"93-let­ni Bar­to­szew­ski to dzia­łacz spo­łecz­ny, hi­sto­ryk, dzien­ni­karz, wię­zień Au­schwitz, żoł­nierz Armii Kra­jo­wej, dzia­łacz Pol­skie­go Pań­stwa Pod­ziem­ne­go, uczest­nik po­wsta­nia war­szaw­skie­go, dwu­krot­nie mi­ni­ster spraw za­gra­nicz­nych, ka­wa­ler Or­de­ru Orła Bia­łe­go. Obec­nie se­kre­tarz stanu i peł­no­moc­nik pre­mie­ra do spraw dia­lo­gu mię­dzy­na­ro­do­we­go w Kan­ce­la­rii Pre­ze­sa Rady Mi­ni­strów" - przypomina Onet.pl.

Wła­dy­sław Bar­to­szew­ski jest au­to­rem ponad 40 ksią­żek i bli­sko 1,5 tys. ar­ty­ku­łów, głów­nie o po­wsta­niu war­szaw­skim, sto­sun­kach pol­sko-ży­dow­skich i pol­sko-nie­miec­kich. W 1962 r. uka­za­ły się: "Kon­spi­ra­cyj­ne Var­sa­via­na po­etyc­kie 1939-44" wy­da­ne w War­sza­wie. W Kra­ko­wie w 1967 r. - "Ten jest z Oj­czy­zny mojej. Po­la­cy z po­mo­cą Żydom 1939-1945", zaś w 1974 r. - "1859 dni War­sza­wy".

- Gdy­bym za­py­tał sie­bie, czy gdy­bym mógł za­cząć życie drugi raz, to czy ro­bił­bym to samo i tak samo - od­po­wie­dział­bym: tak, ro­bił­bym to samo, tylko mą­drzej, bo wię­cej wiem. Mia­łem szczę­ście, bo nie mam sobie tak spe­cjal­nie nic do wy­rzu­ce­nia - mówił Bar­to­szew­ski pod­czas spo­tka­nia w przed­dzień swo­ich 93. uro­dzin 19 lu­te­go tego roku.

mm/Onet.pl