Z Białorusi. Relacja: Nika Sandros - zdjęcie
27.08.20, 17:37fot/ fb/nika sandros

Z Białorusi. Relacja: Nika Sandros

10

Gdyby teraz na środku sklepu w Mińsku powiedzieć: „Nie wiem, jak znieść to wszystko”, to ludzie z otaczającego cię tłumu natychmiast odwrócą się i przytakną „tak-tak… jak znieść…bardzo źle… ciężko strasznie…”.

Zrobiłam tak dwa razy dziś i wszyscy odwracali się i przytakiwali.

Wszyscy mówią wyłącznie „o całej tej sytuacji”. Nazywamy wydarzenia na Białorusi „tą sytuacją”, ponieważ jest to już ch*j wie co. Nie są to wybory. Za dziwnie wygląda, jak na rewolucję. I nie nazwiesz kryzysem historii z torturami setek ludzi.

Mężczyźni płaczą. I też nie jest jasne, jak to znieść. Płaczą i rwą się zabijać kogoś abstrakcyjnego, niespersonalizowanego. Tę „sytuację”. Kobiety mówią „mój płacze”. „I mój płacze”. „No i co robić?” „Zachowaj spokój. Jeżeli też zaczniesz płakać, to wszystko legnie w gruzach. Niech mężczyźni wypłaczą się, poradzimy sobie z tym”.

Wszyscy nieśmiało pytają jeden jednego „no i co tam słychać”. „A, tak jak u wszystkich”. „P*zda?” „P*zda :)”.

Cała inteligencja zaczęła kląć. Po prostu mówić wyłącznie bluzgami. Efemeryczne delikatne dziewczyny bez skrupułów rzucają bluzgami, jak przysłowiowy szewc.

A jeszcze zauważyłam, że nikt nikogo nie nawołuje do brania udziału w proteście. Ani razu nie słyszałam „Chodźmy”. Wszyscy rozumieją wszystko na tyle doskonale, że idą po prostu bez żadnych zaproszeń, bo jak w razie nieszczęścia nieść odpowiedzialność za kogoś, kogo zapraszałeś?

Boją się wszyscy. Ale jest to strach człowieka, który JUŻ siedzi w wagoniku kolejki górskiej i ów wagonik JUŻ ruszył. Możesz teraz nawet zesrać się ze strachu – ale nie cofnie do tyłu. Drzyj się. Śmiej się. Płacz. Leć. Halo. Bilet został skasowany.

Wisi w powietrzu stałe uczucie bycia zakładnikiem. Zakładnikiem „sytuacji”. Wszyscy rozumieją wszystko, lecz okazaliśmy się zbyt cywilizowanym narodem, by brać udział w bójce. Dlatego wszyscy płaczą, wspierają się nawzajem, śmieją się, gdy się powie „sa-bacz-kę” [„za-bać-kę”], i przytakują „też nie wiem, jak to przeżyć”.

Ale oto co wam powiem. Olbrzymia góra, która wydawała się nie do pokonania, już została nasączona wodą. Każde ziarenko piasku wielkiej góry, każdy kamyczek został otoczony wodą. Niebawem wszystko spłynie i zniknie. Góra spłynie brudną lawiną. A 97% tych, którzy nas otaczają, spacerują ulicami, siedzą obok w biurze, stoją w kolejce w sklepie, okazali się być wspaniałymi ludźmi, i wszyscy oni, my wszyscy, zostaniemy czyści.

Trzeba uświadomić sobie, że mieszkamy nie w kraju, w którym torturuje się ludzi, lecz skupić się na tym, że po stronie światła znajduje się absolutna większość. Brud spłynie. Wspaniała, godna podziwu, cywilizowana, piękna, czysta większość zostanie mieszkać tutaj. Czy nie jest to wspaniałe: większość po stronie światła!

Nika Sandros

mp/fb/nika sandros

Komentarze (10):

Wszyscy zostaniemy czyści.2020.08.28 11:55
Przyjdzie Eskimos brud spłynie razem z całym majątkiem narodowym, a Eskimos wyjedzie na Madagaskar.
trolle won!2020.08.27 23:40
Nam chrześcijanom nie przeszkadza że Jezus zapłakał. Na przykład nad Jerozolimą. I do dzisiaj są tacy którzy pod Ścianą Płaczu się kiwają i też płaczą.
Olej2020.08.27 22:52
Poniekąd bardzo dobra strategia bierności i powszechnego paraliżu tak jak za Mahatmy Gandhiego kiedy imperium brytyjskie przestało panować w Indiach, i to był koniec niewolniczego traktowania Hindusów.
serwa2020.08.27 22:03
białoruski KOD wyszedł na ulice...teraz czas na Polskę.... ;-)
ebz - Agencja z Riazania, nasze ubolewania:2020.08.27 20:45
Jak znieść to wszystko . Olaboga . Najprościej rozpuścić kundli Białoruskich skoro się nie jest córą tej ziemi . Ani to narod, ani hooy wie co. Nawet swojego jazyka nie maja. Relacji nie czytam . Oczywiście tendencyjna . Z uszanowaniem; minka, bladz bialoruska, na sprzatniu w Najjasniejszej Rz.P.
ebz2020.08.27 20:38
Jak znieść to wszystko . Olaboga . Najprościej opuścić Białoruś skoro się nie jest córą tej ziemi . Relacji nie czytam . Oczywiście tendencyjna .
violencja2020.08.27 19:06
Wulgarne beksy.Polskim mężczyznom i chłopakom do pięt nie dorastają.
Szybka Randka2020.08.27 18:50
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.27 17:46
„mój płacze”. „I mój płacze” bo to zwykłe cioty takie jak Putin i Łukaszenka! Ale mam dla nich na pociechę strony: seks kamerki i szybką randke z innymi ciotami jak Konfederacja.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.27 17:40
„mój płacze”. „I mój płacze” bo to zwykłe cioty takie jak hołownia!