W Iraku Papież usłyszał śpiewy z początków chrześcijaństwa [Nagranie] - zdjęcie
08.03.21, 15:52fot. yt/shalom world

W Iraku Papież usłyszał śpiewy z początków chrześcijaństwa [Nagranie]

7

Podczas swej wizyty apostolskiej w Iraku Franciszek spotkał się z wiernymi starożytnych Kościołów chrześcijańskich, ale poznał również jedną z najstarszych tradycji liturgicznych. W Bagdadzie po raz pierwszy sprawował Eucharystię w obrządku chaldejskim, który powstał u początku chrześcijaństwa w Babilonii, a którego język wywodzi się z języka aramejskiego, którym posługiwał się Jezus.

Wskazuje na to siostra Narjis z irackiego zgromadzenia Córek Najświętszego Serca Jezusa. Pochodzi z Bagdadu, aktualnie studiuje na Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej, gdzie zabiega o zachowanie tradycji muzycznej swego Kościoła, która, jak podkreśla, wyrasta z I w. i jest zakorzeniona w tradycji perskiej. Muzyka ta inspiruje się śpiewem aniołów, które usłyszał prorok Izajasz, a następnie również św. Jan w objawieniu spisanym w Apokalipsie.

Nasze śpiewy to dialog z Chrystusem

Nasza muzyka to wielki skarb. Pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nasza liturgia ukształtowała się w języku aramejskim, przetłumaczonym potem na arabski. Jej twórcami są ojcowie Kościoła, w tym znany również na Zachodzie św. Efrem. Zarówno liturgia, jak i śpiew wyrasta z teologii orientalnej. Śpiew zawsze opiera się na dialogu między wiernym i Chrystusem i prowadzi do głębokiego zjednoczenia z Panem. Jego specyfika pod względem muzycznym polega między innymi na tym, że do dziś zachował ćwierćtony, które nie są już znane w świecie zachodnim. Nasze śpiewy zachowały się w tradycji ustnej, spisanej potem przez naszych kapłanów. Teraz trzeba znaleźć sposób na to, by zachować tę wielką i pradawną tradycję, by jej nie stracić i przekazać ją przyszłym pokoleniom.“

Śpiew z liturgii chaldejskiej o Chrystusie budującym Kościół na skale

 

AUDIO

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (7):

Anonim2021.03.9 9:02
"Kto nie płaci – ten nie je. Podobnie kto nie stoi na liście – ten nie płaci – i nie je."
I po co się tam pcha?2021.03.8 19:23
j.w.
Loth i jego curki2021.03.8 19:03
Uwaga!!! Poniewarz Ten Cyniczny Polakożerca I Zapiekły Wróg Kościoła == Tj. Niejaki Anonim (Plus Masa Jego Klonów: Aaatomek == Ladychapel == Po 11… == Katolicka Kretynizacja Polski I In.) Grasuje Tu Bezkarnie Od Lat (A Administrator Frondy == O Ile Jest Jakiś == Konsekwentne Udaje Głuchego) Proponuję == Aby Każdy Wstawiał Pod Jego Nickami Normalne Wpisy == Ewentualnie Jakieś Absurdalne Parodie Jego Antypolskich Lub Filosemickich Komentaży. Zresztą Wielu Już Tak Robi == W Ten Sposób == Przy Niewielkim Wysiłku == Wspólnymi Siłami == Rozmyjemy Ten Obraźliwy Dla Polaków Bełkot Nie Do Pomyślenia Na Innych Forach. Dyżurny Anonim == Lub Ktoś Z Jego Bandy Będzie Najpierw Obleśnie Rechotał (CYT.: " „Buhahahaha”) == Potem Będzie Błaznował („Jest Mi Bardzo Wszystko Jedno”) Oburzał Się Na „Bolszewickich Złodziei Nicków” == Potem Zarzuci Koneksje Ze Stalinem (On == Tenczowy Lewak!) Będzie Rozdzierał Szaty Na Metody Katolików (Częsty Trick Obłudnych Ateistów I Agnostyków) Wreszcie Oskarży O Faszyzm (?) Oraz Antysemityzm (To Ich Odwieczny == Mocno Już Wyświechtany Zarzut) == A Nawet O Szmalcownictwo (Sic!) == A Na Koniec Będzie Już Tylko Żygał Na – Oczywiście Karygodną == Ale Często Wyolbrzymioną Lub Wręcz Zmyśloną – "Pedofilię W Kościele" == Pomorzecie!
ksioncklajn2021.03.8 17:33
moze sie nawroci........
matis89 - płacą ci, ty chuju nie katolik2021.03.8 16:17
JAK ŚMIESZ! - - - OJCIEC ŚWIĘTY NIE JEST TWOIM PAPIEŻEM! - - - KATOLICYZM NIE JEST TWOJĄ WIARĄ! - - - Kremlowska K U R WO!
matis892021.03.8 16:00
Ta wizyta ma wymiar symboliczny. Przed ujawnieniem się Antychrysta na Bliskim Wschodzie który zaprowadzi tam fałszywy pokój za który massmedia, politycy, korporacje i gwiazdeczki będą go wielbić pojechał tam jego Fałszywy Prorok Bergoglio Nie Katolik by głosić fałszywy pokój Antychrysta.
APEL2021.03.8 15:56
UWAGA!!! Ponieważ ten cyniczny polakożerca i zapiekły wróg Kościoła, tj. niejaki Anonim (plus masa jego klonów: AAAtomek, ladychapel, Po 11…, katolicka kretynizacja Polski i in.) grasuje tu bezkarnie od lat (a administrator Frondy, o ile jest jakiś, konsekwentne udaje głuchego), proponuję, aby każdy wstawiał pod jego nickami normalne wpisy, ewentualnie jakieś absurdalne parodie jego antypolskich lub filosemickich komentarzy. Zresztą wielu już tak robi. W ten sposób, przy niewielkim wysiłku, wspólnymi siłami, rozmyjemy ten obraźliwy dla Polaków bełkot, nie do pomyślenia na innych forach. Dyżurny Anonim, lub ktoś z jego bandy będzie najpierw obleśnie rechotał („buhahahaha”), potem będzie błaznował („jest mi bardzo wszystko jedno”), oburzał się na „bolszewickich złodziei nicków”, potem zarzuci koneksje ze Stalinem (on, tęczowy lewak!), będzie rozdzierał szaty na metody katolików (częsty trick obłudnych ateistów), wreszcie oskarży o faszyzm (?) oraz antysemityzm (to ich odwieczny, mocno już wyświechtany zarzut), a nawet o szmalcownictwo (sic!). A na koniec będzie już tylko rzygał na – oczywiście karygodną, ale często wyolbrzymioną lub wręcz zmyśloną – pedofilię w Kościele.