Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy Brendon Tarrant był chrześcijaninem? - zdjęcie
18.03.19, 17:00

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy Brendon Tarrant był chrześcijaninem?

14

Wiemy już niemało o ideowych motywacjach Brendona Tarranta, krwawego zamachowca z Nowej Zelandii, który kilka dnia temu w mieście Christchurch dokonał okrutnej masakry w dwóch tamtejszych meczetach, z zimną krwią mordując 50 znajdujących się tam osób, a drugie tyle kalecząc i raniąc.

Otóż w 74-stronicowym manifeście, który przy okazji swych brutalnych aktów opublikował ten człowiek, wymienia on wiele różnych motywów mających skłonić go do tego, co uczynił. I tak np. nazywa się on etnonacjonalistą, "ekofaszystą" oraz twierdzi, iż w większej części zgadza się z poglądami nieżyjącego już sir Oswalda Mosleya (brytyjskiego faszysty, rasisty oraz antysemity). To, co dominuje w manifeście Brendona Tarranta, to ciągłe nawiązania do kwestii rasowych oraz radykalnie antyimigrancka retoryka mówiąca o "islamskich najeźdźcach", którym "trzeba stawić opór", etc. Sprawca zamachów w Christchurch na pytanie o treści "Czy jesteś chrześcijaninem" nie daje jasnej odpowiedzi, ale pisze: "To skomplikowane. Jak będę wiedzieć, to ci powiem". Pod koniec swego manifestu Tarrant nawiązuje zaś do jednego z pogańskich wierzeń, pisząc: "Jeśli nie przeżyję ataku, do widzenia. Zobaczymy się w Walhalli". Przypomnijmy zaś, że "Walhalla" to wedle nordyckich pogańskich legend kraina szczęśliwości, której władcą był bóg wojny Odyn i do której to trafiali zmarli wojownicy. To nie jest jedyne nawiązanie do pogaństwa obecne w manifeście zamachowca z Christchurch, gdyż w jego treści znajduje się też grafika przedstawiająca tzw. Czarne Słońce, a więc symbol o charakterze okultystycznym i ezoterycznym. Dodajmy do tego, iż w swym manifeście Tarrant odcina się od konserwatyzmu oraz "homofobii".

Zamach w Christchurch jest drugim o podobnej do siebie skali rażenia aktem terrorystycznym o podłożu antyimigranckim i antymuzułmańskim, który miał miejsce w ostatnich latach w obrębie naszego kręgu kulturowego. Wcześniej, bo w 2011 roku podobnego krwawego czynu dokonał Anders Breivik. Jakie wnioski można wyciągnąć z tych tragicznych wydarzeń?

Otóż, mimo wszystko, nie można wysnuć analogii o treści: "Patrzcie, mówicie o muzułmańskich terrorystach, ale też są chrześcijańscy terroryści w rodzaju Breivika czy Tarranta". Albowiem Anders Breivik i Brendon Tarrant nie byli gorliwymi chrześcijanami w momencie dokonywania swych okropnych oraz haniebnych czynów. Breivik owszem nazywał się "kulturowym chrześcijaninem" ale jednocześnie przyznawał, iż "nie jest nadmiernie religijny". W ciągu zaś krótkiego czasu po dokonaniu zamachu na Utoyi człowiek ten stał się wyznawcą odynizmu, czyli jednego ze starożytnych pogańskich wierzeń oraz zaczął się z dużą niechęcią wypowiadać na temat Chrystusa i religii chrześcijańskiej. Wystarczy wszak wspomnieć, iż Breivik określił Pana Jezusa jako "najbardziej żałosną postać w historii świata". Tarrant zaś nie odpowiedział w żaden jasny sposób na pytanie, czy jest chrześcijaninem, nawiązując za to w treści swego manifestu do pogańskich mitów oraz symboli. To prawda, że Breivik i Tarrant wydają się cenić chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe Europy, ale nie szła za tym raczej jakaś głębsza osobista religijność. Sytuacja ta znacznie różni się od aktów muzułmańskiego terroryzmu, których sprawcami są najczęściej bardzo religijni i praktykujący muzułmanie.

Drugą refleksją, jaką należy poczynić w związku z niedawnym zamachem w Christchurch, jest to, iż radykalnie antyimigrancka retoryka, a także pewna skrajna wersja islamofobii potrafią zabijać. Wywody Brendona Tarranta brzmią wszak niczym niemal żywcem wyjęte z różnych antyimigranckich agitek. Dobrze więc, aby ludzie znajdujący się po prawej stronie sceny politycznej i ideowej uświadomili sobie, że nie jest dobrą rzeczą wypowiadanie się o islamskich imigrantach w sposób odczłowieczający ich (np. słowa Janusza Korwina Mikke o imigrantach z Afryki i Bliskiego Wschodu jako "ludzkim śmieciu") czy też aprobujący stosowanie względem nich skrajnej przemocy (vide: wywody nieżyjącego już profesora Bogusława Wolniewicza o tym, by zatapiać łódki z płynącymi do Europy imigrantami).

Mirosław Salwowski

Komentarze (14):

anonim2019.03.19 18:51
Manifest pisaliy komunisciy np:Lenin!!!!!!!!
MeN2019.03.19 8:43
czy też słowa Kaczyński: Imigranci mogą przynieść nieznane choroby.
sn2019.03.19 8:21
Z gęby podobny do Georga W Busha
anonim2019.03.18 20:04
Podobnie jak w przypadku Sandy Hook, mamy problemy z używaną bronią. Teraz widzimy pojedynczy AR15 z dziwacznymi modyfikacjami „California”, brakiem tłumika błysku i tylnym zasobnikiem do usuwania uchwytu. Nowa Zelandia nie ma takich praw. Pamiętaj, że Tarrant nie pochodzi z Nowej Zelandii, ale z Australii. Jak dostał się do Australii? Skąd wziął 5 broni wojskowych, niektóre z nich są bardzo nielegalne? Jak zostały przewiezione w samolocie? Skąd oni przyszli? Gdzie oni są teraz? Dlaczego ich nie widzimy?Oryginalna strzelanina Tarranta obejmowała celownik Eotech, wyprodukowany w Ann Arbor, Michigan. Ta jednostka ma numer seryjny. Co to jest? Można to prześledzić. Drugi karabin użyty w filmie miał szwedzką produkcję celownik Aimpoint, również bardzo drogi i numerowany seryjnie.W Stanach Zjednoczonych „używany Eotech jest tylko„ organem ścigania ”. Ponadto, ponieważ sfotografowana broń była wczesną wersją specjalnie zmodyfikowanego AR15, podobnie jak broń ery „zakazu” ery Clintona w USA. Brak lub mniej takich fałszywych zmodyfikowanych AR 15 z obszarów wiejskich Australii istnieje. Broń nigdy tam nie była używana, ponieważ nabój .223 / 5,56 mm był nieodpowiedni do pracy na odległość, a kilka z nich wydano australijskim wojskom, a te w beczce 20-calowej z epoką Wietnamu i wysoce rozpoznawalnym charakterystykom M 16 E1.Jak ta zakazana broń „Aussie” dotarła do Australii? Skąd pochodzą inne rodzaje broni, więcej AR, strzelb i pistoletów? Część tła pochodziła ze źródeł holenderskich sił antyterrorystycznych, a także zaczęła działać na tle naszej strzelanki, gdy zaczął kontaktować się z białymi grupami supremacjonistów w Europie Środkowej i Europie Środkowej (nigdy nie nazywano Europy Wschodniej, to Rosja).
anonim2019.03.18 19:57
Nadal pojawiają się szczegóły dotyczące rozległych podróży podejrzanego bandyty, Brentona Tarranta, przed atakiem na Christchurch. CNN potwierdziło, że Tarrant odwiedził Egipt i Grecję w marcu 2016 r., A turecki nadawca państwowy TRT poinformował, że odwiedził Turcję w tym samym miesiącu, zanim wrócił we wrześniu i przebywał w kraju przez około siedem tygodni. Lokalne agencje informacyjne poinformowały również, że Tarrant odwiedził kraje bałkańskie Serbii i Czarnogóry , Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji pod koniec 2016 r. I na początku 2017 r. W wypełnionym nienawiścią „manifeście” wysłanym do nowozelandzkiego premiera Jacindy Ardern i innych na krótko przed atakami meczetu, Tarrant napisał, że jego pogląd na świat zmienił się diametralnie podczas podróży w Europie w 2017 roku. Pod koniec 2018 r. Tarrant odwiedził Bułgarię i Rumunię , poinformował dziennikarzy bułgarski prokurator generalny Sotir Tsatsarov w piątek, według państwowej agencji informacyjnej BTA. Tsatsarov dodał, że podejrzany ma bardzo dobrą znajomość historii regionu. CNN potwierdziło, że Tarrant odwiedził również Pakistan w październiku 2018 r. ” Turcja została dodana do grupy wizyt po ogłoszeniu przez VT 3 wizyt w Turcji. Nie mówi się jednak, że jego wizyty w Turcji zbiegły się w czasie z jego sześciomiesięcznym pobytem w Izraelu, począwszy od 2018 r., I zaangażował go w eksfiltrację z prowincji Idlib, gdzie był „zakrwawiony” przez izraelskie grupy Al Qaeda / al Nusra.
anonim2019.03.18 19:50
Tło, z wywiadu syryjskiego Tarrant jest na liście obserwacyjnej od 2012 roku jako izraelski wyszkolony zabójca stanowiący zagrożenie dla prezydenta Assada.
Józef Wrona2019.03.18 19:39
Nazywam się Józef Wrona. Jestem herezjarchą, teologiem i filozofem. Stworzyłem trzy nowe religie. Teraz muszę nagonić chociaż po 20 tysięcy wyznawców do każdej z nich. Na stronie rejestracjawiernych.com.pl można się zarejestrować. Opłata rejestracyjna wynosi 1000 zł. Katolicy mają 30% zniżki więc bardzo się opłaca! Apeluję o rejestracje! PS: Przestrzegam RODO oraz BHP. Wystawiam świadectwa moralności!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonim2019.03.18 19:08
Nie był, gdziez tam. Krypto gej, lgbt, i stonka ziemniaczana... A i jeszcze PO.
Józef Wrona2019.03.18 18:28
Nazywam się Józef Wrona. Jestem herezjarchą, teologiem i filozofem. Stworzyłem trzy nowe religie. Teraz muszę nagonić chociaż po 20 tysięcy wyznawców do każdej z nich. Na stronie rejestracjawiernych.com.pl można się zarejestrować. Opłata rejestracyjna wynosi 1000 zł. Katolicy mają 30% zniżki więc bardzo się opłaca! Apeluję o rejestracje! PS: Przestrzegam RODO oraz BHP. Wystawiam świadectwa moralności.
Macierewicz A.2019.03.20 13:02
700 zł to dużo. Przyjmij mnie a po chrzcie zapiszę ci aktywa
Stanislaw znad Dunajca2019.03.18 18:14
Tu nie ma sensu porównanie: ilu terrorystów macie wy, a ilu my. Ten terroryzm na pewno jest odpowiedzią na bezsilność społeczeństw wobec terroryzmu islamskiego - w nim tkwi źródło tych dwóch nieszczęsnych odpowiedzi: Breivika i Tarranta.
NN2019.03.18 18:06
Korwin-Mikke mówiąc o "ludzkim śmieciu" a właściwie "ludzkim szambie", cytował kongijskiego polityka, który jako Afrykanin, chyba trochę lepiej wie, kto zacz przybywa do europy.... Z resztą się zgadzam, a łączenie Odyna, walhalii z chrześcijaństwem, to jakby łączyć shintoizm z modernizmem
karo2019.03.18 18:02
Przeciez wiadomo, ze takich czynow nie popelni prawdziwy chrzescijanin tylko jakis nieokreslony. Natomiast letni muzulmanin jest na pewno bardziej moralny i lepszy niz gorliwy i wierzacy- bo wlasnie tacy zabijaja.
Stachu2019.03.18 17:00
O frekwencji i średniej wieku na "proteście" w W-wie Fronda nie poinformuje?