat . XD
Jan Radziszewski2021.01.15 0:13
były prezydent Gdańska dobrze żyje w USA korzystają z ukradzionej mamony i uprawia sex teraz z murzynkami z czego nie są zadowolone samotna małżonka oraz przydupica obecna prezydent Gdańska Dulkiewicz z ich córunią
Jarek2021.01.15 0:13
A Kurskiego przesłuchali za podżeganie czy udają, że to nie miało związku? Zupełnie jak z telefonem Jarka po którym rozbił się samolot?
x2021.01.15 0:10
Po tym widać, że nawet gdyby PiS chciał ukarać winnych afery SKOK i Amber Gold, to i tak by nie potrafili. A że winni są z PiS to nie tylko nie potrafią, a nie chcą.
JANOSIK2021.01.14 22:31
Kulczyk tez umarl w najlepszej klinice w Europie za sprawa malego czeraka, w ostatnie dni II wojny swiatowej tez byli goscie co popelniali samobojstwa a puzniej dzieci plodzili.Dzisiaj jest demokracja i kazdy wierzy w co chce .Pozdro
jle_ffm2021.01.14 18:36
Proszę państwa, śledztwo jest na decydującym etapie. Jeszcze 2-3 lata i prokuratura zamknie materiał dowodowy i wystąpi do sądu z oskarżeniem. Cierpliwości.
Dam2021.01.15 7:26
To taka tegoroczna wersja "jesteśmy coraz bliżej prawdy"
PRAWDA2021.01.14 18:30
Gdansk to mała Sycylia gdzie rzadzi Mafia ==potrzeba 10 lat PIS aby zmniejszyć Mafie w trójmieście ll
x2021.01.15 0:11
Sądzisz, że w Gdańsku rządzi dziewica Kaczyńska z mężem?
obserwator2021.01.14 17:25
Adamowicz też ciagnął samolot linii OXTL - sprawdziłbym co z AMBER GOLD czy tez nie maczał palców bo im nie nalezy ufać to krętacze
Nie płaczę po Adamowiczu!!!2021.01.14 16:54
jak było każdy może zobaczyć film, wszedł morderca i go zabił i tyle, co tu gadać? a teraz peowcy chcą na tym ubić pianę polityczną aby słupki im podskoczyły!!!
Jerzy2021.01.14 16:53
przecież od początku było wiadomo, że odpowiedzialnym jest owsiak, urządził żebraczą imprezę i pożałował na zapewnienie bezpieczeństwa... zresztą to nawet nie impreza była tylko "zajęcie pasa ruchu"... gnida ubecka już dawno wyrok powinien odsiadywać, a on dalej "robi" za zbawcę...
Alojzy Cedzidło2021.01.14 18:32
Jak na razie , panie " Jerzy " , na te kilka " komentarzy " wlepił Pan jedyny logiczny wpis . Impreza zorganizowana prawie bezprawnie . Bez obowiązujących zabezpieczeń . Nawet karetki nie było .Pan Prezydent nie miał żadnej ochrony . To kogo w pierwszym rzędzie powinni pociągnąć do odpowiedzialności ? W tekście artykułu , ani słowa o tym . Pal licho dziennikarza , autora strony . Ale Prokuratura Krajowa ani mru , mru I jak tu się dziwić totalnym , ze ostrzą ząbki nad panem ministrem Ziobro . Chociaż jak by się uprzeć to też trudno zrozumieć tych totalnych . Pluli po Adamowiczu za życia , bo ich wykiwał . Po śmierci płaczą na jego prochami. A pan Owsiak spokojnie przygotowuję nowe "golenie " naiwnych wielbicieli
ala2021.01.20 12:26
To co robi Owsiak, to jest prowokacja. Tylko ogłupieni albo idioci popierają złodzieja, który wyłudza kasę od ludzi. Dlaczego Owsiak nigdy się nie rozlicza z tych pieniędzy, finansuje spółki rodzinne, nie zgodził się na wypożyczenie łóżek zakupionych z pieniędzy WOŚP dla chorych na covid? Kim on jest? Tak jak Lempart- świętą krową? Nigdy więcej do tych puszek ani złotówki!
Wacek2021.01.14 20:00
Czy Twój debilizm jest wrodzony czy nabyty ?Aby pisać takie głupoty trzeba być albo choym z nienawiści albo mieć ostre problemy z myśleniem
Alojzy Cedzidło2021.01.14 21:49
A komu to pan " Wacunio " taką diagnozę postawił . Mnie , Alojzemu , czy panu Jerzemu Myślimy podobnie , wiec gdyby diagnoza była do mnie skierowana , to i pan Jerzy by oberwał . Marzy mi się poczytać uzasadnienie tej diagnozy Zwłaszcza w części dotyczącej odpowiedzialnoci pana Owsiaka za śmierć Prezydenta Adamowicza . Tylko błagam , nie odsyłaj mnie " Wacuniu " na leczenie do PO .Oni sami są w rozkroku z ta sprawą .
Anonim2021.01.14 16:35
O czym tu dyskutować,wyrwali chwasta
Alojzy Cedzidło2021.01.14 18:42
Może i masz rację ( jeśli dobrze zrozumiałem ) Dla Polski i Polaków to był chwast . Tylko jest tu jeden problem . Zwykle chwasty się sieją same Tego chwasta niestety ktoś świadomie posiał . A z tym " wyrwaniem ", też bym się zgodził pod warunkiem ,że i " śiewcę " należało by rozliczyć.
jle_ffm2021.01.14 19:01
Módl się oby ciebie nikt nigdy tak samo nie wyrwał...
Jarema2021.01.14 20:01
Jakie to głęboko katolickiego!