W Kościele funkcjonuje wiele rytów. Dlaczego papieżowi przeszkadza tylko ten jeden?  - zdjęcie
30.07.21, 16:08Fot. Wikipedia (domena publiczna)

W Kościele funkcjonuje wiele rytów. Dlaczego papieżowi przeszkadza tylko ten jeden?

22

Motu proprio Traditionis custodes papieża Franciszka nałożyło ograniczenia na sprawowanie tradycyjnej Mszy łacińskiej. Oprócz rozczarowania wiernych uczestniczących w liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, dokument papieża wywołał też kontrowersje co do jego zasadności i argumentacji, jaka za nim stoi, oraz pytania o inne formy sprawowania Mszy św., które są aprobowane przez Watykan. Niewielu wiernych zdaje sobie sprawę, że istnieje trzecia forma rytu rzymskiego, którą mogą sprawować byli anglikanie nawróceni na katolicyzm.

Jak pisze Benjamin Starnes z „Church Militant”, „anglikańska adaptacja rytu rzymskiego była częścią większej inicjatywy doprowadzenia anglikanów do jedności z Kościołem katolickim zapoczątkowanej przez papieża Benedykta XVI jego konstytucją apostolską Anglicanorum coetibus. Dążyła ona do przyjęcia anglikańskich konwertytów do katolicyzmu poprzez uznanie elementów katolicyzmu w tradycyjnej anglikańskiej liturgii i modlitwach. W rezultacie stworzono w 2012 r. specjalną jednostkę prawną o nazwie Ordynariat Personalny Katedry Świętego Piotra, by przyjąć anglikańskich konwertytów na katolicyzm”.

Z kolei papież Benedykt XVI pisał w Anglicanorum coetibus: „Nie wykluczając celebracji liturgicznych według Rytu Rzymskiego, Ordynariat może sprawować Najświętszą Eucharystię oraz inne sakramenty, Liturgię Godzin oraz inne celebracje liturgiczne według ksiąg liturgicznych właściwych tradycji anglikańskiej, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską, aby w obrębie Kościoła katolickiego zachować tradycje liturgiczne, duchowe i duszpasterskie Wspólnoty Anglikańskiej jako cenny dar, karmiący wiarę członków Ordynariatu oraz skarb, którym można się dzielić z innymi”.

Aby upewnić się co do zgodności z autentycznym kultem katolickim, ustanowiono specjalną komisję o nazwie Anglicanae Traditiones, która ustaliła tradycyjne elementy katolickie w tradycyjnych anglikańskich nabożeństwach. Następnie w roku 2015 zatwierdzono Mszał, „który reprezentuje język długiej tradycji ksiąg liturgicznych od 1549, poprzez lata 60-te XX wieku, trwając aż do dziś”. Te działania miały na celu utrzymanie jedności Kościoła katolickiego.

Tymczasem wielu krytykuje Traditionis custodes papieża Franciszka, który ogranicza sprawowanie tradycyjnej Mszy łacińskiej z tym samych powodów – dla zachowania jedności. Bp Steven Lopes, który został wyświęcony na pierwszego biskupa Ordynariatu Personalnego, zwracał w 2016 uwagę, że ten sam papież zaaprobował Mszał z roku 2015, przez co dał „konkretny wyraz wizji papieża Benedykta XVI dla jedności chrześcijan. Ta wizja jest zasadniczo następująca: Jedność w wierze pozwala na różnorodność wyrazu tej samej wiary”.

Czy można się spodziewać, że w imię „jedności” również i ta inicjatywa Benedykta XVI zostanie  zanegowana przez kolejnego papieża?

 

jjf/ChurchMilitant.com, sanctus.pl

Komentarze (22):

Lucek2021.07.31 11:19
Niezawodnie śmieszne są te wasze spory, który ryt lepiej się do guseł nadaje... LoL
Detonator2021.07.31 8:50
Na końcu czasów Lucyfer przypuści atak na kościół najbardziej skuteczny (ale bramy piekielne Go nie przemogą). A mianowicie - tzw. p[piąta kolumna czyli próba zniszczenia od środka. Co katolicy powinni robić - to proste - modlić się o nawrócenie tych kapłanów, którzy świadomie czy nie świadomie ten plan realizują.
kp2021.07.31 7:27
Ten artykuł to słaby argument. Anglikanie, którzy powrócili do jedności z papieżem, nie roszczą sobie prawa do bycia jedyną słuszną częścią Kościoła, która sprawuje jedyną słuszną Liturgię, a jak poczytać większość forów "tradsów" czy też wypowiedzi na tej stronie internetowej, można odnieść przeciwne wrażenie.
Pokora Papieża Franciszka w wydaniu jezuickim.2021.07.31 6:22
Coś ta Franciszkowa wizja świata strasznie zamordystyczna.
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.07.30 18:40
JUŻ NAPIERDALAM w KLAWIATURKĘ DOBRE 11 godz. . . . NIEŹLE MI IDZIE SRRANIE I RZYGI NIENAWIŚCI . . . .. Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Anonim2021.07.30 18:28
/stp/ Pytasz: "Dlaczego papieżowi przeszkadza tylko ten jeden obrządek?" Odpowiadam z doświadczenia: Bo tylko ten jeden obrządek aktywnie walczył, obrzydzając ludziom naukę Kościoła soborowego, jego sakramenty i Komunię św., czego dowodem ten obrazek zwielkiego bilbordu przydrożnego: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/bluznierstwa-lefebry.jpg
matis892021.07.30 17:54
Gdy Bergoglio Nie Katolik Fałszywy Prorok Antychrysta sfałszuje liturgię i przeistoczenie co jest jego celem i zadaniem dla Antychrysta, wówczas katolicy mieliby możliwość przejścia na Mszę Św. Trydencką. Teraz już takiej możliwości nie będą mieli, dlatego oszust Bergoglio zlikwidował to za wczasu, przed następną dewastacją.
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.07.30 17:47
JUŻ NAPIERDALAM w KLAWIATURKĘ DOBRE 10 godz. . . . NIEŹLE MI IDZIE SRRANIE I RZYGI NIENAWIŚCI . . . .. Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Anonim2021.07.30 17:19
/stp/ Papieżowi nie przeszkadza sam ryt mszy. Pisał o tym do biskupów, że mu przeszkadza niewygaszana lecz rosnąca wrogość lefebrystów do dekretów soborowych, do nauki Kościoła, do jego sakramentów, obrzędu mszy i podawania Komunii. Przypatrz się, jak tradycjonaliści/lefebryści znieważają komunię podawaną na rękę (na wzór Pana Jezusa). Takie bilbordy umieszczali przy drogach krakowscy tradycjonaliści - ze Stowarzyszenia Piotra Skargi. Tak znieważali Eucharystię: http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/bluznierstwa-lefebry.jpg
MNShadow2021.07.30 19:04
Głupoty piszesz. Choć to wynika z niewiedzy. Mało osób (szczególnie w Polsce) zdaje sobie sprawę że to Sobór Watykański II jest przyczyną wielu problemów i odchodzenia od wiary, przez jej rozmydlenie. A że obecny papież jest wręcz skrajnym modernistą, to już inna historia. Z resztą ciekawie i dość dokładnie tłumaczy to Lisicki w książce "Dogmat i Tiara", którą polecam. Dużo rzeczy tłumaczy i warto wziąć ją pod uwagę. Pozdrawiam, MNShadow.
matis892021.07.30 17:10
Przypominam, Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik sługa Antychrysta 7.10.2019 wprowadził do KK demona Pachamame, biblijną Ohydę Spustoszenia. Od tego czasu trwa czas Antychrysta. Jak mówi ks. Daniela od Ohydy Spustoszenia 1290 dni. 7.10.2019 + 1290 = 18.04.2023r.. Jest to wtorek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
matis892021.07.30 17:09
Z prostego powodu. Tradycyjna Msza. Św. stoi na drodze Antychrysta, którego Bergoglio jest Fałszywym Prorokiem z Apokalipsy św. Jana. Antychryst będzie małpował Jezusa, przejmie mury KK, będzie mówił w wielu językach, ale po łacinie nie wypowie ani jednego słowa.
Anonim2021.07.30 17:23
/stp/ A ten obrazek z bilbordu lefebrystów nie jest dziełem Belzebuba? http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/bluznierstwa-lefebry.jpg
matis892021.07.30 17:33
Zadaniem Bergoglio Fałszywego Proroka Nie Katolika z Apokalipsy Św. Jana jest uwiarygodnienie Antychrysta, a nie belzebuba. I budowanie Religii Światowej.
bogdanus2021.07.30 16:43
Zacna msza łacińska w KK jest od wieków i jakoś nie rozbiła czy osłabiła KK. Dlaczego wiernym KK to się robi.
Anonim2021.07.30 17:22
/stp/ Nie zrobił tego wiernym Kościoła, tylko wojownikom z Kościołem, jego nauką i sakramentami. Wyjaśnił to papież w oddzielnym w liście do biskupów.
­ ­ ­2021.07.30 16:35
Doktryna starowierców nie różni się zasadniczo od nauczania kanonicznych Kościołów prawosławnych. Podstawową cechą wyróżniającą jest stosunek do obrzędów – staroobrzędowcy uznają za ważne jedynie te odprawiane według ksiąg liturgicznych sprzed reformy Nikona i traktują najmniejsze odstępstwo od tradycyjnych zwyczajów jako grzech śmiertelny. W teologii staroobrzędowej kluczowe miejsce zajmuje wiara w świętość ziemi ruskiej i Moskwę – Trzeci Rzym, co też uzasadnia przekonanie o wyższości rosyjskich tradycji religijnych nad wszystkimi innymi. W XVII–XVIII w. w myśli religijnej starowierców znaczące miejsce zajmowało także oczekiwanie na rychły koniec świata i nadejście Antychrysta.
­2021.07.30 16:35
Od połowy lat 50. XVII w. staroobrzędowcy zaczęli porzucać dotychczasowe miejsca zamieszkania i zakładać w trudno dostępnych miejscach własne kolonie; motywacją dla tego typu zachowania było przekonanie o rychłym nadejściu Antychrysta na ziemię. W 1667 sobór moskiewski uznał stare obrzędy za herezję. Władze kościelne i świeckie rozpoczęły masowe prześladowania starowierców, które trwały do końca XVII stulecia. Pełnię praw obywatelskich staroobrzędowcy uzyskali dopiero w 1905, po wydaniu przez cara Mikołaja II edyktu tolerancyjnego.
­ ­ ­2021.07.30 16:32
Staroobrzędowcy, starowierzy, starowiercy (ros. старообрядчество)[a] – wyznanie powstałe wskutek rozłamu (cs. raskoł) w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Staroobrzędowcy nie uznali reformy liturgicznej patriarchy Nikona z lat 1652–1656, upodabniającej obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich. W ich ocenie wszelkie zmiany typowo ruskich tradycji liturgicznych były herezją i wyrzeczeniem się jedynej prawdziwej wiary. Przywódcami staroobrzędowców byli protopop Awwakum Pietrow, diakon Fiodor i mnisi Monasteru Sołowieckiego.
Maciej Piwowar2021.07.30 16:25
Nie ma co się dziwić .Argentyński Mason za cel ma ROZBICIE JEDNOŚCI w Kościele Katolickim. To nie Biskup Rzymu ,to NIEWIERZĄCY Mason.
Anonim2021.07.30 18:22
Ale to nie Franciszek, lecz lefebryści walczyli z liturgią i Komunią Kościoła katolickiego w czasie pandemii takimi obrazkami - olbrzymimi bilboardami bluźnierczymi przy drogach. http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/bluznierstwa-lefebry.jpg
Maciej Piwowar2021.07.31 9:21
@ Anonim>>> Błędem Watykanu jest ATAK ,na Ryt Łaciński. Bo Moim zdaniem KAŻDY modlić powinien się w Rycie Którym jest OCHRZCZONYM.A My Słowianie w Rycie Cyryla i Metodego>>> Ryt Słowiański.