,,Upokorzenie katolicyzmu''. Jest petycja do papieża ws. najbrzydszej szopki w historii - zdjęcie
17.12.20, 12:15Screenshot Youtube - Catholic Sat

,,Upokorzenie katolicyzmu''. Jest petycja do papieża ws. najbrzydszej szopki w historii

104

Tegoroczna szopka jest „niezrozumiała dla wielu mężczyzn i kobiet w każdym wieku i z każdej klasy, dla wielu ojców i matek; w szczególności dla ich dzieci, które chciałyby zobaczyć Jezusa, Maryję i Józefa takimi, jakimi naprawdę byli, a nie jako niemożliwe do odcyfrowania interpretacje” – piszą autorzy petycji do papieża Franciszka, prosząc o „przywrócenie tradycyjnych figur Jezusa, Maryi i Józefa” w szopce na placu św. Piotra w Rzymie.

Petycję zainicjował włoski znawca sztuki Benedetto Riba. W dokumencie zwraca się uwagę na „rozczarowanie i gorycz”, jakie odczuwają wierni w związku z tegoroczną szopką. „Chociaż ta scena z narodzin Chrystusa jest doceniana przez małą elitę miłośników współczesnej sztuki, zwykli ludzie nie odczuwają jej jako czegoś pięknego, jako żywej Ewangelii” – czytamy w petycji.

Autorzy zauważają także, że patrząc na to współczesne wyobrażenie trudno jest o radość, jaką odczuwali „ludzie czasów św. Franciszka”, kiedy oglądali wyobrażenie szopki betlejemskiej. To właśnie św. Franciszkowi z Asyżu przypisuje się stworzenie pierwszej szopki w Wigilię Bożego Narodzenia 1223 roku.

Szopka betlejemska na placu św. Piotra spotkała się z falą krytyki zarówno w mediach społecznościowych, jak i na portalach informacyjnych i opiniotwórczych. Zwracano uwagę na „monumentalną potworność szopki”, porównywano wyobrażone tam postaci do Darth Vadera z Gwiezdnych wojen, a także określono ją mianem „wyprzedaży garażowej człowieka uzależnionego od metamfetaminy”. „Gdyby to była sztuka na Broadwayu, prawdopodobnie zostałaby zamknięta w dniu premiery” – podsumował „New York Post”.

Vittorio Sgarbi, włoski krytyk i historyk sztuki, stwierdził: „Zostańcie w domu. Nie przychodźcie i nie patrzcie na to. Rzemieślnicy z Castelli w Abruzzo zazwyczaj tworzą autentyczne arcydzieła, ale to nie ma nic wspólnego z religią katolicką”. I dodał: „Postaci wyglądają jak astronauci. Nawet owca, wół i osioł są nierozpoznawalni. Być może papież nic nie wiedział o tym. Jednak brak wiedzy nie usprawiedliwia tej plugawości. Nie usprawiedliwia upokorzenia katolicyzmu”.

Innego zdania jest jednak filozof Angelo Bottone, który twierdzi, że dzieło artystów z Abruzzo wymagało „właściwego wprowadzenia dla tych, którzy nie znają jego kontekstu”. Wyjaśnia on, że „żłóbek nie jest historycznie ścisłym przedstawieniem, ale pokazuje Jezusa narodzonego w naszym życiu. Narodzenie Pana Jezusa jest wyobrażone we współczesnym życiu tych, którzy tworzą Presepe (żłóbek). To powszechne we Włoszech”. Stąd obecność astronauty jest zgodna z tradycją szopek betlejemskich, w których umieszcza się współczesne postaci polityków i celebrytów.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze (104):

Monika2020.12.21 14:48
"...filozof Angelo Bottone, który twierdzi, że dzieło artystów z Abruzzo wymagało „właściwego wprowadzenia dla tych, którzy nie znają jego kontekstu”. Wyjaśnia on, że „żłóbek nie jest historycznie ścisłym przedstawieniem, ale pokazuje Jezusa narodzonego w naszym życiu. Narodzenie Pana Jezusa jest wyobrażone we współczesnym życiu tych, którzy tworzą Presepe (żłóbek). To powszechne we Włoszech”". Ktoś może mi wyjaśnić to wyjaśnienie?
antoni.s2020.12.20 9:34
A ja wznoszę wołanie, ile k**** będzie jeszcze trwała ta szopka?, pytam się?.
Pierzasty2020.12.20 11:18
Poproś rodziców żeby nie zabierali cię i nie zmuszali cię na chodzenie do kościoła, bo cierpisz. A, nie chodzisz?! To czego ryja drzesz???
prawy2020.12.20 9:26
KOMUCHY to POtrafia wydawać "prawdziwe oceny DLA NICH PiS jest LEWACKI TO KIM WY JESTESCIE?????to glupoie wciskanie kitu!!! jest dobre dla lewackich nic nie rozumiejacych a tylko kłamstwa ,zamiana pojeć i przypisywanie innym swoich prawdziwych celowPRECZ Z KOMUNĄ!!!!!!D E K O MU NIZACJA!!!!!!
matis892020.12.19 18:38
1,2,3 lata i ujawni się antychryst na Bliskim Wschodzie ze swoim fałszywym pokojem. Zbierze pochwały od massmediów, rządów, polityków, gwiazdeczek i dostanie wsparcie od swojego Fałszywego Proroka Bergoglio Nie Katolika. Lewacki PIS natomiast już teraz oficjalnie wspiera satanistyczny, masoński i apokaliptyczny projekt państwa bezgotówkowego antychrysta do Znamienia Bestii.
Maria Błaszczyk2020.12.19 16:11
Ta szopka ma kilkadziesiąt lat, była wielokrotnie wystawiana... Nigdy nikomu nie przeszkadzała. Ciekawa jestem, jak to możliwe, że przez jakieś pół wieku nikogo nie "upokarzała", a teraz nagle zaczęła. No a co do oglądania "Jezusa, Maryi i Józefa takimi, jakimi naprawdę byli"... No cóż, po pierwsze nie wiemy, jacy naprawdę byli, bo nikt i mzdjęć nie porobił, ale wiemy, że jednak zapewne nie mieli blond loczków, niebieskich ocząt i nie nosili kolorowych ubranek, jak na wielu przedstawieniach, byli zapewne ciemnowłosi, ciemnoocy, śniadzi i najprawdopodobniej nie ubierali się zbyt wytwornie... A to jakoś nikomu nie przeszkadza, choć przyznaję, że jest to łatwe do zinterpretowania.
gość2020.12.20 10:40
Ta szopka, a właściwie jej fragmenty (niektóre rzeczywiście wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu) była pokazywana na wernisażach sztuki i innych tego typu eventach - a nie jako sakralny wyraz wiary. Przeznaczona dla "wyrafinowanych" ekspertów - maluczcy, a przede wszystkim dzieci, nie odnajdą tam nigdy żłóbka z Betlejem! No cóż, ale teraz dostęp do ucha papieża mają socjologowie,ekologowie,biskupi od LBGT - wierzący artyści już raczej nie! I tak dobrze , że nie wystawiono również Pachamamy!
PLUGAWA TA SZOPKA2020.12.19 14:07
JAK CAŁY KK
Anonim2020.12.19 12:57
Cały Kościół modli się codziennie za papieża. W każdej mszy jest on wspominany. Ile jest mszy dziennie? Może być i 100mln albo więcej. Rocznie daje to dziesiątki miliardów modlitw tylko ze mszy. Razem z innym to może być ponad 100mld modlitw za niego i za biskupów też. A jak widać modlitwy te spływają po nim i jego biskupach w Watykanie jak przysłowiowa woda po kaczce. Pytanie które sobie zadaję: czy te są takie nieskuteczne wobec zatwardziałości ich wyborów? Nieustannie brną dalej w szatańskie treści i antychrystusowy porządek świata.
Anastazy2020.12.19 13:54
Może dlatego, że o nich nie wiedzą, bo nikt im nie przekazuje informacji na temat tych modłów a modły to mówienie do siebie ¯\_(ツ)_/¯
Tom Bombadil2020.12.19 9:48
Bez wątpienia wśród tych figur szopkowych brakuje Pachamamy.
ULA2020.12.19 6:59
Szopka do szopki nie podobna. Iść zgodnie z modą to niebezpieczne dla Kościoła.
Anon2020.12.19 12:40
Czyli dla przykładu stylizowanie kościołów według mody barokowej w XVII wieku już nie było niebezpieczne? Argument trochę nie w punkt...
Taka jest prawda2020.12.18 23:50
Mam naprawdę gdzieś tę szopkę. Dla mnie zupełnie nie ma to znaczenie. Zupełnie mogłoby nie być szopek, no chyba tylko dla dzieci, gorzej jak ta infantylna religijność zatrzyma się na etapie szopki. Pobożność jest niezwykle ważna, ale rozumu nie zastąp - ks. Józef Tischner. Pomyśl kim dla Ciebie jest Chrystus po co przyszedł na świat. Czym jest dla Ciebie jego nauka, jaki ma na Ciebie wpływ i czy szopka nie jest tylko folklorem.
Anonim2020.12.19 8:44
Nikogo nie interesuje to co Ty masz gdzieś. Zastanów się lepiej nad tym co jest konsekwencją takiego a nie innego stanu rzeczy. Niestety pokazuje to co się dzieje w Watykanie i odsłania oblicze obecnego papieża a to już są znaki które na coś wskazują i może Cie to nie interesować ale poniesiesz tego konsekwencje. Tak samo jak kogoś mogą nie interesować przepisy drogowe ale konsekwencje ich nieprzestrzegania w postaci wypadku drogowego mogą być dla tej osoby bardzo dotkliwe. Także zalecam nauczenie się szerszego myślenia niż ograniczanie się tylko do konkretnego aspektu. Natomiast już kwestia tego czy szopka jest potrzebna to jest to fragment kultury i jest ona środkiem który ludziom wierzącym pomaga wejść w sferę sakrum. Rozumiem że według Ciebie powinniśmy odrzeć całą kulturę chrześcijańską z tego co ona posiada bo przecież w Jezusa można wierzyć bez kościołów, figur czy innych elementów ?
taka prawda2020.12.19 15:06
Dopowiadasz sobie. Nigdzie nie napisałam, że spotkanie z Chrystusem jest nieistotne w Kościele. ŻADNA TRADYCJA NIE PRZYBLIŻA CZŁOWIEKA DO BOGA, wręcz może szerzyć zabobon, a nawet zamazywać to co istotne. Dla osoby, która posiada więź z Panem Bogiem najważniejszy będzie On sam. Najpierw w Eucharystii, a później w drugim człowieku. Niestety później się kończy, że szopka ważniejsza jest od istoty Świąt Bożego Narodzenia, zaś Święta Wielkiej Nocy koszyczek ze święconkami od Triduum Paschalnego. Było mi dane poznać tradycje innych państw powiązane z wiarą katolicką, niektóre wprost były zaprzeczeniem nauki KK. Dojrzały katolik kieruje się Ewangelią oraz nauką Kk, a nie tradycją...
B.2020.12.19 9:47
Szopka nie jest folklorem ani wymysłem, jest ilustracją wersetów Ewangelii św. Łukasza 2, 1-14: "W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie[...] Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: "Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". Pierwszą szopkę zbudował św. Franciszek, czy sądzisz, że mu brakowało rozumu? Że jego religijność była infantylna? Szopka przypomina słowa Ewangelii, jest unaocznieniem okoliczności Narodzenia Chrystusa, o których pisze św. Łukasz, natomiast wół i osiołek są nawiązaniem do słów proroka Izajasza. Taka właśnie, ewangeliczna szopka powinna być, to nie jest infantylność, lecz EWANGELIA. Natomiast mieszanie Ewangelii z bóstwami sumeryjskimi, z kosmonautami, z brzydotą itp. pokazuje właśnie ludzką głupotę, a nie rozum. Boże Narodzenie to jest fakt obiektywny, takie właśnie Święto obchodzimy. A na pytanie: kim jest dla mnie Chrystus, powinniśmy odpowiadać codziennie, a nie tylko z okazji Bożego Narodzenia.
B.2020.12.19 10:30
I z okazji Bożego Narodzenia powinniśmy kontemplować nie tyle własne serce, czy nawet swoją własną religijność, lecz fakt Wcielenia Boga, przyjęcie przez Boga ludzkiego ciała, które się dokonało w okolicznościach opisanych w Ewangelii - ich ilustracją jest właśnie szopka. To jest WIELKA TAJEMNICA - WCIELENIE BOGA! Wcielenie w maleńkie, bezradne i bezbronne Dziecko, oddanie się Boga w ludzkie ręce, z powodu wielkiej miłości do człowieka. Narodzenie w stajence, nie w pałacu, w warunkach więcej niż skromnych - a przecież rodzi się Władca Wszechświata! To wszystko pokazuje szopka i głoszą kolędy - WIELKĄ BOŻĄ PRAWDĘ! Przepraszam za dosadność, ale mówić, że szopka to folklor i infantylizm może tylko idiota.
taka prawda2020.12.19 15:33
Oj, chyba nie zdajesz sobie sprawy, że każdy naród ma swoje tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia i doprawdy wiele z nich nie ma wiele wspólnego z Nauką KK, wręcz są zabobonem. Szopka jest i pozostaje folklorem. Osoba dojrzała w wierze kieruje się PRAWDAMI WIARY, EWANGELIĄ, PRZYKAZANIAMI NIE ZAŚ FOLKLOREM. Nie musze mieć szopki, by czytając Ewangelię wyobrazić sobie przyjście Chrystusa na świat...
Jakub2020.12.18 22:27
Czy ktoś może wie, kto się przemieszcza po apartamentach papieskich w Watykanie? Aktualnie uchodzący za papieża ks. Bergoglio tam nie zamieszkuje. Może pan prof. M. Dakowski albo bp Lenga uchylą tajemnicy? Oni czytali "Dom smagany wiatrem", nieżyjącego już księdza Malachi Martina. Podobno sprawa ma swój początek w 1963 roku.
Pogromca Smoków2020.12.18 22:17
Czyż ta szopka nie jest odzwierciedleniem współczesnych czasów ? Czy dalej ktoś wątpi, że żyjemy w czasach ostatecznych ? Marana Tha !
Anonim2020.12.18 20:33
Cały katolicyzm, szopka czy figurki są ważniejsze dla katolika od Boga.
Jakub2020.12.18 22:34
Anonimie z 21:33. Jesteś beznadziejnie głupi. To nie figurki ale zdarzenie, które przedstawiają jest ważne. To przypomina nam przyjście Boga w ludzkiej postaci na ziemię i zapoczątkowanie dzieła zbawienia upadłej ludzkości. Chyba jesteś wnuczkiem katów Polaków.
Anonim2020.12.18 23:31
Jakubie - to Ty do osobowej więzi z Bogiem i relacji z Nim potrzebujesz raz do roku szopki?! Serio?!
B.2020.12.19 10:47
A ty, Anonimie, żadnej więzi z Bogiem nie masz, wprost przeciwnie - kręci tobą demon, bo obrażasz ludzi, kpisz z katolików i z Jakuba, który bardzo mądrze ci odpowiedział. Obyś się opamiętał!
Anonim2020.12.19 15:25
A ty skąd wiesz, czy posiadam więź z Panem Bogiem, czy nie. Jesteś jasnowidzem? Nie, nie jestem ideałem jestem człowiekiem grzesznym, ale szkalowanie Papieża wydaje mi się bardzo nie na miejscu.
Jakub2020.12.20 3:05
do B. Dziękuję za wszystkie Twoje wpisy na tej stronie. Pozdrawiam.
Jakub2020.12.20 2:52
do 00:31. Dlaczego nie czytasz ze zrozumieniem moich komentarzy? Dlaczego mnie przypisujesz swoje wypowiedzi? Być może nie tylko jesteś głupi ale i podły. Otrzeźwiej jeśli to możliwe agitatorku zła! Do 16:25 a coś więcej o tym "szkalowaniu Papieża"?
Wacek2020.12.19 9:34
Jakubie,masz dużo w czubie ! Zamiast męczyć główkę głupotami idź spać.Dobrej nocy
Veepek2020.12.19 9:34
Jakubie jesteś typowym przedstawicielem tych wierzących, dla których symbole są ważniejsze od treści, jakie ze sobą niosą. "Święte" obrazki zamiast życia z miłością dla bliźnich i dbałością o otaczający nas świat. Ksiądz ważniejszy od Boga. Rytuał ważniejszy od prawdziwego życia. Taka jest wasza wiara. I z takich właśnie małych ludzi wywodzą się kaci. Nie tylko kaci Polaków, bo kat zawsze pozostanie katem. Twoje słowa: "Anonimie jesteś beznadziejnie głupi", "jesteś wnuczkiem katów Polaków" świadczą o twojej niewierze.
B.2020.12.19 10:54
Aleś się namędrkował veepeku!!! I niestety bardzo prymitywne i żałosne to twoje mędrkowanie.
Jakub2020.12.20 3:00
do Veepek 10:34. Czy swojej matce ofiarujesz prezenty na imieniny? do Wacek z 10:34. Czy ty coś chciałeś powiedzieć, nie krępuj się ale z sensem a tymczasem udajesz jasnowidza swym bełkotem.
Maciej2020.12.18 18:32
Odką na miejscu świętym stanęła ohyda Pachamamy która sprawiła zapowiedziane spustoszenie wszystko jest jasne.
Ina2020.12.19 15:46
Co Ci ta pachamama spustoszyła? Nie dla Ciebie ją tam postawili tylko dla Indian. Ty masz kapliczki oni pachamamę
Anon2020.12.18 18:04
Szacun za odwagę zerwania z barokizowanym standardem- nie jest może ładne ale należy docenić to, że wreszcie coś rusza do przodu, sztuka sakralna nie może stać w miejscu
Bonifacy2020.12.18 17:44
Błąd - w który usiłuje wprowadzić nas "artysta", autor tej "instalacji" - polega na tym, że: to nie Pismo Święte jest kopią sagi "Gwiezdne Wojny", ale to właśnie "Gwiezdne Wojny" są we wszystkich praktycznie warstwach tego dzieła wzorowane na Świętej Biblii.
lcf2020.12.18 17:00
mi się podoba, jaka wiara taka szopa
kaka2020.12.18 15:11
Nie bede wchodzil na poziom jest to dobra sztuka albo antytradycyjna.Jest pytanie ktore trzeba postawic i na nie odpowiedziec.Papiez mog sie na to niezgodzic i do tego niedopuscic a skoro to zrobil to----------Czy jest autentycznym pasterzem chrzecijanskim?czy jest sterowana pacynka za pieniadze mafi PII i bedzie dalej niszczyl i upokazal chrzescijan?
on2020.12.18 7:52
Macie poważniejsze problemy, niż wyjątkowo kiczowata szopka :)
MaxFiend2020.12.18 8:54
Dla tych, którzy wolą siano i barana jest może kiczem. Dla tych, którzy interesują się sztuką współczesną i potrafią trochę myśleć, niekoniecznie :-D
on2020.12.18 9:38
Ploty na frądzie nie są chyba zbyt dobrym miejscem dla miłośników sztuki współczesnej chyba że można pod to podpiąć pod konserwatywno-awangardowe bełkotanie :)
MaxFiend2020.12.18 13:49
Katotalibski dadaizm w czystym wydaniu :-D
lk2020.12.18 5:46
Papieżem jest Ratzinger . Ten jest podstawionym słupem
MaxFiend2020.12.18 8:51
Tchórz Ratzinger rzucił papierami i już jest nikim znaczącym.
Ksiądz Robak2020.12.17 23:38
Reformacja Kościoła jest niezbędną. Mamy dużo problemów z kapłanami bez powołania. Kościół musi być czysty. Watykan ma coraz większą tolerancje i to wiedział Papież Ratzinger. Tak dalej być nie może. Wrogowie naszej religii to wiedza. Hańba.
Poszanowanie2020.12.18 17:33
Tolerancja jest ZŁEM w czystej postaci. Wmówiono Wam/nam, że tolerancja jest czymś dobrym i pożądanym, i wielu w to uwierzyło - ale to jest herezja. Nie żadnej tolerancji, ale szacunku dla każdej osoby, ale prawdziwej miłości domaga się Duch. A najgorsze chyba jest to, że nawet wielu z powołanych - dla własnej wygody, dla [wcale nie] "świętego spokoju" uległo i razem ze światem bije pokłony dla tolerancji, rozmydlając Prawo oraz prawdę.
Faustyna2020.12.17 22:23
Szopka jest anty -bożonarodzeniowa, brzydka, zimna, odpychająca, obca nam kulturowo, futurologiczna, dziwnie kosmiczna, nie wzbudzająca żadnych ciepłych uczuć w sercach ludzi a więc.... spełnia swoje zadanie.
Leliwa2020.12.17 21:01
Ten kto myśli że szopka jest po prostu brzydka jest w wielkim błędzie. Ta szopka to przedstawienie poddaństwa danym bogom Babilonu (bóg Enki) Egiptu (bogini Izis) i wiele innych W przyszłym roku Franciszek zamierza pojechać do Iraku (gdzie chrześcijanie zostali zamordowani) na równinę UR , gdzie była największa i najstarsza świątynia boga Enki - 40 km dalej są ruiny wieży Babel. To miejsce dla demonologii jest tak ważne jak Częstochowa dla Matki Bożej, jak myślicie po co on tam pojedzie ?
fdfgffg2020.12.17 19:58
ej.. ale kosmonautę zostawcie no :) . a tak poważnie... to soa jaja celowe z Bozego narodzenia czy nieświadome? To jakiś absurd , taka szopka. Kto to zaakcpotwał? Ktoś to wiedzial wczesniej?
tera2020.12.17 17:48
Anunnaki bedo także i na ślońsku
Joanna2020.12.17 17:28
Czy Stwórca takiego stworzył człowieka?
Stanisław2020.12.17 17:24
Dzień dobry ...! Księże Prymasie ! Dzień dobry...! bracia i siostry ! Dzień dobry...! ........ Smacznego ! .........
a P2020.12.17 16:35
Dobry Boże. Jakiś meteoryt poprosze.. i rokawałkuj prosze to towarzystwo. Niech ich potem w piekle zszywają... całą wieczność
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2020.12.17 15:42
Katolicyzm sam w sobie jako szkodliwa szemrana ideologia jest upokorzeniem, poza tym, że jest też kpiną z rozumu.
tu-du2020.12.17 17:57
A co "Dumny Geju"powiesz o wierze w Allacha ? Bo gdybyś to napisał o ich wierze, to twoja duma razem z twoją "dumną," gejowską głową odciętą mieczem, za parę godzin... znaleziono by na śmietniku !!! I nawet nie pomogła by ci tu, krytyka katolicyzmu ?!
Człowiek rozumny2020.12.18 18:04
To to samo wystarczy porównać biblię, Koran i Tore to samo tylko ze zmienionymi imionami i miejscami po za tym muzułmanie uznają część starego testamentu :) proszę się dokształcić ^^
...2020.12.17 15:26
Mam nadzieję że Rzymianie na 24 grudnia wystawią właściwą szopkę.
Irena2020.12.17 15:14
To są "Potwory i obcy". mam nadzieję, że tę pseudo-szopkę da usunąć albo przynajmniej zasłonić.
antoni.s2020.12.17 14:45
Autorzy petycji nie widzieli chyba jeszcze papieża z kamieniem stojącego na czerwonej wodzie, czy jakoś tak, toby się zdziwili.
antoni.s2020.12.17 14:41
Podobnej petycji życzyłbym sobie w sprawie ukrócenia działalności powszechnej pedofilii w kościele kat.
aNTONI.s2020.12.17 14:57
Wspomnij coś o 99.9% przypadków pedofilii poza kk.
antoni.s2020.12.17 15:16
Do głowy przychodzi mi tylko andrzej samson i trynkiewicz, jak znasz więcej przykładów to się podziel wiedzą, a ino pamiętaj że księży jest chyba tylko ze 30 tys. w polsce zaś żyje 37 milionów ludzi czy coś koło tego, także weź pod uwagę proporcje, i nich cię to nie zniechęci.
Anonim2020.12.17 18:24
Całe mnóstwo nauczycieli ,trenerów ,lekarzy ,a nawet ojców ,wujków sasiadów ,poczytaj sobie ,sporo tego ,nie mówiąc o całych szajkach pedofilów ,tylko ty nie chcesz tego widzieć ,bo tamci ci nie przeszkadzają ,bo tak na prawdę to ciebie nie interesuje nawet ,tylko księża żli .Nie popieram i nie bronię żadnej pddofili .bo każda jest złem i nie ma gorszej i lepszej ,bo to nie ksiądz skrzywdził dzecko ,a ty na to przyzwalasz broniąc innych środowisk ,o których udajesz ,że nie wiesz .Ty jesteś właśnie obrońcą pedofilów.
Anonim2020.12.17 18:41
Jak ci się nie chce tematem zainteresować to mogę pomóc ,parę linkówpodesłać https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/szajka-pedofili-rozbita-przez-policje-byl-wsrod-nich-artysta/0b9d2jw https://dorzeczy.pl/18995/naklaniali-dzieci-do-rozbierania-sie-przed-kamera-siatka-pedofilow-rozpracowana.html https://chrzanow.naszemiasto.pl/tag/adam-b-sedzia-pedofil-chrzanow https://shareinfo.pl/nauczyciel-pedofil-na-wolnosci-na-sumieniu-ma-26-dziewczynek-dostal-dozor-policyjny/ https://wroclaw.se.pl/zobacz-dziwaczne-zdjecia-lekarza-wampira-z-wroclawia-co-to-za-czlowiek-aa-X7E3-eRCT-ng9M.html
Anonim2020.12.17 18:43
Jak mało to chętnie podrzucę więcej ,na prawdę tego sporo ,to tylko parę przykładów.
antoni.s2020.12.18 16:44
Odniosłem się do tego, ale fronda nie zamieściła mego postu .
ja2020.12.17 14:36
Ta szopka jest dowodem naocznym Antychrysta. Jest dowodem że hierarchia watykańska KK jest już w rękach diabła Tak to należy odczytać na rok 2020 / 2021
Zenon2020.12.17 14:21
Wysłać naszych górali. Niech ją naprawią jeszcze przed świętami.
Akacja2020.12.17 15:53
Bingo :)
Madar2020.12.18 23:05
A papieża stać na naszych górali?
TW2020.12.17 13:53
Nie jest taka straszna, jest nawet ciekawa... ale litości, w tym koszmarnym roku ludziom przydałaby się odrobina normalności, czegoś swojskiego, ciepłego.
WT2020.12.17 14:19
Jest paskudna.
Agnieszka2020.12.17 13:52
Franciszek, który pozwolił straszyć dzieci tym okropieństwem jest albo niezmiernym durniem bez minimum wyobraźni i miłości dla nich albo niestety człowiekiem złej woli, który chce je oddać diabłu
Hanna2020.12.17 13:51
Zamiast petycji Włosi powinni zbudować sobie drugą szopkę, tradycyjną, a tamtą omijać.
Agnieszka2020.12.17 13:46
Czy można podpisać gdzieś tą petycję o likwidacje tego badziewia i nie podejmowanie nigdy więcej współpracy z jego twórcami?
anna2020.12.17 13:35
prowokacja, a papież dał się nabrać
anna2020.12.17 13:37
a może lubi taką sztukę
Anonim2020.12.17 13:40
Był taki jeden, co się bardziej dawał nabierać, i to całymi dziesięcioleciami... A może i nie dawał, tylko po prostu wpierał pedofiluchów.
senator2020.12.17 23:22
Nasz JPII tez się dawał nabrać, woził papamobilem syna zwyrodnialca co mordował Polaków. Jego imię zaraz zaraz zapomniałem, pomóżcie....
Faustyna2020.12.18 15:29
Chciałabym w to wierzyć, ale myślę, że Papieżowi przedstawiono projekt do akceptacji, no i przyklepał.
Madar2020.12.18 23:18
Nie było żadnego projektu do przyklepania, szopka została zrobiona w latach 60tych w Andaluzji i teraz tylko pokazana w Rzymie.
Jacek,2020.12.19 9:41
Kaczyński!,
Hanna2020.12.17 13:25
Zgroza! Głupota! Żenada!
ladychapel2020.12.17 13:21
A pamieta ktos jeszcze szopki w kosciolach z postaciami polityki??? Ot chocby szopka na Jasnej FGorze, w ktorej Lech Walesa stal? Tak, tak, byla taka i to kilka lat pod rzad.
Natalja Siwiec2020.12.17 13:27
Przypomnij, proszę w której parafii była szopka z Tupolewem.
Anonim2020.12.17 13:38
Nie przed jedzeniem, pliz.
Agnieszka2020.12.17 13:50
Dołożenie do szopki współczesnych postaci, motywów, symboli, to nie jest ta profanacja polegająca na takim zdeformowaniu postaci i wydarzenia biblijnego, żeby dzieciom śniły się koszmary i nie chciały nigdy więcej przyjść do kościoła
Madar2020.12.18 23:19
Ciekawe, że czlowiek na krzyżu nie powoduje koszmarów u dzieci.
Jakub2020.12.20 2:42
Nie widzisz poganinie różnicy pomiędzy Odkupieniem a ogłupieniem, więc dlaczego tu pośmierdujesz i jady zapuszczasz?
Anonim2020.12.17 18:26
A co to jest Jasna FGorze?
JoGa2020.12.17 13:13
Ciarki przechodzą po całym ciele, jak się na to coś patrzy. Potworność.
Anonim2020.12.17 13:13
ta szopka, to prawdziwa szopa
majka2020.12.17 13:07
szopka jest brzydka profanacja antychrysta warta
Glaudiusman2020.12.17 12:54
Ta szopka nie powinna być pokazywana nigdzie i nigdy. To wielki skandal i wstyd. Straszne!!!
"Poziom" Żyda-żyda i jak go osiągnąć?2020.12.17 12:49
Nie wystarczy się na göwnie pośliznąć i pyskiem w göwno wpaść konieczna jest manipulacja genetyczna chromosomu, wzbogacić genem z krów rasy "Yitzhak Shamir" (to ten gen "co z mlekiem matki") oraz specjalna "dieta", tj. codzienne picie mleka krów rasy "Yitzhak Shamir", już z genem tym "z mlekiem matki". Dłuższy pobyt na okupowanym West Bank w kibucu im. Baruch Goldstein. That will do!
Tadziu Hateprick-Woleński2020.12.17 12:54
Dymam twoją starą.
Natalja Siwiec2020.12.17 12:42
Jeden obraz wart więcej niż 1000 słów. Gdzie rzetelna ilustracja?
AAAtomek2020.12.17 12:43
trochę wyobraźni uruchom
AAAtomek2020.12.17 12:47
Dzień dobry prawaku, znowu nie zmieniłeś nicka na swojego?
II PRZYKAZANIE2020.12.17 12:35
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemia. Nie będziesz się im kłaniał ani służył"
Anonim2020.12.17 12:53
Jakoś gdzieś coś to przykazanie się zniknęło, jak się okazało, że na kulcie obrazków i figurek można niezłą kasę trzepać... Było, nima!
kuba powiatowy2020.12.17 12:28
ten papież nic nie zrobi, szopka może spełnia jego oczekiwania
Anonim2020.12.17 12:28
Szopka ich upokarza. Pedofilia i jej ukrywanie - nie, to jest OK.
co na to Natanjahu?2020.12.17 12:29
czytaj ze zrozumieniem i nie osądzaj po sobie