WHO zabiera głos ws. dystrybucji szczepionek: To moralna katastrofa - zdjęcie
18.01.21, 14:56Fot. screenshot - YouTube (Global News)

WHO zabiera głos ws. dystrybucji szczepionek: To moralna katastrofa

5

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus odniósł się do dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. Stwierdził, że przez egoizm najbogatszych państw, światu grozi „moralna katastrofa”.

Szef WHO wzywa najbogatsza państwa świata do sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. Podkreślił, że zawieranie przez najbogatsze państwa osobnych umów z koncernami produkującymi szczepionki skutkuje tym, że do tej pory niemal wszyscy zaszczepieni pochodzą z 49 najbogatszych państw świata. Na 40 mln zaszczepionych osób jedynie 25 dawek trafiło poza te kraje.

- „Nie 25 milionów, nie 25 tysięcy, tylko 25” – zaznaczył Tedros.

Ocenił, że taka postawa bogatych państw zagraża programowi COVAX, który ma zapewnić dostęp do szczepionek biedniejszych państwom. W ramach tego programu do tej pory zawarto umowy na zakup 1,3 mld dawek szczepionek dla 92 krajów. Pierwsze dostawy są przewidywane na luty, jednak WHO alarmuje, że mogą one zostać opóźnione.

- „Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że nawet w sytuacji kiedy szczepionki dają nadzieję niektórym, staną się kolejną cegłą w murze nierówności między światami bogatych i biednych” – stwierdził szef WHO.

kak/PAP

Komentarze (5):

kasikas2021.01.18 16:14
cieszmy się mamy już ogromny spadek zakażeń,,,a tylu już przechorowało że śmiem twierdzić że osiągnęliśmy na tego wirusa stadną odporność
kasikas2021.01.18 16:11
ale filantrop się znalazł....,,,tylko zapomniał o najbogatszej Szwajcarii co w ogóle zrezygnowała z tych szczepionek...
Kick2021.01.18 15:55
Niebezpieczniejsza jest odra :) A z drugiej strony - taki film - "2012" i arki przygotowane dla bogatych. Czy coś się zmieniło czy ten gość z WHO spadł z kosmosu.
grimm2021.01.18 15:47
No właśnie, własnie. Taka niesprawiedliwość się dzieje, a tu trzeba eliminować biednych jako nie przydatnych dla eskimoskich interesów. Biedni i starzy w pierwszej kolejności ! Wielki Brat musi dyscyplinować bo się plan zawali ! A na dodatek ci bogaci mogą sie wkurzyć i ujawnić śmiertelną statystykę, a może i wstrzymać plan. Bieda jest słabsza, bo kacyki bardziej przekupni..
Anonim2021.01.18 15:16
Jakbym poczuł się zagrożony covidem, zaszczepił bym się na gruźlicę lub polio, a nie faszerował jakimś gównem i to 2 razy w odstępie 21 dni. Przed covidem chronią też przeziębienia wywołane innymi koronawirusami, ale nikt nie wie jakby to zrobić.