W 2020 zamordowano na świecie 20 misjonarzy, wielu zmarło na COVID-19 - zdjęcie
01.01.21, 09:44fot. pixabay.com

W 2020 zamordowano na świecie 20 misjonarzy, wielu zmarło na COVID-19

4

W minionym roku na świecie zginęło 20 misjonarzy: kapłanów, osób zakonnych i świeckich – wynika z raportu opublikowanego przez watykańską agencję misyjną Fides. „Do tej liczby należy doliczyć misjonarzy, którzy zmarli na koronawirusa, ponieważ do końca służyli powierzonym sobie ludziom” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Giuseppe Pizzoli.

Raport informuje, że wśród ofiar znajduje się 8 kapłanów, 1 zakonnik, 3 siostry zakonne, 2 seminarzystów i 6 świeckich. Najwięcej osób zginęło w Ameryce (bez rozróżniania na Północną i Południową) - 8, następnie w Afryce – 7, w Azji – 3 i w Europie – 2 osoby. Najwięcej ludzi Kościoła zginęło w Nigerii, Nikaragui Argentynie, Indonezji i we Włoszech. W tym ostatnim kraju zamordowano dwóch kapłanów, powszechnie nazywanych męczennikami miłosierdzia. Są to ks. Roberto Malgesini i br. Leonardo Grasso.

Ta lista przypomina nam, że męczeństwo dużo częściej wpisane jest w chrześcijaństwo niż nam się to współcześnie wydaje. – mówi ks. Pizzoli, który odpowiada za Papieskie Dzieła Misyjne we Włoszech.

- „Musimy pamiętać, że w minionym roku wielu misjonarzy zostało zabitych nie przez ludzi, ale przez koronawirusa. Wciąż nie znamy dokładnej liczby. Misjonarzy, którzy podejmując osobistą decyzję zostało w krajach, do których zostali posłani, dzieląc dzień po dniu życie z ludźmi i właśnie z powodu tej wierności swemu posłaniu wystawili się na zagrożenie zarażenia. Niektórzy zmarli, ponieważ nie mieli dostępu do odpowiedniej opieki medycznej – mówi papieskiej rozgłośni ks. Pizzoli. – Dla mnie jest to świadectwo wierności własnej misji. Nawet pandemia nie powstrzymała ich pragnienia dzielenia się Ewangelią i bycia przy powierzonych im ludziach w chwilach największych trudności.“


Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze (4):

Anonim2021.01.1 14:20
Bóg tak chciał, Bóg ich zamordował!
Pokolenie JU2021.01.1 13:23
Ja też się czuje męczennikiem, bo zostałem zmuszony w uczestwnictwie w 608 godzinach w religii w różnych szkołach nie licząc uroczystości religijnych na które bywałem zabierany siłą.
rebeliant2021.01.1 9:54
"Ta lista przypomina nam, że męczeństwo dużo częściej wpisane jest w chrześcijaństwo niż nam się to współcześnie wydaje" - jeśli już to męczeństwo jest wpisane w bandytyzm, na który cierpi cały świat. Każde dziecko katowane w domu jest dokładnie takim samym męczennikiem co dorośli świadomi. Męczenników na całym świecie, których zamordowano jest cała galaktyka. Uważam, że KK zbyt ściśle zawęża ten zbiór, kierując się wytycznymi zbudowanym na przeświadczeniu, że to tylko oni tu mogą wyzionąć ducha za Jezusa, że oni mają tę banderolę niebios.
Stwórca2021.01.1 9:49
Co to jest w porównaniu do ilości zamordowanych zwierzą zoolokaust trwa w najlepsze ! powinno być jedyne słuszne prawo śmierć za śmierć jedno zwierzę jeden człowiek który de fakto też jest zwierzęciem tylko bardziej rozwiniętym ! miejmy nadzieję ze bóg ukarze ludzi taką samą ilością śmierci co ludzie innym zwierzętom .