Wojewoda mazowiecki:  Problem z lekarzami to nie wymysł Sasina, to rzeczywistość - zdjęcie
15.10.20, 20:45Fot. screenshot

Wojewoda mazowiecki: Problem z lekarzami to nie wymysł Sasina, to rzeczywistość

26

W rozmowie z portalem DoRzeczy.pl wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł opowiedział o kulisach kierowania personelu medycznego do miejsc, w którym tego personelu brakuje, a życie pacjentów jest zagrożone. Jak relacjonuje, ze względu na sytuację epidemiczną od marca do września wydał 235 takich decyzji. W odpowiedzi na nie do pracy stawiło się zaledwie 58 osób.

W środowisku lekarskim ogromne oburzenie wywołały słowa wicepremiera Jacka Sasina, który stwierdził na antenie Polskiego Radia, że w walce z koronawirusem pojawiają się problemy związane z zaangażowaniem personelu medycznego:

- „Oczywiście występują problemy, tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego – chcę to podkreślić wyraźnie, części” – mówił polityk.

Wobec tych słów prezes NRL domagał się przeprosin, a wielu lekarzy oświadczało, iż poczuli się obrażeni. Okazuje się jednak, że problem rzeczywiście istnieje. Portalowi DoRzeczy.pl opowiedział o nim wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak relacjonuje wojewoda, ze względu na pandemię koronawirusa, od marca do września tego roku wydał 235 decyzji, kierując lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy i opiekunów do różnych podmiotów leczniczych. W odpowiedzi na te decyzje do pracy stawiło się zaledwie 58 osób. Radziwiłł zaznacza przy tym, że lekarze mają obowiązek stawienia się do pracy, ponieważ decyzje te są wydawane na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych i są objęte rygorem natychmiastowej wykonalności.

- „Trzeba podkreślić, że takie decyzje są przekazywane osobom aktywnym zawodowo. Jednak po jej wręczeniu okazuje się, że część oddelegowanych natychmiast przedstawia zwolnienia lekarskie” – opowiada wojewoda.

Konstanty Radziwiłł podkreśla, że to wnioski placówek medycznych decydują o tym, gdzie deleguje pracowników:

- „Kieruję personel medyczny do miejsc, w których zagrożone jest życie pacjentów. Często pomijany jest fakt, że nie podejmuję tych decyzji z własnej inicjatywy. Wnioski o oddelegowanie składają do mnie kierownicy placówek medycznych i opiekuńczych, często w dramatycznych okolicznościach – np. w nocy, kiedy dotychczasowy personel opuścił placówkę i nie ma już żadnej opieki nad pacjentami! Nie ma już kto podać im lekarstwa, czy szklankę wody, nie mówiąc o bardziej skomplikowanych procedurach medycznych” – zaznacza.

- „Znajdujemy się w sytuacji nadzwyczajnej, a ratowanie zdrowia w różnych okolicznościach to misja wpisana w zawody medyczne” – dodaje.

Niestety, brakuje chętnych lekarzy, chcących pracować w takich miejscach. Teraz wojewoda mazowiecki wystosował kolejny apel do medyków o pomoc w coraz trudniejszej sytuacji. Ma nadzieję, że tym razem odzew będzie większy.

kak/DoRzeczy.pl

Komentarze (26):

normalny2020.10.16 12:50
hmmm...to ten sam Pan który jak był Prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej w latach 2001–2010. to bronił lekarzy w każdej sprawie???? bez komentarza
polak2020.10.16 6:46
ale prywatnie przyjmuja w a swoich gabinetach a wyksztalcenie zdobyli za panstwowe pieniadze szkoda ze nie ksztalca sie tak jak w usa i maja pozyczki po200tys dolarow
Anonim2020.10.16 5:42
A ile z tych decyzji o oddelegowaniu dotyczyło osób, których, według prawa, oddelegować nie można - osób po 60-tce, samotnie wychowujących dzieci, przewlekle chorych?
Janusz2020.10.16 0:24
Proponuję przenieść tę informację do kategorii "cela plus". Redakcja Frondy okaże się prorokiem.
Jan Radziszewski2020.10.15 23:25
+ Wtorek, 25 sierpnia 2020 Klątwa Boża rzucona na ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Wtorek, 25 sierpnia 15.22 +++ Zapisz dziecko - Rzucisz klątwę w godzinie Miłosierdzia. - Tak Panie Jezu. ++ Ja, Krzysztof Michałowski (Cyprian Polak) rzucam klątwę Bożą na nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego za wrogie Polsce i Prawdzie, którą jest Chrystus, rozporządzenie dające wysokie nagrody pracownikom sanepidu za wykonywanie kontroli podczas epidemii. + Nie ma to innego celu jak sztuczne utrzymywanie epidemii i premiowanie za karanie, czyli prześladowanie Polaków. ++ Co do maseczek (pomijając inne kwestie) to po kilku minutach noszenia tzw. maseczki ilość dwutlenku węgla między nią a nosem i ustami noszącego ją wzrasta trzykrotnie (trzykrotnie przekracza normę). +Robione było też banalnie proste doświadczenie polegające na tym, że pod maseczkę wkładana była końcówka czujnika dwutlenku węgla, takiego jakiego używa się w prywatnych domach aby uchronić się od zatrucia. Po krótkim czasie noszenia maseczki czujnik taki reaguje alarmem.+++ Nadwyrężony system immunologiczny osób noszących maseczkę sprawi, że na jesieni będą [ Polacy] chorować w większej niż dotąd ilości, a to wobec fałszowania wyników i bazowania na powszechnie znanych już błędach testów, (o czym mówił nawet poprzedni minister zdrowia) będzie przypisywane coronawirusowi COVID –19.+Bezczelność wrogów Polski zwiększa się.+++ O ile Szumowski mógł jeszcze uchodzić za Polaka to Ty kryptożydzie z przybranym kiedyś nazwiskiem „niedzielski” za takiego z wyglądu uchodzić nie możesz i nie chcesz. Wobec tych, wrogich wobec Polski i Polaków zamiarów, które pokazałeś kryptożydzie już na samym początku: + Przeklina Cię Bóg, Amen! + Przeklina Cię Bóg, Amen! + Przeklina Cię Bóg, Amen! +- I tak się stanie. + Potwierdzam to Ja, Jezus Chrystus Król Polski, intronizowany przez Boga Ojca 20 lutego 2020 roku.+++ Strzeż się kryptożydzie szkodzić umiłowanemu przeze Mnie narodowi polskiemu. + Od 1 lipca, Moja Moc sprawiła, że nie chorują na COVID- 19 Polacy i nie będą chorować i umierać. Ale chorują obcokrajowcy, przede wszystkim Ukraińcy. Są najliczebniejsi. ++Twój poprzednik odszedł z ministerstwa w mniej niż miesiąc po rzuceniu klątwy przez mego syna, który jest gniewem Ojca w tym narodzie. +++++ Ty zaś spotkasz się z Bogiem na Sądzie w takim samym czasie. + Jeszcze wcześniej zobaczysz Krzyż na Niebie, który jest głupstwem dla świata a zgorszeniem dla Żydów. + Amen
Widz2020.10.15 21:39
Koniecznie trzeba zmienić ustawę o uczelniach medycznych,Kształcenie lekarzy ,to wyjątkowo duży koszt.Powinni być zobowiązani do pracy w kraju 10 lat,albo zwrócić koszt nauki w przypadku wyjazdu.Studenci,którzy kończą uczelnie wojskową,anie chcą pracować dla wojska,zwracają około 70 tyś,.I nazwę "służba zdrowia zamienić na np."leczenie chorych"
LEKARZE SKŁADALI PRZYSIĘGE2020.10.15 21:25
ODEBRAĆ DYPLOMY!
Krakus2020.10.15 21:36
Krakus - a kto cie wyleczy? A, zapomniałem, masz kremlowskich lekarzy...
JANOSIK2020.10.16 2:15
Krakus ty nie pitol od 30 lat wybieracie Mjchra a teraz jajcycie ze ni ma lekarzy i sluzby zdrowia i jest jak za komuny,ja zgor nie bede do Krakowa lazil glosuwac co by tobie dobrze bylo HEJ.Pozdro
Krakus2020.10.16 8:48
Janosiku - nie od 30 lat tylko 18. I poducz się nieco, kto finansuje szpitale, bo się tylko kompromitujesz... A Ten człowiek z Sosnowca nie był nigdy moim prezydentem. Zepsuł to miasto.
Waarnemer2020.10.15 22:58
A czytał Pan treść tej przysięgi? Nic tam nie ma o pracy za darmo o przymusowym kierowaniu do pracy przez wojewodę, nic tam nie ma o pracy ciągłej przez 14 dni, nic tam nie ma o pracy w specjalizacji innej niż wyuczona (co może przecież zaszkodzić pacjentom). Czy chciałby Pan żeby w razie konieczności Pana respirator zmuszony był obsługiwać np. okulista, który nie ma o tym pojęcia bo kształcił się w innej dziedzinie, ale został skierowany przymusowo przez wojewodę? Zwiększenie ilości lekarzy - tak, ale to nie takie proste. Najpierw studia 6 lat, 1 rok stażu i 5-6 lat specjalizacji. Kto miałby ich uczyć? Już brakuje wykładowców na uczelniach. Obecna ustawa Nauka 2.0 i nowe kryteria oceny nauczycieli akademickich spowodują, że kolejna część wykładowców odejdzie. Zwiększenie naboru (czyli de facto obniżenie kryteriów dla przyszłych studentów) pomoże więc najwcześniej za 12 lat. To nie takie proste. System nakazowo-rozdzielczy NIC nie da.
Pet2020.10.15 21:24
Kolejny do chóru naganiaczy dołączył? Jakże by inaczej... Przekaz poszedł do ludzi że lekarze są be, rozkazów nie chcą słuchać. Tylko zawsze pomijają mały szczegół, ustawa im na to pozwala. Czyli PiSiorki uprawiają typowe, komunistyczne szczucie.
Foster2020.10.15 21:21
Donosi na polskich lekarzy ?.
Anonim2020.10.15 21:02
rzad zaszczul ludzi pseudopandemia to i lekarze sie boja, podobnie nauczyciele 10% jest na fikcyjnych zwolnieniach
Krakus2020.10.15 21:02
A PiSowscy wojewodownie niech nadal wzywaja lekarzy którzy: zmarli, są emerytami, na zwonieniu albo w ciąży :D :D :D
Krakus2020.10.15 21:01
Jak już pisałem, Sasin dał "zielone światło" na atak na medyków. Teraz będa kolejne ataki.
nemo2020.10.15 21:50
Praca ,postawa lekarzy nikomu się nie podoba.A szczególnie starszym,którzy pamiętają opiekę medyczną w czasach komuny.Bo teraz łaskę robią,ze zadzwonią lub odbiorą telefon.Było lepiej,bo partia się nie przejmowała.Nie leczy?won z zawodu i z pracy.Są odpowiedzialni,ofiarni lekarze (jak mój rodzinny),który przyjmuje do ostatniego pacjenta w przychodni,ale to naprawdę wyjątkowy człowiek. Wprowadzić system niemiecki- albo państwowa posada,albo prywata.
Krakus2020.10.15 22:17
Jestem za modelem niemieckim. Ale 1. dajjmy lekarzom zarobić, bby nie pracowali jak moi znajomi w 3 miejscach, 2. nie uwierzę (bo dobrze pamiętam) że za PRL byłe lepsza służba zdrowia. Była gorsza, mniejsza i mniej dostępna. W weekend nie pracowała (próćz szpitali). A ja dzzieki prywatnym zakładom zdołałem się dość szybko przebadać na Covida. 3. Żaden z rządów, z PiS włącznie, NIC nie zrobił, by służbę zdrowia poprawić
Suweren2020.10.15 22:27
A strajkującym ronikom, co zrobić? Wywłaszczyć? Górników pozwalniać? Koplnie zamknąć? Myśl człowieku, to nie boli.
Krakus2020.10.15 22:35
1. Rolników mi nie żal, ponad 80 proc głosowało na PiS. Zawsze dadzą sobie radę. I tak karminy pół europy. 2. Górnicy w dzisiejszych czasach są jak zecerzy, bednarze, folusznicy, introligatorzy, pucybuci, konwisarze itd - zawodem WYMIERAJĄCYM. Ja węgla nie używam nawet na wsi. Już dawno przeszedłem na gaz. W Grodzie Kraka mam prąd. A kopalnie - TAK - zamknąć. Bo polski węgiel leży na hałdach (za drogi) a PiS bije rekordy w kupowaniu ruskiego, trującegogo ale taniego węgla. Myślę, więc jestem kim jestem, dlatego nienawidze PiS, bo cofa nas do czasów rymarzy, ludwisarzy, smolarzy o znachorów. To Ty zacznij cżłowieku myśleć!
Suweren2020.10.16 9:49
Mawiała kiedyś moja wpaniała biologica, że najbardziej winni czują się ci, którzy mają z zarzutem najmniej wspólnego. Co piszesz - wszystko prawda. Mnie jednak chodziło o wypowiedź nemo. Pozdrawiam.
nemo2020.10.16 11:07
No,bez paniki,proszę.Rolnik pracuje na swoim i ma tyle ile wypracuje.Górnikowi też nie ma czego zazdrościć.Ale gdy policzono godziny pracy lekarza,to wyszło,że doba "pracująca" ma 30 godzin.Lekarz ma leczyć,pomagać,ratować,no i być wynagradzanym,ale sumienność przed mamoną i wygodą.Nikt ich z łapanki nie brał.
Suweren2020.10.16 19:42
Wypracuje? Z dopłat UE I KRUS zamiast ZUS? Ma... on nic da ciebie nie "ma". Co ty władca much?
Suweren2020.10.16 19:45
Co to w ogóle za pomysł? Poniewieracie ludzi, depczeci ich, a potem bezpardonowo wyciągacie rękę i skrzeczycie 'dej'. A se weźcie jak umiecie :)
fofo2020.10.15 21:01
a administracja szpitalna? też covidy latają...a ludzie nie mogą pójść na zdalny system...tylko ryzykują
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.10.15 20:59
czemu PiS przyciąga samych idiotów typu radziwiłł, który na dodatek jeździł napyerdolony autem?