USA: Proaborcyjny lekarz zaproszony na katolicką konferencję. ,,To hańba'' - zdjęcie
07.02.20, 10:20Fot. Ilustracyjne, Suparna Sinha via Flickr, CC BY-SA 2.0

USA: Proaborcyjny lekarz zaproszony na katolicką konferencję. ,,To hańba''

13

Amerykańscy „pro-liferzy” protestują przeciwko zaproszeniu na katolicką konferencję lekarza wspierającego tzw. „małżeństwa” homoseksualne, aborcję i sprzeczne z nauką katolicką metody paliatywne.

Organizatorzy wydarzenia o nazwie „Caring for the Whole Person” (Troska o całą osobę), która ma się odbyć 7 II w Katedrze Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, zaprosili do udziału doktora Irę Byocka, specjalistę od opieki paliatywnej. Choć sam Byock ostrzegał w 2012 r. w artykule opublikowanym w czasopiśmie „The Atlantic” przed legalizacją prawa obywatelskiego do wspomaganego samobójstwa, to jego poglądy są dalekie od nauki Kościoła katolickiego.

Byock określa siebie jako zwolennika Partii Demokratycznej i „postępowca”, popierającego zarówno kontrolę broni palnej, alternatywne źródła energii, ale też największą organizację aborcyjną w USA, jaką jest Planned Parenthood, i aborcję. Także jego poglądy na opiekę paliatywno-hospicyjną budzą wątpliwości obrońców życia, którzy postanowili zorganizować protest na zewnątrz katedry.

Ron Panzer, przewodniczący Hospice Patients Alliance, stwierdził, że Byock to „samozwańczy świecki humanista, który odrzuca świętość życia”. Panzer przypomina, że zaproszony prelegent poparł jeszcze w 1997 r. wprost „nadużycie w postaci sedacji terminalnej”, którą to metodę od tamtych czasów przyjęli specjaliści hospicjów, „wymuszając śmierć na niczego się niespodziewających ludziach starszych, niepełnosprawnych i chronicznie chorych”. Zdaniem Panzera „dla Kościoła sprzymierzanie się Byockiem jest hańbą”.

Wśród krytyków znalazła się m.in. Judie Brown z American Life League, która stwierdziła, że choć Byock jest „mile widziany w Watykanie”, to przyczynił się do sytuacji, w której opieka hospicyjna oraz „nowsza dyscyplina opieki paliatywnej” stały się narzędziami sprzedawców prawa do śmierci, którzy bardziej troszczą się o ekonomię opieki zdrowotnej niż o szacunek dla godności osoby ludzkiej”.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (13):

R2020.03.9 10:10
Papież i góra piramidy katolickiej już od dawna przekonuje płacący na nich lud boży (nie rozmawia się o czymś co jest oczywiste) że: 1) lepiej legalnie zabić kogoś starego przedawkowaniem środków znieczulających aby uniknąć jego wielkich cierpień, a zdecydują o tym jego spadkobiercy, 2) lepiej zabić płód w aborcji - aby uniknąć cierpień matki w wyniku jego urodzenia, 3) lepiej uznać że homoseksualizm nie jest grzechem - aby uniknąć cierpień gejów 4) lepiej zgodzić się na komunię z grzesznikami - aby uniknąć ich cierpień 5) lepiej nie krytykować nie moralnej władzy państw - aby uniknąć anarchii itd 6) lepiej nie nawracać innych bałwochwalczych religii - aby uniknąć ich oburzenia lepiej zwymiotować niż jeść łajno
Po prawej Ty po lewej ja2020.02.13 15:22
Ups, w Polsce mamy ludzi przyzwyczajonych do TVPiS - to znaczy dyskusja prowadzona jest wyłącznie przez ludzi z jednej strony konfliktu. Żeby przypadkiem nikt nie zadał niewygodnych pytań. Bez niewygodnych pytań nie ma ryzyka, że ktoś się przypadkiem zacznie zastanawiać i myśleć samodzielnie. A tak - jest jeden pogląd i tylko przerzucanie się farmazonami i przytakiwanie :D
Michał Pasierb 2020.02.7 13:17
"....Byock jest „mile widziany w Watykanie”, - to jest dopiero szokujące! używając ulubionego wyrażenia Frondy....Oczywiscie, o ile to prawda.
Terezjusz2020.02.7 16:14
Pała z czytania ze zrozumieniem! To nie jest wypowiedź "Frondy", tylko pani Judie Brown. A że ten pan był zapraszany do Watykanu, to można to sprawdzić bez trudu. Zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do Internetu. Np. tutaj: https://www.cacatholic.org/care-sick-and-dying-ca-program-spotlighted-vatican-conference
Michał Pasierb 2020.02.7 19:54
"Pała z czytania ze zrozumieniem!"-A gdzie ja napisałem,że to wypowiedź Frondy?? Frondowe to jest słówko "szokujące" nadużywane na tym portalu ;sprawdź proszę tytuły artykułów.Przymiotnik ten nagminnie tu występuje,odmieniany przez wszystkie przypadki.I właśnie do tego się odniosłem.Wiem że, osoba ta brała udział w konferencjach organizowanych przez Watykan.Ale nie można twierdzić,że jest "mile widziany", bo to ogólnik nic nie mówiący. Forma bezosobowa...Możesz mi odpowiedzieć z całą pewnością i odpowiedzialnością, przez kogo jest mile widziany?? Konkretnie: ;imiona,nazwiska i ewentualnie tytuły w hierarchii KK. Pozdr.
Protestant2020.02.7 11:50
@Klejnot Nilu Zgadzam się. Dojrzałe przekonania buduje się nie na wyciszeniu głosów oponentów, ale na posiadaniu argumentów dla własnych racji. Obawiam się jednak, że taka konferencja nie jest dobrą okazją do swobodnej wymiany poglądów i poszukiwania zbliżenia stanowisk. Niestety, nie znamy motywów takiego zaproszenia. Z drugiej strony byłoby dobrze, gdyby środowiska chrześcijańskie nie były aż tak hermetyczne, by nie potrafiły komunikować się z innymi. Chrystus, a później apostołowie, nie mieli obaw, by ze swoim przekazem stawać nawet wobec wrogiego audytorium. Tu sytuacja jest inna, bo to oponent jest jeden, a wierzący, jak się wydaje, w większości. Nie można również nie zauważyć, że postawy ludzkie czasami ulegają zmianie. Ta najważniejsza i najbardziej radykalna nazywa się nawróceniem. Prawda jest taka, że nikt nie rodzi się nawróconym, więc głoszenie kerygmatu jest tak ważne. Zamiast tego środowiska kościelne zazwyczaj wolą jedynie bronić swojego "stanu posiadania", co oznacza w praktyce rezygnację z otwartej debaty.
Krzysztof2020.02.7 11:19
Sedacja terminalna to nie żadne nadużycie frondosekciarze. Nie życzę Wam, żeby na własnej skórze, ani w bliskiej rodzinie konieczne było uzmysłowienie sobie z jakim bólem wiąże się nowotwór, zwłaszcza w opiece terminalnej. Obecnie w medycynie jednym z priorytetów jest radzenie sobie z bólem, gdy ból jest tak wielki, że dla poprawy potrzebne są dawki morfiny, oksykodonu, czy fentanylu na pograniczu śmierci, nie ma praktycznej stosowanej dawki maksymalnej dla tych leków, bo czym innym są sztywne liczby, a czym innym godne umieranie bez cierpienia. Na własne życzenie (magiczne słowo w medycynie) możecie się uszlachetniać w bólach, dla jakichś wyższych celów, ale nie wypowiadajcie się na ten temat, jeśli nie macie żadnego pojęcia o tym i Was to nie dotyczy. Tak długo, jak panuje tu zdrowy rozsądek nikt ludzi do umierania w bólach w stylu Matki Teresy zmuszał nie będzie.
Dam2020.02.7 11:50
Oni tutaj mają chyba jakiś kult cierpienia. Zwłaszcza cudzego, bo jakoś samemu żaden z nich się cierpieć nie kwapi.
Terezjusz2020.02.7 16:28
A skąd to wiadomo? Szanowny Pan/Pani wie, czego doświadczyli redaktorowie "Frondy"? Czyli parafrazując znany cytat filmowy: "I co ty, k..., wiesz o cierpieniu?" (To "ty" to cytat, nie "tykam" się z nieznajomymi).
Terezjusz2020.02.7 16:25
Wzburzenie niepotrzebne. Po pierwsze, proszę najpierw ze zrozumieniem przeczytać tekst. Jest tutaj przytoczenie wypowiedzi protestującego, a nie "Frondy". Po drugie, jeśli dobrze rozumiem tę wypowiedź, to jest mowa o nadużywaniu metody sedacji terminalnej nie po to, by zwalczyć ból, ale doprowadzić do przedwczesnej śmierci pacjenta. Nikt tutaj nie mówi o świadomym torturowaniu chorego. Po trzecie: lepiej się nie wypowiadać, co kto czego doświadczył, jeśli się nic na ten temat nie wie, bo można się mocno pomylić.
andrzejhahn32020.02.7 10:37
hanba dla ludzkosci to jest kiczowate,poganskie sekciarstwo katolickie
Klejnot Nilu2020.02.7 10:28
A czy czasem konferencje nie są po to, aby omówić istniejący problem, z różnych punktów widzenia? Ja wiem, że najlepsze i najprostsze są konferencje, na których wszyscy się klepią po plecach, ale to chyba nie o to chodzi?
Terezjusz2020.02.7 16:19
Konferencja ta odbywa się w szczególnym miejscu - w katedrze. I sprawia wrażenie konferencji katolickiej. Gdybyśmy znali jej program, moglibyśmy się zastanawiać, czy jest to kwestia "omówienia istniejących problemów z różnych punktów widzenia". Jeśli natomiast jej celem jest zaprezentowanie katolickiego punktu widzenia i mogą w niej uczestniczyć zwykli wierni, to może ona być wprowadzeniem w błąd. Tak jak np. wprowadzaniem w błąd jest fakt, że katolickiemu politykowi, który popiera aborcję, udziela się Komunii św.