Wielka przepowiednia z czasów Powstania Styczniowego! - zdjęcie
22.01.22, 21:14fot. wikipedia.org, domena publiczna

Wielka przepowiednia z czasów Powstania Styczniowego!

17

3 maja 1863 r., w czasie powstania styczniowego, na ulicach Przemyśla, pojawił się jakiś szesnastoletni chłopak, który z różańcem w ręku, w „zachwyceniu nadprzyrodzonym” wygłosił szereg politycznych przepowiedni. Świadkiem tego zdarzenia był ks. Bronisław Markiewicz, który nie będąc jeszcze księdzem, lecz słysząc o czekających świat wydarzeniach, z miejsca postanowił wstąpić do seminarium i przygotować na nie ludzi. Chłopiec, którego ksiądz nazwał Aniołem Polski, przepowiedział: wojnę francusko – niemiecką w roku 1871, rządy Bismarcka, prześladowanie Kościoła w Niemczech i innych krajach, wojnę na początku dwudziestego wieku i Polskę która doczeka się lepszej przyszłości, odzyskując swój byt polityczny.

W zapiskach bł. ks. Markiewicza, założyciela zakonu im. Michała Archanioła (Michalitów), którego Kościół za trud ofiarnej, duszpasterskiej pracy wyniósł na ołtarze, znajdziemy taki oto ciekawy fragment dotyczący tychże przepowiedni:

Pokój wam, słudzy i służebnice Pańscy! Ponieważ Pan was więcej umiłował, aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej, w zupełności grzechów swoich. Otóż już stoją zbrojne miliony wojsk z bronią w ręku straszliwie morderczą. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu Polski wyginie w niej zupełnie. Groza jej będzie tak wielka, iż wielu ze strachu rozum postrada. Za nią przyjdą następstwa jej: głód, mór na bydło i duże zarazy na ludzi, które więcej ludzi pochłoną, aniżeli wojna sama. Ujrzycie zgliszcza, gruzy naokół i tysiące dzieci opuszczonych, wołających chleba. W końcu wojna stanie się religijną. Walczyć będą dwa przeciwne obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej świat nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem, i nawrócą się i pomiędzy nimi wielu Żydów.

Wojnę powszechną poprzedzą wynalazki zdumiewające i straszliwe zbrodnie, popełniane na całym świecie. Wy, Polacy, przez ucisk niniejszy oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet wam niegdyś wrogim. I tym sposobem wprowadzicie dotąd niewidziane braterstwo ludów. Bóg wyleje na was wielkie łaski i dary, wzbudzi między wami ludzi świętych i mądrych, i wielkich mistrzów, którzy zajmą poczytne stanowiska na kuli ziemskiej, języka waszego będą się uczyć w uczelniach na całym świecie. Szczególnie przez Polaków Austria podniesie się i stanie się federacją ludów. A potem na wzór Austrii ukształtują się inne państwa. Najwyżej zaś Pan Bóg was wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża. Ufajcie przeto Panu, bo dobry, miłosierny i nieskończenie sprawiedliwy jest…”

Czy mamy się bać? Żadna wojna nigdy by nie wybuchła, gdyby tylko człowiek słuchał Boga. To nie Boga mamy się bać, tylko raczej samych siebie. Powinniśmy zatem przede wszystkim myśleć o swoim nawróceniu. I nie tylko w Wielkim Poście. Na nawrócenie każdy moment jest dobry przy założeniu, że im wcześniej tym lepiej.  

Fragment pochodzi z książki: H. Bejdy: „Księga stu wielkich cudów”, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2005 s. 152-3.

 

wbw

Komentarze (17):

Skrzypek na dachu2022.01.23 21:05
Przed wojna na defiladzie Wojska Polskiego RP II , to w pierwszym szeregu szli Powstancy Styczniowe ktorzy walczyli w 1863-5 .
Styki2022.01.23 10:36
. To o Kościół, rodzinę toczy sie wojna.
Styki2022.01.23 10:10
Wojna, głód, mór to Czterej jezdzcy Apokalipsy a wojna religijna dopiero sie zaczyna.Czyz nie widac tego na swiecie,ze zaczela sie walka z Dekalogiem? Niewierzacy przeciw wierzacym.Przepowiednie maja to do siebie, ze nie ma w nich chronologii.
Adeptus2022.01.22 22:22
Co za bzdury. Nie było żadnej powszechnej wojny religijnej między wierzącymi, a niewierzącymi - były wojny z ateistycznym komunizmem, ale wśród jego przeciwników było wielu ateistów (jak np. w przypadku wojny 1920 r.). Ani I Wojna Światowa takową nie była (obie strony w niej walczące były w znacznej mierze chrześcijańskie), ani II (kto miałby być w II Wojnie frakcją "wierzących w Boga"? Nazistowska Oś, czy może w znacznej mierze zsekularyzowani Alianci w tym ateistyczny ZSRR?) Nie było nędzy, jakiej świat nie widział - nawet wojny, kryzysy gospodarcze, epidemie nie zmieniły faktu, że ludziom wciąż żyło się o wiele lepiej niż w dawnych czasach (w szczególności o wiele lepiej, niż w ultrakatolickim średniowieczu). Nie było żadnego masowego nawrócenia niewiernych, ani Żydów - wręcz przeciwnie, sekularyzacja cały czas postępuje. A wszystko to miało się wydarzyć przed federalizacją Austrii i wyborem Polaka na papieża - nie wydarzyło, nie sprawdziło, przepowiednia o kant d.upy potłuc, jak to zwykle z przepowiedniami bywa. Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com
jasio4382022.01.22 22:33
Chłoptasiu, przepowiednie dotyczą od 1864r do czasu po i Wojnie Światowej gdy POLSKA odzyskała niepodległość!!!!!!!
Adeptus2022.01.22 23:01
No więc w owym czasie nie było żadnej powszechnej, światowej wojny między wierzącymi a niewierzącymi, nędzy, jakiej świat nie widział, ani masowych nawróceń. Zatem? Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com
Na ten twój blog "adeptusie"....?2022.01.23 1:26
To pewnie tzw. "pies z kulawą nogą" nawet nie zajrzy! Przecież nic nowego tam nie prezentujesz, tylko to co tutaj! Więc szkoda zachodu!
Anonim2022.01.23 2:56
miekim cie ojciec zrobil ...nawiedzony odpadzie
mariola2022.01.22 22:49
Adeptus, ty się nie bierz za teksty religijne, bo nic nie zrozumiesz i potem myślisz, że to bzdury. Dla ciebie musi być szkiełko i oko, rzeczowo i dotykalnie. Życzę szerszych horyzontów myślowych.
Adeptus2022.01.22 23:05
"Lepiej jest pakować jedzenie do odbytu i wydalać ustami, niż odwrotnie". Uważasz, że to bzdura? Bo nie rozumiesz. Jak poszerzysz swoje horyzonty myślowe, pojmiesz tą mądrość. Dowolnie bzdurną tezę można podeprzeć "argumentem" w stylu "uważasz, że to bzdury, bo nie rozumiesz!". Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com
Pseudo "Adeptusie"...vel....??!2022.01.23 1:23
Przestań się popisywać! Nie chcesz, to nie wierz, twoja sprawa! --- Ale swoje opinię zachowaj dla siebie! To nie bzdury są napisane! --- To ty piszesz bzdury! A wojna religijna ma dopiero być! Mówił o wojnie, która będzie, a takiej jeszcze nie było! Więc spoko, lepiej poczytaj dokładnie! Swoje dywagacje zostaw sobie, to na nic! Tu żadne ośmieszanie przez ciebie naszej religii nic ci nie pomoże! Wręcz odwrotnie! To nas tylko zjednoczy!
Anonimus2022.01.23 10:02
." Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa"..., i dalsza czesc przepowiedni dotyczy czasow, ktore sa przed nami. Nie nasza wina, ze Adeptus na 300 zwojow w mozgu uzywa tylko jednego.
Anonim2022.01.22 21:51
nie da się tych głupot czytać, suski z misiewiczem poniesie nasza wspaniałą przyszłość,faktycznie gadają jak po opium
jasio4382022.01.22 22:25
To dlaczego czytasz ?????
rajskaewka2022.01.22 22:52
no qr-wa co zrobic? dałam sie zwieźć wężowi i przeczytałam
Magna Germania2022.01.22 21:38
i zwrot pomorza mazur wielkopolski śląska okupowanego przez żydopolandie
nie ślepy2022.02.7 21:15
...a wszyscy niemcy to się po tym czasie pod jednym drzewem zmieszczą!