Umowa o współpracy wojskowej między Polską i USA podpisana! - zdjęcie
15.08.20, 11:30fot. tt/mon.gov.pl

Umowa o współpracy wojskowej między Polską i USA podpisana!

36

W dniu dzisiejszym została podpisana umowa o współpracy wojskowej pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Umowę podpisali szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos przed podpisaniem tej umowy. Prezydent powiedział:

- Z wielką radością witam pana sekretarza stanu Pompeo w naszym kraju, w Polsce. Ta wizyta ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego. Pan sekretarz jest obecny w naszym kraju w setną rocznicą zwycięstwa nad bolszewickim najazdem, w Święto Wojska Polskiego. W tamtych dniach, w lecie 1920 roku, w ramach polskiej armii służyli także amerykańscy piloci.

To pozwala nam przejść do elementu praktycznego – do porozumienia o współpracy obronnej, które przenosi nas w kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy.

Ogromnie cieszą mnie obie te okoliczności. Stanowią one dopełnienie dwóch elementów deklaracji podpisanej przeze mnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Dotyczyły one właśnie współpracy obronnej, a dzisiejsze porozumienie oznacza ich realizację w praktyce. W jego wyniku nie tylko będzie w Polsce więcej żołnierzy USA, więcej infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że nasi żołnierze będą stali razem, ramię w ramię i bronili.

Oznacza ono wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa i wierze, że przełoży się to na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy.

Myślę o współpracy gospodarczej, która przynosi wymierne korzyści obu naszym krajom i narodom. Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej możliwości inwestowania. Cieszę się, bo w ciągu ostatnich pięciu lat współpraca Polski i USA bardzo się rozwinęła. Te ostatnie lata to nie tylko symbole. To wzmocnienie naszej współpracy chociażby w zakresie energetyki, to ogromne inwestycje już zrealizowane i zapowiadane przez amerykańskie firmy w Polsce.

Co niezwykle istotne, z tej współpracy korzystamy nie tylko my, ale niesiemy także bezpieczeństwo naszej części Europy.

W tym ujęciu militarnym z pewnością oznacza to już dziś więcej bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich, dla naszych sąsiadów. Ale także w ujęciu energetycznym będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa także dla Ukrainy.

Wyrażając wielką radość z podpisanego porozumienia, dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego wynegocjowania. Proszę także o przekazanie moich podziękowań prezydentowi Trumpowi. Moje podziękowania i serdeczne pozdrowienia. Boże błogosław Polskę, Boże błogosław USA


W ramach umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA)ma nastąpić rozlokowanie w Polsce następnych jednostek wojsk USA. Ich liczebność, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami prezydentów Polski i USA, wzrośnie do ok. 5,5 tys. Umowa dotyczy też przeniesienia do Polski dowodzenia V korpusu USA. który ma liczyć ok. 200 żołnierzy.


mp/wpolityce.pl/tvp info

Komentarze (36):

Ave Germania2020.08.16 22:29
UISRAEL WAM NIE POMORZE JAK COŚ NIE RAZ WAS SPRZEDALI JAŁTA TEHERAN BRAK ZRZUTÓW DO WARSZAWY ITD A POMORZE MAZURY ŚLĄSK WIELKOPOLSKĘ I TAK SIE WEŹMIE I PRZYWRÓCI DO MACIERZY !!!!
Ojciec Święty Franciszek2020.08.16 21:18
"Możesz mieć obiekcje: „Ale nigdy nie przestanę upadać!”. Pan o tym wie i zawsze jest gotów cię podnieść. Nie chce, abyśmy ciągle rozmyślali o naszych upadkach, ale abyśmy spojrzeli na Niego, który w upadkach widzi dzieci, które trzeba podnieść, w nędzy widzi dzieci, które trzeba miłosiernie kochać. Dziś, w tym kościele, który stał się sanktuarium miłosierdzia w Rzymie, w niedzielę, którą 20 lat temu święty Jan Paweł II poświęcił Bożemu Miłosierdziu, ufnie przyjmujemy to orędzie. Do św. Faustyny Jezus powiedział: „Jestem miłością i miłosierdziem samym; nie masz nędzy, która mogłaby mierzyć się z miłosierdziem Moim” (Dzienniczek, 14 września 1937 r.). Pewnego razu święta powiedziała do Jezusa, z satysfakcją, że ofiarowała Mu swoje życie, wszystko, co miała. Ale odpowiedź Jezusa ją speszyła: „Nie ofiarowałaś mi tego, co jest istotnie twoim”. Cóż ta święta zakonnica zatrzymała dla siebie? Jezus „rzekł jej z łaskawością: «Córko moja, oddaj mi nędzę twoją»” (10 października 1937 r.). My też możemy zadać sobie pytanie: „Czy oddałem Panu moją nędzę? Czy pokazałem mu moje upadki, żeby mnie podniósł?” A może jest coś, co jeszcze trzymam w sobie? Grzech, wyrzuty sumienia z przeszłości, rana, którą mam w sobie, uraza do kogoś, wyobrażenie o jakiejś osobie... Pan oczekuje, abyśmy zanieśli nasze nędze i by mógł nam okazać swoje miłosierdzie."
Elwira2020.08.16 18:42
Cześć panowie, mam na imie Elwira25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira
Saki Faki2020.08.16 22:10
Elwira ma świra! Pod latarnie marsz!
Glaudiusman2020.08.16 17:46
Mam nadzieję że ten Pompeo nie przyjechał tu głównie po to aby po kryjomu przepchnąć ustawę dla żydów 447. To byłoby haniebne, aby jakiemuś tam żydostwu obiecać niesłuszne odszkodowania.
Seks kamerki2020.08.16 17:33
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Gość2020.08.16 17:12
Ruscy pieją z zachwytu...
Taka prawda2020.08.16 22:30
ten kolejny nawiedzony wszędzie widzi ruskich marsjan i aborygenów ....dopalacze odstaw
verizanus2020.08.16 10:09
Możemy być spokojni jak w 39, były gwarancje zachodnich potęg, a nawet pakty o nieagresji z sąsiadami ;).
gajd12020.08.16 2:07
Nareszcie jakies swiatelko w tunelu do utrwalenia niepodleglosci. Niech zyje Polska.
Chory kraj2020.08.16 22:31
Do czego traktat Lizboński dawno przekreslił wolność tylko komu mamy lizać dupsko nie umyte berlinowi i szwabom czu usa i żydom teraz ? kto ma większe wpływy teraz ?
dex2020.08.16 1:40
Ni pisza ze bazy amerykanskie w Polsce sa exterytorialne szkoda ale barany wszystko lykna.Pieknie brzmi wspolpraca ,a suwerennosc to jeszcze mamy?
OZ2020.08.16 8:24
To są uzasadnione obawy, czy w ramach tej "współpracy" terytorium Polski będzie bazą wypadową do prowadzenia wojny i czy przy "użyciu" POLSKIEGO WOJSKA ? !
Roman2020.08.15 19:00
Totalna opozycja chciala by raczej obecnosci 4.5 tysiaca Wehrmachtu na terenie Polski
Szybka Randka2020.08.15 18:52
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Piotr Nowak 🖐🏻2020.08.15 21:58
Będę masz jak w banku! A tęczowi będą? A Saki Faki?
Knutsen2020.08.15 17:44
PełO-wskie szczochy na tym forum mają mokre gacie ze złości. W europce już przestają nam podskakiwać.....ruskie onuce mają gęby sine ze złości ale nie mogą nam nic zrobić. Szacunek dla naszego kraju rośnie z miesiąca na miesiąc.....
hhh2020.08.15 16:13
IV rozbiór
𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐭𝐨 𝐏𝐀𝐑𝐂𝐇 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀2020.08.15 14:59
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐈𝐍𝐅𝐎𝐑𝐌𝐔𝐉𝐄 : 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀 𝐙 𝐊𝐑𝐀𝐉𝐔 𝐑𝐀𝐃 "𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐎𝐒𝐇𝐈𝐓𝟐𝟎" 𝐍𝐀𝐉𝐋𝐄𝐏𝐒𝐙𝐀 𝐍𝐀 𝐄𝐔𝐓𝐀𝐍𝐀𝐙𝐉𝐄 !!!
1232020.08.16 22:32
idiota kretyn znów się pojawił
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 - 𝐊𝐑𝐄𝐌𝐋𝐎𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐏𝐑𝐎𝐖𝐎𝐊𝐀𝐓𝐎𝐑 !2020.08.15 14:58
𝐑𝐀𝐃𝐙𝐈𝐒𝐙𝐄𝐖𝐒𝐊𝐈 𝐭𝐨 𝐏𝐀𝐑𝐂𝐇 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐀!!
Jan Radziszewski2020.08.15 13:06
Pouczenia Pan - 29 Poniedziałek, 29 czerwca Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. - 22.45 - Tak, dziecko obłożysz klątwą amerykańskie wojska stacjonujące w Polsce. Te, które są i które przybędą. Gdyż są one dla wyzysku Polaków, przeciw polskim interesom i nie pomogą przeciw Rosji, a tylko mogą zaszkodzić. Rzuć klątwę, dziecko. - Ja, potomek polskiej, patriotycznej elity, po mieczu wnuk Tadeusza Michałowskiego, podpułkownika Armii II Rzeczpospolitej, oficera Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, uciekiniera z transportu do Katynia, (po wojnie prześladowanego przez wrocławskie, żydowskie UB, które mu skróciło życie), pochodzącego ze szlacheckiej rodziny herbu Poraj (Róża), + z woli Boga Wszechmogącego, w Trójcy Jedynego, z woli Jezusa Chrystusa, Króla Polski intronizowanego przez Boga Ojca 20 lutego 2020 roku, rzucam klątwę Bożą na wojska amerykańskie stacjonujące w Polsce, które są i które będą. Przeklina was Bóg. Przeklina was Bóg. Przeklina was Bóg. Amen! Amen! Amen! - I tak się stanie. Klątwa dotknie wojsko amerykańskie na polskiej ziemi i wszelkie ich zamysły na polskiej ziemi. Dotknie dowódców i szeregowych i wszystko co jest ich. Zaczną chorować i będą ich dotykać różne nieszczęścia. Nie pozwolę panoszyć się na polskiej ziemi żadnym wojskom rzekomych sojuszników, które chcą wyzysku Polski i dbają tylko o swoje interesy, robiąc krzywdę Polakom. Każde wykorzystanie przez nich ( nadużywanie) bezprawnego i przestępczego immunitetu im nadanego przez (nie) polskie władze będzie przeze Mnie karane.
Anonim2020.08.15 12:56
No, to teraz cały świat jest nasz. Możemy walczyć z "wrogiem", gdzie tylko dusza zapragnie?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.15 12:28
czyli jak "wstaliśmy z kolan" to Amerykanie w Polsce na nasz koszt, infrastruktura na nasz koszt i wyłączeni spod polskiego prawa, a jak za Sikorskiego i Tuska byliśmy ' na kolanach" to przyjechali na własny koszt i podlegali naszej jurysdykcji.., taka zmiana pozycji, taka "dobra zmiana" i na koniec jeszcze PADofil musiał wmieszać w to wszystko tego swojego bajkowego boga! żenada...
lucek2020.08.15 13:43
I amerykańscy Murzyni z pewnością będą umierać za polski naród wybrany.
Czarzasty2020.08.15 12:24
PRZEPROŚCIE panią margot całując jej owłosiony tyłek!!
Ultra-prawicowiec NS2020.08.15 12:25
Gdybym był ojcem jednego lub drugiego, to bym się do tego nie przyznał.
Czy pendrive z kodami serwisowymi do "jaszczembi"2020.08.15 12:12
był dołączony do "umowy" jako jeden z załączników?
mordechaj2020.08.15 12:12
Dlaczego Duda urwał w pół słowa ? Dlaczego powiedział: (...)"będzie w Polsce więcej żołnierzy USA, więcej infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że nasi żołnierze będą stali razem, ramię w ramię i bronili." Dlaczego nie dokończył ? Dlaczego nie powiedział, KOGO będą żołnierze USA bronili ? Czas na opublikowanie umowy.
Interesów jankeskiego okupanta2020.08.15 12:13
j.w.
Do mordechuja2020.08.15 21:59
POwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 O qwa! 😂 Jprdl. hahahaaa Co za przykurw 😅.
KotPrezesa2020.08.15 12:05
Hehe, bombka z Moskwy robi: ziuuuuuuum ^^
fdf2020.08.15 12:05
Tyle tych umów, że ostatnią będzie pod tytułem juesej przejęły polszu.
Urszula2020.08.15 11:59
Mam nadzieję, że jakiś uczciwy prokurator upomni się o pół miliarda EURO, które zajumał PiS pod dowództwem Kaczyńskiego. Tak się kradnie w państwie PiS: https://www.youtube.com/watch?v=nsPt4aQsJZw
Ulka job twoju2020.08.15 22:01
POwska dziwko. Jesteś idealnym reprezentantem tych swoich przyjebów. 🤣🤣 O qwa! To mnie zmiażdżyłeś! 😂 😅. Chcesz w dupkę?
AntySzwab2020.08.15 11:52
Mam nadzieję, ze PiS nie zapomni o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej i repolonizacji mediów.