,,Wyobraź sobie dom w Wasrzawie…’’. Ambasador RP w Izraelu wyjaśnia kontekst nowelizacji Kpa - zdjęcie
28.06.21, 12:49Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

,,Wyobraź sobie dom w Wasrzawie…’’. Ambasador RP w Izraelu wyjaśnia kontekst nowelizacji Kpa

37

Ambasador RP w Izraelu, Marek Magierowski wyjaśnia na Twitterze sprawę nowelizacji polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego, przeciwko której protestują władze Izraela. Dyplomata naświetla anglojęzycznym czytelnikom historyczne tło całej sprawy i wyjaśnia problem „dzikiej reprywatyzacji” w Polsce.

- „Wyobraź sobie dom w Warszawie. Spalony i opuszczony w 1945 r. Przed okupacją niemiecką mieszkało w tym miejscu sześć rodzin. Jedna z nich była Żydami. Część lokatorów zginęła, część została wywieziona do obozów koncentracyjnych, część uciekła przed prześladowaniami. Tuż po wojnie dom został upaństwowiony przez komunistów. Wprowadziły się dwie nowe rodziny. Potem jeszcze trzy. Część z nich utraciła swoją własność we wschodniej Polsce, obecnie należącej do Związku Radzieckiego. I nigdy nie otrzymała odszkodowania. Narodziny, śluby, pogrzeby. Niepewne życie pod komunistyczną dyktaturą. Pokolenie po pokoleniu”

- pisze polski ambasador na Twitterze.

- „Potem przychodzi wolność. W 1990 roku władze lokalne składają pozostałym mieszkańcom ofertę: możesz kupić swoje mieszkanie za rozsądną cenę. Większości się na to zgadza. Zainstalowano nową kanalizację. Dach naprawiono, okna wymieniono, meble zmodernizowano. Potem przychodzi niespodzianka. W 2005 roku nagle pojawia się kancelaria reprezentująca przedwojennych właścicieli. Żądają opróżnienia lokalu i zwrócenia go prawowitym właścicielom. Pojawia się wiele podobnych roszczeń – głównie w Warszawie. Niektóre z nich są proste i przejrzyste. Ale wiele innych jest co najmniej wątpliwych. Brakuje niektórych świadectw własności, niektóre dokumenty są sfałszowane. Żyzny grunt dla rażących oszustw związanych z nieruchomościami”

- dodaje.

Jak wyjaśnia Magierowski, „dzika reprywatyzacja” powoduje całkowity chaos, dominację na rynku nieruchomości zdobywają podmioty o charakterze mafijnym i kwitnie zorganizowana przestępczość urzędnicza.

- „Po 45 latach rządów komunistycznych i ponad 30 latach od przemian demokratycznych ludzie, którzy nigdy nie mieli nic wspólnego z wojną i Holokaustem, stają teraz przed możliwością eksmisji z majątku, który legalnie nabyli i w który zainwestowali. Żyją w strachu i niepewności. Są setki toczących się spraw i setki rodzin, które nie wiedzą, czy mieszkanie lub dom, w którym mieszkają, należy do nich”

- pisze.

W związku z tym, wyjaśnia dalej, Trybunał Konstytucyjny sześć lat temu wydaje orzeczenie kładące kres tym praktykom. Teraz orzeczenie to jest wdrażane do polskiego Kpa.

W ub. czwartek Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która ma ustabilizować stosunki własnościowe w Polsce i zapobiec „dzikiej reprywatyzacji”. Sprzeciw wobec przyjętej ustawie zgłasza Izrael i Stany Zjednoczone, według których jest ona wymierzona w ocalałych z Holocaustu i uniemożliwi im odzyskanie zlokalizowanego w Polsce majątku.

kak/Twitter, wPolityce.pl

Komentarze (37):

Polacke2021.06.28 20:28
Problem jest jeden, polski rząd tłumaczy się przed obcym. To jest karygodne i niedopuszczalne. Jesteśmy na pozycji żydowskiej koloni, to hańba i zdrada. Dobrze, że Izrael jest daleko, inaczej goniliby nas jak Arabów. Żydom z Izraela nic do prawa stanowionego w Polsce. Należy wydalić ambasadora tego państwa w trybie pilnym i zamrozić wszelkie stosunki na jakiś czas. Magierowski do odwołania. Jeśli polski rząd nie wie kogo reprezentuje, to niech się poda w trybie pilnym do dymisji. Mamy dość tego dziadostwa. Jeśli zaś dobrobyt w Polsce zależy od humorów syjonistów, to mamy gdzieś taki dobrobyt.
heniek2021.06.28 19:12
jak długo można odzyskiwać majątek
czekista2021.06.28 22:51
Wg mafijnego prawa syjonu mozna przez pokolenia i dotego wielokrotnie. Nawet, jezeli nie ma sie prawa.
Niedoczekanie2021.07.1 12:01
wasze. Gdzie byliście, jak wywoziliśmy gruz z tych domów i gołymi rękami je odbudowywaliśmy? Ile razy jeszcze wyciągniecie łapy po coś co wam się nie należy? Idźcie do Niemców, to oni wywołali tę wojnę, ograbili z wszelkiego mienia i zostawili po sobie gruz i groby pomordowanych.
Suweren2021.06.28 15:11
Tusk spieszy z pomocą opozycji . . https://www.youtube.com/watch?v=s3QNC8_wP4k
Japa2021.06.28 15:09
A ja mam PTAKA w KAKA sraka i w KAKA kaka . Hej KAKA oblizuj mego PTAKA z wlasnego kaka ty KAKA. ........................
katolicka deratyzacja Polski2021.06.28 15:07
Magierowski,tak samo jak Bartoszewski ,zawsze bronil swoich interesow ,i zydowskich,ale nigdy polskich.
kaka2021.06.28 14:42
Magierowski jest sluga unizonym israela ktory pacyfikowal polonie aby nie protestowala w USA przeciw 447 za to otrzymal ciepla posadke w izraelu-------jego oplucie jest ustawka i uwiarygodnieniem czlowieka niegodnego jako Polaka----to jest zdrada.
Suweren2021.06.28 14:24
Wyobraź sobie Polskę bez Czarnka: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/obywatelskie-wotum-nieufnosci-czarnek
Taka prawda2021.06.28 18:02
Minister Czarnek nadzieją dla wolnej Polski!
Olej2021.06.28 14:02
Mojej prababci komuniści zabrali dom z trzema mieszkaniami do których dokwaterowano min. milicjanta. W ciągu 50 lat dom został zdewastowany, po wojnie nie uznano babci ani dziadka, który już nie żył składek emerytalnych, zrobiono wymianę i oszczędnościami można było się po............została bez środków do życia chociaż z dziadkiem ciężko pracowali i na własnych plecach nosili cegły w trakcie budowy domu, pod Warszawą. Dalsze dzieje i losy były trudna batalia o odzyskanie własności i wykwaterowanie lokatorów z nakazu komunistycznej władzy. Takich i podobnych historii są tysiące, Polaków ograbionych na wschodzie, w Poznańskim i regionach wcielonych do III Rzeszy. Gdy wziąć mapę lat 1939 - 1945 obszar Generalnej Guberni nasuwa się pytanie z jakich ziem Polacy maja wypłacać odszkodowanie za ,,zagrabione mienie'' ??? Bowiem tych w rozumieniu polskiej tam obecności było niewiele. Resztę stanowiły obszary byłe niemieckie, lub te zabrane przez Związek Sowiecki. Jak sie analizuje wszystko razem i zestawi z faktami historii wtedy żydowskie pretensje są tak absurdalne, że człowiek sobie zadaje pytanie ktoś zwariował lub idzie na przysłowiową wydrę.
MaxFiend2021.06.28 14:08
Własność nie jest absurdalna, tak jak żądanie jej zwrotu. Żadne wydumane usprawiedliwienia nie mają racji bytu. bo w przeciwnym razie to zwykła kradzież i rozbój.
Olej2021.06.28 14:24
Nie ma żadnego wydumanego usprawiedliwienia jest zbiór faktów historycznych, dokumentacja archiwalna i logika oraz prawo. Jest wina, są winowajcy i na pewno nie sa nimi Polacy ani polskie państwo, którego nie było. Gdyby Polska pozostała w granicach sprzed 1939 r. można by rozważać kwestię rabunku ale nie przez Polaków dokonanego tylko przez obcy najazd i zabór ziem polskich w granicach uznawanych przez międzynarodowe prawo. Losy ziem polskich i Polaków do 1945 r. decydowały się w Berlinie. Losy Polaków i ziem polskich po 1945 r. decydowały się w Moskwie. I żadne zaklęcia tego nie zmienią.
Olej2021.06.28 14:33
Na ironię tychże faktów i polskiego losu po 1945 r. zakrawa to, że komunizm na ziemiach polskich instalowali ludzie Moskwy narodowości żydowskiej. Cała reprezentacja aparatu terroru i zniewolenia, wraz z instrumentami wykonawczymi w postaci kazamatów NKWD realizowała nacjonalizację wszystkiego co się znacjonalizować dało, czyli zrabować. Sam szef UB rezydował w wilii odebranej właścicielom tak jak i reszta dygnitarzy z komunistyczno żydowskim rodowodem. Po 1968 r. wyjechali z PRL-u ci przeróżni Salomonowie Morel i podobni aby stanąć w chórze domagających się zwrotu żydowskiego majątku. Doprawdy paradna kombinacja prawdy i prawa, nie mówiąc o jakiejkolwiek przyzwoitości.
MaxFiend2021.06.29 10:41
Bzdura. Nieruchomość pozostawiona na terenie obecnej Polski nie zmienia właściciela, bo rząd ma takie widzimisię. Nie swoje trzeba oddać właścicielowi albo jest się złodziejem.
Po11.... MaxFiend pisze CYT.:2021.06.28 13:20
"NSDAP to oczywiście też narodowy socjalizm, tak samo jak PiS" - - - - SKORO TAK... - - - Otwórzmy obozy, rozpalmy krematoria, wyznaczmy znaczne nagrody za wyłapanie Żydów i bolszewików-janczarów kremlowskich, rozdajmy AK47 i zróbmy polowania na gudłai ... SKORO PIS to NSDAP - - - TO K U R WA oczyśćmy z gówna żydowskiego i bolszewickiego Polskę RAZ na ZAWSZE!
MaxFiend2021.06.28 13:34
Musisz się natychmiast leczyć, bo cytujesz nieistniejące komentarze :-D
Istniejące, istniejące i tu we Frondzie!2021.06.28 13:41
Get this kike, nothing, but nothing gets lost in the cyberspace.
MaxFiend2021.06.28 14:04
To pokaż! bo ja takich rzeczy nigdy nie pisałem :-D
Odpierdol się!2021.06.28 15:07
Piszesz sku rwysyństwo przy każdej okazji. Nie tylko tu. Mam całe tomy tego!
MaxFiend2021.06.29 10:42
To pokaż, nędzny łgarzu! :-D
Portofino2021.06.28 13:47
To naprawdę znakomity pomysł.
MaxFiend2021.06.28 13:18
No i co z tego, że uwłaszczono się na zagrabionej własności i ją utrzymywano? Skoro jest jej właściciel, należy mu jego własność zwrócić lub wypłacić odszkodowanie. Tak nakazuje elementarna uczciwość i przyzwoitość.
hehehe2021.06.28 13:43
Masz rację. Niemcy lub Ruscy z całą pewnością powinni wypłacić odszkodowania przedwojennym właścicielom tych kamienic lub ich spadkobiercom :-)
MaxFiend2021.06.28 14:05
Wypłacili :-D
Wyobraź sobie, że uratowałeś Żyda2021.06.28 13:17
JUŻ NIE MA ZNACZENIA, czy Polska jest antysemicka, czy nie. - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA czy Polacy masowo mordowali Żydów, czy NIE! - - - JUŻ NIE MA ZNACZENIA, że były tysiące frajerów którzy poginęli wraz rodzinami, całymi wsiami dając chleb Żydowi! - - - - Jest bigoteria, opętane nienawiścią żydostwo, czego mamy najlepszy przykład tu na Frondzie, a także w Michnika GW, w tyg. Polityka - Hartmana - Passenta - Hertrich-Woleńskiego ... ICH NIC I NIKT NIE ZMIENI! - - - Szkoda tylko tysięcy polskich żyć, jakie dla Polski zostało straconych ratując grossów, grabowskich i inne szmondactwo... Zatem, jak już jesteśmy antysemitami, więc do roboty. - - - WYPYERDOLIC TO GÓWNO ŻYDOWSKIE JAKIE JESZCZE TU POZOSTAŁO. - - - - Nie pozostaje nic innego jak POUŻYWAĆ sobie jako antysemici i rasiści i chüj wie jeszcze co. - - -
Wyobraź sobie, że uratowałeś Żyda2021.06.28 13:16
W ostatnim tysiącleciu Polska, będąc murem broniącym Europę przed hordami azjatyckimi, przyjęła do siebie miliony, ze wszystkich stron świata, różnego typu uchodźców (Bracia Czescy, Quakers - najwięcej na świecie, żydów), Najjaśniejsza Rzeczpospolita była taką USA wieków średnich. Włosi się polonizowali, Niemcy się polonizowali, Szkoci się polonizowali, Czesi, z Rusi, Litwy, Skandynawii, itd. Dla odmiany Polacy się germanizowali, rusyfikowali, amerykanizowali, tzn. stawali się Francuzami, Anglikami z jakimś tam polskim pochodzeniem. Normalna kolej rzeczy. Ale z jednym wyjątkiem - Żydów. Żyd się nie polonizował, Żyd co najwyżej i to w znikomym procencie się ASYMILOWAŁ. A to jest fundamentalna różnica. Pamiętaj, że NIE MA w polskiej historii spolonizowanego Żyda/żyda, było bardzo mało "zasymilowanych". Nie oczekuj od takich NIC dobrego, jedynie oszczerstwa.
Klapaucjusz2021.06.28 13:27
“Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość - sprawiedliwość.” Polski Żyd Julian Tuwim “Kwiaty Polskie”.
Wyobraź sobie, że uratowałeś Żyda2021.06.28 13:39
Sprostowanie; Tuwim, Żyd zamieszkujący tereny Rzeczpospolitej.
katolicka deratyzacja Polski2021.06.28 15:09
Tuwim w czasie wojny ,prowadzil propagande sowiecka na emigracji w Anglii.
,,Wyobraź sobie dom w Wasrzawie…’’.2021.06.28 13:03
Wyedukowani "dziennikarze"
Po 11 ...2021.06.28 13:09
Takich błędów może nie dostrzec tylko redaktorek na Kremlu, bo w polskie oczy taki błąd aż świeci.
Anonim2021.06.28 13:14
Jak się z cyrylicy tłumaczy, to można się pomylić...😁😁😁
Klapaucjusz2021.06.28 13:29
Wystarczy mieć barwną wyobraźnię.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.06.28 13:01
DZIŚ--- rozpoczyna się odmawianie Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Polsce, z udziałem wiernych.
Anonim2021.06.28 12:58
Frędzlowi "dziennikarze" nie umieja nawet napisać poprawnie nazwy stolicy swej umiłowanej ojczyzny... Ale Watykan wiedza jak napisać. 😁😁😁😁😁
Klapaucjusz2021.06.28 13:17
KAKaja opieczatka, towariszcz?