Więcej rosyjskiego wojska na Białorusi. De facto już na stałe - zdjęcie
23.09.20, 10:15fot. kremlin.ru

Więcej rosyjskiego wojska na Białorusi. De facto już na stałe

9

Wszystko wskazuje na to, że głównym obszarem, w którym będzie widać zacieśnienie współpracy Białorusi z Rosją oznaczające redukcję suwerenności Białorusi, będzie bezpieczeństwo, w tym militarne. Skoro w kwestii integracji Alaksandr Łukaszenka nie jest gotów do ustępstw w kwestiach politycznych, ekonomicznych i ustrojowych, to pozostaje dziedzina wojskowa. Nie przypadkiem dwa dni po spotkaniu Łukaszenki z Władimirem Putinem w Soczi, do Mińska przyleciał Siergiej Szojgu. Niedługo później zaczęły się pojawiać informacje świadczące o faktycznym zwiększaniu obecności militarnej Rosji na terytorium Białorusi. Choć na razie nikt nie mówi o stałych bazach wojskowych, to intensyfikacja wspólnych ćwiczeń i zwiększanie ich skali prowadzi do faktycznej stałej rotacyjnej obecności wojskowej Rosji. Mińsk i Moskwa zapowiedziały bowiem, że wspólne ćwiczenia będą odbywały się w każdym miesiącu.

Widać już efekty rozmowy Łukaszenki z Putinem w Soczi i niedługo później wizyty Siergieja Szojgu w Mińsku. W poniedziałek białoruski resort obrony poinformował, że w drugim etapie manewrów Słowiańskie Braterstwo (22-25 września) weźmie udział około 1 000 rosyjskich żołnierzy. W drugim etapie weźmie udział dużo więcej żołnierzy, niż w pierwszym – pierwotnie ustalonym już dawno temu. Ma być ich aż około 6 000. Oraz 500 jednostek sprzętu; w tym z Rosji ok. 1000 wojskowych i ok. 100 jednostek sprzętu. Widać, że ćwiczenia nie tylko przedłużono, ale też zwiększono znacząco skalę przedsięwzięcia. Oczywiście podkreślono, że to ćwiczenia o obronnym charakterze i mają na celu „opracowanie wspólnych działań jednostek zgodnie z umowami między Białorusią i Rosją oraz dalsze wzmocnienie i rozwój procesów integracyjnych w ramach wzmocnienia zdolności obronnych Państwa Związkowego”. Początkowo zakładano, że w ćwiczeniach weźmie udział jedynie 800 żołnierzy i ok. 170 jednostek sprzętu: Białorusini (ok. 500 ludzi i ok. 100 jednostek sprzętu) oraz Rosjanie (ok. 300 ludzi i ok. 70 jednostek sprzętu). Ze strony rosyjskiej udział mieli wziąć żołnierze wojsk powietrzno-desantowych z Pskowa. Już jednak wiadomo, że na Białorusi pojawili się też żołnierze ze 106. Dywizji Desantowo-Szturmowej z Tuły. W drugim etapie wezmą też udział wojskowi z Zachodniego Dowództwa Operacyjnego, sił specjalnych operacji sił zbrojnych, sił powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej, wojsk rakietowych i artylerii Białorusi oraz pododdziały powietrznodesantowych wojsk Federacji Rosyjskiej.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (9):

Konrad Józef Turzyński2020.09.24 19:34
Jak to jest: wojska NATO na Białorusi miałyby zapobiec czemuś, co już się stało? Przecież wojska rosyjskie już tam są, i to nie dopiero w tym roku, ale od dłuższego czasu - zob. np.: <https://prawy.pl/110550-polska-i-litwa-wzywaja-nato-do-wyslania-wojsk-na-bialorus/>!
aetrhsdfghdfgh2020.09.23 21:25
pis oddał białoruś putinowi
"kretynizacja" zdechła narazie2020.09.23 14:31
Ale jest "Parchaty-Karłowaty, kołchoz pełen parchów - hejterów. Parchów jak brudny Keller-Krawczyk, jego ziomal równie parchaty Jan Hertrich-Woleński, jest tam hejter Albert wtórny analfabeta i zakomplesiony Stachu, itd. A ile wzrostu Karłowaty jak Keller czy Woleński mają? Pomiędzy 168 -170 cm. Podobnie Stachu i Albert. Stąd m.in ich kompleksy.
Kres2020.09.23 13:22
Putin powiedział Makronowi że Nawalny sam przygotował i przyjął ,,Nowiczoka ,,taka propaganda tylko u Ruskich /Kresy 24.pl
Maciej Płatov2020.09.23 11:35
Koniaczek dla Mateusza Jakuba Morawieckiego od W.Putina.Za danie pretekstu BY W Białorusi BYŁY STAŁE BAZY Rosyjskich WOJSK rusofobia PREMIERA SKAZAŁA BIAŁORUŚ NA ,,PRZYJAŹŃ Z Rosją
Polka2020.09.23 11:09
Eskalacja lokalnych konfliktów, polaryzacja politycznych stanowisk, wzrost napięcia między mocarstwowego, pierwsze próby paraliżu globalnego (COVID), metodyczny globalny program moralnej deprawacji, powszechna walka z Kościołem. Jakoś niebezpiecznie zaczyna się to układać, a wystarczy tylko Bogu wiernym być.
Jarosław Karłowaty2020.09.23 11:24
wystarczy nie pluć na dużego sąsiada, nie wykonywać polecę judeseja i Polska staje się bezpieczniejszym krajem ale jak to ma w zwyczaju zażydzony PIS szuka wrogów blisko a przyjaciół daleko, ich przyjaciel judesej woli ewentualną wojnę z Rosją odbyć na terytorium Polski a nie swoim co Partia Interesu Syjonu im ułatwia
Jakub2020.09.23 10:43
No to Targowica 2 zadowolona. A PiS robi awanturę z ludźmi prawymi. Być może mylę się ale artykuły na portalach są nierzetelne, panuje zamęt, brak prawdy, rzecznicy serwują głupią propagandę, bełkot.
No i taki efekt sorosowych protestow2020.09.23 10:25
co wy ludzie macie w głowie?Apropos' nasze hodowle wyląduja na wolnej jeszcze od hitlerowskich pomysłów ochrony zwierząt własnie na Białorusi tak jak gęsi.