Wielki święty objaśnia tajemnicę Ciała i Krwi Chrystusa - zdjęcie
27.09.20, 15:30

Wielki święty objaśnia tajemnicę Ciała i Krwi Chrystusa

16

Katecheza 22 świętego Cyryla Jerozolimskiego o Ciele i Krwi Pańskiej

1. Już to pouczenie błogosławionego Pawła wystarczy zupełnie, aby wzbudzić w was wiarę w Boskie tajemnice. Zaszczyceni nimi uczestniczycie w Ciele i Krwi Chrystusa. Powiedział bowiem, jak to czytaliśmy przed chwilą: „W nocy, w której został zdradzony, wziął Pan Jezus chleb, a dzięki uczyniwszy łamał go, dał uczniom swoim i rzekł: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Wziąwszy też kielich, dzięki uczyniwszy, powiedział: «Bierzcie i pijcie, to jest Krew moja»”[1]. Skoro wyraził się o chlebie: „To jest Ciało moje”, któż będzie się wahał; „To jest krew moja”, któż zwątpi i powie, że to nie jest Krew Jego?

2. W Kanie Galilejskiej przemienił Chrystus wodę w wino; czyż więc nie będziemy wierzyć, iż wino w Krew przemienił? Cudu tego dokonał na doczesnych godach; czyż więc nie przyjmiemy, iż tym bardziej synom duchowego łoża swe Ciało i Krew dał na pożywienie?

3. A zatem z całym przekonaniem uważajmy to za Ciało i Krew Chrystusa! Pod postacią chleba dane ci jest Ciało, pod postacią wina dana ci jest Krew. Gdy tedy przyjmujesz Ciało i Krew Chrystusa, w Ciele i Krwi Jego uczestniczysz. Stajemy się nosicielami Chrystusa, gdyż Jego Ciało i Krew są dane naszym członkom. Według błogosławionego Piotra „uczestniczymy w naturze Bożej”[2].

4. Rozprawiając z Żydami, powiedział Jezus: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała mego i nie będziecie pili Krwi mojej, nie będziecie mieli życia w sobie”[3]. Oni jednak nie przyjęli tego, co słyszeli, lecz ze zgorszeniem odeszli. Sądzili, że ich wzywa do jedzenia mięsnych potraw.

5. W Starym Zakonie były chleby pokładne. Ustały one jednak, gdyż dotyczyły tylko Starego Przymierza. W Nowym Testamencie mamy chleb niebieski i kielich zbawienia dla uświęcenia duszy i ciała. Jak chleb potrzebny jest dla ciała, tak znów Słowo jest potrzebne dla duszy.

6. Nie patrz więc na chleb i kielich jak na czysto ziemskie rzeczy. Są one bowiem Ciałem i Krwią – jako Pan zapewnił. Chociaż by ci to mówiły zmysły, niechaj cię jednak utwierdza wiara. Nie osądzaj rzeczy ze smaku, lecz przyjmuj wiarą, a nie wątp, iż otrzymałeś dar Ciała i Krwi Chrystusa.

7. Jaką one mają siłę, niech ci powie Dawid: „Przed obliczem moim przygotowałeś stół przeciw nieprzyjaciołom moim”[4]. Słowa te znaczą: Przed przyjściem Twoim zastawili szatani stół splamiony i straszny, pełen wszelkiej złej mocy. Ale po Twym przyjściu Ty sam, Panie, zastawiłeś stół przede mną. Gdy człowiek mówi do Boga: „Przygotowałeś stół przed obliczem moim”, czyż nie może to co innego oznaczać niż tajemniczy i duchowy stół, dany nam przez Boga przeciwko szatanom? Tamten stół był wspólny z szatanami – ten jest wspólny z Bogiem. „Namaściłeś mi głowę olejem”[5]. Namaścił twą głowę olejem na czole, abyś naznaczony pieczęcią stał się odbiciem i świętością Boga. „Jak cenny jest kielich, który mnie upaja”[6]! Widzisz, iż jest tu mowa o kielichu, który wziął do rąk Jezus, wypowiadając nad nim słowa dziękczynienia: „To jest Krew moja, która będzie wylana na odpuszczenie grzechów”[7].

8. O tej właśnie łasce mówi dalej Salomon w księdze Eklezjastesa: „Pójdź, pożywaj chleb z radością”, chleb duchowy. Pójdź! Wzywa cię on do zbawienia i szczęścia. „I pij swe wino z weselem”, duchowe wino, „i olej niech będzie wylany na twą głowę”, mówi tu jeszcze o duchowym namaszczeniu. „Niech zawsze będą twoje szaty białe, albowiem miłe są twe sprawy Bogu”[8]. Skoro zdjąłeś stare szaty i wdziałeś duchowe, białe, winny one pozostać zawsze białe. Nie znaczy to, iż zawsze trzeba nosić szaty białe, powinny jednak one zostać prawdziwie białe, jasne i duchowe, abyś mógł powiedzieć z błogosławionym Izajaszem: „Raduje się dusza moja w Panu, albowiem mnie okrył szatą zbawienia i płasz­czem nadziei”[9].

9. Wiedząc już i wierząc, że to, co wygląda na chleb, nie jest wcale chlebem, choć smak na to wskazuje, lecz Ciałem Chrystusa, i to, co wygląda na wino, nie jest winem, chociaż ma smak wina, ale Krwią Chrystusa, i stąd Dawid powiedział: „Chleb wzmacnia serce człowieka, od którego lśni twarz jak od oleju”[10], wzmocnij swe serce, biorąc chleb duchowy i rozwesel swe oblicze. Niechaj będzie ono odkryte w czystym sumieniu, abyś jak w zwierciadle rozważał wspaniałość Pana i wzrastał z chwały w chwałę w Chrystusie Jezusie. Jemu cześć i chwała na wieki wieków.

Amen. 

za:apologetyka.katolik.pl

PRZYPISY:

[1] 1 Kor 11,23-25.

[2] 2 P 1,4.

[3] J 6,54.

[4] Ps 22,5.

[5] Ps 22,5b.

[6] Ps 22,5c.

[7] Mt 26,27.

[8] Koh 9,7-9.

[9] Iz 61,10.

[10] Ps 103,15.

Komentarze (16):

katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 + Po 11... itd2020.09.28 10:45
Jak ja nienawidzę tej katolickiej Polski! Nie dziwcie mi się, nie oburzajcie. To mój pan, szatan, przegrany na całą wieczność anioł zła i kłamstwa, który nie chciał służyć Bogu, tak mi każe... Dzięki Kościołowi tyle dusz unika w Polsce piekła! A ja tak się staram… I wszystko to na nic!
Natalja Siwiec2020.09.28 11:05
jesteś łatwy do odróżnienia podrabiańcu.
r2020.09.28 8:59
ciało i krew Jezusa spożywamy duchowo a nie materialnie (dlatego żadna hostia nie jest tu potrzebna) bo Bóg jest Duchem jak powiedział Jezus a ciało na nic się nie przyda... nawet rzekome ciało Jezusa po transubstancjacji... Żydzi w paschę mają tradycję mówienia błogosławieństw przy piciu kolejnych kielichów wina i tę paschę, Jezus zmienił w swoją pamiątkę - bo tak jak zgrzeszyć można w swoim sercu (czyli myślami) tak też narodzić się do życia można w swoim sercu czyli duchowo a to dzięki słowom (myślom) Boga które my możemy za Jezusem powtarzać
łaska niewiary2020.09.28 9:09
Wyglądasz na dobrze zorientowanego, powiedz, dlaczego wszechmocny Bóg nie zniszczy szatana lub nie odbierze mu jego szatańskiej mocy?
Darek2020.09.28 9:59
Niszczy dzieło Szatana - człowieka. Od kiedy Szatan stworzył człowieka na swoje podobieństwo Bóg nieustannie zajmuje się niszczeniem, mordowaniem i torturowaniem ludzi.
Anonim2020.09.27 23:10
Wspaniała historia cudownej przemiany ciała i krwi Chrystusa w gówno - tak moi drodzy po spożyciu nawet jak jecie ludzkie mięso i popijecie ludzką krwią to ostatecznie i tak się to wszystko zmieni w gówno - z metabolizmem jeszcze nikt nie wygrał.
i ching2020.09.28 8:59
Według niektórych proces przemiany materii to pomysł Boga, czyli ojca Jezusa...
żbikowa2020.09.27 21:19
żałuję, że nie żyję w czasach Zeusa i Gai....wtedy było normalnie...a później powtarzalne katrupienie Jezusa...islamski horror itd
Hertrich-Woleński, Hartman, Passent, Urban2020.09.27 21:08
Jom Kipur dzisiaj parchu, pamiętaj abyś dzień święty święcił! Napierrdalaj łbem w pulpit w bożnicy albo w domu w "ścianę zachodnią" - bo to ma być "żal za grzechy" i "pojednanie się"! Mendą żydo-bolszewicką byłeś przez całe życie, ale wiecznie życ nie będziesz. Zdychanie nadchodzi; bij sie w pierś i przepraszaj katoli, prawaków, moherów ... Parch Keller-Krawczyk sobie na tym padole stworzył gehennę.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.27 18:47
ciało jak i krew chrystusa przyjęte podczas mszy, podczas metabolizmu w organizmie jest zazwyczaj wysyrewane i wyszczywane do kibla!
Szybka Randka2020.09.27 16:32
Hiii-- Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Styki2020.09.27 15:37
Tajemnica, która dezorientuje rozum ludzki: życie karmi się śmiercią. Tylko w Eucharystii życie karmi się Życiem
AMEN!2020.09.27 15:41
!
Po 11 ...2020.09.27 16:37
Są lepsze pomysły. Np. w Kościele Latającego Potwora Spaghetti, życie karmi się piwem.
Styki2020.09.27 17:59
Nie ma.
Po 11 ...2020.09.27 21:15
A Nuwaubianie (Nuwaubian Nation)? Nuwaubianie są rasistami, uważają, że biali ludzie to diabły. Malachi (Dwight) York nie jest drogą do zbawienia?