Von der Leyen: Otrzymaliśmy od Polski Krajowy Plan Odbudowy. Dziś KPO zajmie się Sejm - zdjęcie
04.05.21, 07:24Fot. Kancelaria Sejmu (Aleksander Zieliński) via Flickr, CC BY 2.0

Von der Leyen: Otrzymaliśmy od Polski Krajowy Plan Odbudowy. Dziś KPO zajmie się Sejm

10

Kierująca pracami Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła, że do UE wpłynął Polski Krajowy Plan Odbudowy. Dzisiaj w Sejmie odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

Dzisiaj Sejm zajmie się głosowaniem nad Krajowym Planem Odbudowy. Jest to kluczowy dokument z perspektywy uzyskania przez Polskę pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Każdy kraj członkowski UE musi przygotować taki plan, a następnie przesłać go do Komisji Europejskiej.

W poniedziałkowy wieczór von der Leyen potwierdziła, że do KE wpłynął polski KPO.

Wczoraj po południu poinformował o tym także rzecznik rządu Muller. Dzisiaj Mateusz Morawiecki ma spotkać się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim w celu dyskusji na temat Funduszu Odbudowy i wdrażania unijnych środków.

- Dokument na ten moment jest zamknięty, tzn. nie podlega weryfikacji. Dlatego odwlekanie głosowania, decyzji w tej sprawie czy ratyfikacji jest nieuzasadnione, bo z naszej inicjatywy nic w tym dokumencie już się zmienić nie może - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Koalicja Obywatelska domaga się przełożenia posiedzenia Sejmu i odroczenie go o 14 dni tj. do czasu poznania ostatecznej wersji Krajowego Planu Odbudowy. Motywowane jest to zwiększeniem "transparentności prac Sejmu oraz poszerzeniem wiedzy posłów na temat ostatecznego kształtu Krajowego Planu Odbudowy".

Koalicja Obywatelska nie zdecydowała jeszcze, jak zachowa się w trakcie głosowania. Głosy wewnątrz klubu mają być podzielone - część posłów domaga się głosowania przeciwko, a część wstrzymania się od głosu.

Lewica zaś, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poprze Fundusz Odbudowy.

- Zapowiedzieliśmy, że poprzemy Fundusz, jeśli nasze warunki znajdą się w ostatecznej wersji Krajowego Planu Odbudowy, a rząd prześle go do Brukseli. Po potwierdzeniu, że Komisja Europejska otrzymała Plan Odbudowy uwzględniający nasze postulaty, we wtorek poprzemy ratyfikację - powiedział Adrian Zandberg.

Fundusz Odbudowy może liczyć również na poparcia Porozumienia Jarosława Gowina. Głosowanie za KPO zapowiedział także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Głosowanie przeciwko konsekwentnie zapowiada Solidarna Polska.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest znane od grudnia i się nie zmieniło. Nie zmieniły się też argumenty związane z tym, dlaczego nie możemy poprzeć takiego kształtu budżetu unijnego - powiedział Sebastian Kaleta z ugrupowania Ziobry.

jkg/pap

Komentarze (10):

W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N2021.05.5 18:35
O­­­c­e­­­ń­ ­m­­­o­­­j­ą­ ­­­m­ł­­o­d­­ą­­ ­­­c­­i­­­p­­k­­ę­ ­-­ ­­W­­­W­­W­­.­­­X­­1­7­­.­F­­U­N
edi2021.05.4 10:22
Po transformacji slyszelismy, ze Polska jest w odbudowie, teraz wciskaja kit jakby Polska przeszla przez jakies gruzowisko, skoro na nowo jest odbudowywana.Tymczasem na polecenie eurokratow niszczone sa kopalnie, przemysl, male firmy, rolnictwo, srednia klasa spoleczna. Koszt zniszczen wynosi okolo 1,5 bln.zl, oklamuja ze dostaniemy jakies 750mld.zl. UE nie ma zadnych swoich pieniadzy, a jedynie jest pasozytem innych panstw, wplacajacych ogromne skladki.Poszczegolne kraje staja sie zyrantami pozyczek eurokratow, ktorzy z naszej kasy beda nam dawac pseudopozyczki, jeszcze powiazane z "praworzadnoscia"na co zgodzil sie morawiecki z duda, z ogromnymi odsetkami!!!!!! Nie dziwnym jest ze Glapinskiemu nakazano kupienie 100 ton zlota, oczywiscie obciazajac narod Polski, aby miec zabezpieczenie w razie niesplacania dlugow, zapozyczonych przez bankstera morawieckiego z duda!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 11:23
PO zniszczylo caly przemysl ,zdruzgotalo rolnictwo,i rozgrabilo niemal wszystko. Teraz sie uzala i roni lzy,ze nie mozna juz krasc i rabowac !
harry2021.05.4 8:45
PO od dawna pod przewodnictwem Tuska realizowało na wspólne polecenie Moskwy i Berlina plan totalnej destabilizacji Polski poprzez wyprowadzenie jej ze struktur UE i faktyczny podział oraz podporządkowanie części Polski otwarcie Moskwie a pozostałej części niby - sojusznikowi Berlinowi. Rozbita Polska to wielowiekowe marzenie obu mocarstw. PO wykonywała to zadanie zarówno gdy była u władzy, jak i w czasie gdy jest w niby "totalnej" opozycji. Teraz te knowania "totalnych" stały się już oczywiste i nawet w UE wybałuszają ślepia, że tak blisko było. ktoś za to powinien odpowiedzieć karnie, bowiem mamy do czynienia z ewidentną zdrada Polski jako państwa.
Anonim2021.05.4 8:37
Nie dawać żadnej kasy PiSdzielcom, bo rozkradną!!! Te hieny nawet tornistry dzieciom i kontenery PCK potrafią okraść!
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 11:24
Komuna domaga sie monopolu do rabowania !
Ix Ypsilon2021.05.4 8:17
Czyli ta "dotacja", to brukselska lichwa.
Ix Ypsilon2021.05.4 8:14
A co jeśli się okaże, że Ziobro ma rację mówiąc: „Ta dotacja wcale nie jest bezzwrotna. Będzie przez Polskę spłacana przez 30 lat w postaci czterokrotnie wyższej składki członkowskiej i w podatkach, które Unia Europejska będzie mogła nałożyć na polskich obywateli i nasze firmy, w wysokości, której nie znamy” – stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do kwestii ratyfikacji ustawy o unijnym Funduszu Odbudowy.
Michał Jan2021.05.4 8:05
W tak dalece zmieniającej status Polski w UE sprawie, wymagania są zupełnie inne niż przegłosowanie zwykłą większością. Będzię się ciąło, jak lazanie, bo skarga do TK murowana.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.4 11:26
kabotyni z Konfederacji daza do zniszczenia Niepodleglosci na zlecenie Putina !